امروز : یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۲:۰۴ AM
اختصاصی عبارت
فقط چند روز تا اعمال آخرین محدودیت های کرونایی در شهرهای مازندران فرصت باقی است؛

آخرین جزئیات از محدودیت های کرونایی جدید در استان مازندران / از تکلیف کسب و کارها و کارمندان تا وضعیت عبور و مرور و تردد در شهرها

محدودیت های کرونایی+عبارت
    -     کد خبر: 56681
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۸/۲۷|۱۰:۵۴
با این حال ستاد ملی مقابله با کرونا در نشست روز شنبه خود تصمیم گرفت اعمال محدودیت‌های شدید را از آغاز هفته دیگر اجرایی کند و تعطیلی کامل همچنان در دستورکار قرار ندارد.

عبارت - گروه جامعه: رئیس جمهور در نشست روز شنبه ۲۴ آبان ستاد ملی مقابله با کرونا از اعمال محدودیت‌های شدید و بی‌سابقه‌ای خبر داد که قرار است از اول آذر ماه به اجرا گذاشته شود.

با شروع موج سوم شیوع کرونا در ایران که از اواخر شهریور ماه آغاز شد و از دو موج قبلی بسیار شدیدتر است، در حدود ۹۰ شهر ایران محدودیت‌های شدیدی اعمال شد که از هفته گذشته شامل مرکز استان‌ها هم شده است. در مازندران نیز علاوه بر مرکز استان این محدودیت‌ها در سایر شهرها نیز به شکل سختگیرانه‌ای در حال اعمال است.

با وجود این محدودیت‌ها اما، در آبان ماه شمار مبتلایان و قربانیان بیماری کووید۱۹ به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافت و این روند همچنان ادامه دارد. به شکلی که تنها در مازندران از روز گذشته تا کنون 121 نفر به بیماری کووید 19 مبتلا شدند و هرچند که تعداد بستری‌های بیمارستانی این بیماری کاهش یافته اما هنوز 692 بیمار در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۱۵۵ نفر با علائم حاد تنفسی مواجه شده‌اند.

در کشور نیز اوضاع به همین ترتیب است و مدت‌ها است که شمار مبتلایان روزانه از مرز 10 هزار نفر گذشته و شمار قربانبان نیز به کمتر از 450 نفر در روز نمی‌رسد.

این درحالی است که ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در یک برنامه تلویزیونی از برآوردهایی خبر داد که مطابق آنها موارد ابتلا، بستری و مرگ در ارتباط با کووید۱۹ در ایران طی دو هفته آینده تا دو برابر افزایش می‌یابد!

وی پیش از این نیز بارها یکی از راه‌های مقابله با شدت گرفتن شیوع ویروس کرونا در ایران را تعطیلی دو هفته‌ای کل کشور اعلام کرده بود. درخواستی که بسیاری دیگر از کارشناسان، از جمله تعدادی از اعضای ارشد کمیته علمی ستاد ملی نیز مطرح آن را کرده‌ بودند.

با این حال ستاد ملی مقابله با کرونا در نشست روز شنبه خود تصمیم گرفت اعمال محدودیت‌های شدید را از آغاز هفته دیگر اجرایی کند و تعطیلی کامل همچنان در دستورکار قرار ندارد.

این محدودیت ها قرار است در 100 شهر ایران به همراه 24 مرکز استان اجرایی شود تا شاید بتوان جلوی هجوم بیرحمانه کرونا اندکی بیشتر مقاومت کرد.

در طرح جامع محدودیت‌های جامع کرونایی، سه سطح تعریف شده است:

- سطح ۳ یعنی قرمز: اگر ۱۰ فوتی کرونایی باشد سطح قرمز برای آن شهر در نظر گرفته می‌شود. بیش از صد شهر و شهرستان جزو محدوده قرمز هستند.

- سطح ۲ یعنی نارنجی: بر اساس تقسیم بندی شهرها؛ اگر تعداد فوتی کرونایی ۶ نفر باشند سطح آن شهر نارنجی است که هم اکنون حدود ۱۵۰ شهر و شهرستان در محدوده نارنجی هستند.

- سطح یک یعنی زرد: به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، اگر حدود ۴ فوتی  کرونایی روزانه اعلام شود، سطح زرد برای آن شهر شناخته می‌شود و هم اکنون نیز حدود ۱۵۰ شهر و شهرستان هم در وضعیت زرد قرار دارند که شامل محدودیت‌های سطح شغلی چهار می‌شوند.

در استان مازندران طبق آخرین اعلام در تاریخ 9 مهر شهرستان‌های بهشهر، رامسر، سوادکوه، کلاردشت و گلوگاه در وضعیت قرمز، شهرستان‌های بابل، تنکابن، جویبار، چالوس، عباس‌آباد، محمودآباد و نوشهر در وضعیت هشدار و مابقی شهرستان‌های استان در وضعیت زرد یعنی با خطر متوسط بیماری قرار داشتند که این به معنی درگیری سراسر استان با محدودیت‌های جدید کرونایی است.

 

تکلیف کسب و کارها در محدودیت‌های جدید

- گروه‌های شغلی ۱: یعنی بیمارستان، داروخانه، مطب، آمبولانس، آتش نشانی، سوپرمارکت، نانوایی ها، امنیت، سلامت، تعمیرگاه‌های لوازم خانگی، پمپ بنزین و ... به هیچ وجه نباید تعطیل شوند و رده شغلی ۲ و ۳ و ۴ زمانی که یک شهر در وضع قرمز باشد تمامی این مشاغل تا دو هفته تعطیل خواهند بود.

در طرح محدودیت‌های جدید کرونایی؛ رستوران‌ها فقط به صورت بیرون بر اجازه فعالیت خواهند داشت.

- گروه‌های شغلی ۲: عبارتند از پاساژ، مراکز خرید و مال ها، تمرین و انجام مسابقات ورزشی، مساجد، مصلی ها، قنادی و شیرینی فروشی ها، آبمیوه و بستنی فروشی ها، مراکز تهیه و طبخ غذا که اگر بیرون بر باشد می‌توانند باز باشند، آرایشگاه‌های مردانه، بازار فروش خوردو، مراکز شماره گذاری اتومبیل، بازار فروش فرش، موکت، فرش ماشینی، اسباب بازی فروشی ها، فروش لوازم خانگی، عمده فروشی‌ها و خرده فروشی ها، خدمات چاپ و دیجیتال، تزئینات داخلی ساختمانی، کادوفروشی ها، پارچه فروشی ها، عکاسی ها، آژانس‌های مشاوره املاک، پرده سراها، فروش مبلمان، کیف و کفش، نوشت افزار، خیاطی و خرازی‌ها و لوازم آرایشی و بهداشتی جزو گروه شغلی ۲ هستند که در ۴۶ شهرستان به مدت یک هفته محدودیت اعمال خواهد شد.

- گروه‌های شغلی ۳: شامل دانشگاه ها، مدارس، زبان سراها، آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای، کتابخانه ها، استخر‌های سرپوشیده، موزه‌ها و موزه باغ ها، سینما و تئاتر، آرایشگاه ها، مساجد و مصلی‌ها و ممنوع بودن برگزاری هرگونه آزمون حضوری جزو گروه ۳ شغلی است.

- گروه‌های شغلی ۴: شغل هایی از جمله برگزاری مراسم‌های اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش ها، فعالیت باشگاه‌های ورزشی، مدارس شبانه روزی، کافه و قهوه خانه‌ها ممنوع است که این گروه‌های شغلی ۳ و ۴ مقرر شد در مراکز استان‌های زیر به مدت ۱۰ روز از روز چهارشنبه محدودیت‌ها اعمال شود.


وضعیت کارکنان ادارات به چه ترتیب خواهد بود؟

بانکها در تعطیلات ۲ هفتهای کرونا تعطیل نمیشوند.

کارمندان اما در شهر‌های با سطح قرمز فقط یک سوم در ادارات دولتی اجازه فعالیت دارند.

در شهر‌های با سطح نارنجی نصف کارکنان.

در شهر‌های با سطح زرد هم دو سوم کارکنان اجازه فعالیت خواهند داشت.

 

مدارس و دانشگاه

مدارس و دانشگاه‌ها و آزمون‌ها در هر سه سطح هشدار کاملاً غیرحضوری خواهد بود.

مساجد و نمازجمعه نیز در هر سه سطح؛ قرمز، نارنجی و زرد تا دو هفته تعطیل خواهند بود.

 

وضعیت تردد در شهرها

در سطح هشدار قرمز و نارنجی، خودرو‌ها با پلاک بومی حق خروج از منطقه خودشان را ندارند و پلاک‌های غیربومی هم اجازه ورود به این مناطق را ندارند که در صورت رعایت نکردن؛ توسط دوربین‌ها جریمه سنگین خواهند شد.

اگر فردی از شهر نارنجی وارد هر شهری شد ۵۰۰ هزار تومان و از شهر قرمز ۱ میلیون تومان جریمه می شود.

تردد درون شهری نیز از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح در مناطق قرمز منع خواهد شد.

برخی مشاغل شیفت شب (کارکنان بیمارستان‌ها، صدا و سیما و ...) مشمول جریمه تردد شبانه نمی‌شوند.

مسئولان این سازمان‌ها و مشاغل با ارسال فهرست شماره خودرو کارکنان خود به فرمانداری‌ها از جریمه این افراد جلوگیری کنند.

محدودیت‌های شبانه شامل تاکسی ها و تاکسی های اینترنتی که نامه مکتوب از پلیس دارند نخواهد شد.

تاکسی‌های اینترنتی و وسایل حمل و نقل عمومی طبق مجوز‌هایی که صادر می‌شود می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

هر نوع جلسه رسمی در مناطق قرمز تا سقف ۱۵ نفر و در سطح نارنجی تا سقف ۲۰ نفر و در مناطق با سطح زرد تا سقف ۳۰ نفر مجاز است و باید ۴ متر فاصله بین افراد رعایت شود این قانون برای همه به طور یکسان اجرا می‌شود.

 

چه جریمه هایی در انتظار متخلفین است؟


در صورت رعایت نشدن طرح محدودیت‌های جدید کرونایی؛ جرایمِ مسئول اداره و صنوف کاملاً مشخص شده است.

تا سه ماه انفصال خدمت و جرائم نقدی برای مدیران دولتی و غیر دولتی و پلمب و ابطال پروانه کسب برای واحدهای صنفی از جمله جرائمی است که برای عدم رعایت این طرح پیش بینی شده است.

 

27 استان قرمز در سطح کشور


به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، ۲۷ استان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند. استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز و استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد هستند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال