امروز : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۹:۵۲ AM
دیدنی های روز عبارت
رتبه بندی استان ها در کاهش نرخ بیکاری به استناد مرکز آمار ایران؛

مازندران در بین ۵ استان برتر کشور در کاهش بیکاری / از موفقیت چشمگیر یزد تا سقوط آزاد لرستان

جدول نرخ بیکاری بهار ۹۹ +عبارت
    -     کد خبر: 55912
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۸/۵|۰۰:۳۷
بر اساس این آمار استان های "خراسان جنوبی" با نرخ ۴ درصد، "اردبیل" ۶ درصد، "مازندران" با ۶.۲ درصد، "ایلام" ۶.۵ درصد، "فارس" ۶.۶ درصد و "خراسان رضوی" ۷ درصد کمترین نرخ بیکاری را در فصل بهار ۹۹ به خود اختصاص داده اند.

عبارت-گروه اقتصاد:  «نرخ بیکاری» بهار سال ۹۹ از سوی «مرکز آمار ایران» با کاهش ۱.۱ درصدی نسبت به بهار سال ۹۸ به  ۹.۸ درصد رسید و این کاهش نرخ بیکاری باعث تعجب همگان به خصوص کارشناسان اقتصادی شد.

در این رده بندی استان "یزد" با5.1 درصد کاهش، بهترین آمار کاهش بیکاران را به خود اختصاص داد اما آمار بیکاری در این استان با توجه به این کاهش نیز همچنان 7.4 درصد است. از سوی دیگر "لرستان" با افزایش عجیب 4.7 درصدی افراد بیکار در استان خود مواجه شد و آمار بیکاری بهار 99 در این استان به رقم عجیب 21 درصد رسید. "مازندران" اما با درخشش و عملکرد بسیار خوب و با 3.3 درصد کاهش آمار بیکاری در جایگاه پنجم کشور قرار گرفت. این استان در بهار 99 درحالی به آمار «6.2» درصد رسید که در همین روزها در سال گذشته رقم «9.5» درصد بیکار را تجربه کرده بود.

این نکته از آن جهت حائز اهمیت بیشتری است که در مازندران برخلاف 4 استان دیگر بالای جدول، بسیاری از مشاغل به طور مستقیم و غیرمستقیم به بخش "گردشگری و خدمات" مرتبط است واین بخش در دوران اپیدمی «کرونا»، بزرگترین و طولانی‌ترین تعطیلات خود در صدسال گذشته را پشت‌سر می‌گذارد. اما با این حال مازندران در بین 5 استان برتر کشور از نظر کاهش آمار بیکاری قرار گرفت تا بار دیگر پتانسیل‌های خود در این زمینه را به نمایش بگذارد.

بر اساس این آمار استان های "خراسان جنوبی" با نرخ ۴ درصد، "اردبیل" ۶ درصد، "مازندران" با 6.2 درصد، "ایلام" ۶.۵ درصد، "فارس" ۶.۶ درصد و "خراسان رضوی" ۷ درصد کمترین نرخ بیکاری را در فصل بهار ۹۹ به خود اختصاص داده اند.

پس از "لرستان" با 21 درصد آمار بیکاری نیز "چهارمحال و بختیاری" با نرخ ۱۹.۱ درصد، "کرمانشاه" ۱۳.۸ درصد، استان "سیستان و بلوچستان" ۱۳.۱ درصد و درنهایت "کهکیلویه و بویراحمد" با ۱۲.۶ درصد بیشترین بیکاری را داشته اند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال