امروز : یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۲:۳۰ AM
یادداشت عبارت
در شرایط اقتصادی فعلی بهترین راه حفظ سرمایه چیست؟

هوشمندی؛ تنها راه نجات / مراقب گربه‌نره‌ها باشید

دلار+ارز+عبارت
    -     کد خبر: 56078
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۸/۸|۱۷:۵۹
تحلیل پیش‌بینی‌ منابع مختلف داخلی و خارجی، از بانک مرکزی و مرکز آمار ایران گرفته تا بانک جهانی و صندوق بین المللی پول مؤید ادامه‌ی روند رکود و گرانی در ایران است. روندی که با شیوع کرونا تقویت شده و اقتصاد جهانی را وارد فاز جدیدی می‌کند.

یادداشت روز - عالین نجاتی: وضع خراب است و اگر کسی این حقیقت را انکار کند یا قوه‌ی ادراکش آسیب دیده یا فکر می‌کند قوه‌ی ادارک ملت مشکل دارد.
سوال بخش عمده‌ی مردم این است که چرا شاخص‌های اقتصادی مدام در حال سقوط است و چطور درحالی‌که هیچ اتفاق خاصی در یکماه اخیر رخ نداده، سکه و دلار از مرز ۱۷ و ۳۱ میلیون می‌گذرد و بعد به کانال ۱۳ و ۲۸ میلیون عقب می‌نشیند.
پاسخ علیرغم پیچیدگی‌های موجود در اظهارات مسئولان مختلف بسیار ساده است. دولت با کسری شدید بودجه مواجه شده و به عادت زشت دیرینه‌ی دولت‌ها در سه دهه‌ی اخیر، با نرخ طلا و ارز بازی می‌کند تا با جذب پس‌اندازهای خانگی و مابه‌التفاوت ایجاد شده توسط خودش یا همان «حباب» مشهور جیبش را پر کند، بعد اندکی نخ بادکنک را شل می‌کند تا از حجم حباب کم شود و هروقت وخامت اوضاع بالا گرفت مجددا بادکنک را باد می‌کند و...
بنابراین هرگونه حساب باز کردن روی طلا و ارز برای حفظ ارزش پول توسط مردم، ریسک بسیار بزرگی است که عموما به باخت ملت می‌انجامد و در این قمار میلیون نفری، تنها عده‌ی معدودی که قواعد بازی را می‌دانند، برنده می‌شوند.
در این شرایط عجیبِ نوسانی، هیچ بازاری به اندازه‌ی بازار «هوشمندی و انتخاب دقیق» داغ و سودمند نیست. هرگونه برخورد احساسی و دیکته شده می‌تواند یک شبه هستی شما را بر باد دهد.
اینکه چه باید کرد اصلا ساده نیست. فعلا بهترین کار، کاری نکردن است تا حداقل نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، میزان مقاومت چین و روسیه در برابر ساز وکارهای جدید FATF و صدالبته نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران مشخص شود.
بنابراین تا ۸ ماه آینده هرگونه سرمایه‌گذاری بدون محاسبه‌ی دقیق، اعتماد به کارگزاران بورسی یا وعده‌های رنگارنگ مسئولان، اطمینان از حفظ ارزش پول با خرید سکه و ارز و خرید کالاهای سرمایه‌ای استهلاک‌پذیر مخصوصا خودرو کار خطرناکی است.
وقتی معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به چاره‌ی خروج از وضع موجود از مردم می‌خواهد دعا کنند، تنها حرف خنده‌داری نزده، بلکه همزمان پیامی جدی را مخابره می‌کند که کار از دستشان در رفته و عواقب هرگونه تصمیمی با خود مردم است.

شک نکنید گرانی‌ها ادامه خواهد داشت و از دولت نیز کار چندانی ساخته نیست. این حقیقت را حتی دشمنان قسم‌خورده‌ی روحانی هم می‌دانند اما آن را به مثابه فرصتی طلایی برای خاک کردن رقیب در انتخابات می‌بینند. این سخنرانی‌های آتشین در بهارستان را هم جدی نگیرید، فعلا بهترین دفاع برای مجلس جدید در برابر بی‌عملی خودش، حمله به دولت است. پس فریب این اعتراضات پارلمانی را نخورید و باور نکنید اگر آنها به جای روحانی بودند کار بیشتری می‌کردند.

مشکل اصلی روحانی همان است که پیشتر بارها گفته‌ام، ضعف شدید دولت در روابط عمومی و عدم حضور کافی‌ی کارگزارانی باهوش و کاربلد در رأس امور.
مخالفان روحانی مشکل اول را ندارند اما در مشکل دوم با دولت او مشترک‌اند. آنها نیز فقط لاف مدیران جهادی و خط‌شکن را می‌دهند، ولی وقتی پای عمل می‌رسند اصل را بر تعهد می‌گذارند، نه تخصص. پس هرکه با ایده‌ی آنها نخواند، ولو بهترین مدیر موجود باشد، از میدان به در می‌کنند. ضمن اینکه حجم فساد و تخلف در میان اصولگرایان اگر بیشتر از اصلاح طلبان نباشد، کمتر نیست.
اما برخلاف دولت تدبیر و امید، آنها در روابط‌عمومی بسیار قدرتمند هستند و اهمیت حقه‌های تبلیغاتی با چاشنی پوپولیسم را دریافته‌اند.

تحلیل پیش‌بینی‌ منابع مختلف داخلی و خارجی، از بانک مرکزی و مرکز آمار ایران گرفته تا بانک جهانی و صندوق بین المللی پول مؤید ادامه‌ی روند رکود و گرانی در ایران است. روندی که با شیوع کرونا تقویت شده و اقتصاد جهانی را وارد فاز جدیدی می‌کند.
این ادعا که ایران به دلیل تحریم‌ها آسیب کمتری از کرونا و افت اقتصاد جهانی می‌بیند، از همان شوخی‌های تلخ است. زیرا ایران آنقدر از تحریم‌ها آسیب‌دیده که تأثیر افت شاخصهای جهانی بر اقتصادش مثل سوزن زدن به پای فیل است.
ملتی که با خاک یکسان شده‌اند، بلای بیشتری سرشان نمی‌آید.
بزرگترین خطر اما عادی‌سازی این شرایط است. اینکه مردم گرانی مداوم را بعنوان واقعیتی محتوم بپذیرند و دولتمردان هم انعطاف مردم را به پای علاقه‌ی آنها به خودشان و حاکمیت بنویسند و به جای حل مشکلات به مقاومت ملت افتخار کنند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال