امروز : سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت : ۱۲:۴۴ AM
یادداشت عبارت
به بهانه ی روز جهانی «عصای سفید»؛

آن ها ما را نمی بینند یا ما آن ها را؟

نابینا+عبارت
    -     کد خبر: 55572
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۷/۲۳|۰۹:۵۹
اگر پای صحبتشان بنشینید مشکل بعدی شان را اشتغال مطرح می کنند. تا مدتی پیش دست کم اپراتور های ادارات شغلی بود که برای آنان کنار گذاشته می شد و به امید رسیدن به آن با تاریکی جهانشان کنار می آمدند اما اکنون با این اوضاع سخت اقتصادی و ضرر و ریان شرکت های خصوصی دیگر همان کارهای همیشگی و دستمزدهای پائین هم نصیبشان نمی شود و چرخ زندگی شان سخت تر از همیشه می چرخد.

یادداشت - آصف بادام: ۲۴ مهر یا همان ۱۵ اکتبر را به نابینایان اختصاص  داده اند. کسانی که در کنار ما زندگی می کنند اما لحظه به لحظه شان در جهانی متفاوت از ما می گذرد. شاید بیماری ها یا اتفاقات ناگوار و یا حتی وراثت باعث تاریکی چشمانشان شده باشد اما آنها با دلی روشن این جهان را به نظاره می نشینند. ممکن است اختصاص فقط یک روز خاص برای رسیدگی به مشکلات آنها جفایی باشد در حقشان اما همین را نیز باید به غنیمت شمرد و از روز «عصای سفید» استفاده کرد و برای آن ها گفت که جهانشان سیاه است اما دل هایشان مثل عصای دستشان سفید.

نابینایی اختلالی است که فرد به دلیل عوامل فیزیولوژیکی و یا عصبی بینایی به آن دچار می شود. بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی حدود ۲۵۰ میلیون نفر از افراد دچار اختلال بینایی هستند که ۳۵ میلیون نفر از آنها نابینای مطلق و ۸۰ درصدشان را افراد بالای ۵۰ سال تشکیل می‌دهند. و از آنجایی که بسیاری از در موارد این افراد بر اثر تصادفات یا نبود امکانات بهداشتی و درمانی به این عارضه دچار می شوند، 90 درصد نابینایان جهان در کشور های در حال توسعه زندگی می کنند.

در ایران اما بیشتر نابینایی‌ها به دلیل حوادث حین کار و تصادفات اتفاق می‌افتد. گذشته از این نزدیک به ۸۰ درصد  اختلالات بینایی مانند آب مروارید قابل پیشگیری است که ایران در زمینه درمان و پیشگیری این نوع از بیماری ها رشد چشمگیری داشته است.

در کل کشور ۱ میلیون ۴۱۰هزار نفر معلول تحت پوشش بهزیستی قرار دارند، که از این تعداد ۱۵۵هزار نفر آن به نابینایی دچارند. چیزی نزدیک به ۱۰درصد. ۵۵هزار نفر خانم و ۱۰۱هزار نفرشان مرد هستند و جالب این که 7 هزار نفر از این افراد در دانشگاه ها مشغول تحصیل اند.

در استان مازندران نیز طبق آخرین آمارها از زبان رئیس کانون نابینایان و کم بینایان استان، ۵۴۹۸نابینا و کم بینا وجود دارد که هر روز وقتی از در خانه بیرون می آیند با مشکلات کوچک و بزرگی دست و پنجه نرم میکنند. از مبلمان نامناسب شهری گرفته تا بحث تحصیل و اشتغال که به اذعان خودشان بزرگ ترین دغدغه شان است.

ما که در شهرهایمان نه مسیر ویژه ای برایشان ساختیم نه مکان های مخصوص برای آنها درنظر گرفتیم و نه حتی چراغ های راهنماییمان را برای آنان گویا نکردیم تا از بسیار خطرها که بر سر همین چهارراه ها آنها را تهدید می کند بکاهیم، حداقل می توانیم با کمک تکنولوژی روز دنیا و استفاده از ابزار هایی مثل «عصای هوشمند» بسیاری از مشکلات را کمی دست در عبور و مرور و دسترسی به مکان های عمومی از سر راهشان برداریم.این یک لطف نیست، این نیاز اولیه شهروندانی است که با معضل نابینایی مواجه اند. خوشبختانه هنوز تعدادشان آنقدر زیاد نیست که این طرح برای بهزیستی کشور طرحی بلند پروازانه محسوب شود. بدون شک اگر رغبتی باشد و می توان با کمک از شرکت های دانش بنیان ایرانی قطعات و تجهیزات مورد نیاز را تامین نمود تا علاوه بر رفع این معضل کمکی هم به اشتغالزایی از طریق تولید تکنولوژی انجام داد.

تا به حال سعی کرده اید که با چشمان بسته در پیاده رو های غیر استاندارد یا کوچه ها و خیابان های کج و معوجمان راه بروید؟ یک بار امتحان کنید تا باور کنید چه کار دشواری است. این شروع کار یک نابینا در هر روز است تازه اگر خوشبخت باشد و برای رفتن به محل تحصیل یا کار از خانه بیرون بیاید. خیلی ها که به دلیل همین مشکلات خانه نشین شده اند و جز در مواقع اضطرار از منزل بیرون نمی آیند. ما که استاد تضعیف حقوقیم در این مورد حقوق نابینایان را تضعیف می کنیم! در کدام اداره ما خط گویا برایشان در نظر گرفته شده؟ به نظرمان آن ها اصلا کار اداری ندارند؟ بیمارستان نمی روند؟ بانک چطور؟ بانک مرکزی هنوز نتوانسته حتی دستگاه ای‌تی‌ام‌های گویای خود را به صورت سراسری در کشور راه‌اندازی کند. بگویید از خانه بیرون نیایید و خلاص. ما حتی اسکناسمان هم برای شما مناسب سازی نشده و اعدادش درست و حسابی برجسته نیست!

اگر پای صحبتشان بنشینید مشکل بعدی شان را اشتغال مطرح می کنند. تا مدتی پیش دست کم اپراتور های ادارات شغلی بود که برای آنان کنار گذاشته می شد و به امید رسیدن به آن با تاریکی جهانشان کنار می آمدند اما اکنون با این اوضاع سخت اقتصادی و ضرر و ریان شرکت های خصوصی دیگر همان کارهای همیشگی و دستمزدهای پائین هم نصیبشان نمی شود و چرخ زندگی شان سخت تر از همیشه می چرخد.

برای خیلی از ما این جمله که -معلولیت محدودیت نیست- در حد یک شعار مانده که فقط آن را یا در همین روز های خاص و یا در نزدیکی پارالمپیک ها می شنویم! عدم حمایت دولت از کارفرمایانی که معلولان و نابینایان را استخدام می‌کنند، پرداخت نشدن هزینه جبران، عدم کارایی افراد معلول و همچنین عدم اختصاص سهمیه‌های دولتی در راستای اجرای قانون اشتغال معلولان باعث شده تا نرخ بیکاری در بین آنها طبق گفته وزارت کار به ۴۰ درصد برسد که این نرخ حدود چهار برابر جمعیت عادی جامعه است. لابد می پرسید آن ها چه کارهایی می توانند انجام دهند، مشاغل فکری مثل تايپ و نوشتن -رایانه‌ای- فایل‌های صوتي و تبديل فایل‌های صوتي به متن یا ترجمه چه در ادارات چه در مراکز خصوصی و یا بازاریابی های تلفنی و موسیقی و صنایع دستی و و و ... فقط بخشی از توانایی های این قشر می باشد. جالب است بدانید تقریبا هزار نفر از نابینایان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در کشور تحصیل میکنند!

به هر روی این قشر در کنار همه ی ما که این متن را می خوانیم زندگی می کنند اما نمی توانند ببینند که برایشان در این روز که به نام آن هاست چه چیز هایی نوشته می شود پس بیاییم با تغییر رفتار و عملکردمان نسبت به آن ها شیرینی زندگی را با آنان تقسیم کنیم. مطمئنا جامعه ای که به معلولان و کم توانانش احترام می گذارد شایسته ی آینده ای خوب و رسیدن به آرامش است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال