امروز : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۹:۴۶ AM
یاداشت روز عبارت
قمار خطرناک راست رادیکال در شرایط دشوار ایران؛

ترجیح لعنت‌الله علیه به بسم‌الله / ممکن است این تیر کمانه کند!

روحانی+عبارت
    -     کد خبر: 55765
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۷/۲۹|۱۸:۱۲
سرویس : سیاست >> دولت
هلندی‌ها برای فهم اینکه همیشه تیزی جواب نمی‌دهد یک سده فرصت داشتند اما ما نداریم. یا باید با همین فرمان که مخالفان روحانی در دست دارند جلو برویم و مدام بگوئیم: لعنت‌الله علیه ! یا باید مثل فرمانده‌ای که می‌داند مهمات و آذوقه کم است و برخی رزمندگان فشل، اما دستی بر شانه‌ی همه می‌زند و می‌گوید: بجنبید، بسم‌الله!

یادداشت روز - عالین نجاتی: می‌گویند 100 سال طول کشیده تا ماهیگیران هلندی بفهمند نیزه‌ی تیز برای شکار نهنگ‌های شمالگان کافی نیست، بلکه باید آنها را به چنگک مجهز کنند. همیشه تند و تیزی جواب چالش‌ها نیست، علی‌الخصوص ابرچالش‌هایی که تمایل به بحران شدن دارند.

▪️همیشه تند و تیزی خوب نیست
بعید است امروز کسی بر سر وخامت اوضاع ایران تشکیک کند اما گویا آنچه محل اختلاف است، مسببان ایجاد این شرایط هستند.
رئیس‌جمهور به شکلی روشن آدرس مقصران را اعلام کرد: ایالات‌متحده آمریکا-واشنگتن-کاخ سفید
مخالفان قسم‌خورده روحانی اما نشانی دیگری می‌دهند: ایران-تهران -کاخ سفید
فرق این دو کاخ‌سفید این است که یکی را جیمز هوبان ایرلندی ۲۲۸ سال پیش برای جان آدامز رئیس‌جمهور آمریکا ساخت و دیگری را خاندان فرمانفرمائیان برای شاهزادگان قجری اما در دوره پهلوی کاخ ولیعهد شد و حالا نهاد ریاست‌جمهوری است.
هلندی‌ها برای فهم اینکه همیشه تیزی جواب نمی‌دهد یک سده فرصت داشتند اما ما نداریم. یا باید با همین فرمان که مخالفان روحانی در دست دارند جلو برویم و مدام بگوئیم: لعنت‌الله علیه ! یا باید مثل فرمانده‌ای که می‌داند مهمات و آذوقه کم است و برخی رزمندگان فشل، اما دستی بر شانه‌ی همه می‌زند و می‌گوید: بجنبید، بسم‌الله!

▪️تعویض لعنت‌الله علیه با بسم‌الله
روحانی معتقد است دولت همه‌ی زورش را می‌زند و همه مشغول کار و تلاش هستند. دعوا بر سر کیفیت و ظرفیت مدیران است وگرنه معلوم است همه کار می‌کنند. به عقیده‌ی من اگرچه بسیاری از نقدهای مطرح شده توسط مخالفان روحانی، مصداق عینی دارد اما در شرایط فعلی روش آنها برای حل مسئله تنها به پیچیده‌تر شدن آن می‌انجامد.
مخالفان می‌توانند این پیش‌فرض را بگیرند که کارگزاران؛ خیانتکار و دروغگو نیستند بلکه توان و نفوذشان از این بیشتر نیست، فرصت جایگزینی هم نیست زیرا هیچ مدیر عاقلی ۹ماه مانده به پایان کارِ دولتی به شدت ضعیف و خسته مسئولیت قبول نمی‌کند پس چاره‌ای نیست جز اینکه با همین افراد کار کرد و برای بهتر شدن اوضاع یا حداقل بحرانی‌تر نشدن آن به جای نفرین کارگزاران، بر پشت آنها زد، دستشان را گرفت، به آنها روحیه داد و گفت: شما می‌توانید، بجنبید بسم‌الله!
بعید است مثلا اگر آقای ذوالنوری به‌جای درخواست اعدام و استیضاح رئیس‌جمهور، دستش را می‌گرفت و به او روحیه می‌داد، با انکار و اکراه مواجه می‌شد.
مسئله این نیست که روحانی عالی است موضوع این است که ما فرصتی برای از دست دادن نداریم و باید همین رئیس‌جمهور را با همه نقصان، ضعف، قرنطینه و تمام آنچه مخالفانش می‌گویند بپذیریم. وگرنه راه دیگر همین ادامه تحقیر و تنش و تهدید است که تجربه نشان داده نه تنها جواب نمی‌دهد بلکه به بی‌انگیزگی بیشتر کارگزاران می‌انجامد.
البته این به معنای تعطیلی نقد نیست، اما عجالتاً می‌توان کرکره فحش و تهدید را پائین کشید. برکناری یک مدیرکل، شهردار یا بخشدار ضعیف با فشار نقد یا حتی توهین و تهدید اشکالی در حاکمیت پدید نمی‌آورد و حتی در بسیاری از موارد نفعش به زیانش می‌چربد، اما وقتی حرف از رئیس‌جمهور به میان می‌آید مسئله فرق می‌کند.

▪️چاقوی دولبه تهدید
بعنوان نمونه به بخشی از سخنرانی اخیر حجت‌الاسلام پناهیان از مخالفان جدی روحانی توجه کنید:
"خدا نابود کند مسئولینی که خبیثانه‌ترین رفتار ضددین را انجام می‌دهند و آن، به فقر و فلاکت کشاندن مردم است. من باور نمی‌کنم این فقر و تورمی که به‌وجود آمده، دست‌ساز و عمدی نباشد.
اطمینان دارم که در آینده، جریان دستگیری‌های گسترده در ادارات دولتی خواهیم داشت. از نفوذی‌ها و جواسیسی که کارشان کارشکنی در کار این ملت است تا به این فقر و گرفتاری و تورم مبتلا بشوند."

وقتی شما از دستگیری‌های گسترده دولتی‌ها بعد از اتمام دولت خبر می‌دهید، جز تزریق ترس و بی‌انگیزگی در بدنه دولت که نیازمند ریسک مدیران در شرایط تحریم است هیچ دستاوردی نخواهید داشت. سؤال است این روش نهایتا به سود ایالات متحده است یا ایران. نمی‌شود کارگزاران یک حکومت را در دل دشوارترین مقطع تاریخی‌اش به جاسوسی متهم کرد و همزمان خواستار بهبود اوضاع کشور شد. این دو با یکدیگر رابطه عکس دارند.
مخالفان قسم‌خورده روحانی آنقدر باهوش هستند که بدانند روشی که در پیش گرفته‌اند به یاس و ناکامی بیشتر دولت می‌انجامد. پس هدف آنها که از قضا خود را نگهبانان و شیفتگان اصیل نظام و انقلاب می‌دانند، چیست؟ فایده فحش و تهدید روحانی چیست؟

▪️قمار خطرناک راست رادیکال
به ظاهر این رفتار رادیکال نتیجه‌ای جز خنک شدن دل منتقدان، کسب لایک در شبکه‌های اجتماعی و اقناع عطش نقدخواهی افواه ندارد. اما در واقع قمار رادیکال‌های ایرانی مبتنی بر دلیلی جدی‌تر است و آنها یک ریسک بزرگ و کم‌سابقه را پذیرفته‌اند.
اگر روحانی به مقابله به‌مثل برخیزد، مردم در دل این مجادله و به دلیل افزایش شکاف طبقاتی دست به اعتراض و آشوب بزنند و دشمنان خارجی احساس کنند دعوای درون حاکمیتی از کنترل خارج شده، نقشه محافظه‌کاران تندرو - که مدعی‌اند برای نجات نظام به روحانی فحش می‌دهند - به شکستی بزرگ و تلخ می‌انجامد که حتی ممکن است به تهدیدی جدی برای اصل نظام بدل شود.
یکی از اصلی‌ترین اهداف آنها از فشار همه‌جانبه به دولت روحانی هدایت افکارعمومی به دوگانه دولت و نظام است. در این دوگانه دولت روحانی و نظام جمهوری اسلامی ۲ چیز متفاوت معرفی شوند تا این نتیجه‌گیری حاصل گردد که بحران‌های پیاپی امروز ربطی به نظام و حاکمیت ندارد بلکه حاصل ناکامی، خیانت، ورود نفوذی‌ها و بی‌عرضه‌گی دولت است. با این حساب مردم نباید نگران ضعف حاکمیت باشند، بلکه کافی است چندماهی صبر کنند تا یک رئیس‌جمهور انقلابی بر سر کار بیاید و آن‌وقت همه‌چیز بهتر خواهد شد.
آنها همزمان با فشار بیش‌از اندازه به دولت، این پیام را به کاخ سفید و موافقان ارتباط با آمریکا در داخل کشور مخابره می‌کنند که هرگونه تفاهم و توافق با این دولت یا هر دولت دیگری در ایران بدون جلب نظر آنها معنا ندارد. این پیام اگرچه منجر به ضعیف شدن موضع دولت در عرصه‌های جهانی می‌شود اما قدرت آنها را بعنوان عناصری حاکمیتی، به رخ غرب می‌کشند.


▪️هدف اصلی انتخابات ۱۴۰۰
اما هدف اصلی در کنار اهداف احتمالی مذکور چیز دیگری است:«انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰»
منتهی‌الیه چپ جناح راست بهترین راه پیروزی در دور بعدی انتخابات را در تبدیل شمایل روحانی به شیطان می‌بینید، آنگاه می‌توان هرکسی را بعنوان فرشته در برابر او علم کرد.
الگو و فرمول تاریخی انتخابات در ایران: به جای اینکه از خوبی خود بگویید، از بدی رقیب حرف بزنید! آیا این الگو و قمار بزرگ اصولگرایان رادیکال جواب خواهد داد؟
شما چه فکر میکنید؟ معتقدید باید فشار لفظی و عملی را بر دولت افزایش داد، یا حتی با روحیه دادن کاذب هم که شده به آنها انگیزه فعالیت و ریسک‌پذیری بیشتری بخشید؟
نظر خود را از طریق کامنت در همین مطلب یا ارسال ایمیل به دست عبارت برسانید و بگویید اگر شما یکی از تصمیم‌سازان نظام جمهوری اسلامی ایران بودید امروز چگونه با دولت رفتار می‌کردید

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال