امروز : پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ ساعت : ۱۱:۱۹ AM
یادداشت عبارت
دو جوان هتاک به مردم رامسر دستگیر شدند؛

قربانیان جدید شهرت کاذب / سعی کنید بفهمید هیچکس برتر نیست

هتاک+عبارت
    -     کد خبر: 55411
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۷/۱۶|۱۲:۵۵
سعی کنید بفهمید که هیچ کس نسبت به دیگری حق کمتر و بیشتری ندارند. هم سنی و هم شیعه صاحب خانه هستند. هم فارس و هم ترک و هم کرد و هم عرب و بلوچ و گیلک و مازندرانی. قوام میهن ما همواره در همبستگی بوده است.

عبارت - یادداشت: هر چه تاریخ پر فراز و نشیب کشورمان را مرور کنیم، نه تنها نشانه‌ای از درگیری میان اقوام نخواهیم یافت، که به صلحی پایدار خواهیم رسید که وجه تمایز ایران با دیگر کشورهای باستانی جهان است؛ شاخصه‌ای بسیار مهم که گاه آنقدر از درک اهمیت آن غافلیم که شاهد تخریب هرروزه آن در فضای مجازی هستیم!

مازندرانی ها که در تمام این سال‌ها به عنوان میزبانی مهربان هرساله میلیون‌ها ایرانی را در سرزمین خود پذیرا بودند در سال جاری بیشترین هتاکی و توهین به خود را شاهد بودند تا جایی که چندبار این مسئله آنقدر جدی شد که در تمامی رسانه‌های این سو و آن سوی آب بحث این هتک حرمت‌ها و توهین‌ها بود.

ماجرا اول از آن پسرک شلوارک پوش که پوشیدن شلوار کوتاه را نشان از تجدی‌گری و به‌روز بودن می‌داست آغاز شد. کسی که در اینستاگرام مازندرانی ها را عقب مانده توصیف کرد و لیاقت آنان را بدبختی و فقر دانست اما چند روز بعد با دست بسته به این استان بازگردانده شد و بارها و بارها جلوی دوربین و پشت آن از مردم مازندران عذرخواهی کرد. هرچند که این معذرت‌خواهی نوعی نوشدارو پس از مرگ سهراب بود اما مردم این استان دیگر ماجرا را ادامه ندادند و از آن مسئله عبور کردند.

اما ترند شدن این ویدئو و بازتاب جهانی آن نوعی شهرت کاذب برای سازنده آن درپی داشت. از جنس شهرت‌هایی که در سال‌های اخیر کم ندیدیم. از وحید خزایی و ماجرای پلیس فتا گرفته تا داوود هزینه و فیلم‌های آنچنانی‌اش. همین مسئله انگار عده‌ای دیگر را ترغیب نمود تا با توهین به دیگر اقوام برای خود شهرتی کثیف در شبکه‌های اجتماعی دست و پا کنند و احتمالا بعد از مدتی به درآمدهای آنچنانی هم برسند. موضوعی که شاید کمتر کسی به آن فکر می‌کرد.

آخرین نمونه‌اش توهین چند نوجوان به مردم شریف رامسر. جایی که پسربچه‌ای خود را در به‌جای یک اجاره دهنده ویلا می‌گذارد و طوری وانمود می‌کمد که انگار در این سرزمین برای هر ویلا خدمات نامتعارف دیگری هم به مسافران ارائه می‌کنند!  اتفاقی که خیلی زود خشم مردم را برانگیخت و بار دیگر آتش زیر خاکستر توهین های قومیتی را شعله‌ور ساخت.

معمولا بیشترین مسافران مازندران را تهرانی ها تشکیل می‌دهند که استان همسایه مازندران محسوب می‌شود. این نگاه بالا به پایین نیز بدون تعارف در تمام این سال‌ها وجود داشته و از تهران به سایر نقاط کشور نیز سرایت کرده است. باید دانست که فضایی مثل اینستاگرام تنها این معضلات را هویدا نموده وگرنه عمر این‌گونه توهین ها بسیار بیشتر از عمر این شبکه اجتماعی است که این روزها 10 ساله شدنش را جشن می‌کیرد.

امروز خبر رسید که این دو نوجوان نیز مانند قبلی‌ها خیلی راحت به دام پلیس افتادند و منتظر مجازات هستند اما تجربه نشان داده با بگیر و ببند مشکلی حل نمی شود که اگر می‌شد باید تا امروز اتفاق میفتاد.

توهین به هر نژاد و قومی، پدیده ای است زشت و محکوم است. هر فردی و هر شهروندی باید احساس کند که در جامعه خود، به شان و کرامتش احترام گذاشته می شود. آنگونه که هست، با همان زبانی که سخن می گوید، در همان لباسی که دوست دارد بپوشد. از زمانی که حکومت و دولت در فلات ایران شکل گرفته تا امروز، ایران خانه مشترک اقوام و گروههای زبانی، مذهبی، فرهنگی متفاوتی بوده است.

سعی کنید بفهمید که هیچ کس نسبت به دیگری حق کمتر و بیشتری ندارند. هم سنی و هم شیعه صاحب خانه هستند. هم فارس و هم ترک و هم کرد و هم عرب و بلوچ و گیلک و مازندرانی. قوام میهن ما همواره در همبستگی بوده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که حضور دولت و اجرای سیاست های دولتی برای جلوگیری از چنین معضلی کارساز نیست . بلکه به نظر می رسد ارتباطات نزدیک میان قومیت ها و تغییر نگرش مردمی این معضل را به خودی خود کمرنگ می کند .

نگاه تمسخر آمیز به لهجه ها در رسانه های دیداری ، شنیداری و مکتوب نیز که مدتی است رواج یافته با این شرایط جایز به نظر نمی‌رسد.

 می توان علل و ریشه این پدیده ناهنجار فرهنگی را با بررسی جامعه شناسانه و تاریخی مورد پژوهش قرار داد اما در دوره ای که حتی تأثیر خانواده در شکل گیری شخصیت افراد به حداقل رسیده است و عمدتا رسانه ها تأثیر غیر قابل انکاری دارند بی تردید این معضل اکنون آتشی است زیر خاکستر . آتشی که شخصیت ، فرهنگ ، حرمت ، و عزت نفس افراد را از درون می سوزاند و زمانی رنجش ها عیان خواهد شد که نه در قالب جوک و طنز و کنایه ، بلکه شاهد برخورد و پرخاش های مستقیم در جامعه باشیم.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال