امروز : سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت : ۷:۱۷ AM
اختصاصی عبارت
افزایش اجاره بها در آغاز فصل سرما و بحران کوچ شهری؛

رانـده شـدگان به حاشیـه!

حاشیه نشینی+عبارت
    -     کد خبر: 55021
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۷/۲|۱۰:۵۹
امروز تقریباً با بحران حاشیه‌نشینی و کوچ شهری مواجه هستیم که بحران بازار اجاره بخشی از این ماجراست. بنابراین ابعاد این مساله بسیار بزرگ است و می‌تواند به مخاطرات اجتماعی بسیاری در کشور، دامن بزند.

عبارت - گروه اقتصاد: در سیاستگذاری کلان اقتصادی توجه به سکونت افراد جامعه موضوع مهمی است اما به این مساله در سیاستگذاری کلان اقتصادی کشور کمتر توجه شده است و متاسفانه چالش‌های امروز در بخش مسکن و اجاره و گسترش حاشیه‌نشینی ریشه در سیاست‌های کلان اقتصادی ناکارآمد دارد.

سیاستگذاران ما، عادت کرده‌اند مسائل و مشکلات را رها کنند تا زمانی‌که به بحران برسند، آن‌وقت به فکر چاره می‌افتند و با ضرب و زور تلاش می‌کنند مساله را حل کنند. در شرایط بحرانی هم سرعت به نتیجه رسیدن راه‌حل از کیفیت راه‌حل اهمیت بیشتری دارد. بنابراین راه‌حل‌هایی برای رفع مشکلات ارائه می‌شود که عجولانه و شتابزده‌اند و تنها مانند قرص مسکن عمل می‌کنند و پس از مدتی دوباره آن مشکلات با شدت بیشتری نمایان می‌شوند. مثال‌های متعدی در این زمینه وجود دارد که می‌توان به وضعیت بازار ارز، نرخ سود، مسائل بانک‌ها و فساد و… اشاره کرد. متاسفانه به نظر می‌رسد موضوع سکونت افراد جامعه‌مان به‌خصوص سکونت طبقات کم‌درآمد مشمول این مساله شده است.

امروز تقریباً با بحران حاشیه‌نشینی و کوچ شهری مواجه هستیم که بحران بازار اجاره بخشی از این ماجراست. بنابراین ابعاد این مساله بسیار بزرگ است و می‌تواند به مخاطرات اجتماعی بسیاری در کشور و همچنین در استان مازندران ، دامن بزند.

با افزایش جنب‌وجوش مستأجران در انتهای فصل تابستان و آغاز پائیز، بسیاری از مستاجران همچنان از افزایش قیمت‌ها گلایه دارند. این افزایش قیمت، نرخ اجاره بها را در حاشیه بسیاری شهرهای بزرگ استان هم بالا برده است؛ که از توان عده‌ای از مستاجران خارج است.

در دیگرشهرها نیز اوضاع به همین منوال است و افزایش شدید اجاره بها بسیاری را در فصل نقل و انتقال خانه ها دچار سردرگمی نموده است. مردم تا سال گذشته با ۲۰ میلیون تومان پول و ۵۰۰ هزار تومان اجاره بها می‌توانستند یک خانه اجاره کنند اما اکنون با حقوق‌های زیر دو میلیون تومان باید به‌ عنوان مثال ۵۰ میلیون تومان پول پیش و ماهی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره هزینه کنند که چنین هزینه ای برای آن‌ها ممکن نیست.

متاسفانه شکافی که در قیمت‌های مسکن از سال ۹۶ به وجود آمده و انفجار قیمتی که اکنون نیز با آن مواجه هستیم باعث شده است که قیمت اجاره بهای مسکن رشد و شرایط را برای اجاره‌نشین‌ها بسیار سخت و دشوار کند.

از طرفی مالکان خانه امسال ترجیح می‌دهند به دلیل کاهش نرخ سود بانکی به جای رهن کامل، اجاره بیشتر دریافت کنند. طی سال‌های اخیر اجاره‌نشینی در کشور به طور متداوم رشد داشته و با توجه به آنکه ۵۰ درصد درآمد خانوار برای مسکن صرف می‌شود و عملاً نیمی از سبد هزینه خانوار به هزینه‌های مسکن تعلق می‌گیرد، بیم آن می‌رود که حاشیه نشینی‌های درون شهری و برون شهری افزایش یابد و وضعیت آسیب‌های اجتماعی وخیم‌تر شود.

حاشيه نشيني همواره يكي از معضلات جوامع شهري به حساب مي آيد كه با خود مشكلات بسياري را از نظر امنيت، اشتغال و مسائل فرهنگي و اجتماعي به بار مي آورد. بايد در نظر داشت كه افرادي كه از روستاها یا شهرستان‌های آسیب پذیر به حوالی شهرهای بزرگ مهاجرت مي كنند، به دليل وضعيت نامناسب اقتصادي، نمي‌توانند در مراكز شهرها سكونت داشته باشند. از اين‎‌رو در شهر‌هاي اقماري يا شهرك هايي كه فاصله اندكي با شهر اصلی یا نقاط مرکزی آنها دارند، سكني مي گزينند كه اين خود مشكلات بسياري را براي جوامع شهري به خصوص در شمال کشور که همواره مهاجر پذیر بوده، رقم مي زند.

از سوي ديگر بايد يادآور شد حاشيه نشيني همواره پايگاهي براي توليد آسيب هاي اجتماعي مانند قاچاق، دزدي ، فساد اخلاقی و ديگر آسيب‌هاي اجتماعي به حساب مي آيد.

این امر یعنی حاشیه نشینی خود دلایل بسیار گسترده ای دارد از عدم تقسیم عادلانه ی امکانات تا نبودن کار در روستا ها و شهرهای کوچک اما موضوع مورد بحث مشکلاتی است که حاشیه نشینی برای جوامع امروزی بوجود خواهد آورد.

حدود ۱۸میلیون نفر حاشیه‌نشین در نقاط مختلف ایران وجود دارد که سهم استان مازندران بر اساس آمارهای رسمی ( که همیشه دست پایین را می‌گیرد) رقمی نزدیک به ۱۴۰هزار نفر در ۳۳منطقه ارزیابی شده است.

ساری، نکا، قائم شهر، چالوس و بابل اصلی‌ترین شهرهای دارای بافت حاشیه‌ای در استان هستند.

این میزان قابل توجه جمعیت هرروز و هر ساعت علاوه بر خودشان باعث ایجاد مشکلاتی برای سایر شهروندان نیز خواهند شد. هرچند که اکثر این افراد گناهی مرتکب نشده اند و از سر جبر روزگار به این جا رسیده اند اما معضلاتی مانند بیماری های سخت و تن فروشی چیزی است که به وفور در میان این دسته از جامعه مشاهده می شود.

از طرفی مشخص نیست که کدام نهاد موظف به انجام اقدامات برای بهبود وضعیت و ساماندهی شرایط موجود است. دولت نه کنترل چندانی روی قیمت اجاره بها و مسکن دارد(که اگر داشت کار به اوضاع به این وخامت نمی شد) و نه برنامه ای برای کنترل و حمایت از حاشیه نشینان.

با این روند به نظر تا سالهای نه چندان دور بخش بزرگی از جمعیت کشور را همین حاشیه نشینان تشکیل می دهند و آن روز است که دیگر برای رسیدگی به این معضل دیر شده و پدیده اجتماعی حاشیه نشینی مانند دهانی سیری ناپذیر تمام سرمایه های کشور را به درون خود خواهد بلعید.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال