امروز : شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ ساعت : ۸:۴۵ AM
یادداشت عبارت
به بهانه آغاز هفته مازندران؛

زمانی برای رو‌به‌رو شدن با واقعیت

مازندران+عبارت
    -     کد خبر: 56234
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۸/۱۴|۱۳:۰۶
حقیقت این است که وضعیت گردشگری در شمال کشور مناسب نیست و صنعت توریسم در این منطقه حال و روز خوشی ندارد. هرقدر که صدای بلند باند ماشین ها جلوی رسیدن این صدا به مسئولان را بگیرد باز هم چاره ای جز روبه رویی با این مسئله وجود ندارد.

یادداشت عبارت-آصف بادام: اکنون که در ۱۴ آبان روز مازندران و ابتدای هفته فرهنگی مازندران قرار داریم بیایید برای چند لحظه کرونا و آسیب های آن به صنعت توریست در مازندران را فراموش کنیم و به روزهایی برگردیم که با فراغ بال از مسافران و گردشگران در استان میزبانی می کردیم و تنها دغدغه ما حفاظت از محیط زیست و آسیب نرساندن به آن از طرف گردشگران بود. حتی فراموش کنیم که در این روزها راه های ورودی و خروجی به مازندران مسدود شده و شرایطی عجیب بر استان حکم فرماست. شرایطی که شاید در تاریخ نیز مشابه آن را ندیده باشیم. هرچه باشد به هر حال روزی دیر یا زود این وضعیت به پایان خواهد رسید و اگر عمری باقی بماند در آن زمان چاره ای نیست جز اینکه بازهم با مشکلاتی که شاید فراموششان کردیم رودررو شویم.

در هر شرایطی هر وقت صحبت از تعطیلات، سفر و تفریح باشد، شمال کشور مقصد جذابی برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب می شود. این منطقه از کشور به دلیل داشتن آب و هوای دلپذیر و طبیعت زیبا سال ها است که مورد توجه خیل عظیم گردشگران قرار گرفته تا جایی که برای سفر نکردن به آن حتی در شرایط کرونایی تنها خواهش و تذکر کافی نیست و گاهی باید ممنوعیت های قانونی و جدی وضع کرد.

استان مازندران با ۳۴۰ کیلومتر ساحل و بیش از ۵۰۰ کیلومتر خط کوهستانی وهمچنین یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار عرصه جنگلی و مراتع یکی از مناطق ویژه کشور و منطقه ای مناسب برای جذب گردشگر است.

البته عمده دلیل این استقبال تمام نشدنی از سفر به نقطه ی سبز ایران، می تواند نزدیکی به پایتخت پر جمعیت و شلوغ کشور باشد که ساکنانش به هنگام تعطیلات برای فرار از همهمه و آلودگی های صوتی و بصری و هوایی همچون کسی که سرش را برای ثانیه ای از آب بیرون می آورد تا نفسی بگیرد، راه شمال را پیش می گیرند.

حقیقت اما این است که وضعیت گردشگری در شمال کشور مناسب نیست و صنعت توریسم در این منطقه حال و روز خوشی ندارد. هرقدر که صدای بلند باند ماشین ها جلوی رسیدن این صدا به مسئولان را بگیرد باز هم چاره ای جز روبرویی با این مسئله وجود ندارد. وضعیت جنگل ها که مشخص است. به حال خود رها شده اند و اگر تا کنون هم پذیرای ما هستند از نجابتشان است. هر جا را که نگاه بیاندازی یا جای آتش را بر زمین می بینی یا زباله ها را که دیگر علاوه بر زمین روی شاخ و برگ درختان نیز جا خوش کرده اند. بماند درخت های جوانی که برای ذغال زیر کباب خیلی از هموطنان ناآگاه قطعه قطعه شده اند و فقط قسمت انتهایی تنه ی آن در خاک مانده که هم این به تنهایی تراژدی جنگل های هیرکانی را اندوهناک تر می گرداند.

اما ساحل، ساحل زیبای خزر، شاید چند سال دیگر بیشتر وقت نداشته باشیم تا از واژه ی زیبا برای توصیف سواحل دریای شمالی مان استفاده کنیم. از وضعیت زباله های رها شده در ساحل و پلاستیک ها و شیشه خرده هایش که بگذریم ، فاضلابی که روزانه به دریا ریخته می شود و آب دریا را آلوده می کند را کجای دلمان بگذاریم؟  چرا فکری به حال این نعمت خدادادی که نصیبمان شده نمی کنیم؟ آیا گمانمان این است که این اکو سیستم تا ابد وظیفه ی حل و فصل مشکلاتی که ما برایش به وجود می آوریم را دارد؟

در ورودی های استان که هیچ عوارضی از مسافران گرفته نمی شود، نه بازراچه صاحب نامی داریم و نه از ظرفیت های بلقوه طبیعت استفاده ای شده است.

اکنون امکانات مازندران برای گردشگران شامل ۲۰۲ هتل، هتل آپارتمان، مجموعه گردشگری و ۹۰ اقامتگاه بوم گردی و ۸۰۲ خانه مسافر دارای پروانه بهره برداری است.

همینطور بیش از 700 اثر تاریخی ثبت شده در استان وجود دارد که در این زمینه نیز می توان با تبلیغات و رسیدگی به این بنا ها حتی گردشگر خارجی را برای دیدنشان به اینجا کشاند. مگر اصفهان و فارس و یزد و کرمان چه کردند که بیشترین آمار توریست های خارجی در کشور را دارند؟

دست اندركاران صنعت گردشگري مازندران آشنا نبودن نيروهاي خدماتي اين حوزه از آموزش هاي لازم هتل داري، قرار نگرفتن واحدهاي اقامتي در فضاي مناسب، پايين بودن كيفيت اين واحدها به دليل قدمت و نبود رقابت پذيري را مهمترين مشكل اين حوزه مي دانند.
سنتي بودن برنامه جذب مسافر، نبود تبليغات مناسب براي معرفي جاذبه ها و ارائه مسير هاي گردشگري، نبود مشوق براي سرمايه گذاري به علت كم سود بودن اين حوزه به نسبت بخش ساختمان سازي ، از جمله ديگر مشكلات زيرساختي بخش گردشگري مازندران است.
اين درحالي است كه مازندران به لحاظ جذب مسافر در زمره استان هاي برتر كشور بوده و برغم شهرت استان در بخش كشاورزي ، اين بخش گردشگري است كه عمده توليد ناخالص استان را تامين مي كند

هر ساله شاهد این موضوع هستیم که مازندران در جذب گردشگر در رتبه های نخست کشور قرار می گیرد اما آیا در میزان درامد از طریق گردشگری نیز در همان رتبه های بالایی است؟

حالا به این مسئله توجه کنید که شیوع ویروس کرونا در کشور آمار ورود گردشگران به استان را در نیمه اول امسال ۷۱ درصد کاهش داده است و آمار اقامت گردشگران در مازندران طی این مدت ۱۸ میلیون و ۲۱۴ هزار و ۳۶۰ نفر شب بوده که کاهش چشمگیری نسبت به سال های گذشته داشته است و بدون شک کم مسافر ترین 6 ماهه نخست سال در یک دهه اخیر در مازندران را رقم زده.

به عبارتی وضعیت ناخوش این صنعت در مازندران گلی بود که با هجوم کرونا به سبزه نیز آراسته شد و این استان را از مهمترین بخش تولید ناخالص خود محروم نمود.

شاید مسئولین امکانات گردشگری را در هتل ها و مسافرخانه ها ببینند اما در دنیای امروز تعاریف گردشگری با سال های گذشته متفاوت است. مثلا به گفته ی اکثر کارشناسان این صنعت درامد عایدی از توریست سلامت در جهان چندین برابر گردشگری تفریحی است اما با وجود بیمارستان های متعدد در استان هیچ برنامه ای برای استفاده از این ظرفیت به چشم نمی خورد.

یا اینکه در استانی با این خط ساحلی طولانی جای تعجب است که حتی یک تور ویژه ی دریایی با کشتی های تفریحی وجود ندارد. سفر در امتداد خط ساحلی و دیدن ماهیگیران و کشتی هایی که در بندر پهلو می گیرند هر کسی را یک بار هم که شده ترغیب به استفاده از آن می کند.

بماند قابلیت های استفاده نشده دیگر مثل ایجاد جزیره های مصنوعی و اسکله ها، ایجاد موزه های طبیعی مختلف مثل موزه حیات وحش مازندران، حتی باغ وحش و و و ...

با توجه به این می توان گفت پتانسیلی که برای اشتغالزایی و ایجاد تحول اقتصادی در استان در زمینه ی گردشگری موجود است در هیچ جای دیگری یافت نمی شود. پس بهتر است با محافظت درست از طبیعت و امکانات موجود و برنامه ریزی صحیص در این زمینه و همچنین مطالعه در باره صنعت توریسم، مفاهیم اقتصاد، مدیریت، جامعه شناسی و ... سهم استان را از درامد سرشار این مقوله بیش از پیش ساخت.

یادمان باشد در تقویم رسمی شاید تنها یک روز یا هفته به نام مازندران نامگذاری شده باشد اما برای بسیاری از ایرانی ها هر روز در تعطیلات روز مازندران است.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال