امروز : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۸:۰۹ AM
اختصاصی عبارت
در شرایطی که کرونا تالارها را به تعطیلی کشانده، باغ های غیرمجاز در مازندران این روزها فعال تر از همیشه هستند؛

کرونا دَر نمی زند!

عروسی کرونایی+عبارت
    -     کد خبر: 56645
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۸/۲۵|۱۰:۲۴
او که نخواست نامی از وی فاش شود، ادامه داد: شرط برگزاری مراسم عروسی این است که عروس بدون تشریفات تالار در مکان حضوریابد یعنی ورود عروس با لباس یا ماشین و دسته گل ممنوع است و تعداد مهمانان نیز تا حد امکان محدود در نظر گرفته می‌شود.

عبارت - گروه جامعه: داغ شدن تب کرونا در حالی منجر به محدودیت‌های جدید برای بازار، مدارس، دانشگاه ها و ... شد که این روزها در سایه غفلت مسئولان امر و علیرغم هشدارها و توصیه های پزشکان، شاهد برگزاری مراسمات عروسی و تولد در گوشه‌وکنار مازندران هستیم.

به نظر می رسد ممنوعیت برگزاری مراسم عزا و عروسی در تالارهای مهمانی باعث شکل‌گیری نوع جدیدی از برگزاری مراسم، آن هم به صورت زیرزمینی و مخفیانه شده، موضوعی که به اعتقاد کارشناسان باعث افزایش تجمعات می‌شود و می‌تواند آمار مبتلایان به کووید ۱۹ را نسبت به چیزی که امروز هست نیز افزایش دهد.

در حالی که آمار مبتلایان روزانه به این بیماری در مازندران چیزی حدود 150 نفر اعلام می‌شود،  بسیاری از زوج های جوان که چند ماهی مراسم ازدواج خود را به دلیل شیوع بیماری به تعویق انداخته بودند، این روزها علیرغم شرایط موجود تصمیم به برگزاری مراسم عروسی خود گرفته‌اند. این مراسم‌ها نه به شکل معمول، بلکه به صورت مخفیانه در منازل، باغ‌ها و حتی پارکینگ‌ها برگزار می‌شود و به گفته شاهدان عینی پروتکل های بهداشتی هم چندان در آنها مورد توجه قرار نمی‌گیرد. البته اخبار متعدد از ابتلای دسته‌جمعی افراد به کرونا در مجالس عروسی یا تولد خود تائید کننده عدم رعایت مسائل بهداشتی در چنین مراسماتی است.

از ابتدای شیوع ویروس در استان تا امروز بارها مسئولین مختلف از جمله استاندار مازندران نسبت به برگزاری چنین تجمعاتی هشدار دادند و حتی علت اصلی گسترش این بیماری در استان را نیز همین مسئله عنوان کردند. اما با این حال همچنان شاهد برگزاری جشن‌های زیرزمینی به ویژه در باغ‌های مازندران هستیم. باغ‌هایی که تا پیش از شیوع کرونا هرگز میزبان چنین مراسماتی نبودند اما این روزها به لطف همه‌گیری این بیماری و تعطیلی تالارها و باغ‌های مجاز پذیرایی از فرصت استفاده کرده و مشغول به این فعالیت شده‌اند.

به گفته یکی از برگزارکنندگان این مراسمات در بابل، "از سویی کرونا چند ماهی است که کسب و کار مشاغل مرتبط با جشن‌ها و مهمانی‌ها را کساد کرده و از طرفی هم با وضع موجود معلوم نیست که این شرایط تا چه زمانی ادامه خواهد یافت. همچنین بسیاری از عروس و دامادها نیز به دلایل مختلف بر برگزاری هرچه زودتر مراسمشان اصرار دارند و همین مسئله سبب می‌شود تا بازار خوبی برای برگزاری مراسمات به صورت غیرقانونی ایجاد شود."

او که نخواست نامی از وی فاش شود، ادامه داد: شرط برگزاری مراسم عروسی این است که عروس بدون تشریفات تالار در مکان حضوریابد یعنی ورود عروس با لباس یا ماشین و دسته گل ممنوع است و تعداد مهمانان نیز تا حد امکان محدود در نظر گرفته می‌شود.

واکنش‌ها به این نوع از مراسم‌های عروسی نیز متفاوت است. گروهی همانند روال همیشگی‌شان با نگاه طنز به ماجرا ورود کرده و مدام برگزار کننده و شرکت کنندگان در این مراسم را به تمسخر می‌گیرند. گروهی دیگر نیز هستند که با استناد به تجربیات و هشدارهای پزشکی، به شدت با آن می‌تازند. البته این ماجرا موافقانی هم دارد که گویا از دوران قرنطینه خانگی خسته شده و علاقمندند در یک جشن عروشی شرکت کنند، حتی اگر به قیمت ابتلا به کرونا تمام شود.

استان مازندران  حدود ۸۰ تالار پذیرایی با مجوز رسمی دارد که در حال حاضر تمامی آنان مجاز به برگزاری مراسم نیستند. اما کافی است سری به فضای مجازی بزنید تا علاوه بر تبلیغات رنگارنگ برای تدارکات و تشریفات عروسی، شاهد عکس‌هایی باشید که دوستان و آشنایانتان از حضور در چنین مراسماتی به اشتراک می‌گذارند.

با نگاهی به پروتکل های بهداشتی و محدودیت های عمومی خواهید دید که اغلب این پروتکل ها ضمانت اجرایی ندارند و یا اینکه مربوط به حوزه های عمومی و قابل مشاهده هستند. علاوه بر این اغلب دستورالعمل های بهداشتی شامل حوزه اصناف می شود که عینی بوده و به آسانی امکان جریمه و مجازات دارند. اما در حوزه های اجتماعی حداقل در مازندران اثری از محدودیت های کرونایی هدفمند، سختگیرانه و همچنین نظارت دقیق نمی‌بینیم که در آن مثلا اجازه برگزاری تجمعات حتی در باغ‌ها و ویلاهای شخصی به افراد داده نشود.

نگاه به این ماجرا از زاویه دیگر نشان می‌دهد این اتفاق یک رفتار ضداجتماعی محسوب می‌شود که می‌تواند نتیجه خودخواهی افراد و نداشتن آگاهی لازم از شرایط موجود کشور باشد. به این معنی که این افراد به دلیل این که می‌خواهند برای خود یا فرزندانشان خاطره بسازند، این رفتار ضد اجتماعی را انجام داده و جان عده زیادی را به خطر می‌اندازند. پس برای برخورد با چنین افرادی نیاز به یک قانون کامل و جامع وجود دارد تا هرچه زودتر جلوی چنین ناهنجاری هایی در استان همیشه قرمز مازندران گرفته شود.

شواهد نشان می‌دهد کشورهایی توانسته‌اند در کنترل اپیدمی موفق عمل کنند که با سخت گیری تمام مقررات را به اجرا درآورده و نتایج موثری هم کسب کرده‌اند؛ به گفته کارشناسان اگر در اجرای قوانین سخت‌گیری‌های لازم در نظر گرفته شود و متخلفان  به عنوان قانون‌شکن مورد بازخواست قرار گیرند، شرایط خیلی بهتر خواهد شد. در واقع اگر کسانی که در این شرایط مراسم عروسی برگزار می‌کنند  توسط پلیس توقیف و جریمه شوند، بدون شک آن زمان رویکردها به این مسئله نیز متفاوت خواهد بود. در حقیقت برگزاری این مراسمات در چنین شرایطی جان عده زیادی را به خطر می اندازد و نوعی تجاوز به سلامت دیگران محسوب می شود.

ما باید مردم را آگاه کنیم که شرکت در مراسم عروسی احتمال ابتلا به بیماری را به شدت بالا می‌برد، همچنین خود برگزارکنندگان این مراسم باید متوجه شوند که به نوعی جان عده‌ای را به خطر می‌اندازند و عملا فضایی را فراهم می کنند که بیماری را به دیگران منتقل کنند و از نظر اخلاقی، اجتماعی و باورمندی دینی کار اشتباهی است.

آنها باید بدانند کسانی که در این مراسم‌ها بیماری می‌شود بار اقتصادی و روانی شدیدی را به کل جامعه تحمیل می‌کنند.  کسانی که از دل این مراسم پنهانی بیمار می‌شوند تخت بیمارستانی اشغال می‌کند، کادر درمانی را درگیر خود می کند و خود نیز به عنوان کانونی برای انتقال بیماری به دیگران تبدیل می‌شوند.

طبق آخرین آمار ۹۵بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته در مراکز درمانی زیرمجموعه دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران و بابل بستری شدند و در همین مدت ۸ مازندرانی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا  جان خود را از دست دادند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال