امروز : چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت : ۱:۳۵ PM
گفتگوی عبارت
گفتگوی اختصاصی عبارت با «حسن خیریانپور» معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران؛

با جان و دل برای رونق اقتصادی تلاش می کنیم

خیریانپور+عبارت
    -     کد خبر: 55367
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۷/۱۴|۱۱:۵۵
سرویس : سیاست >> دولت
یکی از آمارهایی که همیشه رشد و پیشرفت اقتصاد و کسب و کار یک استان را با آن می سنجند میزان «بیکاری» و «مشارکت اقتصادی» در هر استان است. طبق آخرین گزارش‌های مرکز ملی آمار نرخ بیکاری در فصل بهار استان مازندران به ۶.۲ درصد کاهش یافت که نسبت به سال ۹۲، ۳.۲ کاهش داشته است. نرخ مشارکت اقتصادی استان مازندران نیز به ۴۴.۱ رسیده که نسبت به سال ۹۲، ۳.۲ درصد افزایش ایجاد شده است.

گفتگوی عبارت: بازگشت واحدهای تولیدی و صنعتی به مدار تولید، تشکیل هلدینگ ثروت آفرینی، تک رقمی شدن نرخ بیکاری و رشد ۱.۵ برابری سرمایه گذاری صنعتی و رشد ۱۵ درصدی میزان سپرده گذاری و تسهیلات اشتغالزایی و رشد صادرات کالاهای غیرنفتی از جمله مهمترین «شاخص‌های اقتصادی» رو به رشد استان مازندران در سال گذشته بود. سالی که با عنوان رونق تولید نام‌گذاری و مقدمه‌ای برای سال 99 یعنی سال جهش تولید بود. آمار و ارقام اقتصادی از سرمایه‌گذاری خارجی گرفته تا میزان مشارکت اقتصادی در مازندران پیشرفت بسیاری را تجربه نمودند و این مسئله مردم را به آینده استان بیش از گذشته امیدوار کرد.

«کرونا» اما بزرگترین شگفتانه برای اقتصادهای نوپای کشور همچون مازندران بود. خیلی‌ها گمان می‌کردند که با ورود این مهمان ناخوانده به سرزمین‌مان دیگر باید دور رشد اقتصادی استان را خط بکشیم. استانی که سال‌ها در اثر کم‌توجهی، محرومیتش در زیر رنگ سبز زمردینش پنهان بوده و به تازگی‌ در تکاپوی رشد و پیشرفت به معنای واقعی افتاده است. در همین ارتباط عبارت گفتگویی داشت با «حسن خیریانپور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران».

وی با اشاره به نامگذاری سال جاری به عنوان سال «جهش تولید» به اقدامات استانداری مازندران در این زمینه اشاره کرد و گفت:  سعی ما بر این بود که برنامه های جهش تولید هر سازمان را جداگانه بررسی کنیم و آن را به صورت مدون در بیاوریم. سپس تمام این برنامه ها در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان مازندران و ستاد اقتصاد مقاومتی تصویب و به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ کردیم و انشاالله تا پایان سال به تمام این برنامه‌ها رسیدگی و عمل می شود.

او سپس با اشاره به پیگیری این برنامه‌ها از سال گذشته که با عنوان «رونق تولید» نامگذاری شده بود، به تعدادی از اهم این برنامه ها اشاره کرد: امسال ما 30 اولویت اقتصادی را به فرمانداران ابلاغ کردیم  و ماه به ماه هم گزارش عملکرد آنان در لین حوزه را رسیدگی می‌کنیم. به عنوان مثال یکی از برنامه هایی که ما از سال گذشته پیگیر آن هستیم بحث «احیای واحدهای تولیدی راکد» است.

 

تزریق خون به بدن نیمه‌جان تولید در مازندران

بدون شک می توان این طرح را از جمله برنامه‌های زیربنایی استانداری مازندران دانست که با به ثمر رسیدن آن آن نه تنها بخش زیادی از مشکل اشتغال استان مرتفع می شود بلکه میزان زیادی به تولیدات صنعتی و غیر صنعتی در استان افزوده خواهد شد و به تبع آن سرانه درآمد و رفاه مردم مازندران بالاتر خواهد رفت. البته در این مدت انتقاداتی هم به این طرح وارد شده  که تا حدودی این  پروژه اساسی را با حواشی مواجه کرده. حسن خیریانپور اما در خصوص این حواشی و صحبتهای مطرح شده در این باب می گوید: بحث احیای واحدهای صنعتی در مازندران در سه محور پیگیری می‌شود. محور اول آن شناسایی و و لیست کردن این واحدها بدون در نظر گرفتن حضور آنها در شهرک‌های صنعتی و یا خارج از آن هاست.  گام بعدی پیگیری برای رفع موانع از پیش پای  این واحدهای تولیدی است که این موضوع یکی از همان سی مورد ابلاغی به فرمانداران در سال جهش تولید است. به عنوان نمونه در همین سال جاری تاکنون ۴۶ واحد تولیدی فقط در شهرک های صنعتی استان مازندران احیا شده که اسامی آن هم موجود است.

او ادامه داد: تمام کارخانه هایی مانند «جویبار لوله» یا «فولاد امیرآباد» و یا «کارخانه عصاره گستر کاسپین» که در همین هفته دولت در شهرک صنعتی سلمانشهر با بودجه ۴۵ میلیارد تومان افتتاح شد و امثال این پروژه ها  طرح هایی هستند که اکنون همه می‌توانند به آنجا بروند و فعالیت این واحدها را از نزدیک مشاهده کنند. عملکرد ما به گونه ای است که نیازی به بزرگنمایی برای دیده شدن وجود ندارد.  اعتقاد مجموعه استانداری و خود استاندار محترم این است که تا جایی که از دست ما برمی آید خالصانه در جهت منافع مردم قدم برداریم‌. اعتقاد شخصی من هم بر این است که به جای حرف زدن بیشتر عمل کننده باشم.

یکی دیگر از مشکلات همیشگی واحدهای تولیدی در مازندران اما مسئله «تملیک» واحدهای تولیدی توسط بانک‌ها به علت بدهی می‌باشد‌‌.  موضوعی که مدتهاست رمق تولیدکنندگان در مازندران را گرفته است. عبارت پیش‌‌تر در گزارشی به کم و کیف این موضوع پرداخته بود اما اکنون حسن خیریانپور نیز با اشاره به اقدامات گسترده در این زمینه می‌گوید: ما در گام اول این مسئله را متوقف کردیم و اعلام نمودیم هیچ بانکی حق تملیک واحد تولیدی را به علت بدهی ندارد. گام دوم شناسایی واحدهای بود که توسط بانک تملیک شده بودند. تنها در سال گذشته ۵۹ واحد تملیکی را از اختیار بانک ها خارج کردیم. تاکنون نیز توانستیم از ۱۷۵ واحد تملیکی در استان مازندران به ۱۱۷ واحد برسیم که حرکت بزرگی در این مدت زمان است.

یکی از آمارهایی که همیشه رشد و پیشرفت اقتصاد و کسب و کار یک استان را با آن می سنجند میزان «بیکاری» و «مشارکت اقتصادی» در هر استان است.  طبق آخرین گزارش‌های مرکز ملی آمار نرخ بیکاری در فصل بهار استان مازندران به ۶.۲ درصد کاهش یافت که نسبت به سال ۹۲، ۳.۲ کاهش داشته است. نرخ مشارکت اقتصادی استان مازندران نیز به ۴۴.۱ رسیده که نسبت به سال ۹۲، ۳.۲ درصد افزایش ایجاد شده است. همه این اعداد و ارقام از رشد و پیشرفت در سالهای سخت اقتصادی کشور در مازندران حکایت دارد آن هم هم در شرایطی که  ماه ها است کرونا در اینجا و سایر نقاط این کره خاکی جاخوش کرده است‌.  شاید بتوان این مسئله را یکی از نتایج مستقیم احیای واحدهای تولیدی راکد در استان مازندران برشمرد.

از دیگر موضوعات مطرح شده در سال جاری بحث رونق «کشت مکانیزه» در استان مازندران بود.  روشی که سالهاست در بسیاری از نقاط جهان استفاده و از آن سود برده می شود. مازندران اما علی رغم تمام ظرفیت های موجود تاکنون وضعیت مناسبی در این زمینه نداشت‌. در سال ۹۹ اما با شیوع «کرونا» در استان گام های مثبتی در این زمینه برداشته شد. معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران در این زمینه به عبارت گفت: استاندار مازندران برای رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید بر افزایش کشت مکانیزه در استان  داشت،  در همین راستا با تلاش های شبانه روزی و رایزنی های فراوان توانستیم ۳۰۰ دستگاه نشاکار مکانیزه برای شالیزارهای مازندران تهیه کنیم. در ادامه نیز بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان تسهیلات به بخش کشاورزی برای مکانیزاسیون اختصاص دادیم. نتیجه این شد که میزان کشت مکانیزه برنج در مازندران از ۵۵ هزار هکتار به صد هزار هکتار یعنی حدود ۲ برابر رسید.  نکته جالب اینکه تمام این کارها در ظرف یک ماه و نیم صورت گرفت.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران یکی دیگر از برنامه های جهش تولید در استان را «تکمیل واحدهای تولیدی بالای ۶۰ درصد اعلام کرد‌» و در این راستا افزود: پروژه‌های متعددی در سطح استان در حال بررسی است و بسیاری نیز به نتیجه رسیده است. مانند افتتاح «هتل میزبان بابلسر» و یا فاز دوم «کارخانه فرش ساوین» که پیش از این وضعیت مساعدی نداشت‌‌. همچنین پروژه «آرین سعید» که یکی از بزرگترین پروژه های اجرا شده در استان مازندران است پیرو همین طرح به بهره برداری رسید که میزان ارزش تمام این پروژه های افتتاحی تاکنون بیش از از دو هزار میلیارد تومان اعلام شده است. برآورد ما برای افتتاح تمام طرح های بالای ۶۰ درصد استان چیزی حدود ۴۲۴۸ میلیارد تومان است که میزان بالغ بر ۵۹۷۸ نفر نیز برآورد اشتغال این طرح ها است.

از دیگر برنامه‌های استانداری برای افزایش تولیدات در تمام زمینه‌ها در استان مازندران می‌توان به «نیروگاه های مقیاس کوچک برق» اشاره کرد.  نیروگاه هایی که به تازگی در گوشه و کنار استان مشاهده می شوند در تامین برق مردم مازندران نقش اساسی ایفا می‌کند‌. خیریانپور با تایید این نکته بیان می کند: مازندران با ۲۲ نیروگاه مقیاس کوچک در بین استان‌های کشور در جایگاه بالایی قرار دارد. در همین سال جاری نیز ۹ نیروگاه را با اعتبار ۵۶۱ میلیارد تومان در برنامه افتتاحیه داریم.

 

کشاورزی و گردشگری دو بال توسعه استان

یکی دیگر از موضوعات جذاب این روزهای مازندران ایجاد «اسکله های تفریحی» در سواحل آزاد دریای خزر است. طرحی که می تواند گردشگری ساحلی و دریایی در مازندران را با تحولی اساسی روبرو نماید‌. معاون اقتصادی استاندار مازندران در این رابطه می‌گوید:  استارت این کار از هفته دولت در رامسر خورده و تاکنون مجوز ۶۵ اسکله در سواحل مازندران گرفته شده است.

«زراعت چوب»  نیز همواره یکی از دغدغه های دوستداران محیط زیست و طبیعت در استان مازندران بود که در در سال های اخیر اقدامات رو به جلویی در این زمینه صورت گرفت.  اقدامی که علاوه بر حفظ جنگلها و اکوسیستم استان به صرفه جویی ارزی و جلوگیری از خروج دلار از کشور کمک شایانی می کند‌. اجرای این طرح اما بدون حمایت استانداری و جهاد کشاورزی تقریباً غیر ممکن است. خیریانپور در این زمینه به عبارت گفت: هدف گذاری ما برای این طرح در سال جاری 4 هزار هکتار با 6 میلیون اصله نهال است. برای عده‌ای این عدد ناباورانه است در صورتی که ما در استانی زندگی میکنیم که بالغ بر ۱۴۰ رودخانه در آن جریان دارد و ما اگر بتوانیم از حاشیه همین رودها و یا آب‌بندان های استان استفاده کنیم به بخش بزرگی از این عدد دست پیدا کرده‌ایم. مورد بعدی اینکه دانشگاه های استان مازندران داوطلب شدند تا در بالای ۱۲۰ هکتار از زمین های دانشگاهی در استان  درخت کاری انجام دهند. همچنین با کمک بسیج سازندگی قصد داریم تا در زمینهای موجود پادگانها نیز زراعت چوب را به راه بیندازیم تا هر چه کمتر مجبور شویم از درختان جنگلی برای صنایع‌مان استفاده نماییم‌.

«اصلاح نژاد دام‌های سبک» با هدف افزایش شیر، گوشت و زایش مدتی است که در مازندران در دستور کار قرار دارد.  کمتر کسی اما از شیوه این کار اطلاعی در دست دارد به همین سبب معاون امور اقتصادی استانداری توضیحاتی را پیرامون این طرح عنوان نمود. وی گفت: ما در زمینه کشاورزی و دامداری نیاز به اصلاح ارقام داریم بتوانیم بهره‌وری خود را در این زمینه ها بالاتر ببریم. در حال حاضر دامهایی را وارد کردیم که دو تا سه برابر بیشتر از دام های موجود گوشت و شیر می دهند و با تحویل آنان به مراکز مشخص که مجوزهای لازم را دریافت کردند، مراحل اصلاح نژاد دام به صورت علمی و تخصصی در حال انجام است‌‌. در حوزه در شهرهای جویبار و آمل مراکزی مشغول فعالیت هستند و واحدهایی نیز در  کیاسر وگدوک مجوز را دریافت کردند و در حال طی مراحل هستند.

او ادامه داد: در بحث «زراعت» و «باغداری» نیز این مسئله وجود دارد و ما باید ارقام خود را اصلاح نمایید تا علاوه بر رسیدن به استانداردهای صادراتی، بتوانیم میزان بهره وری از از زمین های زراعی خود را به بالاترین حد ممکن برسانیم.  حتی در این راستا اصلاح بذر نیز در دستور کار ما قرار دارد تا بتوانیم در سال‌های آتی شاهد تحولی در کشاورزی استان باشیم.

خیریانپور در همین راستا گفت: استاندار مازندران به تازگی تفاهم نامه ای را با «بنیاد مستضعفان» به امضا رساند که در راستای آن قرار شد تا یک دامداری ۱۰ هزار راسی شیری، یک دامپروری پنج هزار راسی گوشتی، و یک گلخانه هیدروپونیک با ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری ظرف ۱۸ ماه به بهره برداری برسد. مجوز های لازم در این زمینه نیز گرفته شده و به زودی اقدام عملی آن آغاز می‌شود.

او سپس به ۷ میلیون تن تولید محصولات کشاورزی و ۱۰۵ هزار تن تولید محصول شیلاتی در استان مازندران اشاره کرد و بهره برداری هر چه سریعتر از «پایانه های صادراتی مازندران» را یکی از الزامات اساسی در این استان عنوان نمود. وی این پایانه ها را مجموعه کاملی برای برطرف کردن تمام نیازهای صادرکنندگان دانست و گفت: تمامی اقدامات لازم از آزمایشات ویژه تا بررسی کیفیت و حتی برندسازی برای اقلام صادراتی در این پایانه ها انجام می شود و صادرکنندگان را از مراجعه به مکان های متفاوت برای انجام این قبیل کارها بی نیاز می سازد. به عنوان نمونه «پایانه صادراتی محصولات خاویاری و شیلاتی روماک گستر» با هزینه بالغ بر 500 میلیارد تومان در جویبار که در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته با شروع به کارش می تواند تحول بزرگی در تجارت آبزیان مازندران ایجاد نماید.

 

خیریانپور امضای تفاهم نامه «پتروشیمی مازندران» به ارزش بیش از ۳۷۰ میلیون دلار را یکی از پروژه های بی‌نظیر و ماندگار در مازندران دانست و افزود:به تازگی نیز درخواستی مبنی بر ایجاد کارخانه تولید ورق های گرم و تخت به دست ما رسیده که با سرمایه گذاری بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان اشتغال‌زایی مستقیم برای ۱۵۰۰ نفر ایجاد می نماید. ما در سال جهش تولید با تمام توان از طرح های این چنینی استقبال می‌کنیم و تمام تلاشمان را برای برداشتن موانع پیش پای تولید کنندگان انجام خواهیم داد.

 

تسهیلات هدفمند ضامن افزایش تولید و اشتغال

وی یکی از کارهای مهم استانداری در جهت افزایش تولید در مازندران را برگزاری جلسات هفتگی و متعدد «کارگروه رفع موانع و تسهیل تولید» در استان دانست و افزود: این جلسات در استانداری و فرمانداری ها به صورت هفتگی برگزار می‌شود تا به صورت مستقیم در جریان مشکلات واحدهای تولیدی قرار بگیریم.  در همین سال جاری ۸۶ جلسه با ۴۳۵ مصوبه توسط این ستاد در شهرستانهای مازندران برگزار شد. در استانداری نیز ۲۴ جلسه با ۲۳۵ مصوبه در همین زمینه انجام شد که همگی برطرف کننده بخشی از معضلات حوزه تولید در مازندران بود.  در ذیل همین کارگروه ۵۱ جلسه کمیسیون تخصصی نیز برگزار گردید که مربوط به کارهای کارشناسی در این مورد بود.

خیریانپور از «تسهیلات» به عنوان یکی از خدمات مهم به واحدهای تولیدی نام برد و گفت: در سه ماهه ابتدای سال جاری ۴ هزار و ۸۷۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به تعداد ۷۷هزار و ۴۵۷ فقره تسهیلات در اختیار مرم مازندران قرار داده شد. از این مقدار ۸۱۳ میلیارد تومان مربوط به بخش کشاورزی، ۱۳۷۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان مربوط به بخش صنعت و باقی آن به بخش هایی مربوط به بازرگانی صادرات و غیره اختصاص داده شد که البته سعی ما بر این بود که بتوانیم این منابع را به سمت تولید سوق دهیم.

وی افزود: یک سری از تسهیلات دیگر نیز سهمیه استانی مازندران است. به عنوان مثال در سال ۹۸ مبلغ ۳۱۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان از «تسهیلات روستایی» به اشتغال روستایی اختصاص پیدا کرد. همچنین در اشتغال فراگیر ۲۶۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات ارائه کردیم که پیش بینی اشتغال ۲۹۶۹ نفر را در این طرح ها داریم.

خیریانپور همچنین به آسیب های کرونا به مردم و به خصوص واحدهای تجاری و تولیدی مازندران اشاره کرد و گفت:  علاوه بر تسهیلات و خدماتی که دولت برای «واحدهای آسیب دیده از کرونا» در نظر گرفته بود، ۱۵۶۱ میلیارد تومان نیز توسط استانداری مازندران برای جبران آسیب های کرونایی به مردم در نظر گرفته شد. سامانه موردنظر برای ثبت نام دریافت این وام نیز توسط وزارت تعاون و کار اعلام شده و آسیب دیدگان آن ها می توانند با ثبت نام در این سامانه به ازای هر نیروی بیمه شده در اختیار، تسهیلات دریافت نمایند.

دیپلماسی اقتصادی حتی در زمان کرونا

شیوع ویروس کرونا تاثیر زیادی بر اقتصاد جهان و ایران گذاشت و مشکلاتی در حوزه اقتصادی برای کشورها ایجاد کرد که از جمله آن بسته شدن راه تبادل هیات های اقتصادی و تجاری میان کشورها و بسته شدن راه نشست و رایزنی حضوری برای گسترش روابط دوجانبه و چند جانبه بوده است. اما تجربه چند ماه گذشته نشان داده که می توان بخشی از این مشکل را با برگزاری نشست های ویدیوکنفرانسی رفع کرد و حتی با رعایت پروتکل های بهداشتی قطار روابط تجاری با کشورها را بار دیگر به حرکت درآورد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران نیز «دیپلماسی اقتصادی» را یکی دیگر از برنامه های مهم استانداری طی یک سال اخیر اعلام کرد و گفت: مازندران علاوه بر استعداد فراوان در زمینه تولید کشاورزی، دامپروری، صنعتی و معدنی، دارای جاده‌های ترانزیتی، خط راه‌آهن، سه فرودگاه و سه بندرگاه تجاری است که نشان از ظرفیت فراوان برای صادرات به کشورهای همسایه به ویژه کشورهای عضو «اتحادیه اوراسیا» است.  به همین سبب با چند کشور حاشیه دریای خزر از جمله استان ولگاگراد روسیه به توافق دو جانبه برای ایجاد سراهای تجاری دست یافتیم تا تاجران مازندرانی بتوانند هرچه بیشتر از تعرفه های ترجیحی که برای کشورهای عضو این اتحادیه در نظر گرفته شده استفاده کنند.  تفاهم نامه هایی با کشورهای ارمنستان قرقیزستان و قزاقستان نیز مطرح شده که به علت شرایط کرونا روند مذاکرات به صورت ویدئو کنفرانسی در حال انجام است.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال