امروز : چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ساعت : ۶:۵۹ AM
یادداشت عبارت
با گذشت هفت ماه از شیوع کرونا در مازندران همچنان حدود ۵۰۰ بیمار مبتلا در بیمارستان ها بستری هستند؛

به موج سوم سلام کنیم

کرونا+عبارت
    -     کد خبر: 55212
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۷/۸|۱۰:۴۸
دولت بالاخره کوتاه آمد و در همان روز ۵ مهر تصمیم گرفت که بخشی از اختیاراتش را واگذار کند تا ستادهای استانی بتوانند برای استان خود برای مدت یک هفته برخی از موارد را محدود و یا تعطیل کند که این موارد با فهرستی در اختیار همه استانداران و ستادهای استانی قرار گرفت.

عبارت - یادداشت: پس از آنکه مسجل شد ویروس کرونای جدید و بیماری ناشی از آن فعلا با ساکنان کره خاکی همراه خواهد بود و فرضیه‌هایی مانند ضعیف شدن ویروس به مرور زمان یا از بین رفتن آن در اثر افزایش دما رنگ باخت و انبوه خبر‌ها درباره تست واکسن‌های تهیه شده و آزمایش دارو‌های در حال سنجش به نتیجه خاصی منجر نشد، بازگشایی‌های وسیع در دستور کار همه کشور‌ها قرار گرفت.

روند بازگشت زندگی به جریان عادی که قرار نبود به عادی سازی شرایط منجر شود و به دنبال بازگشت اوضاع اقتصادی و معیشتی به روال قابل قبول بود، اما در برخی نقاط کره خاکی از جمله کشورمان به رشد فزاینده این باور منجر شد که کرونا از بین رفته و نباید نگران آثار و عواقب ابتلا به آن بود؛ باوری که کاهش نرخ مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ به شدت تقویتش کرد.

حالا اما با وجود افزایش چشم‌گیر تعداد مبتلایان و جانباختگان و گذر از موج اول و دوم این بیماری، انگار ترس از کرونا دیگر رنگ باخته است و بسیاری ترجیح می‌دهند ریسک مبتلا شدن خودشان و اطرافیانشان را در ازای دلایل معلوم و نامعلومی به جان بخرند. این‌ درحالی است که در موج دوم کرونا در استان که در همین یکی دو ماه پیش رخ داد در بعضی روزها با شناسایی و بستری بیش از ۳۵۰ بیمار کرونایی جدید در مازندران، تعداد بستری ها در بیمارستان‌های استان به نزدیک ۲ هزار بیمار رسید. آماری که تنه به تنه‌ی آمار روزهای اوج کرونا در اسفند و فروردین می‌زد و حتی از آن پیشی می گرفت. اکنون نیز با آغاز فصل سرما و شروع پائیز تعداد مبتلایان به کرونا در مازندران با روند محسوسی رو به افزایش است. افزایشی وحشتناک که همزمانی آن با فصل پاییز و ورود ویروس آنفولانزا همه را نگران افزایش تعداد تلفات روزانه این بیماری در استان نیز نموده است. براساس آمار با گذشت حدود هفت ماه از شیوع ویروس کرونا در مازندران همچنان حدود ۵۰۰ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند و همچنین روزانه بیش از ۵۰ یا ۶۰ بیمار جدید نیز شناسایی و بستری می شوند. مسئله ای که موجب خستگی مفرط کادر درمان در استان شده و خبر از شروع موج سوم کرونا در استان می دهد.

تا دو سه ماه گذشته مردم و مسئولان هماهنگ در خط مقدم نبرد با کرونا پیش رفتند و با اقداماتی مطلوب راه نفوذ بیشتر ویروس را سد کردند. زمانی آمار مبتلایان به کرونا در استان‌های کشور روندی صعودی داشت اما نمودار مبتلایان مازندران بر روند کاهشی پیش می‌رفت. اما متأسفانه در کمتر از یک ماه ورق برگشت و شرایط استان در وضعیت نامطلوبی قرار گرفت تا جایی که در روز پنج‌شنبه 2مرداد قائم مقام وزیر بهداشت از هموطنان خواست که به مازندران سفر نکنند "چرا که میزان احتمال ابتلا به کرونا بسیار بالا است" اما بد نیست آقای حریرچی بداند که از همان زمان همچنان جاده‌ها باز است و بسیاری از مردم نیز بی‌توجه درحال برنامه‌ریزی برای سفر به مازندران. آن‌هم در زمانی که متاسفانه تب‌سنجی‌ها در ورودی استان و شهرها به فراموشی سپرده شده است.  در همین روز ۵ مهرماه بعد از مدت کوتاهی روند کاهشی آمار دوباره ۶۹ بیمار کرونایی جدید در بیمارستان‌های زیرمجموعه دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران و بابل شناسایی شدند اما هرجایی را که نگاه کنید زندگی به طبیعی ترین شکل خود در حال گذر است.

درست است که یک قسمت داستان مربوط به مردم است به این ترتیب که حتی با اجباری شدن ماسک نیز حساسیت‌‌شان نسبت به ماه‌های گذشته کاهش پیدا کرده و در کوچه و بازار کمتر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند و مراسم‌های عزا و عروسی و مسافرت‌های گاه و بیگاه همچنان برقرار است. اما بپذیریم یا نه، تمام داستان این موارد نیست. بسیاری از این رفتار‌های مردم ناشی از عملکرد و سیاست‌های دولت و مسئولان استانی است. اغلب کارمندان دولتی موظف هستند در محل کارشان حاضر شوند، در حالی که بسیاری از آن‌ها می‌توانند بدون حضور در محل خدمت و تنها از طریق دورکاری وظایف‌شان را انجام دهند. تا همین چند روز قبل تمام رستوران‌ها، کافه‌ها و قهوه‌خانه‌ها و... دایر بود و حالا هم بسیاری از آن‌ها به روش‌های زیرزمینی به فعالیتشان ادامه می‌دهند. مردم نیز به تبع سیاست‌های دولت حساسیت‌هایشان کم شده و خلاصه زندگی روزمره طبق روال معمول در جریان است و انگار نه انگار ویروس کرونا در کمین نشسته تا راه نفس‌شان را ببندد.

باید گفت در مورد یک‌سری از سیاست‌های دولت هر چه بیشتر فکر می‌کنیم کمتر به نتیجه معقولی می‌رسیم. متأسفانه احساس می‌شود در بسیاری از این سیاست‌ها تنها بعد مالی دستورالعمل ابلاغی حائز اهمیت بود و نتیجه آن وقوع موج دوم کرونا در کشور و به تبع آن استان مازندران، زودتر از موعد پیش‌بینی شده بود و حالا با تکرار این برنامه ها رفته رفته صدای موج سوم را بیخ گوشمان حس می کنیم.

از طرف دیگر در روزهایی که کرونا شدت کمتری داشت، فعالیت‌هایی مبنی بر ضدعفونی معابر به اوج رسیده بود و امروز که آمار کرونا روندی صعودی دارد، ضدعفونی ها روندی کاهشی دارد که همین مسئله نیز در کاهش حساسیت جامعه تاثیرگذار است. همچنین تبلیغات در سطح شهر، تلویزیون و سایر رسانه‌ها را در موج اول و دوم کرونا با یکدیگر مقایسه کنید تا به یک علت دیگر سهل‌انگاری بخش بزرگی از جامعه نسبت به پروتکل‌های بهداشتی پی ببرید. به قول معروف ما هرچه بکاریم همان را برداشت می‌کنیم.

البته دولت بالاخره کوتاه آمد و در همان روز ۵ مهر تصمیم گرفت که بخشی از اختیاراتش را واگذار کند تا ستادهای استانی بتوانند برای استان خود برای مدت یک هفته برخی از موارد را محدود و یا تعطیل کند که این موارد با فهرستی در اختیار همه استانداران و ستادهای استانی قرار گرفت. تصمیمی که باید ۶ یا ۷ ماه پیش و در زمان بسته شدن جاده های ورودی مازندران توسط حسین زادگان گرفته می شد و سرنوشت هر استان را نه از تهران بلکه از درون خود آن استان رقم می زدند.

به هر حال کرونا از بین نخواهد رفت بلکه با روند پیش رو جمعیت زیادی را گرفتار خواهد کرد. متاسفانه هر چه این بیماری شیوع بیشتری به خود می‌گیرد نظارت‌ها رنگ می بازد. بیایید حداقل برای سلامت خود و خانواده‌هایمان ارزش قائل شویم و با رعایت ملزومات بهداشتی، مانع نفوذ بیشتر این ویروس شویم.

برای یک دقیقه هم که شده خودمان را جای پدری بگذاریم که فرزندش قربانی کرونا شده، خودمان را مادری فرض کنیم که همسر یا میوه زندگی اش با این ویروس دست و پنجه نرم می‌کند. خودمان را جای پیرمردی بگذاریم که کرونا گلویش را می‌فشارد و نای نفس کشیدن ندارد. شاید اینگونه اندکی به خودمان بیاییم.

کرونا تنها برای دیگران نیست و اگر راه ورودش را سد نکنیم، همین روز هاست که مهمان خانه خودمان باشد، پس بیایید فارغ از تصمیمات هر نهاد و سازمانی عاقلانه رفتار کنیم.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال