امروز : شنبه ۳ آیان ۱۳۹۹ ساعت : ۶:۵۰ AM
اختصاصی عبارت
روزگاری ۷۰ درصد مرغ کشور از نژاد آرین بابلکنار بود که این رقم اکنون به زیر ۱ درصد رسیده است؛

گنجینه ای ارزشمند که در حال فراموشی است

مرغ لاین + عبارت
    -     کد خبر: 55440
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۷/۱۹|۰۹:۱۹
کارشناسان تولید لاین را فوق‌العاده‌ترین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی در صنعت طیور می‌دانند و حتی در میان آنان اهمیت این دانش به حدی است که آن را با تکنولوژی هسته‌ای مقایسه می‌کنند.

عبارت - گروه اقتصاد:  اصلاح نژاد طیور به دلیل تولید مثل فراوان و سهولت نسبی نگهداری از سالها پیش در کشورهای پیشرفته جهان مورد توجه و بهره برداری قرار گرفته است اما این مهم به علت هزینه زیاد از یک سو و پیچیدگی تکنولوژی از سوی دیگر نتوانسته در کشورهای کمتر توسعه یافته جایگاهی برای خود پیدا کند. اما با این حال دانش تولید مرغ لاین در جهان در دستان 6 کشور از جمله ایران قرار دارد.

کارشناسان تولید لاین را فوق‌العاده‌ترین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی در صنعت طیور می‌دانند و حتی در میان آنان اهمیت این دانش به حدی است که آن را با تکنولوژی هسته‌ای مقایسه می‌کنند. به طور دقیق کشورهای آمریکا، انگلیس، هلند، آلمان، فرانسه، و البته ایران از صاحبان این دانش هستند و تاکنون کشورهای دیگری نتوانسته‌اند در این حوزه، قد علم کند. سرمایه‌گذاری روی لاین بسیار پرهزینه و گران است اما دانش بسیار با اهمیتی است که کشورها را متمایز می‌کند.

اما چرا این دانش تا این اندازه پراهمیت است؟ خط لاین مجموعه‌ای از ژنتیک خالص است که تمام اطلاعات و ویژگی‌هایی که یک مرغ باید داشته باشد تا بهترین عملکرد اقتصادی را داشته باشد را داراست. این ویژگی‌های ژنتیکی در فرایند تولید کمک می‌کنند تا مرغ با ضریب تبدیل بالا و نیز کاهش پرتی بیشترین عملکرد را داشته باشد. از همین رو موضوع لاین در دنیا بسیار حساس است و دارندگان این دانش در حقیقت یک حاشیه امنی را برای تولید طیور و در حقیقت امنیت غذایی کشورشان، ‌ایجادمی‌کند.

ایران سال‌ها است در وادی مرغ لاین قدم گذاشته و از سال 69 نیز سایتی را در بابل کنار راه‌اندازی کرد و اولین محصول تولیدی این مجتمع از سال 71 به بازار عرضه شد. روزگاری 70 درصد مرغ کشور از نژاد آرین ایرانی مخصوص این لاین بود اما متاسفانه اکنون تمام مرغ کشور از نژادهای خارجی به ویژه انگلیسی و فرانسوی است و تنها نیم درصد مرغ‌های ایران از نژاد آرین پرورش می‌یابند. این در حالی است که مجتمع مرغ لاین آرین بابلکنار با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰هزار قطعه مرغ اجداد و یک میلیون قطعه مرغ مادر و ظرفیت تولید جوجه گوشتی رتبه هشت تولید جهانی را دارد.

اما علت اینکه در سال‌های گذشته نژاد آرین بازار خود را در کشور از دست داده، در جا زدن این دانش در ایران، نسبت به کشورهای دیگر بوده است. یعنی در حالی که محققان کشورهای دیگر روز به روز نژادهای خود را اصلاح و روزآمد کردند اما آرین ایران در جا زد و مرغداران داخل عملکرد نژادهای خارجی را به نژاد داخل ترجیح دادند.

آنطور که کارشناسان می‌گویند در حال حاضر عملکرد نژاد آرین از نظر تبدیل دان به گوشت و دیگر شاخص‌های تولید اختلاف معنی‌داری با نژادهای رقیب خارجی دارد و تا زمانی که اقدامات اصلاحی برای رقابت با نژادهای خارجی ایجاد نشود، هدایت پرورش دهندگان مرغ برای استفاده از این نژاد، هرز دادن سرمایه‌ها است.

متاسفانه سایت بابل کنار در سال‌های گذشته به دلیل دولتی بودن رها شده و نه تنها اقدامات اصلاح لاین صورت نگرفته بلکه تجهیزات و زیرساخت‌های آن هم فرسوده شده است.

به همین سبب هفته گذشته احمد حسین‌‌زادگان استاندار مازندران همراه با کریمی، نماینده مردم بابل در مجلس و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، سعادتی، رئیس مجمع نمایندگان مازندران و فرماندار شهرستان بابل از مجتمع پرورش و اصلاح‌نژاد مرغ‌لاین بابلکنار بازدید کرد تا در نشست با دولتمردان راهکارهای توسعه این مجموعه را به درستی بیان و تشریح کند.

مقام عالی دولت در مازندران سپس عصر چهارشنبه در نشستی به ریاست معاون اول رییس جمهور و مدیران مرتبط، به طرح اهمیت، مسایل و مشکلات و رفع موانع پیش روی مجتمع پرورش و اصلاح نژاد مرغ لاین بابلکنار پرداخت.

وی البته قول‌هایی نیز داد و گفت که در نشست جهانگیری و مسئولان مرتبط ملی، زیرساخت ها و اعتبار مورد نیاز مجموعه مرغ‌لاین برای توسعه و رونق مورد بررسی قرار گرفت تا شاهد شکوفایی اقتصادی این مجموعه استراتژیک باشیم.

آن‌طور که پیداست پس از سال‌ها کسی صدای کارشناسان را شنیده و به اهمیت این مجتمع در مازندران و همچنین نقش آن در تامین امنیت غذایی کشور پی برده است. حال باید منتظر ماند و دید سرانجام و خروجی جلسات مدیران برای احیای مرغ لاین بابلکنار، چه زمان و تا چه اندازه به ثمر خواهد نشست.

مجتمع بابلکنار به عنوان تنها مجموعه‌ای که در منطقه و خاورمیانه گله لاین در اختیار دارد شناخته شده و از این بابت جایگاه منحصر به فردی را به خود اختصاص داده است. این مجتمع می‌تواند در صورت برنامه ریزی صحیح، نیاز جوجه اجداد مورد نیاز صنعت طیور کشور را بدون اتکاء به خارج از کشور تامین کند و بر این اساس می‌تواند به عنوان یکی از ارکان مهم برنامه اقتصاد مقاومتی در زیر بخش دام و طیور و نیز پدافند غیر عامل مطرح باشد.

اگر این موضوع را با بحث تحریم‌های بین المللی و امنیت غذایی در کنار هم بررسی کنیم مشخص می‌شود که دسترسی یا عدم دسترسی به مرغ لاین چقدر برای کشوری مثل ایران اهمیت داشته و می‌تواند تبدیل به سپری برای مقابله با تهدیدهای جدی علیه کشورمان توسط دیگر کشورها باشد.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار
پربازدیدترین

مردی که قدش به زانوی شهر هم نمی‌رسید بر شانه‌های ساری نشاندیم

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

آرشیو