امروز : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۸:۲۰ AM
اختصاصی عبارت
بررسی افزایش تقاضای فرزندخواندگی در مازندران؛

نگاهی دقیق تر به یک «تابو» در مازندران / ایرانی ها در مسیر رکورد شکنی

نوزاد + کودک + عبارت
    -     کد خبر: 56686
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۸/۲۷|۱۱:۵۴
نکته جالب اما بیشتر شدن این استقبال در روزهایی است که کرونا دغدغه اصلی زندگی بسیاری از افراد شده. تا جایی که از ابتدای سال ۹۹ تا این لحظه، ۷۵۰ کودک بی سرپرست در سراسر کشور به فرزندخواندگی پذیرفته شدند. کودکان تنهایی که زخم خورده آسیب های اجتماعی هستند و در مراکز بهزیستی نگهداری می شوند.

عبارت - گروه جامعه: چند روز قبل دکتر گوهردهی مدیر کل بهزیستی مازندران از تقاضای 654 زوج مازندرانی برای اعطای فرزندخواندگی به آنان خبر داد. خبری که واکنش‌های متفاوتی در بین افکارعمومی و رسانه‌ها داشت.

به اعتقاد صاحب‌نظران و کارشناسان مسائل اجتماعی فقر می تواند دلیل اصلی بی سرپرستی و بدسرپرستی کودکان باشد. رها کردن کودکان توسط پدر و مادر، بیماری طولانی، معلولیت یا مرگ والدین و فروپاشی خانواده باعث غفلت، سوء استفاده و بهره کشی از کودکان می گردد و بهترین راه برای جلوگیری از این مورد و همچنین مناسب‌ترین مکان برای تربیت و نگهداری کودک، خانه و خانواده است. به همین سبب در کشور ما نیز چندسالی است قوانین در خصوص فرزندخواندگی کمی آسان‌تر شده و خانواده‌های بیشتری می‌توانند در این امر خیر مشارکت داشته باشند.

اما فرزند خواندگی هنوز هم با وجود همه تغییر و تحولات سال‌های اخیر کشورمان همچنان از تابوهای ما به شمار می‌رود. افراد بسیاری در کشور ما به دلایل مختلف امکان فرزند دار شدن را ندارند همچنین به دلیل بالا رفتن سن ازدواج بسیاری از زوج‌ها در نهایت می‌توانند یک فرزند داشته باشند. اما در حالی که یکی از بهترین راه حل‌ها برای داشتن فرزند و یا فرزندان بیشتر همان راه فرزند خواندگی است به دلیل همان تابوهای مرسوم این افراد قید پذیرفتن فرزندی غیر هم خون را می‌زنند.

البته باید گفت که در یکی دو سال اخیر و پس از برطرف کردن مشکلات قانونی استقبال خوبی از این امر نیک شده و بسیاری خانواده‌ها که توانایی فرزند آوری ندارند و حتی دختران مجرد بالای 30 سال توانسته‌اند با اتکا به همین قوانین صاحب فرزند شوند.

نکته جالب اما بیشتر شدن این استقبال در روزهایی است که کرونا دغدغه اصلی زندگی بسیاری از افراد شده. تا جایی که از ابتدای سال ۹۹ تا این لحظه، ۷۵۰ کودک بی سرپرست در سراسر کشور به فرزندخواندگی پذیرفته شدند. کودکان تنهایی که زخم خورده آسیب های اجتماعی هستند و در مراکز بهزیستی نگهداری می شوند.

جالب است بدانید که همه خانواده های طالب فرزندخواندگی فقط برای جبران خلا ناشی از ناباروری و نداشتن فرزند به سازمان بهزیستی مراجعه نمی‌کنند. در حال حاضر بسیاری از خانواده ها برایشان مهم نیست کودکی که قرار است آن را به فرزند خواندگی بپذیرند چه شکل و ظاهری داشته باشد.

به گفته سازمان بهزیستی کشور در چهار سال گذشته، پس از اصلاح قانون فرزندخواندگی مصوب سال ۱۳۵۳ و برداشته شدن موانع قانونی دست و پاگیر برای فرزندخواندگی، خانواده های نیکوکار، ۶۰۲ کودک بی سرپرست معلول و ۷۹۷  کودک دارای بیماری خاص را به فرزندی پذیرفته اند. بسیاری از این خانواده ها، خودشان فرزند دارند و بسیاری از این خانواده ها با اینکه فرزندی ندارند، با دید معنوی سراغ فرزندخواندگی می آیند و گرنه هیچ اهرم اجباری برای آنکه خانواده ای، فرزندی معلول یا دارای بیماری را به سرپرستی قبول کند وجود ندارد.

در خصوص مازندران نیز باید گفت علاوه بر 652 تقاضا که عمده آن‌ها در سال جدید به ثبت رسیده، در مهرماه سال گذشته طبق گفته مدیرکل سابق بهزیستی 800 زوج مازندرانی نیز در لیست انتظار برای تحویل فرزند قرار گرفته بودند.

طبق آمار در سال 97 تعداد ۶۰ کودک بی سرپرست در مازندران به خانواده های جدید تحویل داده شدند.همچنین براساس گفته‌ها در سال‌های قبل‌تر نیز به طور میانگین سالانه 50 کودک به سرپرستان جدیدشان سپرده می‌شدند که انتظار می‌رود با استقبال کنونی این رقم در سال جاری رکورد جدیدی  را به جای بگذارد.

در حال حاضر بیشترین متقاضی مربوط به شهرستان ساری با ۱۳۸ مورد و کمترین مربوط به جویبار با ۴ مورد می‌باشد و همچنین ۱۳ مورد از متقاضیان خانم‌های بدون خانواده یا مجرد هستند و ۵۷۲ مورد خانواده‌های بدون فرزند و ۶۹ مورد نیز خانواده‌های دارای فرزند می‌باشند.

به گفته مسئولان تصویب لایحه جدید منجر به افزایش ۳۰ درصدی فرزند خواندگی در سال های اخیر در سراسر کشور شده است. قوانینی که راه را برای در اختیار گرفتن فرزندان بی‌سرپرست توسط دختران مجرد بالای 30 سال و همچنین خانواده‌های دارای فرزند هموار کرد و همانطور که انتظار می‌رفت با استقبال خوبی نیز مواجه شد. از طرف دیگر راه اندازی سامانه اینترنتی فرزندخواندگی هم کار را برای خانواده هایی که متقاضی فرزند خواندگی هستند راحت تر کرده است و در مراحل اولیه نیازی به مراجعه به سازمان بهزیستی نیست.

به طور دقیق‌ پس از ابلاغ آیین نامه اصلاح قانون فرزندخواندگی، در سال ۱۳۹۶، ۱۶۱۱ حکم فرزند خواندگی صادر شد، در سال ۹۷ ، ۱۴۶۰ کودک به فرزندخواندگی پذیرفته شدند، در سال ۹۸ هم حکم فرزندخواندگی برای ۱۶۵۷ کودک بی سرپرست صادر شد. امیدها بر این است تا در سال 99 رکوردی تازه در اجرای این طرح آن هم در زمان شیوع کرونا به ثبت برسد که این اتفاق دور از انتظار هم نیست.

نکته اما اینجاست که با وجود آسان‌تر شدن شرایط فرزندخواندگی، کشور ما همچنان در این مورد قوانین بسیار سفت و سختی را دارد. نگاهی به تعداد آمار کسانی که متقاضی دریافت فرزند خوانده هستند و کسانی که موفق می‌شوند فرزندی را دریافت کنند خود نشان از سخت بودن این پروسه دارد. از این رو نیاز است این قوانین بازهم مورد بازنگری قرار گیرد تا افراد بیشتری بتوانند لذت فرزند دار شدن را تجربه کنند.

با شرایط فعلی امکان فرزند دار شدن برای بسیاری از افراد فراهم شده است اما مسئله مهم همچنان تابوهای جامعه است. متاسفانه بهزیستی برای آگاه سازی مردم از قوانین جدید و همچنین برچیده شدن این تابوها تا کنون گامی جدی برنداشته است. اینکه کارکنان بهزیستی در قبال این کودکان احساس مسئولیت دارند بسیار قابل تقدیر است اما کودکان برای رشد بهتر به فضای خانواده احتیاج دارند و این فضا به هیچ عنوان در محیطی مانند پرورشگاه فراهم نمی‌شود.

در حال حاضر کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست مازندران در ۲۰ مرکز شبه خانواده نگهداری می‌شوند و تعداد آنان نیز تا سال گذشته حدود 200 نفر اعلام شده که بسیار کمتر از تقاضای سرپرستی در استان است.

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال