امروز : جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۵:۲۳ PM
اختصاصی عبارت
پروژه اصلاح نژاد دام های سبک مازندران درحال اجرا است؛

نفوذ علم و تکنولوژی حتی به دامداری ها

گوسفند+دامداری+عبارت
    -     کد خبر: 55369
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۷/۱۴|۱۲:۴۰
تغییر و اصلاح نژاد دام برای افزایش بهره وری اگرچه گامی نو و ارزشمند به شمار می رود اما برای انتخاب نوع نژاد باید مطالعات کاربری و زیربنایی و متناسب با شرایط طبیعی و زیست بوم مازندران صورت گیرد و باید بررسی شود آیا اجرای پروژه های اصلاح نژاد، در مقاوم سازی گونه ها برابر بیماری ها مفید است یا خیر،

عبارت-گروه اقتصاد: حيوانات به‌طور عموم در زندگى بشرى و به‌خصوص در زندگى دامپروران اهميت ويژه‌اى و جاى مخصوصى دارند و اهميت اقتصادى توليدات دامى زياد است.

پرورش دام‌ کارى سخت و وقتگير مى‌باشد، هراندازه هم دامپرور به کار و حيوانات علاقه داشته باشد، چون هدف نهائى درآمد بيشتر است، بدين جهت اولين هدف دامپرور افزايش توليد و مثل و نتيجتاً درآمد بيشتر است. باتوجه به اين امر مى‌بايستى کارهاى انجام شده مفيد و اقتصادى باشد.

هر دامپرورى در گله خود که تحت شرايط يکسانى از هر نظر پرورش داده مى‌شود، به حيواناتى با سطوح توليد مختلف برخورد مى‌کند. از دو حيوانى که در تحت شرايط يکسان پرورشى آنکه توليد بيشترى داشته باشد، پرورش و نگهدارى آن استفادهٔ بيشترى خواهد داشت، روى اين اصل سعى دامپرور بر اين خواهد بود که تمام افراد گله آن را حيواناتى که توليد بالا دارند تشکيل بدهند.

دامپرور و يا دامپروران براى افزايش توليد حيوانات خود کارهاى مختلفى انجام مى‌دهند و به مرور افزايش توليد را در نتايج حيوانات مشاهده مى‌کنند؛ طورى که توليد حيوانات زراعى امروزه نسبت به ۱۰۰ سال پيش چندين برابر شده است.

اصلاح دام از نظر لغوى به معنى بهتر کردن دام و هدف از اصلاح نژاد به‌دست آوردن حيواناتى با توليد و سود بيشتر است در اثر اصلاح‌نژاد از حيوانات با جثهٔ کوچک و توليد کم حيواناتى با جثهٔ بزرگ و توليد بيشترر به‌دست آمده است، به کليهٔ اقدامات و فعاليت‌هائى که سبب مى‌شوند در نسل‌هاى بعدى حيوانات، توليد بيشتر و سود فراوان‌ترى حاصل شود اصلاح‌نژاد گفته مى‌شود.

با توجه به محدوديت زمين‌هاى قابل کشت جهت تأمين احتياجات غذائى جمعيت در حال افزايش سريع نمى‌توان زمين‌هاى زراعى را وسعت داده و غذاى بيشترى توليد کرد؛ ولي، مى‌توان با به‌کار بردن اصول و روش‌هائى در واحد سطح، توليد را افزايش داد؛ همين‌طور براى تأمين احتياجات غذائى با منشاء دامى تعداد حيوانات زراعى را نمى‌توان به‌شدت افزايش داد، بايد راه‌هائى را که سبب افزايش توليدات دامى مى‌شود، جستجو کرد. کارهاى اصلاح نژادى حيوانات بر دو اساس استوار است: ۱. بهتر کردن ژنوتيپ ۲. بهتر کردن شرايط محيط زيست: توليدات امروزه حيوانات هم از نظر کمى و هم از نظر کيفى در مقايسه با ۱۵۰-۱۰۰ سال پيش خيلى بيشتر و بهتر شده است، حيوانات مى‌توانند با غذاى کم، گوشت، شير، تخم‌مرغ و پشم بيشترى توليد بکنند. اين پيشرفت‌‌هاى بيشتر در نتيجه به‌کارگيرى علم ژنتيک صورت گرفته است.

مدتی قبل بود که با حضور حسن خیریانپور, معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران پروژه اصلاح نژاد دام سبک برپایه گوسفندهای پر تولید شیری وچندقلوزا فرزین وتکسل گوشتی برای اولین بار در کشور برای تحقق شعار جهش تولید در مزرعه آقای موسوی در شهرستان جویبار افتتاح و بهره برداری شد.  این طرح با بهره مندی از روش لاپاراسکوپی توسط اساتید مجرب کشورمان در این مزرعه اجرا گردید.

این اتفاق می تواند شروع جریان به صرفه تر شدن پرورش دام سبک، و جهش تولید در این بخش از محصولات استان مازندران باشد اگر به تمام مسائل پیرامون آن توجه کافی انجام شود.

با ثبت تفاهمنامه بین استانداری مازندران و شرکت سرمایه گذاری کشاورزی در سال گذشته قرار براین شد که برای ارتقای نژاد دام سبک و سنگین و به شیوع لقاح ژنتیکی نسبت به توسعه اصلاح نژاد دام در مازندران اقدام شود، و در صورت به بار نشستن این پروژه، وعده شده که از واردات ۱۵ هزار تن گوشت وارداتی مورد نیاز، ۲۰ هزار تن کره وارداتی و غیره در بازه زمانی پنج ساله جلوگیری شود.علاوه بر این پروژه تاکنون طرح های مختلف در مازندران برای اصلاح نژاد دام های سبک در قالب اسنج گذاری، هورمن تراپی، افزایش دوقلوزایی و پروژه ترکیبات ژنتیکی در دام بومی به شیوه آمیختگی گری اجرا شده است. 

تغییر و اصلاح نژاد دام برای افزایش بهره وری اگرچه گامی نو و ارزشمند به شمار می رود اما برای انتخاب نوع نژاد باید مطالعات کاربری و زیربنایی و متناسب با شرایط طبیعی و زیست بوم مازندران صورت گیرد و باید بررسی شود آیا اجرای پروژه های اصلاح نژاد، در مقاوم سازی گونه ها برابر بیماری ها مفید است یا خیر، همچنین تمایل به استفاده از نژادهای خارجی برای چندقلوزایی تاکنون نتایج مشخصی نداشته است و این طرح در بسیاری از موارد تحت تاثیر مسائل سیاسی قرار گرفته است.

نداشتن مطالعه کاربردی در زمینه انتخاب نژاد و دام و کارآمد نبودن پروژه اصلاح نژاد دام در سطح و مقیاس کوچک از جمله مواردی است که در بازنگری پروژه اصلاح نژاد دام در مازندران باید مورد توجه و تاکید قرار گیرد.

جلوگیری از انقراض ذخایر ژنتیکی بومی در دام های استان، افزایش تولیدات شیر و گوشت و اقتصادی شدن فعالیت دامپروری، هدف مهم در راستای اجرای پروژه اصلاح نژاد دام به شمار می رود و این شیوه از طریق آمیخته گری کنترل شده و یا لقاح مصنوعی در دامداری ها صورت می گیرد و اصلاح و تبدیل نژاد گام بومی به سمینتال یا دو رگ، اصلاح نژاد گاومیشل، استفاده از گاومیش های ایتالیاتی برای ارتقای تولیدات شیر و گوشت از جمله پروژه هایی بوده که تاکنون در مازندران اجرا شده است.

از سوی دیگر با توجه به اینکه بیش از نیمی از هزینه های دامداری ها در بخش خوراک صرف می شود و با توجه به خرد و کوچک بودن و سنتی بودن واحدهای دامداری در استان، تامین خوراک از مهمترین دغدغه های دامداران سنتی به شمار می رود و این مسئله، پروژه تغییر و اصلاح و یا دگرگونی نژاد را در ادامه با چالش مواجه خواهد کرد.

در خاتمه اینکه پروژه اصلاح نژاد دام و طیور برای خودکفایی در تامین گوشت و شیر کشور امری حیاتی و لازم به شمار می رود اما بومی سازی این گونه ها با توجه به شرایط اقلیمی و محیطی ضروریتی احتناب ناپذیر است و باید متولیان امر به این مسئله توجه ویژه داشته باشند.

هم اکنون پروژه اصلاح نژاد دامهای بومی در گوسفند زل مازندران و برخی گونه های دامی در حال اجرا است و بانک های ژن نیز در مناطق مختلف استان فعال شده است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال