امروز : چهارشنبه ۵ آیان ۱۴۰۰ ساعت : ۶:۰۰ PM
یادداشت عبارت
گفتگویی با ساروی‌ها به بهانه‌ی روز جهانی شهرها؛

جلوی انقراض این زیبای خفته را بگیریم

روز جهانی شهرها+عبارت
    -     کد خبر: 56179
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۸/۱۲|۱۲:۴۶
سرویس : جامعه >> شهری
اگر از هیچ شهری در مازندران توقع نمی‌رفت این مناسبت را جدی بگیرد، «ساری» باید این روز را جدی می‌گرفت، زیرا تا کمتر از دو سال دیگر میزبان مهمترین رویداد بین‌المللی خود بعد از انقلاب است.

یادداشت روز - عالین نجاتی : «روز جهانی شهرها» هم گذشت و هيچکس در مازندران به روی خودش نیاورد.
نه اداره‌کل امور شهری استانداری، نه شهرداران و شوراهای شهر استان، هیچ‌یک این روز جهانی را جدی نگرفتند تا بهانه‌ای برای معرفی ظرفیت‌های شهری مازندران در رسانه‌های ملی و بین‌المللی و قرار گرفتن در تقویم فرهنگی آسیا را از دست بدهند.
اگر از هیچ شهری در مازندران توقع نمی‌رفت این مناسبت را جدی بگیرد، «ساری» باید این روز را جدی می‌گرفت، زیرا تا کمتر از دو سال دیگر میزبان مهمترین رویداد بین‌المللی خود بعد از انقلاب است.

شهرداری‌ساری با حداقلِ هزینه و تنها با استفاده از اندکی ذوق و هوش می‌توانست با همکاری استانداری، میراث‌فرهنگی، اداره‌کل فرهنگ و ارشاداسلامی و سینماجوان ساری حداقل «ویدئویی‌کوتاه» به چند زبان بین‌المللی درباره‌ی این شهر تاریخی تهیه کند و با استفاده از ظرفیت دفتر نمایندگی وزارت خارجه در این شهر آن را برای کشورهای عضو اکو، که مهمان ساری 2022 هستند، ارسال نماید.
فراموش نکنیم ساری با شهرهای گومل بلاروس، نجف عراق، درالسلام تانزانیا، آستراخان روسیه و مارکه و آنتونای ایتالیا خواهرخوانده است و این مسئولیت فرهنگی و بین‌المللی‌اش را دوچندان می‌کند.

" ۳۱ اکتبر هر‌سال به نام «روز جهانی شهر‌ها» نام‌گذاری شده است. این روز فرصتی برای دولت‌ها، نظام ملل متحد به ویژه برنامه اسکان سازمان ملل، سازمان‌های بین‌المللی مرتبط، جامعۀ مدنی و سایر ذی‌نفعان و فعالان شهری جهت اهتمام به توسعه پایدار شهری در سرتاسر جهان است که موضوع عام آن «شهر بهتر، زندگی بهتر» است." (unhabitat.org.ir)

کرونا البته حواس خیلی‌ها را پرت کرده، هرچند اصفهان، تهران، مشهد، تبریز، شیراز، رشت، همدان و بسیاری دیگر از مراکز استان‌ها این روز فراموش نکردند و با برپایی برنامه‌هایی نظیر مسابقات فیلم کوتاه، کاریکاتور، خاطره، عکاسی یا انتشار کتاب و ویژه‌نامه به خود و مردم آن شهر یادآور شدند که شهرها یکی از مهمترین برسازندگان هویت انسانی هستند.
بعنوان مثال می‌توان به برنامه شهرداری تهران اشاره کرد که با همکاری مرکز ارتباطات و امور بین الملل‌اش به دبیری «فیروزه مظفری» نهم تا یازدهم آبان ماه، همزمان با روز جهانی شهرها دورهمی مجازی زنان کارتونیست را برگزار می‌کند

من شخصاً توقعی از شهرداری ساری، شهردار و مدیران مجموعه‌ی شهری ندارم و معتقدم بود و نبود شهردار فعلی ساری هیچ تفاوتی به حالِ تاریخ و فرهنگ این کهن‌شهر ندارد.
آنها که مرا می‌شناسند از عشق بی‌اندازه‌ام به ساری آگاه هستند. من در کوچه‌ی «سیزده پیچ» به دنیا آمده‌ام، در یکی از اصیل‌ترین خانواده‌های ساروی و در زمینی که اجداد پدرم ۱۵۰ سال پیش در آن خانه ساختند و ما همچنان در همان مکان ساکن‌ایم. کوچه سیزده پیچ و محله بهرام اتر یکی از قدیمی‌ترین محلات شهری شمال ایران است و همین زادگاه جادویی باعث شد از کودکی دلبسته‌ی تاریخ، تمدن و هویت این شهر شوم.

همواره سعی کرده‌ام از دور و نزدیک، بدون کوچکترین توقعی به اعتلای ساری کمک کنم و در همین راستا در یکسال گذشته بارها بدون چشم‌داشت‌‌؛ وقت، هزینه، تخصص و تجربه‌ی خود در حوزه‌ی "ساری‌شناسی" را به صورت رایگان و داوطلبانه در اختیار شهرداری ساری گذاشتم و حتی با هزینه‌ی شخصی برای شهرداری در حوزه فرهنگی تولید محتوا کردم. آقای رجبی شهردار و آقای مرتضوی رئیس روابط‌عمومی شهرداری می‌توانند بر حقانیت این ادعا شهادت دهند.
تابحال نه یک ریال از شهرداری دریافت کردم و نه توقعی از آنها داشتم، حتی نهایتاً حاضر شدم چاپ دوم تنها «کتاب نفیس عکس ساری» را که مصطفی کاظمی عکاس چیره‌دست ساروی سالها از عمر خود را مصروف آن نمود، بدون دریافت حق‌التحریر و حق کپی‌رایت عکس‌ها در اختیار شهرداری قرار دهم تا بعنوان هدیه‌ای آبرومندانه از آن استفاده نمایند و با چاپ و توزیع‌اش میان مردم و گردشگران گوهر گرانبهای ساری را معرفی نمایند. بازهم آقای مرتضوی می‌توانند این ادعا را تأیید کنند.
مثل ساعت کوکی تمام مناسبت‌ها را به آنها یادآوری کردم، ایده‌ها را منتقل نمودم و از ظرفیت وبسایت عبارت به‌صورت کاملا رایگان برای پوشش اخبار شهرداری استفاده کردم و خلاصه کاری نبود که نخواسته باشند و من نکرده باشم.
تمام تلاشم بر این بود تا با این حمایت‌ها توجه شهردار و شهرداری را به اهمیت مقوله فرهنگ و تاریخ ساری جلب کنم، اما متاسفانه متوجه شدم کوچکترین انگیزه و علاقه‌ای در شخص شهردار و مجموعه شهرداری در حوزه‌ی فرهنگی و هنری دیده نمی‌شود.

بنابراین از خیر شهرداری گذشتم و حالا روی سخنم با مردم ساری است!

همشهریان عزیزم!
ساری یکی از کهن‌ترین نمونه‌های تمدن شهری در شمال کشور است. اگر آن‌را با مراکز دیگر استان‌های کشور از لحاظ طبیعی و جغرافیایی قیاس کنید بی‌شک در زمره ۳ مرکز استان نخست ایران قرار می‌گیرد اما از نظر توسعه زیرساختی و فرهنگی همیشه (به جز ۳سال از دوره‌ی ۷ساله شهرداری عبوری) جزو بدترین مراکز استان بوده است.

ساروی‌های گرامی!
ساری تنها مرکز استان ساحلی- جنگلی- جلگه‌ای ایران است. بماند که همسایه قدیمترین جنگل‌های هیرکانی دنیا، صاحب یکی از سه چشمه منحصربه‌فرد رسوبی جهان، برخوردار از پارک ملی و پایگاه حیات وحش، دارای فرودگاه، بندر و راه‌آهن است و مدتی هرچند کوتاه پایتخت ایران بوده.

همشهریان محترم!
این شهر زیبا در شرق مازندران، چشم شاهان عباسی و افشاری و قاجاری و پهلوی را گرفته بود و همه‌ی آنها بناهایی باشکوه در آن ساختند وحداقل چندسال یکبار برای تفرج به آن سفر می‌کردند. بندر فرح‌آباد ساری یکی از بنادر تاریخی شمال کشور است که در دوره‌ی صفوی به دارالسلطنه شهره بود و آبادانی‌ و زیبایی‌اش را می‌توان در نقاشی کمال‌الملک به تماشا نشست.

جوانان ساروی!
بدانید ساروی‌ها به رواداری، مهمان‌نوازی، شیک پوشی و گشاده‌دستی مشهورند. ساری در کنار بابل و آمل دارای بیشترین بافت تاریخی شهری و صاحب تنها کاروانسرای درون شهری شمال کشور است. قدیمترین عبادتگاه کرانه‌ی جنوبی خزر در این شهر قرار دارد و برخی از مهمترین شخصیت‌های تاریخ معاصر ایران از جمله علی اکبر داور - که ایجاد نظام قضائی و تشکیلات دادگستری نوین در ایران، تأسیس ادارهٔ ثبت احوال، تدوین قانون ثبت اسناد، قانون ثبت املاک، قانون ازدواج و طلاق و تأسیس بیمه ایران از مهم‌ترین دستاوردهای او بود - اصالتی ساروی دارند.

همشهریان عزیزم!
اگرچه مهاجرت گسترده‌ی خانواده‌های قدیمی و اصیل ساروی به خارج از کشور، بی‌بهره‌گیری ۴۰ ساله ساروی‌ها از مدیریت ارشد استان ( که طلسمش توسط حسین‌زادگان شکسته شد)، مهاجرت گسترده از شهرهای دیگر به ساری، توقف توسعه صنعتی در این شهر بعد از انقلاب، ضعف مدیران شهری و بی‌توجهی به میراث مادی و معنوی کمر ساری را خم کرد اما این صنوبر تناور همچنان پابرجاست و تاریخش را از زبان آثار باقیمانده در خود روایت می‌کند، پس چشم بر شهر خود نبندید و حالا که شهرداری کاری نمی‌کند، شما آستین همت را بالا بزنید و به سهم خود در معرفی ساری بکوشید.

▪️مساجد فرح آباد،جامع و مصطفی‌خان
▪️بیش از ۳۰ امامزاده تاریخی از جمله یحیی، زین‌العابدین، عباس، سید زکریا و...
▪️تکایای کهن عباس‌خانی(قدیمی‌ترین تکیه شمال)، بهرام اتر و آب‌انبارنو
▪️کاروانسرای بهرام‌اتر( تنها کاروانسرای درون شهری شمال ایران)
▪️خانه‌های تاریخی کلبادی، شریف‌زاده، رمدانی، سردارجلیل، صادقی، تبریزی، نوری، شاکری، معین‌الدوله، اسفندیاری، فاضلی و...
▪️عمارت‌های تاریخی راه‌آهن مرکزی، شهرداری، مالیات، گراندسینما و بانک ملی
▪️حمام‌های تاریخی صفوی، وزیری، مرمر، صادق‌خان، چال‌مسجد، درویشعلی‌خان و اصفهانی
▪️ برج‌های جادویی رسکت و شاطر گنبد
▪️ پل‌های تاریخی فرح‌آباد و تجن
▪️آب‌انبار سحرآمیز نوآمبار

آنچه سیاهه کردم تنها بخشی از بناهای تاریخی شهر ساری است. ساری مملو از جاذبه‌های طبیعی و جغرافیایی است که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

من بعنوان عضو کوچکی از خانواده بزرگ ساری از همگان میخواهم به سهم خود قدمی برای معرفی این شهر و کمک به توسعه آن بردارند. نه تنها اهالی شهر ساری، بلکه مردمان شهرستان بزرگ ساری از شاهدژ تا ساحل خزر، از دشت‌های فراخ شرق تا باغ‌های روشن مرکبات در غرب در رشد و توسعه ساری و حفاظت و معرفی تاریخ آن مسئول هستند.
بیایید این شهر را برای میزبانی ساری 2022 آماده کنیم، در کنار هم قرار بگیریم، از دانش و تجربه خود استفاده کنیم و نشان دهیم هویت ساری به دست مردمانش حفظ خواهد شد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

مرضیه صابری
دوشنبه ۱۲ آیان ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۰
چقدر خوب و به جا نوشتین. من 80 درصد جاهایی که اسم بردید رو اولین باره شنیدم