امروز : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۹:۵۲ AM
پرونده ویژه عبارت
۴ گزارش به بهانه تصویب انقراض سلسله قاجار و جایگزینی پهلوی

پایان ۱۵۰ سال حکومت بلامنازع تُرک ها و آغاز ۵۳ سال حکومت مازندرانی ها بر ایران

رضاخان و احمد شاه + عبارت
    -     کد خبر: 56079
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۸/۹|۱۳:۵۰
سرویس : پرونده ویژه
عبارت: مجلس شورای ملی در ۹ آبان ۱۳۰۴ به نام سعادت ملت ایران انقراض سلسله قاجاریه را اعلام کرده و حکومت موقتی را در حدود قانون اساسی و قوانین موضوعه مملکتی به شخص رضاخان پهلوی واگذار می‌نماید. تعیین حکومت قطعی موکول به نظر مجلس موسسان است که برای تغییر مواد ۳۶ و ۳۷ و ۳۸ و ۴۰ متمم قانون اساسی تشکیل می‌شد

عبارت ـ پرونده ویژه: تغيير حكومت قاجار و جايگزيني پهلوي، از سال‏هاي قبل مد نظر رضاخان ميرپنج بود تا اينكه مسافرت طولاني احمدشاه به اروپا، بهترين فرصت را براي او مهيا نمود. در اين هنگام با حمايت هواداران رضاخان در مجلس، احمدشاه از فرماندهي كل قوا عزل گرديد و اين مقام به رضاخان سردار سپه واگذار شد تا حکومت 53 ساله مازندرانی ها در ایران آغاز گردد و به بیش از 150 سال حکومت بلامنازع ترک ها بر کشور پایان دهد. به بهانه سالگرد این واقعه تاریخی پرونده ویژه ای ترتیب داده ایم که در آن مروری تاریخی بر چگونگی تسلط رضاخان میرپنج و شیوه حکمرانی او و همچنین دیالکتیک تاریخی اش با قجرها داشته ایم.

 

پایان 150 سال حکومت بلامنازع ترک ها بر کشور

 پس از مدتي با فشار نظاميان بر مجلس شوراي ملي، در جلسه نهم آبان 1304، ماده واحده مبني بر خلع قدرت و انقراض سلسله قاجار به تصويب رسيد تا عملا عمر قاجاریه به پایان برسد.

 در پي اين جلسه، خاندان كهنسال قاجاريه پس از يكصد و پنجاه سال سلطنت، با يك قيام و قعود ساده، به سرعت منقرض گرديد و حكومت پهلوي آغاز شدتصميم مجلس در نهم آبان، بازتاب گسترده‏اي در مطبوعات جهان به دنبال داشت و تمام خبرگزاري‏ها، تغييرات ايران را با آب و تاب تمام در صفحات اول روزنامه‏هاي خود انتشار مي‏دادند. در همان هنگام كه دولت فروغي در تهران سرگرم برگزاري جشن تاجگذاري بود، احمد شاه قاجار در پاريس طي يك مصاحبه مطبوعاتي و صدور اعلاميه، عزل خود را از سلطنت، غيرقانوني خواند و آن را به زور اسلحه و قشون دانست.

 رضاخان سرانجام در 22 آذرماه 1304به سلطنت دائمي دست يافت و در چهارم ارديبهشت سال بعد تاجگذاري رضاخان نمود. پس از آن، محمدحسن ميرزا وليعهد با خواري راهي مرز گرديد و رضاخان پهلوي كه از آن پس والاحضرت اقدس خوانده مي‏شد به رياست حكومت موقت معين گرديد. تصويب انقراض حكومت قاجار توسط مجلس شوراي ملي ايران، با نقش  پنهان و آشكار رضاخان پهلوي و وابستگان انگليسي صورت گرفت. حدود يك ماه و نيم پس از آن، رضاخان، خود را شاه ايران خواند و سلسله پهلوي را تأسيس كرد.

به همین مناسبت پرونده ویژه ای در عبارت تشکیل شده است که امیدواریم بتواند بخشی از آنچه در این دوره گذار گذشته است را نشان دهد و توجه شما مخاطبان عزیز «عبارت» جلب کند.

 

در روزهای پایانی فروردین 1293 دولت ایران موضوع استقراض از کشورهای خارجی برای تامین مخارج تاجگذاری آخرین پادشاه قاجار را اعلام کرد. این در حالی بود که در روز ۱۸ مرداد ۱۲۸۸ احمد میرزا فرزند محمدعلی شاه قاجار، در سیزده سالگی به پادشاهی برگزیده شده بود.

تشریفات انتقال سلطنت از محمدعلی شاه به پسرش غیرعادی بود. چند روز پس از فتح تهران یعنی در روز ۱۸ مرداد ۱۲۸۸ شمسی مصادف با ۲۷ جمادی‌الثانی سال ۱۳۲۷ هجری قمری، یک مجلس عالی از رجال و بزرگان مشروطه‌خواه که خود را نماینده مردم می‌دانستند محمدعلی شاه را که همراه خانواده به سفارت روس پناهنده شده بود از مقام سلطنت خلع و احمد شاه را به‌جای وی برگزیدند.

 برگزیده شدن احمد میرزا به سلطنت باعث شد که وی از پدر و مادر خود که مقرر بود خاک ایران را ترک نمایند جدا شود. مشروطه‌خواهان نامه‌ای به سفارتخانه‌های روس و انگلیس نوشتند مبنی بر اینکه چون ملت سلطان احمد میرزای ولیعهد را به شاهنشاهی ایران انتخاب کرده است سفرای روس و انگلیس باید وی را تسلیم کنند.

 

وداع اشک آلود ولیعهد جوان با تهران
محمدعلی شاه به علت علاقه مفرطی که به پسر سیزده ساله خود داشت راضی به تسلیم او نبود و می‌گفت که او باید تا حد بلوغ با من باشد و اگر این کار ممکن نیست پسر دیگرم محمدحسن میرزا را انتخاب کنند. اما آزادیخواهان حاضر نبودند احمدشاه در خارج تربیت شود. احمدشاه نیز متقابلا به پدر و مادر علاقه داشت و حاضر به جدایی از آن دو نبود. اما مقاومت بی‌فایده بود و در نتیجه طرفین در حالی که به شدت می‌گریستند با یکدیگر وداع کردند.

 شاه در کالسکه مخصوص نشست و به دستور نماینده سفارت روس اشک از چشمان خود پاک کرده به راه افتاد. قشون ملی در اطراف کالسکه حلقه زدند و رهسپار سلطنت‌آباد شدند. چند تن از سفارت روس و انگلیس شاه را تا سلطنت‌آباد بدرقه کردند. روز دوم رجب ۱۳۲۷ در حالی که شهر را آذین بسته بودند شاه را با شکوه فراوان از سلطنت آباد به کاخ گلستان منتقل ساختند
تاجگذاری احمدشاه یک ماه قبل از آغاز جنگ جهانی اول صورت گرفت‌. اقدامات او برای بیرون راندن قوای انگلیسی و روسی که طبق قراردادهای ۱۹۰۷ و ۱۹۱۵ ایران را به دو منطقه نفوذ خود تقسیم کرده بودند بی‌نتیجه ماند. با وقوع انقلاب بلشویکی ۱۹۱۷ در روسیه، دولت این کشور قرارداد ۱۹۱۵ با انگلیس را لغو کرد و نیروهای خود را از ایران فراخواند. به دنبال آن نیروهای انگلیسی حاضر در ایران به سمت شمال پیشروی کردند و تقریبا تمام خاک ایران را تحت نفوذ خود درآوردند
پایان جنگ جهانی اول نوید دهنده دوران خوبی برای خاورمیانه و ایران نبودحفظ و نگهداری هندوستان، طمع به بازارهای داخلی منطقه، دسترسی به نفت و مقابله با خطر بلشویسم، چهار محور فعالیت استعمار انگلستان در ایران و خاورمیانه را تشکیل می‌داد.

 

 

دوران احمد شاه؛ دوران قیام های آزادیخواهانه
لرد کرزن، وزیر خارجه وقت انگلیس در پی انعقاد قرارداد ۱۹۱۹ در ایران بود که با تحقق یافتن آن ایران آشکارا به مستعمره انگلستان تبدیل می‌شد و کلیه امور مالی و گمرکی نظامی کشور را به دست می‌گرفت. اما این قرارداد به دلیل مخالفت مردم و روحانیون و به ویژه چهره‌هایی چون مرحوم سید حسن مدرس و دکتر محمد مصدق در مجلس شورای ملی هرگز به اجرا درنیامد
در اواخر دوران حکومت احمدشاه، قیام‌های متعددی در مناطق مختلف ایران از جمله گیلان (میرزا کوچک خان‌)، تبریز (شیخ محمد خیابانی‌) و خراسان (کلنل محمدتقی خان پسیان‌) به وقوع پیوست که همگی آنها به دلیل عدم هماهنگی و انسجام لازم سرکوب شدند. سلطنت احمدشاه تا ۱۳۰۴ ادامه یافت و در این سال وی تحت فشار رضاخان از پادشاهی خلع شد. پس از کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ عملا قدرت از دست احمدشاه خارج شده بود.

 

وداع نهایی احمد شاه با ایران

 او با از دست دادن تدریجی اکثر اختیارات خود، رهسپار اروپا شد و زمام امور کشور را عملا به رضاخان که «سردار سپه» و نخست‌وزیر بود، سپرد. رضاخان نیز مرحله به مرحله زمینه خلع وی را از قدرت فراهم ساخت‌.سرانجام در نهم آبان ۱۳۰۴ ماده واحده‌ای به صورت طرح تقدیم مجلس پنجم شد که در آن خلع قاجار از سطنت و سپردن حکومت موقت به رضاخان خواسته شده بود. این ماده واحده به پیشنهاد «سیدمحمد تدین» نایب رییس مجلس مطرح شد. براساس این پیشنهاد مسوولیت تعیین شکل حکومت آتی بر عهده مجلس موسسانی بود که باید بعدا تشکیل می‌شد. پیشنهاد تدین در‌‌‌ همان روز طرح، با ۸۰ رای مثبت از مجموع ۸۵ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید و به این ترتیب به حدود ۱۳۰ سال حاکمیت سلسله قاجار بر ایران خاتمه داد.

 

طرح قانونی انقراض قاجاریه

متن طرح قانونی انقراض قاجاریه به شرح زیر بود: «مجلس شورای ملی به نام سعادت ملت ایران انقراض سلسله قاجاریه را اعلام کرده و حکومت موقتی را در حدود قانون اساسی و قوانین موضوعه مملکتی به شخص رضاخان پهلوی واگذار می‌نماید. تعیین حکومت قطعی موکول به نظر مجلس موسسان است که برای تغییر مواد ۳۶ و ۳۷ و ۳۸ و ۴۰ متمم قانون اساسی تشکیل می‌شد»
به این ترتیب احمدشاه که از‌‌ همان ابتدا علاقه‌ای به شاهی نشان نداده بود، آخرین پادشاه سلسله قاجاریه لقب گرفت و از سال ۱۳۰۲ زندگی در اروپا را برگزید
احمدشاه در سال‌های پایانی عمرش در پاریس سرمایه و دارایی خود را در بورس به کار انداخت و از این معاملات سود سرشاری برد‌، مقادیری زمین نیز در اطراف پاریس خریداری و باغ بزرگی در آن احداث کرد. وی سرانجام در نهم اسفند ۱۳۰۸ در سن ۳۲ سالگی در محلی به نام نویی سورسن، حوالی پاریس بر اثر ورم کلیه درگذشت‌.

..................................................................
منابع:
احمدشاه از کودکی تا سلطنت، مهشید موسوی، موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران
واکنش احمدشاه به انقراض قاجاریه، موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی
صد سال، صد چهره؛ وقتی احمد شاه خردسال به قدرت رسید، محمود طلوعی

 

 

دیگر مطالب این پرونده

 

پرونده ویژه عبارت

بمناسبت تصویب انقراض سلسله قاجار توسط مجلس موسسان؛

رضاخان چطور رضا شاه شد؟/ مبارک باد این جمهوری زور!

 

 

پرونده ویژه

بمناسبت تصویب انقراض سلسله قاجار توسط مجلس موسسان؛

روایتی از رئیس فعلی ایل قاجار: احمدشاه دوبار جان رضاخان را نجات داد

 

 

پرونده ویژه

بمناسبت تصویب انقراض سلسله قاجار توسط مجلس موسسان؛

از نطق مخالفت مصدق با شاه شدن رضا پهلوی تا واکنش روزنامه های وقت به تاجگذاری شاه چکمه پوش

 

 

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

طاها کوزه گریی
جمعه ۹ آیان ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۳
رضاخان موجب بدبختی ایران شد و فقط ظاهر سازی کرد. کسی که خارجی ها بیارن و ببرنش بدرد لای جرزم نمی خوره مرگ بر اسراییل مرگ بر آمریکا مرگ بر فرانسه توهین به پیام بر عظیم الشان اسلام را محکوم می کنیم
جهانگیر نیکزاد
جمعه ۹ آیان ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۷
بسیار عالیییییییییییییییییییییییییییی و متفاوت هستی عبارت