امروز : شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ ساعت : ۷:۳۰ AM
اختصاصی عبارت
تحلیلی بر تنش‌های منطقه‌ای ایران و دشواری‌های امنیتی - سیاسی؛

گربه‌ هشیار در بشکه باروت

فوتوتیتر+عبارت
    -     کد خبر: 55939
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۸/۵|۱۴:۰۱
حضور تحریک کننده نیروهای آمریکایی در منطقه و تلاش ایالات متحده برای فروپاشی اقتصاد ایران بعلاوه خشم مهار شده‌ی ایران از ترور سرلشگر قاسم سلیمانی و تروریستی نامیدن سپاه پاسداران، همچون بمبی عمل نکرده زیر پای آمریکایی هاست که در صورت انفجار همه منطقه را به آتش خواهد کشید.

یادداشت روز - عالین نجاتی: وضعیت دشوار اقتصادی ایران و تمرکز بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در چند ماه اخیر عموما حواس تحلیلگران را از وضعیت عجیب منطقه منحرف کرده است.
اگرچه در واکنش به اتفاقات مختلف شاهد تحلیل‌ها و گزارش‌های پراکنده‌ای بوده‌ایم اما آنها همچون جزایر ازهم‌گسسته‌ای عمل می‌کنند که شمای کلی آشکاری از حجم تنش‌ها، هم‌زمانی آنها و دشواری ایران در راهبرد سیاسی - امنیتی‌اش به‌دست نمی‌دهد.


▪️افزایش ناامنی در افغانستان

در شرق ایران، طالبان حملات خود به ویژه حمله به غیرنظامیان و مناطق سبز کابل را افزایش داده است. آمار تلفات نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰% بیشتری شده و حتی در مقاطعی طالبان موفق به کنترل شاهراه‌های هرات، غزنی و غور به کابل شده است. اگرچه مذاکرات صلح بین آمریکا و طالبان در دوحه ادامه دارد، اما به نظر می‌رسد این مذاکرات بیشتر برای جلب اعتماد رای‌دهندگان آمریکایی باشد و طالبان نیز ضمن آگاهی از نیت اصلی آمریکا، قصد اخذ امتیازاتی از آنها برای خروج نیروهای آمریکا از افغانستان را دارد. آنها همزمان به دولت اشرف غنی این پیغام را می‌فرستند که علیرغم برخورداری از قوه‌ی قهریه، توان دیپلماسی خود را نیز افزایش داده‌اند.
بالا گرفتن تنش‌ها در افغانستان به ناامنی در مرزهای شرقی ایران می‌انجامد.


 

▪️پاکستان و دشواری‌های امنیتی در مرز

همسایه جنوب شرقی ایران نیز وضعیت بهتری ندارد. آغاز مجدد درگیری تاریخی میان هند و پاکستان در خط مرزی کشمیر در زمستان سال گذشته، همچنان اثرات منفی خود بر ثبات جنوب شرق آسیا را به رخ می‌کشد. افزایش قدرت پایگاه طالبان، القاعده و باقیمانده داعش در پاکستان، حساسیت جمهوری اسلامی را برانگیخته و تمرکز ایران بر امنیت مرزهای جنوب شرقی خود که حکم گلوگاه اقتصادی سواحل مکران را دارد، بالاتر برده است. این به معنای افزایش هزینه، لجستیک و نیروی انسانی در این مرزهاست.


 

▪️روشن شدن آتش قره‌باغ

در شمال غربی ایران نیز دردسر تازه‌ای پدید آمده است. مجادلات کهنه آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه خودمختار قره‌باغ ( آرتساخ) حالا بدل به جنگی تمام عیار با تلفات بالای غیرنظامی شده. نبردی که تجربه ثابت کرده فرسایشی خواهد شد اما خسارات فراوان اقتصادی و اجتماعی در دو کشور به بار خواهد آورد.
آتش این مجادله خونین حالا دامن شهرهای مرزی ایران در ارس را هم گرفته و ایران را ناچار به ارسال نیرو و ادوات نظامی به خط مرزی کرده است. اگرچه ایران از آغاز نبرد سعی کرد جایگاه بی‌طرفی خود را حفظ کند اما به مرور زمان نشان داد تمایل دیپلماتیک اش به سمت آذربایجان بیشتر است. به هر روی خمپاره ها و ترکش های جنگ خسارات مالی بسیاری به مرزنشینان ایران وارد کرده و عملا بخشی از توجه دفاعی کشور را به خود معطوف کرده است.


 

▪️عادی سازی عبری - عربی

در میان کشورهای عرب نیز بحث عادی‌سازی روابط بین امارات، بحرین، سودان و رژیم صهیونیستی به بحرانی تازه در خاورمیانه دامن زده است. دوپاره شدن جهان اسلام در مواجهه با رژیم غاصب صهیونیستی، قدرت آنها برای نقش‌آفرینی متحد در جهان را کم می‌کند. این مسئله برای ایران بعنوان حامی اصلی فلسطین در جهان اسلام حائز اهمیت است. این اتحاد عربی - عبری، دست اسرائیل برای سرکوب بیشتر محور مقاومت در منطقه را باز خواهد گذاشت و به تنش‌های بیشتر در کرانه باختری خواهد انجامید.
ایران همزمان باید از راه دیپلماسی، رسانه‌ای و پدافندی به مقابله با این عادی سازی برخیزد که بی‌شک برای کشور هزینه خواهد داشت. به‌هم خوردن موازنه‌ی قدرت در خاورمیانه به نفع دشمنان ایران، خط قرمز جمهوی اسلامی است.


 

▪️بحران یمن
ادامه تروریسم در سوریه و لجبازی عربستان سعودی در ادامه شکست در یمن از دیگر دشواری‌های ایجاد شده در منطقه است. جنگ یمن به قتلگاه غیرنظامیان، به خصوص کودکان و زنان بدل شده و حتی بیانیه‌های سازمان ملل متحد، مورد توجه عربستان و ائتلاف تحت رهبری او نیست. پافشاری سعودی‌ها در حالی ادامه دارد که جنگ یمن به باتلاق آنها بدل شده و هزینه، تلفات و زمان پایان جنگ از محاسبات آنها بسیار فراتر رفته است.


 

▪️خشم مهارشده ایران در شهادت سرلشکر سلیمانی

حضور تحریک کننده نیروهای آمریکایی در منطقه و تلاش ایالات متحده برای فروپاشی اقتصاد ایران بعلاوه خشم مهار شده‌ی ایران از ترور سرلشگر قاسم سلیمانی و تروریستی نامیدن سپاه پاسداران، همچون بمبی عمل نکرده زیر پای آمریکایی هاست که در صورت انفجار همه منطقه را به آتش خواهد کشید. ایران اعلام کرده انتقام شهادت سلیمانی را به وقت مناسب خواهد گرفت و همین وعده کافی است تا بعد از شبیخون عین الاسد، آمریکایی‌ها در آماده‌باشی دائمی باشند.


 

▪️ محاصره ایران با پایگاه‌های آمریکایی

افغانستان، پاکستان، قره‌باغ، صلح اعراب و اسرائیل، جنگ یمن، تروریسم در سوریه، تنش‌های ناگهانی در خلیج فارس تنها بخشی از پازل بزرگ بحران در خاورمیانه و شمال آفریقا است. مراقبت امنیتی ایران، آنهم در شرایط بغرنج تلفیق تحریم و کرونا، کار بسیار دشواری است.
به اینها اضافه کنید بیش از ۳۰ پایگاه آمریکا را تنها در منطقه خاورمیانه ( به جز شرق و شمال ایران) که به نقل از مطالعات خاورمیانه، به این شرح است:
عراق: ۶ پایگاه/عمان: ۶ پایگاه/سوریه: ۵ پایگاه/کویت: ۴ پایگاه/بحرین: ۳ پایگاه/امارات: ۳ پایگاه/عربستان: ۲ پایگاه/اسرائیل: ۲ پایگاه/قطر: ۲ پایگاه/ترکیه: ۲ پایگاه/جیبوتی: ۱ پایگاه/مصر: ۱ پایگاه/اردن: ۱ پایگاه/


 

کاری شبانه‌روزی که دستگاه دیپلماسی، امنیتی و دفاعی ایران را همواره در معرض آزمون قرار می‌دهد. کمتری کشوری در جهان، وضعیت امروز ایران را دارد و این حقیقتی است که باید در تحلیل‌ها درنظر گرفته شود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال