امروز : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۸:۳۲ AM
یادداشت عبارت
یافتن فردی مناسب برای شهرداری ساری بدل به چالشی بزرگ شده؛

سندروم الکس فرگوسن روی نیمکت شهرداری ساری

شهرداری ساری+عبارت
    -     کد خبر: 56465
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۸/۲۰|۱۶:۴۱
سرویس : جامعه >> شهری
جمله معروفی هست که می‌گوید «کاش از اول نمی‌آمدی». این جمله بدجوری برای بعضی‌ها صدق می‌کند. مثلا اگر فرگی هیچ زمان پایش را به شهر مه آلود انگلیسی نمی‌گذاشت اکنون آن‌ها هنوز چندین و چند قهرمانی از لیورپول عقب بودند و اصلا طعم برتری را نمی‌چشیدند که حالا دلشان برای آن حس و حال تنگ شود.

یادداشت -آصف بادام: سر الکس فرگوسن را یکی از کاریزماتیک ترین سرمربیان تاریخ فوتبال می دانند. او کسی بود که با یک نگاه میتوانست ترس را در دل هر بازیکنی بیندازد. او آنقدری در تیم منچستر از عزت و احترام و البته کاریزما برخوردار بود که در این تیم هیچ وقت پستی مانند مدیر ورزشی یا مدیر فنی تعریف نشد. فرگوسن خود یک تنه همه کاره باشگاه بود و به همین دلیل هرگاه از رهبری کردن یک تیم صحبت می شود، بلافاصله تصویر سرالکس فرگوسن در ذهن فوتبال دوستان تداعی می شود.
هشت می سال 2013 دقیقا روزی بود که سر الکس فرگوسن پشت تریبون رفت و اعلام کرد که در پایان این فصل دیگر از دنیای سرمربی گری فوتبال خداحافظی خواهد کرد. هر چند سن او بسیار بالا رفته بود اما هیچ بهانه ای نمی توانست نبودن او را بر نیمکت منچستر توجیه کند. هواداران شیاطین انگلیس سالها بود که به حضور این مرد اسکاتلندی عادت کرده بودند و اینکه او نمیخواست بماند چون همسرش این را از وی خواسته بود، بهانه مناسبی برای راضی کردن دل هواداران نبود. به هر روی اما فرگی از تیم منچستر خداحافظی کرد تا این بار به عنوان یک هوادار بر روی سکوهای اولدترافورد بنشیند و هر یک شنبه مثل یک پیرمرد بازنشسته و بیکار به ورزشگاه بیاید و از تماشای بازی های ضعیف منچستر حرص بخورد. منچستر در دوران پسا فرگوسنی هیچ گاه کمر راست نکرد. حتی در سالهای اخیر هم که تلاش کرده با خریدهایی مثل پوگبا، لوکاکو و الکسیس سانچز تیم خود را تقویت کند و با آوردن خوزه مورینیو نام و اعتباری به نیمکت خود بدهد، باز هم از شر نتایج ضعیف خلاص نشده و این روزها با اوله گنار سلسشر در میانه جدول جا خوش کرده است. اما سوالی که همیشه مطرح می‌شود، این است که سر الکس فرگوسن چگونه در سال 2007 و 2008 آن تیم رویایی را از منچستر ساخت و چرا این روزها کسی نمیتواند آن معجزه را تکرار کند؟
او رهبری بود که 23 سال در منچستر عمر خود را گذراند و به تمام امورات باشگاه واقف بود. فرگی منچستر را از یک تیم معمولی به یک تیم بزرگ و ترسناک تبدیل کرد اما بلافاصله پس از رفتنش اوضاع به هم ریخت و جنگ قدرت در بین اعضای باشگاه بالا گرفت.
عطش نشستن برجای فرگوسن روی نیمکت منچستر هر مربی را وسوسه می‌کرد اما چه کسی واقعا توانایی پرکردن جای خالی او را داشت؟ حداقل تا به امروز که می‌توانیم بگوییم هیچکس. شاید اگر منچستری‌ها هیچ‌وقت «سر الکس» را تجربه نمی‌کردند، امروز هم از شرایط تیمشان چندان ناراضی نبودند اما چه می‌شود کرد وقتی کسی آنان را به بزرگی کردن و قهرمانی‌های پیاپی عادت داده اما تا امروز تقریبا 8 سال است که آن‌ها رنگ قهرمانی در لیگ و یا لیگ قهرمانان را ندیده‌اند.
جمله معروفی هست که می‌گوید «کاش از اول نمی‌آمدی». این جمله بدجوری برای بعضی‌ها صدق می‌کند. مثلا اگر فرگی هیچ زمان پایش را به شهر مه آلود انگلیسی نمی‌گذاشت اکنون آن‌ها هنوز چندین و چند قهرمانی از لیورپول عقب بودند و اصلا طعم برتری را نمی‌چشیدند که حالا دلشان برای آن حس و حال تنگ شود. هرچند که آنان شب‌های تاریکی را هم با فرگوسن تجربه کردند اما معمولا کسی در ذهن‌ها می‌ماند که کفه ترازوی خاطرات شیرینش سنگین‌تر از تلخی‌های حضورش باشد.
مرور این ماجرا کمی آدم را به یاد شهرداری ساری می‌اندازد. شهری که تا پیش از آمدن شهردار جوانش رفته رفته در حال فراموشی بود و لقب نمایشی مرکز استان آن هم تحت الشعاع مشکلاتش قرار گرفته بود، پس از یک دوره 7 ساله حضور عبوری در طبقه هفتم عمارت تبدیل به شهری پویا با پارک‌ها و خیابان‌های جدید شد که امید را به دل شهروندان بازگرداند. روزهای تیره و روشن آن 7 سال در ذهن مردم و طعم پیشرفت شهر زیر زبان مردم رفته و آن‌‌ها دیگر نمی‌توانند مانند دوران پیش از عبوری به امورات شهرشان بی‌تفاوت باشند.
ساروی‌ها به چشم دیدند و با وجودشان لمس کردند که می‌شود پیشرفت کرد و از دل ویرانی‌ها بنای باشکوهی ساخت. درست مثل منچستریونایتد که همه پس از سقوط هواپیمای تیم در روز ۶ فوریه سال ۱۹۵۸ و کشته شدن ستاره‌هایش، کارش را تمام شده می‌دیدند اما چند سال بعد با فرگی مانند سیمرغ از دل شعله‌های آتش سربرآورد.
در اینجا مسئله به هیچ وجه موضوعات به وجود آمده و حاشیه‌های شهرداری ساری نیست. بالاخره دستگاه‌های نظارتی در کشور کارشان همین است که به تخلفات رسیدگی کنند و متخلفان را زیر ذره‌بین ببرند حالا هرکس که می‌خواهد باشد با هر سابقه‌ای. اینجا موضوع خود ساری است. بدون شک این شهر نامش از تمامی شهردارانی که تا به حال آمده‌اند و یا در آینده خواهند آمد بزرگتر است اما این روزها تنها چیزی که به آن توجه نمی‌شود همین ساری است.
پس از هزاران سال سابقه شهرنشینی اکنون و در سال 2020 میلادی مانند بچه یتیمی سرراهی در انتظار کسی نشسته تا با هزار منت سکان شهرداری آن را در دست بگیرد تا بازهم یک آزمون و خطای دیگر را در مهمترین شهر مازندران و شاید کرانه جنوبی خزر شاهد باشیم. اسامی که مطرح می‌شوند شاید تا 2 سال پیش خواب حضور در عمارت را نمی‌دیدند اما امروز به لطف مدیریت عجیب و غریب در کشورمان از آن‌ها به عنوان گزینه‌های اصلی یاد می‌شود. حالا اصلا مهم نیست که تا چه اندازه حقیقت داشته باشد اما همین که این اسامی مطرح می‌شوند خود جای هزار افسوس دارد.
به هرروی ما نیز مثل هواداران نشسته روی سکوهای اولدترافورد کاری جز منتظر بودن برای روزهای خوب از دستمان برنمی‌آید. روزهایی که طعم پیروزی هنوز زیر زبان‌مان تازگی داشت و برای یادآوری خاطرات خوب مجبور نبودیم به ذهنمان فشار بیاوریم.
هر اتفاقی که رخ دهد چیزی که پابرجا خواهد ماند نام ساری است و هرکسی هم که شهردار شود باید بداند که وظیفه‌اش چیزی نیست جز خدمت به این نام و شهروندانی که برای اعتلای این نام زحمت‌ها کشیده‌اند. اگر می‌خواهیم مانند منچستر پسافرگوسن در باتلاق فرو برویم می‌توانیم بازی‌های جناحی و سیاسی را ادامه دهیم و یا حتی از آن بدتر دنبال نشاندن فامیل و آشنایمان در عمارت باشیم. اما اگر می‌خواهیم ثابت کنیم که پیشرفت شهرمان به یک فرد وابسته نبوده و می‌توانیم دوباره روح ترقی را در ساری جاری کنیم، کافی است برای انتخاب مهمترین شهردار استان کمی هم فاکتورهایی مانند تخصص، تجربه، تعهد و انگیزه را درنظر بگیریم.
در انتها جمله‌ای از الکس فرگوسن را نقل می‌کنیم که عجیب حال و هوای بد شهرمان و واکنش های افراد مختلف در این روزها را تداعی می‌کند. او می‌گوید «کسی که در شکست‌ها کنار ما نبود، حق ندارد در زمان پیروزی با ما جشن بگیرد.» پس حالا که در دوران تلخی از تاریخ شهر به سر می‌بریم در کنار ساری بمانیم تا فردای شیرین حداقل پیش خودمان شرمنده نباشیم.

اخبار مرتبط
از پیش بازندگان آیا دادگاه شورا و شهرداری ساری علنی برگزار می شود؟/ پاس گل نهادهای امنیتی به قوه قضاییه تناور شدن درخت فساد در میدان نبرد سایه ها/ کثافت کاری با پول های کثیف آخرین جزئیات از پرونده دستگیری شهردار ساری / اتهام آقای شهردار دقیقا چیست؟ / پرونده رجبی با ماجرای سابق شهرداری ساری ارتباطی ندارد / تا کنون ۵ متهم در این پرونده بازداشت شدند آخرین وضعیت شهرداری ساری از زبان عضو با سابقه شورای شهر / معادله پیچیده برای انتخاب شهردار جدید مروری بر جنجالی‌ترین پرونده‌های اقتصادی مازندران در ۳۰ ماه اخیر به بهانه‌ی بازداشت عباس رجبی شهردار ساری دستگیری ۷ شهردار و ۱۰عضو شورا / از فروپاشی باند سلمانشهر تا بازداشت آقازاده مدیرارشد سابق/ از فساد ۷۲ میلیون دلاری تا دستگیری مدیر فراری بعد از ۴ سال تکلیف شهرداری تا ۴۸ ساعت آینده مشخص می‌شود / شورا ناراحت است اما ناراضی نیست / متاسفیم که هرروز مسائل بدتری رخ می‌دهد / اتفاقات شهرداری ساری در طول تاریخ انقلاب کم‌نظیر بود / باید از مردم عذرخواهی کنیم عشوری: قویاً تکذیب می کنم احتمال انتشار اسناد پسماند و فرهنگی شهرداری ساری / آیا بازداشت‌ها ادامه دارد/ ماجرای معرفی برخی افراد توسط رئیس شورای شهر ساری چیست؟

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال