امروز : دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت : ۵:۳۹ AM
اختصاصی عبارت
یک سوم تخت های بیمارستانی استان در دولت روحانی به بهره برداری رسیده است؛

چرا کرونا مازندران را زمین گیر نکرد؟

بیمارستان+عبارت
    -     کد خبر: 56166
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۸/۱۲|۱۰:۱۳
به دنبال اجرای طرح تحول سلامت اقدامات ارزشمندی در بخش زيرساخت‌های حوزه بهداشت و درمان اتفاق افتاد كه اگر اين اقدامات نبود، به‌طور حتم در دوران همه‌گيری كرونا كشور با بحران جدی مواجه مي‌شد كه از جمله اين اقدامات مي‌توان به ساخت ۳۱هزار و ۶۰۰ تخت بيمارستاني جديد تنها در پنج سال و نيم اشاره كرد.

عبارت - گروه جامعه: بیش از ۸ ماه از ورود ویروس کرونا به ایران و نیز مازندران می‌گذرد و اکنون با وجود حضور مداوم این استان در جمع مناطق قرمز شیوع ویروس در کشور، همچنان خدمات درمانی به صورت منظم و با کمترین کمبود و کاستی در حال ارائه شدن است. تخت های بیمارستانی در اختیار بیماران قرار می‌گیرد و هرروز نیز بر تعداد این تخت‌ها اضافه می‌شود. این درحالی است که اگر به سال های نه چندان دور برگردیم به خاطر خواهیم آورد که مازندران از تعداد کم و فرسودگی تخت های بیمارستانی خود همواره رنج های فراوان متحمل شده است.

به نظر مي‌رسد يكي از مولفه‌های موفقيت کل کشور در مديريت شيوع ويروس كرونا و اجراي برنامه‌های زمان‌بندی و مهار بيماری كوويد19 را بايد در اجرای طرحي ديد كه زماني از آن به عنوان برگ برنده «حسن روحاني» ياد مي‌كردند. گرچه انتقادات بسياری هم به اين طرح كه «طرح تحول سلامت» نام گرفته بود مي‌شد اما بايد توجه داشت آنچه ايران را در پوشش بيماران مبتلا به ويروس كرونا آن هم در شرايط تحريم‌های سخت ياری داد، انرژی و سرمايه‌گذاری قابل توجهي بود كه دولت يازدهم در اين ‌زمينه انجام داد. شايد آن روزها از پرداخت كارانه‌های سنگين به پزشكان بحث‌هايي به ميان مي‌آمد كه موجب دلگيری پرستاران كه بار اصلي درمان بر دوش آنها بود، شد اما مزيت‌هايي هم داشت كه از آن جمله مي‌توان به ماندگاري پزشكان در مناطق محروم اشاره كرد.

اکنون و در شرایطی که ۸ ماه از نخستین مورد ابتلا به کرونا در کشور می‌گذرد كافي است وضعيت كشورهای پيشرفته را از نظر بگذرانيم. دست‌كم ايتاليا كه در قاره سبز و در جمع كشورهايي اروپايي است كه قرار بود در پي تحريم‌های ظالمانه امريكا و مسدود كردن كانال‌های انتقال دارو به ايران كمك حال ما باشند ديديم كه چه وضعي رقم خورد و چه ميزان مرگ رخ داد. يكي از مشكلات ايتاليا نداشتن تخت و امكانات پزشكي كافي بود. اما در ايران و در حالي كه با شيطنت‌های عربستان محموله‌های مرتبط با تشخيص ويروس كرونا توقيف مي‌شد يا مشكلات ناشي از نبود دارو دامن سيستم درماني را گرفته بود وضع به گونه‌ای مديريت شد كه هر ناظري به تلاشگران عرصه سلامت آفرين مي‌گويد. امسال وارد هفتمين سال اجراي طرح تحول سلامت شده‌ايم و اين در حالي است كه با اجراي اين طرح بسياری از مصوبات معوقه حوزه سلامت به سرانجام رسيد و بيش از هشت ميليون و هشتصد هزار نفر كه از هيچ نوع پوشش بيمه سلامتي برخوردار نبودند، تحت پوشش بيمه همگاني قرار گرفتند.

به دنبال اجرای طرح تحول سلامت اقدامات ارزشمندی در بخش زيرساخت‌های حوزه بهداشت و درمان اتفاق افتاد كه اگر اين اقدامات نبود، به‌طور حتم در دوران همه‌گيری كرونا كشور با بحران جدی مواجه مي‌شد كه از جمله اين اقدامات مي‌توان به ساخت 31هزار و 600 تخت بيمارستاني جديد تنها در پنج سال و نيم اشاره كرد.

در دولت تدبیر و امید حدود یکهزار و ۵۰۰ تخت بیمارستانی در «مازندران» به تخت های موجود استان که تا پایان سال 91، 3429 تخت بود افزوده شد و تعداد تخت های بیمارستانی فعال در استان را به چیزی حدود 5 هزار تخت رساند که ضریب تخت‌های بیمارستان به نسبت جمعیت را از 1/3 در سال 91 به 1/5 در سال 99 رساند. جالب‌تر آنکه حدود 700 تخت از این تعداد در دوران شیوع ویروس کرونا در استان به بهره‌برداری رسید که بدون شک این مسئله در تاریخ سلامت مازندران ماندگار خواهد بود. علاوه بر این بازسازی و نوسازی و تجهیز بیمارستان های قدیمی و فرسوده نیز از دیگر اقدامات مهم دولت در زمینه خدمات درمانی بود.

در همین ماه گذشته شاهد افتتاح بیمارستان 240 تخت خوابی «خاتم الانبیا» بهشهر که بزرگترین بیمارستان شرق مازندران لقب گرفته است بودیم. بیمارستانی که کلنگ آن از سال 87 بر زمین خورد و سال‌ها مورد بی توجهی قرار گرفته بود بالاخره افتتاح شد تا مردم محروم شرق مازندران در بسیاری از خدمات درمانی و پزشکی خودکفا شوند و دیگر برای هر بیماری کوچک و بزرگی راه طولانی تا مرکز استان و نزدیک‌ترین مرکز درمانی مجهز را طی نکنند.

سطح این بیمارستان  ۱۸ هزار مترمربع در زمین ۲۷ هزار مترمربعی است که شامل بخش‌های مختلف نظیر جراحی، اورژنس، بخش بستری و غیره بوده و بیش از ۸۵۴ میلیارد ریال برای ساخت و تجهیز آن هزینه شده است. آن طور که از شنیده‌ها به نظر می‌آید قرار است 120 تخت دیگر نیز برای رفاه حال مردم شرق مازندران به این بیمارستان افزوده شود.

طبق آخرین گفته‌های «احمد حسین زادگان استاندار مازندران» و «عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان»، قرار بر این است تا پایان دولت دوازدهم در کمتر از یک سال آتی تعداد 800 تخت جدید نیز به بیمارستان های مازندران اضافه شود که این مسئله می‌تواند تحول دیگری را در نظام سلامت استان ایجاد نماید. از جمله پروژه های در دست احداث می‌توان به بیمارستان ۳۶۰ تختخوابی ماهفروجک ساری، بیمارستان جایگزین رازی قائمشهر و بیمارستان دیگری در غرب استان در شهرستان تنکابن اشاره کرد که با سفر نوبخت در ماه گذشته به مازندران روند احداث آنان سرعت بیشتری نیز به خود گرفته است.

هرچه که هست دولت روحانی در زمینه تامین سلامت مردم پس از نزدیک به 8 سال زمام داری امورات کشور به موفقیت دست یافته و نمره قبولی را در این زمینه دریافت می‌کند. امتحان نهایی این مسئله نیز مدیریت بیماری کووید19 در شرایط اوج تحریم ها و وضعیت سخت اقتصادی کشور بود. چه بسا اگر اقداماتی نظیر آنچه گفته شد در دولت های یازدهم و دوازدهم صورت نمی‌گرفت اکنون با فاجعه انسانی ناشی از این بیماری در کشور روبرو بودیم. این مسئله در استانی مانند مازندران که در تمام این مدت در وضعیت قرمز قرار داشت بیشتر مشهود است و نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد.

نوسازی كامل 45هزار تخت بيمارستاني موجود، راه‌اندازي ۳۷ پايگاه اورژانس هوايي، افزايش بيش از ۱۵۰۰ تخت اورژانس، بهسازی ۱۸۰ بخش اورژانس در كشور، ساخت و تجهيز 2هزار و 483 تخت مراقبت‌های ويژه جديد ICU، ساخت 7هزار و 500 واحد بهداشتي، همچنين تعمير، بازسازی، بهسازی و تجهيز بيش از 17هزار واحد بهداشتي، ساخت و تجهيز ۲۵۱ كلينيك ويژه دارای 6هزار و 440 مطب تخصصي از ديگر دستاوردهاي دولت روحانی در زمینه سلامت در کشور بوده است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال