امروز : جمعه ۹ آیان ۱۳۹۹ ساعت : ۲:۵۶ AM
آخرین اخبار:
هوشمندی؛ تنها راه نجات / مراقب گربه‌نره‌ها باشید پیرمرد همسرکش در فیروزکوه دستگیر شد / راز جسدی که بین ۲ دیوار پنهان شده بود معاون استاندار مازندران: نمی توانیم اثر تحریم را در حوزه اقتصادی نادیده بگیریم / برخی درک درستی از شرایط سیاسی کشور ندارند کورس مرگبار ۲ خودرو در بابل جان کودک ۶ ساله را گرفت روحانی: تحریم‌ها نتوانست ما را بشکند / فراموش کردن خدمات دولت با اخلاق سازگار نیست/ بزرگترین خیانت نا امید کردن مردم است / دولت بی اعتنا به حاشیه‌سازی‌ها، کار را ادامه می دهد محمودآباد فرماندار جدیدش را شناخت توافق امارات و اسرائیل در زمینه تجارت مشروب! اخرین تصاویر تکان دهنده از دریای خودروهای دپو شده در پارکینگ‌های ایران خودرو منتظر افزایش قیمت مصدومیت تعدادی از نمایندگان مجلس در تصادف زنجیره‌ای! افشاگری در خصوص سرپرست مستعفی پرسپولیس / مدیرعامل سابق تراکتور: رسول پناه سرپرست پرسپولیس شد چون رئیس حوزه انتخاباتی یک شخص بود
اختصاصی عبارت
در کمتر از ۵۰ سال بیش از دو سوم جمعیت گونه‌های حیات وحش زمین کاهش پیدا کرده است؛

آینده تاریک حیات وحش در مازندران و ببری که درس عبرت نشد

حیات وحش+عبارت
    -     کد خبر: 55293
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۷/۱۰|۱۱:۱۷
برخي از كارشناسان حفاظت محيط زيست از ارايه آمار و ارقام در اين زمينه خودداري مي‌كنند اما اذعان دارند كه در چند سال گذشته شمار وحوش جنگل‌هاي شمال رو به كاهش نهاده است. نیاز به ارائه آمار هم نیست وقتی امروزه يافتن رد پاي برخي از جانوران نظير ببر مازندران، عقاب طلايي، عقاب شاهي و خرس قهوه‌اي در جنگل‌هاي منطقه از محالات شده است.

عبارت - گروه جامعه: هیاهوی زندگی ماشینی امروزی بسیاری از مفاهیم را از یاد انسان برده است، انسان این نکته را از یاد برده که او تار زندگی را نمی‌زند بلکه خود نیز تنها رشته‌ای از تارهای زندگی است. عدم توجه به این موضوع، طی دهه ها حکمرانی ظالمانه انسان بر کره زمین را افزایش داده و تخریب محیط زیست و از بین رفتن داشته های طبیعی ارزشمند و حیات وحش را رقم زده است.

شکار و صید بی رویه، احداث کارخانه ها، راهسازی، استخراج معادن، کشاورزی، دامپروری، خشکسالی، کمبود امکانات، تغییرات اقلیمی، از جمله تهدیدهای است که به خاطر کارکردهای اشتباه بشر و در پاره ای مواقع خودخواهی او نبض طبیعت را کند کرده است.

آمارها در سراسر جهان نشان می دهد که بارگذاری های انجام شده خارج از توان طبیعت، فشار زیادی به زیست بوم و محل زندگی سایر موجودات وارد کرده که ثمره آن از نابودی بسیاری از حیوانات بوده است، ادامه این بی توجهی ها و نابودی برخی از منابع زیستی طبیعی که در یکی دو دهه اخیر شدت یافته به تاکید صاحبنظران امر عواقب جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.

طبق آخرین گزارشات محققان می‌گویند جمعیت گونه‌های حیات وحش به دلیل فعالیت‌های مخرب بشر سیر نزولی شدیدی در پیش گرفته، آنان هشدار دادند در مدت کمتر از ۵۰ سال بیش از دو سوم از جمعیت گونه‌های حیات وحش کاهش پیدا کرده است!

از آنجایی که اوضاع توجه به حیات وحش در کشور و همچنین استان مازندران نیز تعریفی ندارد می‌توان حدس زد که وضعیت اینجا نیز به همین ترتیب است و اگر بدتر نباشد، بهتر نیست. این درحالی است که  كارشناسان از وحوش به عنوان ميراث ارزشمند جنگل‌هاي خزري ياد مي‌كنند و معتقدند سرمايه‌گذاري بيشتر و حمايت همه جانبه براي صيانت از اين گونه‌ها ضروري است.

برخي از كارشناسان حفاظت محيط زيست از ارايه آمار و ارقام در اين زمينه خودداري مي‌كنند اما اذعان دارند كه در چند سال گذشته شمار وحوش جنگل‌هاي شمال رو به كاهش نهاده است. نیاز به ارائه آمار هم نیست وقتی امروزه يافتن رد پاي برخي از جانوران نظير ببر مازندران، عقاب طلايي، عقاب شاهي و خرس قهوه‌اي در جنگل‌هاي منطقه از محالات شده است.

اين در حالي است كه تا دهه‌هاي اخير صداي برخي از اين گونه‌ها در جنگل‌هاي هيركاني و در وراي بوته‌ها و نيزارها طنين‌انداز بود و اما امروز نشاني از آنها نيست.

شکی نیست که تخريب مناطق زيستگاهي، بهره‌برداري غيرمجاز از جنگل‌ها، شكار بي‌رويه، نبود قوانين جامع مربوط به بنگاههاي بهره‌بردار، وجود ديدگاه تجاري نسبت به وحوش و نبود هماهنگي فرابخشي، نسل بسيار از گونه‌هاي جانواري را به خطر انداخته است.

وقتی در هرگوشه و کنار جنگل زباله های پلاستیکی دیده می‌شود یعنی باید خود را برای خداحافظی با حیات وحش آن منطقه آماده کرد. چیزی که در مازندران به وفور مشاهده می شود.

از طرف دیگر قاچاق بی رحمانه چوب و تخریب محل زندگی حیوانات راهی جز نابودی پیش پای آنان نمی‌گذارد. ما انسان‌ها بدون ذره‌ای رحم برای مقدار ناچیزی پول در حال قتل عام این حیوانات هستیم. حیواناتی که حکم یک گنجینه ارزشمند برای آیندگان را دارد.

گاه این نابودی مانند آنچه که گفته شد غیرمستقیم است و گاه نیز مانند شکار، چشم در چشم و رو در رو. این روز‌ها شکار از حالت تفریحی و سرگرمی خارج شده و به محل دائمی برای کسب درآمد عده‌ای تبدیل گشته. فرد شکارچی با بی رحمی حتی به گونه‌های در حال انقراض هم رحم نمی‌کند تا شاید غذایی چرب تر بر سر سفره‌اش بگذارد.

آنقدر اوضاع بد است که حتی با محیط بانان هم درگیر می شوند گاهی بی محابا به آنان نیز شلیک می کنند و برایشان فرقی ندارد آن مرد بیچاره که در حال خدمت به طبیعت خداست سلامتی و یا حتی جانش را از دست بدهد.

فاجعه مرگ پرندگان در میانکاله و شائبه های عمدی بودن آن نیز هنوز از اذهان مردم پاک نشده. جایی که هزاران پرنده با ارزش روزانه به شکل فجیعی در آب های نیلگون آن جام مرگ را سر می کشیدند و عکس ها و تصاویر دلخراش از آن، جان دوست داران محیط زیست و حیات وحش را می‌آذرد.

یا مرگ 24 هزار! ماهی در سوادکوه در همین تابستان گذشته به علت آلودگی آب که آن هم هنر دست خودمان بود. این اتفاقات شاید امروز و فردا تاثیری بر روند زندگی ما نداشته باشد اما ذره ای تردید نکنید که در آینده ای نه چندان دور نابودی آنان نابودی نژاد و نسل آدمی را نیز درپی خواهد داشت. وقتی ما به طبیعت رحم نمی کنیم نمی توانیم انتظار مهربانی از آن داشته باشیم.

بر اساس آمار تعداد زيستمندان در چهار منطقه حفاظت شده، پناهگاه‌هاي حيات وحش و سه‌اثر طبيعي - ملي در جنگل‌هاي شمال كشور، هشت گونه حشره‌خوران، صد گونه خفاش، 19 گونه جونده، یک گونه خرگوش و 15 گونه گوشت خوار است. افزون بر آن از‪340 گونه پرنده جنگل های شمال کشور 160 گونه بومی و بقیه مهاجر هستند که 93 گونه آن آبچر و کناری است

در ادامه با پناهگاه های حیات وحش در مازندران آشنا می شویم.

پناهگاه دشت‌ناز میاندرود

پناهگاه‌ حیات وحش دشت ناز کجاست؟

پناهگاه‌ حیات وحش دشت ناز در شهرستان میاندرود و حاشیه جاده منتهی به دریا واقع است. این پناهگاه که پوشیده از جنگل های هیرکانی است و حدود ۴۵۰ گونه گیاهی را در خود جای داده است.
این پناهگاه بیش از ۵۰ هکتار وسعت دارد و به خاطر قرار گرفتن در منطقه ای که تمامی اطراف آن را روستاها و سکونتگاههای رسمی اشغال کرده اند ، حصار کشی شده است. دشت ناز مهم ترین زیستگاه گوزن‌ های زرد در کشور از سال ۱۳۴۶ تاکنون است و به خاطر همین جاذبه نیز در طول سال دارای بازدیدکننده است و متولیان آن تنها در دوران زایش گوزن ها بازدید از آن را متوقف می کنند.
تعداد زیادی از گوزن های زرد ایرانی که در این پناهگاه پرورش می یابند ، به دیگر زیستگاه های ایران که شامل حواشی رودخانه دز و کارون و جزیره اشک در دریاچه ارومیه منتقل می شوند.

 

پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری

پنا‌هگاه حیات وحش سمسکنده

پناهگاه حیات وحش سمسکنده در اراضی جنگلی جنوب شرقی شهر ساری و بعد از  پارک جنگلی شهید زارع واقع است. این پناهگاه حدود یکهزار و ۵۰ هکتار ر وسعت دارد که بخشی از آن مختص نگهداری و تکثیر گوزن زرد و قرمز (مرال) است.
 این منطقه در سال ۱۳۵۲ تحت حفاظت قرار گرفت و سال ۵۴ هم به عنوان پناهگاه حیات وحش معرفی شد.
پناهگاه حیات وحش سمسکنده دارای گونه‌ های جنگلی - جلگه‌ ای کم ارتفاع است . شغال ، گربه جنگلی ، سنجاب و سمور جنگلی و گراز از گونه‌ های پستاندار و عقاب جنگلی ، جغد و کبوتر جنگلی نیز از پرندگان شاخص این پناهگاه هستند.

 

پناهگاه حیات وحش میانکاله

بازگشایی پناهگاه حیات وحش میانکاله شاید وقتی دیگر - ایرنا

پناهگاه حیات وحش میانکاله با مساحت حدود ۷۰ هزار هکتاری در شرق مازندران و در حوزه جغرافیایی شهرستان  بهشهر واقع است. تالاب بین المللی میانکاله به عنوان یکی از۶۰۰ ذخیرگاه زیست کره جهان با برخورداری بیش از ۳۰۰ گونه گیاهی و جانوری به خصوص پرندگان مهاجر در این منطقه قرار دارد.
پناهگاه حیات وحش میانکاله به دلیل قرارگیری در حاشیه دریای خزر و تالاب بین المللی میانکاله یکی از بهترین اندوخته گاه های پرندگان آبزی است و از کانون های مهم زاد آوری اگرت ها،حواصیل ،پرستو وگلاریول ها در تابستان و از مکان های مهم برای زاد آوری ، مهاجرت و زمستان گذرانی پرندگان مهاجر محسوب می شود. همچنین میانکاله زیستگاه  پرندگان کمیاب و در خطر انقراض مانند قوی فریادکش، پلیکان پاخاکستری، فلامینگو، اردک سرسفید، عروس‌غاز، غاز پازرد، طاووسک، چنگر و مرگونس سفید است. همچنین گیاهان لویی، جگن ،علف هفت بند، دم اسب، نی ، علف شور،تمشک، سازیل، ازگیل، داغداغان، سیاه‌تلو، سپیدار و انار وحشی که بیشتر این گونه ها نیز جنبه تغذیه ای برای پرندگان و جان پناه به حساب می آیند از گونه های مهم گیاهی در پناهگاه میانکاله است.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار

هوشمندی؛ تنها راه نجات / مراقب گربه‌نره‌ها باشید

پیرمرد همسرکش در فیروزکوه دستگیر شد / راز جسدی که بین ۲ دیوار پنهان شده بود

معاون استاندار مازندران: نمی توانیم اثر تحریم را در حوزه اقتصادی نادیده بگیریم / برخی درک درستی از شرایط سیاسی کشور ندارند

کورس مرگبار ۲ خودرو در بابل جان کودک ۶ ساله را گرفت

روحانی: تحریم‌ها نتوانست ما را بشکند / فراموش کردن خدمات دولت با اخلاق سازگار نیست/ بزرگترین خیانت نا امید کردن مردم است / دولت بی اعتنا به حاشیه‌سازی‌ها، کار را ادامه می دهد

محمودآباد فرماندار جدیدش را شناخت

توافق امارات و اسرائیل در زمینه تجارت مشروب!

اخرین تصاویر تکان دهنده از دریای خودروهای دپو شده در پارکینگ‌های ایران خودرو منتظر افزایش قیمت

مصدومیت تعدادی از نمایندگان مجلس در تصادف زنجیره‌ای!

افشاگری در خصوص سرپرست مستعفی پرسپولیس / مدیرعامل سابق تراکتور: رسول پناه سرپرست پرسپولیس شد چون رئیس حوزه انتخاباتی یک شخص بود

آرشیو
پربازدیدترین

نـشـستـه در غبـار

مردی که قدش به زانوی شهر هم نمی‌رسید بر شانه‌های ساری نشاندیم

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

آرشیو