امروز : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۹:۲۲ AM
گفتگوی عبارت
گفتگوی اختصاصی عبارت با مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مازندران؛

طوسی: برنامه‌هایی برای بهبود وضعیت بانوان در استان / اعتبارات اندک اما انگیزه های فراوان برای حمایت از زنان مازندرانی / پیگیری ها برای ایجاد شهر دوستدار کودک در مرکز استان همچنان ادامه دارد

قاسمی طوسی+عبارت
    -     کد خبر: 55964
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۶|۱۰:۲۴
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران از امضای تفاهم نامه‌های بسیاری بین اداره کل بانوان و دیگر دستگاه‌های اجرایی گفت. به گفته او تفاهم نامه «ارتقای سلامت زنان»، «آموزش مصرف انرژی»، «پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب اجتماعی» و «مستندسازی اقدامات مبارزه با مواد مخدر» را از جمله مهمترین این تفاهم نامه‌ها بودند.

گفتگوی عبارت - مارال نژادآذر: امروزه پرداختن به مباحث مربوط به زنان در اولویت قرار دارد و زنان به عنوان نیمی از جمعیت جامعه نقش بسیار مهم و حیاتی در سلامت روانی جامعه و خانواده ایفا می‌کنند. بررسی عملكرد دولت یازدهم و دوازدهم نشان می دهد موانع حضور زنان در عرصه های مختلف رفع و شاهد افزایش توانمندی آنان در عرصه‌های اقتصادی، مدنی، فرهنگی و سیاسی هستیم؛ زنانی كه پیش از این باوجود تلاش و پویایی مستمر و حركت در مسیر پیشرفت و نقش آفرینی موثر در عرصه های گوناگون، مورد بی توجهی دولتمردان پیشین و در نتیجه پابرجایی موانع روبه رو بوده اند. هر چند در بسیاری از حوزه ها، نابرابری اجتماعی و تبعیض همچنان وجود دارد.

مهیا نبودن بسترهای لازم برای حضور فعال زنان در عرصه های گوناگون اعم از سیاسی، اقتصادی، مدنی و... در كنار سوگیری های جنسیتی، سال هایی طولانی زنان را از شكوفایی استعدادها و بهره جویی از ظرفیت هایشان دور داشت. این در حالی است كه حضور زنان در تمام عرصه ها به خصوص حوزه های اقتصادی و عرصه كارآفرینی یك الزام است چرا كه نقش زنان با توجه به افزایش سهم زنان دانش آموخته دانشگاهی از یك سو و تبعات تغییرات اجتماعی و فرهنگی كه سهم زنان سرپرست خانواده بطور مستمر در حال افزایش است، حضور زنان در عرضه كارآفرینی كشور در بهبود شاخص های اقتصادی و در نتیجه كارآمد شدن سرمایه انسانی جامعه ضروری است.

در این راستا عبارت گفتگویی داشت با سمیه قاسمی طوسی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران. وی در این ‌گفتگو به تشریح عملکرد دستگاه‌های اجرایی و استانداری مازندران در مقوله بانوان پرداخت.

 

برنامه‌هایی برای بهبود وضعیت بانوان در استان مازندران

طوسی در ابتدا طرح‌های حوزه بانوان را به دو بخش ملی و استانی تقسیم نمود و وضعیت مازندران را در حوزه خانواده و بانوان مطلوب ارزیابی کرد. او سپس گفت: یک جامعه سالم و موفق متشکل از خانواده های موفقی است که تحت مدیریت زنان تداوم دارد زیرا نگاه ریزبینانه و موشکافانه بانوان در تمام مسائل می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات اجتماعی این روزها باشد. به همین علت از سال گذشته تاکنون طرح‌های اجرایی بسیاری در سطح استان انجام شده که می توان از مهمترین آن به «طرح ارتقای تاب آوری اجتماعی بانوان» اشاره نمود.

اما این طرح چیست و هدف از اجرای آن چه می‌باشد؟ تاب آوری یک رویکرد علمی نو و بسیار اثرگذار در کاهش آسیب های اجتماعی و مورد توجه مجامع علمی جهان است. طرح تاب آوری اجتماعی زنان، نسخه اجتماعی اقتصاد مقاومتی است و ضروری است خانواده ها در برابر تکانه های درونی و آسیبهای اجتماعی مقاوم شوند. از آنجایی که بانوان از جمله تاثیرگذارترین اقشار جامعه محسوب می شوند، توانمندسازی آنان از طریق مداخلات آموزشی و مشاوره ای میتواند راهکار مناسبی در راستای ارتقای تاب آوری اجتماعی باشد. هدف از این طرح ارتقای آگاهی سطح سلامت روانی و جسمانی و اجتماعی زنان و خانوادهها و افزایش تاب آوری اجتماعی خانواده ها در مقابل آسیبهای اجتماعی و توسعه مشارکت در امور شهری و ارتقای فرهنگ شهرنشینی و کاهش آسیبهای اجتماعی می باشد. به عقیده مدیرکل امور بانوان استانداری مازندران اجرای این طرح در استان می‌تواند کمک شایانی به بهبود وضعیت روحی و جسمی زنان بخصوص اقشار آسیب‌پذیر داشته باشد.

از دیگر برنامه‌های اجرا شده در مازندران می‌توان به «طرح ملی توسعه مشاغل خانگی» اشاره کرد. طرحی که به منظور اجرا و پیاده سازی آن، جهاد‌دانشگاهی به عنوان یک نهاد توسعه ای، واسطه‌ای و تسهیلگر مکلف به شناسایی، توانمندسازی اشخاص حقیقی و حقوقی و پایدارسازی مشاغل خانگی با اتصال به بازار هدف شد. درواقع این به این معنی است که صفر تا صد و تولید تا فروش یک محصول در کسب‌و‌کار خانگی با حمایت نهادهای دانشگاهی و دولتی به انجام می‌رسد و از آن جالب‌تر اینکه تمرکز این طرح بر زنان سرپرست خانوار و اقشار آسیب‌پذیرتر در جامعه می‌باشد.

به گفته‌ی طوسی «طرح ارتقای مهارت‌های شغلی زنان روستایی» از دیگر برنامه‌های آموزشی با هدف اشتغالزایی و ایجاد کسب‌وکار برای بانوان است که با کمک آموزش تسهیل‌گران بخش کشاورزی در مازندران صورت گرفته است. مدیرکل امور بانوان استانداری علاوه بر این اهداف، جلوگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی را نیز یکی از دستآوردهای مهم اجرای این طرح می‌داند.

در همین راستا استانداری مازندران با هدف حفظ محیط زیست و اشتغال زایی برای بانوان به ویژه زنان سرپرست خانوار، اجرای «طرح تولید کیف پارچه‌ای» را در روستای سمسکنده که از مناطق کم برخوردار شهرستان ساری است در دستور کار خود قرار داد. به گفته طوسی این طرح به عنوان یکی از برنامه‌های خلاقانه استان مازندران در زمینه اشتغالزایی بانوان به شمار می رود که نتایج مثبتی به همراه داشت.

مدیرکل امور بانوان استانداری همچنین در خصوص «طرح اتاق کارآفرینی و اشتغال پایدار» و «مسیر کسب و کار من» گفت: در این طرح مرحله به مرحله علاقه‌مندان به کارآفرینی پالایش شده و در رسته های خودشان راهنمایی های لازم به آنان انجام شد. عده‌ای که به تسهیلات نیاز داشتند از آن بهره مند شدند و برخی نیز مشکلاتی در بحث مجوزها و یا از این قبیل داشتند که با هماهنگی فرمانداری‌ها و یا اصناف مرتبط سعی کردیم آن را برطرف کنیم.

وی «طرح مهارت های زندگی و سبک زندگی ایرانی-اسلامی» را از جمله دیگر طرح های موفق یک سال اخیر استانداری دانست و گفت: در این طرح با همکاری آموزش و پرورش سعی کردیم تا با در اختیار گرفتن روانشناسان خبره مهارت های زندگی ایرانی اسلامی را به دختران جوان آموزش دهیم. در  مرحله اول این طرح برای دختران شهرستان ساری و در مرحله دوم برای تمام معلم های پرورشی اجرا شد و به تبع آن آنها برای دانش آموزان اجرا نمودند.

«طرح ملی گفتگوی خانواده» نیز در دو نوبت به صورت مجزا در مازندران به اجرا درآمد. به گفته سمیه قاسمی طوسی این طرح برای افزایش مهارت حرف زدن و گفتگو در بین خانواده ها است که این روزها به شدت کاهش یافته. او میگوید: فضای مجازی و دنیای دیجیتال این روزها خانواده ها را دور تر از همیشه نسبت به هم قرار داده است. حالا که کرونا فرصت بیشتری برای دور هم بودن به ما داده است بهترین فرصت بود تا از این موقعیت استفاده کنیم. از طرفی همین کرونا به ما نشان داد که بسیاری از خانواده ها ضعف شدیدی در مهارتهای ارتباطی و گفتگو با یکدیگر دارند و همین مسئله اهمیت این طرح را برای ما بیشتر نمایان کرد.

گفتنی است این طرح با کمک سمن های فعال در حوزه خانواده اجرا شد.

طوسی در خصوص مشکلات طرح‌های اجرایی بانوان در سطح استان گفت:  طرح های حوزه بانوان برنامه های بسیار مناسبی است اما مشکل اصلی اینجاست که این طرح ها به صورت مقطعی انجام می‌شود و طبیعتاً همین مسئله باعث بازخورد کمتری خواهد شد.

وی همچنین از به پایان رسیدن تدوین «سند ارتقای وضعیت زنان» خبر داد که پیشتر درحضور معصومه ابتکار به صورت نمادین رونمایی شده بود.

 

اشتغال و کارآفرینی در دستورکار اداره کل بانوان و خانواده استانداری مازندران

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران از امضای تفاهم نامه‌های بسیاری بین اداره کل بانوان و دیگر دستگاه‌های اجرایی گفت. به گفته او تفاهم نامه «ارتقای سلامت زنان»، «آموزش مصرف انرژی»، «پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب اجتماعی» و «مستندسازی اقدامات مبارزه با مواد مخدر» را از جمله مهمترین این تفاهم نامه‌ها بودند.

وی همچنین «تفاهم‌نامه در راستای توسعه مشاغل خانگی با اداره پست» را در شرایط کرونا بسیار مثبت ارزیابی کرد و آن را راهی برای برون رفت از شرایط رکود کسب و کار دانست.

طوسی در ادامه به اشتغالزایی و کارآفرینی در حوزه بانوان مازندران اشاره کرد. او «طرح توسعه مشاغل خانگی» را از جمله مهمترین حق آنان دانست و گفت: ابتدا در این طرح ما به شناسایی مزیت های اشتغال در استان مازندران پرداختیم و سپس پیشران‌های آن را بررسی کردیم. در مرحله بعد شناسایی زنان سرپرست خانوار متقاضی اشتغال در دستور کار قرار گرفت و با شناسایی آنان بحث تشکیل زنجیره ارزش تولید مطرح شد. در حال حاضر بافته های داری، گیاهان دارویی، پرورش گیاهان گلخانه‌ای و ماهی‌های تزیینی از جمله مشاغل پرطرفدار خانگی در مازندران محسوب می شود.

وی افزود: «طرح دیجیتال مارکتینگ» نیز از جمله این برنامه‌ها برای اشتغال و کار آفرینی در استان است که از اواخر سال گذشته آغاز به کار کرد. در مرحله اول به ۱۲۰ نفر از بانوان فعال اقتصادی در این حوزه آموزش داده شد و برای ایجاد فروشگاه مجازی و بازاریابی در شبکه های مجازی تا حد امکان کمک‌های خوبی صورت گرفت.

وی همچنین از «اعطای تسهیلات حمایتی» به بانوان با اولویت زنان سرپرست خانوار و آسیب‌پذیر خبر داد و میزان آن را اینگونه اعلام کرد: در مجموع توسط بانکها و موسسات مالی مبلغ ۶۲ میلیارد و ۲۴۰ میلیون ریال به هزار و ۶۱۸ نفر از بانوان استان تسهیلات پرداخت شد.

طوسی همچنین هماهنگی برای دریافت «سیب سلامت» و مجوزهای لازم برای کارگاههای تولیدی «ماسک و گان» برای اشتغالزایی بانوان سرپرست خانوار به صورت خانگی و کارگاهی در ایام کرونا خبر داد و مازندران را از استان های پیشرو در این زمینه دانست.

 

آموزش و سلامت برای جامعه‌ای بهتر

«آموزش» اما از دیگر فعالیت های مهم به خصوص در بخش بانوان است که اداره کل بانوان استانداری همواره نگاه ویژه به این مسئله داشته و دارد. در همین راستا بیش از «هزار» کارگاه با عناوین مختلف و با موضوع آموزشی برای بانوان مازندرانی برگزار شد که از از جمله آن می توان به فرزند پروری، مدیریت مصرف انرژی، سبک زندگی سالم، خود مراقبتی، افزایش سلامت روان، ازدواج موفق، مهارت زندگی و... اشاره کرد.

بدون شک اما اجرای «طرح آموزشی بانوان فرهنگ‌یار ترافیک» ویژه شاغلین در دستگاه‌های اجرایی از جمله جالب ترین این طرح ها بود. جایی که در کلاس های آموزشی به بانوان شاغل مسائل ترافیکی آموزش داده و سعی شد تا از آنان برای فرهنگسازی و بهبود وضعیت ترافیک در استان استفاده بهینه شود.

موضوع «سلامت» نیز همواره از جمله مسائل پر اهمیت در حوزه زنان بوده و هست. به همین دلیل طرح های بسیاری توسط اداره کل بانوان و دستگاه های اجرایی در سال گذشته و سال جاری به اجرا درآمد که‌میتوان از همایش پیاده روی بانوان به مناسبت هفته سلامت، برگزاری طرح پویش ملی ارتقاء نشاط با ورزش، برپایی ایستگاه‌های سلامت غربالگری و ویزیت رایگان، همایش زایمان ایمن و پیگیری جهت احداث فضاهای ویژه ورزش بانوان در پارک ها به عنوان برخی از این طرح ها اشاره کرد.

 

آینده‌سازان و آسیب‌های اجتماعی

و اما «کودک». مقوله کودک از آن دسته مسائلی است که توجه به آن زمینه ساز آینده روشن این سرزمین خواهد بود. کسانی که قرار است سکان هدایت کشور را در فردای پیش‌رو در اختیار بگیرند نیازمند توجه ویژه و شناسایی مشکلات‌شان هستند. مشکلاتی که شاید هیچکدام از ما حتی تصوری از وجود آن نداشته باشیم.

همچنین کودکان کار و یا کودکان بد سرپرست و بی سرپرست می‌توانند زمینه‌ساز افزایش «آسیب‌های اجتماعی» در آینده باشند و می توان امروز با نگاه ویژه از وقوع رخدادهای تلخ در آینده جلوگیری کرد. استان مازندران در این زمینه عملکرد خوبی از خود به جا گذاشته است. طوسی «کنفرانس تخصصی حقوق کودک با موضوع حمایت قضایی از کودکان و نوجوانان» با حضور عباسی معاون وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک را از جمله مهمترین این برنامه‌ها عنوان نمود و استقبال مردم از این طرح را بسیار خوب ارزیابی کرد. وی محورهای این کنفرانس تخصصی را کودک آزاری، کودکان بازمانده از تحصیل، کودکان بی هویت و خشونت علیه کودکان اعلام نمود.

از دیگر طرح های اجرا شده در زمینه کودکان می‌توان به «پیگیری وضعیت کودکان بازمانده از تحصیل»، «پیگیری مجازات جایگزین حبس برای کودکان بزهکار»، «پیگیری وضعیت کودکان فاقد هویت» و «پیگیری اجرایی سازی طرح شهر دوستدار کودک» در مازندران اشاره کرد.

در این مدت همایش‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های بسیاری نیز با موضوع زنان و خانواده در استان مازندران برپا شد‌. نمایشگاه هایی مانند مرواریدی در صدف، مد و لباس بانوان پارسی پوش، عفاف و حجاب گوهری در صدف و همچنین جشنواره‌های شب یلدا، عکاسی با موبایل و بسیاری دیگر از همایش ها از جمله اقدامات انجام شده اداره کل بانوان و خانواده استانداری مازندران در سال ۹۸ و ۹۹ در راستای حمایت، آموزش و کاهش آسیب‌های حوزه بانوان در کنار اشتغالزایی می باشد.

شاید بتوان نتایج این اقدامات و افزایش اعتماد به توانایی بانوان را در آمارهای مدیران زن در مازندران جستجو کرد. اگر به چند سال گذشته بازگردیم کسی تصور نمی‌کرد که در رده‌های بالای مدیریتی مانند فرمانداری و یا معاونت استانداری شاهد بکارگیری بانوان باشیم اتفاقی که این روزها با حمایت استاندار مازندران به اتفاقی روزمره بدل شده. حتی تا سال ۹۷ سهم مدیریت زنان در مازندران تنها 2 درصد بود و اکنون این رقم به بیش از ۵ درصد رسیده است که نشان دهنده درک مجموعه استانداری از نقش موثر زنان در بهبود شرایط جامعه و توانمندی بالای مدیریتی آنان است. گرچه شاید پیش از این هم نقش بانوان برای مدیران دولتی واضح بود اما تا پیش از حسین‌زادگان کسی جرات به کارگیری آنان در رده های بالای مدیریتی را نداشت. مردم استان نیز این اتفاق را به فال نیک گرفته و منتظر روزهای روشن‌تر برای بانوان و دختران این سرزمین نشسته‌اند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال