امروز : پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت : ۴:۲۵ AM
اختصاصی عبارت
در شش ماه ابتدای سال، کرونا ورود گردشگر به مازندران را ۷۱ درصد کاهش داد؛

یک شوخی تلخ با صنعت گردشگری در مازندران

گردشگری+عبارت
    -     کد خبر: 55103
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۷/۵|۱۱:۳۴
از آن تاسف برانگیزتر اما این است که در نیمه نخست امسال با توجه به قطع پروازهای خارجی ، هیچ گردشگر خارجی وارد مازندران نشد. در حالی که در ۹ ماهه سال ۹۸ استان مازندران با جذب ۱۰۶ هزار توریست بین المللی، بیشترین گردشگر خارجی را در سطح کشور به خود جذب کرده بود و بسیاری با دیدن این بازار تصمیم به سرمایه گذاری های ریز و درشت در صنعت گردشگری مازندران گرفتند.

عبارت-گروه فرهنگ: گسترش بیماری کرونا یا کووید ۱۹، صنعت گردشگری را بیش از هر صنعت دیگری، تحت تاثیر قرار داد. بسته شدن مرزهای خارجی، محدودیت‌های سفر داخلی، لغو پروازها و تعطیلی اماکن اقامتی و توریستی، همه موجب شد صنعت گردشگری آسیب‌های فراوانی ببیند. با توجه به اینکه روند پروازها و سفرها به حالت عادی برنگشته است، مشکلات این صنعت نیز همچنان پابرجاست و بنگاه‌های اقتصادی مرتبط با گردشگری، هنوز با درآمد نزدیک به صفر دست به گریبان هستند.

در این میان مازندران به عنوان یکی از استان های گردشگرپذیر کشور بیش از سایرین از این مسئله آسیب دیده و بسیاری از واحدهای مرتبط با این حوزه هنوز مانند سابق سرپا نشده اند. بخش مهمی از چرخه اقتصادی استان وابسته به صنعت گردشگری است و بازار مازندران نیز به تبع آن تحت تاثیر شدید تعطیلی های کرونایی قرار گرفت و متحمل خسارت های سنگینی شد.

اگرچه دولت بسته‌های حمایتی را از پرداخت تسهیلات کم بهره تا استمهال تسهیلات دریافتی، مالیات بر درآمد، قبوض آب، برق، گاز و حتی سهم بیمه کارفرمایان و پرداخت بیمه بیکاری برای کارگران بیکار شده از این حوزه مصوب کرده که تا حدودی می‌تواند بخشی از ضرر و زیان حوزه گردشگری را در سطح استانی و ملی جبران کند، ولی بررسی سرانگشتی نشان می‌دهد که خسارت‌های ناشی از این ویروس به حوزه زیرساختی گردشگری به دلیل لغو تمام رزروها و عدم پذیرش مسافر در اوج فعالیت این واحدها در نوروز و همچنین کم رونقی شدید در فصل طلایی گردشگری شمال کشور یعنی تابستان، به گونه‌ای رقم خورد که صرف‌نظر از این مساعدت‌ها نیازمند تدابیر بهتری برای پس از کروناست.

طبق آخرین آمار معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران گفت که شیوع ویروس کرونا در کشور آمار ورود گردشگران به استان را در نیمه اول امسال ۷۱ درصد کاهش داده است! به واقع  آمار اقامت گردشگران در مازندران طی این مدت ۱۸ میلیون و ۲۱۴ هزار و ۳۶۰ نفر شب بوده که کاهش چشمگیری نسبت به سال های گذشته داشته است و بدون شک کم مسافر ترین 6 ماهه نخست سال در یک دهه اخیر در مازندران را رقم زده.

البته این میزان اقامت در شب گردشگران مربوط به اقامتگاه های رسمی استان است و این در حالی است که با توجه به شرایط کرونایی در اقامتگاه غیر رسمی نیز شاهد کاهش شدید گردشگر در نیمه نخست سال جاری بودیم.

از آن تاسف برانگیزتر اما این است که در نیمه نخست امسال با توجه به قطع پروازهای خارجی ، هیچ گردشگر خارجی وارد مازندران نشد. در حالی که در 9 ماهه سال 98 استان مازندران با جذب 106 هزار توریست بین المللی، بیشترین گردشگر خارجی را در سطح کشور به خود جذب کرده بود و بسیاری با دیدن این بازار تصمیم به سرمایه گذاری های ریز و درشت در صنعت گردشگری مازندران گرفتند. صنعتی که این روزها زخم های عمیقی برداشته و اگر فکری به حال نشود بدون شک اول نیمه جان خواهد شد و سپس از بین خواهد رفت.

لازم به ذکر است که فقط در سال 99 کاهش شدید حضور گردشگران در مازندران حدود ۵۳۰ میلیارد تومان به واحدهای اقامتی ، مجموعه های پذیرایی ، مجموعه های تفریحی و سرگرمی استان خسارت وارد کرده است. همچنین تعطیلی گردشگری و خالی ماندن ۷۴ هزار تخت گردشگری به منزله بیکار ماندن بیش از ۱۵ هزار نفر در این شغل نیز هست و این خسارت ها با روند فعلی حالا حالاها جبران نخواهد شد.

هدف از بیان این موضوعات این است که توجه بیشتری به این موتور محرک اقتصاد مازندران داشته باشیم تا روزی نرسد که سرمایه گذاران رقبت چندانی برای سرمایه گذاری در صنعت گردشگری مازندران نداشته باشند. اگر این اتفاق رخ دهد بدون شک هزاران فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم که می تواند با رونق این تجارت در استان ایجاد شود، از بین خواهد رفت و باید سالها برای رسیدن به نقطه ای که پیش از کرونا در آن قرار داشتیم تلاش کنیم. این یعنی چندین سال عقب افتادگی برای عدم توجه و مسئولیت پذیری در برابر ضرر و زیان صنایع مرتبط با گردشگری که امروز صدایشان از این اتفاقات در آمده است.

هزینه‌های بالای نگهداری تأسیسات گردشگری از یکسو، حقوق و مزایای کارگران و پرسنل در دوران تعطیلی و نداشتن درآمد از سوی دیگر، اقتصاد این حوزه را با چالش‌های زیادی روبه‌رو کرده و اکنون در ایران و به تبع آن مازندران هم مثل دیگر کشور‌های دنیا، صنعت گردشگری چشم به روز‌های پساکرونایی و وعده‌های مسئولانش دوخته تا با رهایی از پیامد‌های این بحران مجبور نشود ورشکستگی را تجربه کند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال