امروز : سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ ساعت : ۱۱:۵۳ PM
اختصاصی عبارت
به بهانه ورود نخستین سامانه هوای برفی به مازندران؛

تا کی برف ها را از پشت پنجره تماشا کنیم؟

اسکی+عبارت
    -     کد خبر: 56541
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۸/۲۲|۰۹:۳۱
زمستان های این استان شمالی با کرونا و یا بدون آن همیشه سوت و کور بوده تا جایی که مسافران به بعضی از شهرهای مازندران در زمستان "شهر ارواح" نیز می‌گویند.

عبارت - گروه گردشگری: در دوره ای که بیماری کرونا بسیاری از فعالیت ها را تعطیل کرده و افراد زیادی را به مرخصی اجباری فرستاده، لااقل گاهی فرصتی دست می دهد تا به کارهایی که باید انجام می دادیم و ندادیم یا بالعکس کارهایی که نباید انجام می دادیم اما دادیم خوب فکر کنیم. هر جوری که در نظر بگیرید چنین فرصت‌هایی همیشه برای‌مان پیش نخواهد آمد پس بهتر است در کنار گلایه از مشکلات و مصیبت‌هایی که این چندماه به سرمان آمده کمی هم به فکر روزهای پس از این بیماری باشیم. به ویژه اینکه خبر کشف واکسن این ویروس نیز به تازگی امیدها برای رهایی زودهنگام از کرونا را تا حد زیادی افزایش داد.

یکی از بخش‌هایی که پس از پاندمی کرونا حسابی متضرر شد و فاصله‌ای تا ورشکستگی نداشت، صنعت گردشگری بود. این بیماری چه در ایران و چه در سایر نقاط جهان بساط توریست را به کلی جمع کرد تا مناطقی که بعضا جمعیت مسافران در آن‌جا از جمعیت ساکنین بیشتر بود، روی هم رفته سال خلوت و البته بی‌درآمدی را بگذرانند.

صنعت گردشگری در مازندران خسارات فراوانی از این ماجرا دید که عبارت بارها و بارها در گزارشات مختلف به آن پرداخته است. اما اکنون با ورود اولین سامانه برفی به استان مازندران می‌خواهیم کمی از حس و حال کرونا و خلوت بودن اجباری شهرها فاصله بگیریم و نگاهی داشته باشیم به چند و چون زمستان‌های همیشه خلوت مازندران.

زمستان های این استان شمالی با کرونا و یا بدون آن همیشه سوت و کور بوده تا جایی که مسافران به بعضی از شهرهای مازندران در زمستان "شهر ارواح" هم می‌گویند اما چرا؟

وقتی در خیال خودمان به سفر و مسافرت فکر می کنیم اولین چیزی که در ذهنمان نقش می بندد آفتاب دلپذیر، ساحل و یا جنگل سرسبز با آسمانی آبی است. جدا از مکان های زیارتی که مقوله ی فصل در انتخاب آن ها به عنوان مقصد سفر اهمیت چندانی ندارد انگار به کلی فراموش کرده ایم که دیدن سرزمین های سفید پوش شده با دانه های درخشنده ی برف و خنک شدن ریه هایمان با تنفس در هوای زمستانی کوهستان نیز به اندازه ی دراز کشیدن در ساحلی آفتابی جذاب و دل انگیز است. عده ای هنوز سر خوردن روی برف ها و ساختن آدم برفی را مهیج تر از استراحت در روزهای گرم سال می بینند و همین مسئله باعث شده تا "گردشگری زمستانی" در دو دهه اخیر بیش از پیش مورد توجه فعالین این صنعت قرار بگیرد.

این نوع گردشگری یکی از اشکال فصلی جهانگردی است که در گذشته طبقات ممتاز اجتماعی می‌توانستند از آن استفاده کنند، اما امروز به علت رونق جهانگردی وجود تسهیلات ارزان قیمت و بومی شدن جریان‌های توریستی، مورد توجه دیگر اقشار جامعه هم قرار گرفته است. بر همین اساس کشورهایی که موقعیت مناسب کوهستانی و کوهپایه‌های برفگیر دارند، شرایط بالقوه خوبی برای ایجاد و توسعه گردشگری زمستانی دارند. البته بیشتر گردشگران زمستانی دنبال ورزش‌های زمستانی هم هستند و در بسیاری موارد سراغ اسکی را می‌گیرند اما در حال حاضر زیر مجموعه های "گردشگری ورزش های زمستانی" آنچنان متنوع شده که شاید باورکردنی نباشند . بطور کلی اگر مایل به نام بردن بخشی از زیرمجموعه های صنعت گردشگری زمستانی باشیم می توانیم از اسکی روی برف، اسنو موبیل، هتل های یخی ، ماهی گیری روی دریاچه یخ زده، راهپیمایی برفی ، ساخت مجسمه های یخی و کمپ های زمستانی نام ببریم، اگرچه بسیاری از تفریحات زمستانی هنوز همه گیر نشده است اما همین چند مورد گردش مالی چند بیلیون دلاری را برای سرمایه گذاران خود در برخی کشورها مثل آلمان ، کانادا، سوئیس، اتریش، فرانسه، کشورهای اسکاندیناوی، روسیه، چین و کشورهای اروپای شرقی به ارمغان آورده است به طور کلی این کشورها توانسته اند از آب و هوای خشن وسرد زمستانی خود محیطی بسیار آرام و گرم را برای مهمانان زمستانی کشورشان فراهم کنند. اما در این دور گردان ما در کجای ماجرا سیر می کنیم؟

سوال اینجاست که آیا قابلیت های گردشگری مازندران تنها محدود به فصل تابستان و استفاده از دریا و جنگل آن هم در حد شنا کردن و جوجه زدن است؟

استان مازندران در كنار 330 كيلومتر خط ساحلي و دو سوم جنگل هاي هيركاني، داراي 550 كيلومتر خط كوهستاني و بلندترين و پر برف ترين قله هاي كشور است. كوه ها و قله هايي مانند دماوند، علم كوه و آزادكوه و دهها قله ديگر كه بيش از نيمي از سال پوشيده از برف هستند. كوه ها و حتي برخي از دامنه هاي استان مازندران در حالي نيمي از ماههاي سال پوشيده از برف هستند كه بيش از 60 درصد وسعت كشور در همين ماه ها محيطي بياباني و نيمه بياباني تشكيل مي دهند. اما می توان با تاسف این را گفت که ما تقریبا هیچ استفاده ای از این قابلیت های بالقوه در دیارمان نکرده ایم. اگر در فصل زمستان و بعد از بارش اولین برف به ارتفاعات مازندران سفر کنید، عده ای را سوار بر "تویوپ های بادی" می بینید که شیون کنان از بالای تپه ها به پایین سرمی خورند و لابد توی ذهنشان خود را در پیست اسکی سارن (saren) در کوه های آلپ تصور می کنند! عده ای هم که وسعشان به تویوپ نرسیده تکه ای بنر را از جایی گرفته اند و با عهد و ایال به تنها تفریح زمستانی موجود می پردازند! آدم در کار افراد متولی این حوزه می ماند، برخی استان ها با کمک تبلیغات به شیوه ی درست و تغییر ذائقه مسافران به همراه ایجاد جاذبه های نو توانستند در کویر برهوت برای خودشان گردشگری ایجاد کنند و سالانه هزاران توریست را به سمت خود بکشانند اما ما در این نقطه ی رویایی از کشور نشسته ایم تا مسئولان عزیزمان هر ساله با رسیدن فصل تابستان با کشیدن گونی دور قسمتی از دریا بگویند طرح تابستانی گردشگری در مازندران آغاز شد! این مسئله مربوط به امسال یا سال قبل نیست و تا بوده همین بوده اما حالا و با تغییر وضع اقتصادی کشور و ورود به دوره ی جدید بیش از همیشه نیاز به کمرنگ کردن نقش نفت در اقتصاد کشور احساس می شود و چه صنعتی بهتر از گردشگری و ایضا چه جایی بهتر از مازندران؟ حالا وقت آن است که یکی بیاید و با انجام اقدامات لازم تکانی به این صنعت خوابیده در شمال کشور بدهد تا شاید بیدار شد و نام او را برای همیشه ماندگار کرد.

وقتی صحبت از صنعت می کنیم مانند هر صنعت دیگردر جهان باید علمی پشت آن باشد و با طرح های منسوخ شده و الله بختکی نمی شود امید به بهبود شرایط فعلی داشت. برای اولین گام استانی مانند مازندران که ارتفاعت برفی با شیب های تند یا ملایم دارد نمی شود بدون پیست اسکی بماند، هتل ها در مناطق دارای قابلیت گردشگری باید مناسب سازی شود و مانند تور های کویری برنامه های تفریحی برای تور های سازمان یافته ی زمستانی در نظر گرفته و تبلیغات درستی روی آن صورت پذیرد، با انجام این اقدامات تازه می توانیم بگوییم که اولین گام را در جهت ایجاد توریسم زمستانی در استانمان برداشته ایم و منبع سرشاری از درآمد و اشتغال را همراه با آن وارد این منطقه کرده ایم. انتظار از مدیران مربوطه ی این حوزه در استان این است که با تلاش و برنامه ریزی این جای خالی را که هرسال بیش از قبل حسش می کنیم ، پر کنند تا دیگر زمستان های زیبای مازندران از نگاه توریست های داخلی و خارجی علاقه مند به این نوع گردشگری پنهان نماند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال