امروز : شنبه ۳ آیان ۱۳۹۹ ساعت : ۶:۱۳ AM

طول عمر ساختمان‌های جدید در مازندران نصف استاندارد است / پاشنه آشیل ساختمان‌سازی در استان مشخص شد

احمد توکلی+عبارت
    -     کد خبر: 55596
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۷/۲۳|۱۳:۵۸
مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک استانداری مازندران گفت: با وحود اینکه مهندسان تحصیل کرده بسیاری در حوزه ساخت و ساز و معماری استان وجود دارد، ولی این روزها صنعت ساختمان‌سازی در دست افراد غیرمتخصص اداره می‌شود که مسبب بسیاری از مشکلات در این حوزه هستند

عبارت: احمد توکلی روز چهارشنبه در دومین همایش بهداشت، ایمنی و محیط زیست که به میزبانی مازندران در شهرستان بابلسر برگزار شد گفت: متاسفانه صنعت ساختمان سازی به جای ایجاد زیرساخت رفاهی برای جامعه به بزرگ ترین بخش درآمدزایی کشور تبدیل شده اند. 

وی ادامه داد: این معضل به دلیل موقعیت جغرافیایی طبیعی، گردشگری پذیری، محدودیت و با ارزش بودن زمین در مازندران بیش از دیگر مناطق کشور به بستری برای سودآوری تبدیل شده است. 

مدیرکل دفتر فنی استانداری خلا قانونی را نیز از دیگر مشکلات حوزه ساخت و ساز دانست و گفت: این مسائل باعث شده افراد غیر متخصص و بعضا به دنبال درآمدزایی وارد این بخش شوند که ساختمان های بی کیفیت و نامناسب با مسائل فرهنگی و شهرسازی نتیجه همین فضا است. 

توکلی افزود: مازندران در چند دهه اخیر به طور فزاینده در معرض ساخت و ساز های فردی و شخصی قرار گرفته که کمترین میزان رعایت اصول معندسی و معماری در آن رعایت می‌شود. 

وی علت اصلی عمر پایین ساختمان ها را ورود افراد غیر متخصص دانست و گفت: انبوه سازی صرفا جهت کسب درآمد عامل اصلی ایجاد این مشکلات در حوزه ساختمان سازی شده است.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مازندران ادامه داد: اگر با رعایت اصول فنی و ورود افراد متخصص تنها بتوان فقط پنج سال به عمر مفید ساختمان ها اضافه کرد به ازای هر سال می توان سرمایه گذاری ١٥ تا ٢٠ میلیارد دلاری را در کشور ذخیره کرد.

طول عمر ساختمان‌های جدید نصف استاندارد است

رییس سازمان نظام مهندسی مازندران عمر پایین ساختمان های در کشور را معضل صنعت ساخت و ساز دانست گفت: عمر ساختمان های ساخته شده در ایران نصف عمر مفید در سایر کشور هاست.

سیف‌الله علی‌نیا این مسئله را بزرگ ترین عامل هدر رفت سرمایه در صنعت ساخت و ساز عنوان کرد و افزود: این مسئله بیشترین فشار را به مصرف کننده وارد می کند. 

رییس نظام مهندسی مازندران همچنین خواستگاه حل مشکلات دفع بهداشتی فاضلاب و پسماندرد کل کشور شد و گفت: امروز وضعیت دفع فاضلاب شهری و نخاله های ساختمانی بشدت محیط زیست استان را تهدید می کند.

علی‌نیا مهمترین معضل شهرداری‌های مازندران را در ساماندهی نخاله های ساختمانی دانست و گفت: این مساله هم از لحاظ دورریز سرمایه و هم از لحاظ محیط‌زیستی مشکل‌ آفرین است و پیش‌بینی می‌شود با همین روند در سال‌های آینده وارد مرحله بحرانی شود.

وی همچنین بهره مندی از مهندسین جوان و با انگیزه در حوزه ساخت و ساز را برای جلوگیری از آسیب های سرمایه ای و اجتماعی موثر دانست و افزود: بیش از ٣٨ هزار مهندس ساختمانی عضو سازمان نظام مهندسی مارندران هستند که از این تعداد بیش از ١٥ هزار نفر دارای پروانه اشتغال هستند که لازم از به درستی از آنها بهره مند شویم.

دومین همایش ملی بهداشت، ایمنی و محیط زیست در صنعت ساختمان که از امروز در شهر ساحلی بابلسر مازندران آغاز شد بیش از ٢ هزار متقاضی طرح ها و پروژه های خود را رارسال کردند.

طبق برنامه ریزی، بررسی مقالات و برگزاری کارگاه های آموزشی این همایش به علت وجود بیماری کووید-۱۹ از عصر امروز به مدت سه روز به صورت مجازی برگزار می شود.

نخستین همایش بهداشت ، ایمنی و محیط زیست نیز درسال ٩٥ در مازندران برگزار شد./ایرنا

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار
پربازدیدترین

مردی که قدش به زانوی شهر هم نمی‌رسید بر شانه‌های ساری نشاندیم

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

آرشیو