امروز : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۸:۱۰ AM
اختصاصی عبارت
ساماندهی یک هزار کیلومتر از رودخانه های مازندران ظرف ۵ سال؛

فرار از سیلاب؛ ماموریت جدید برای مازندران

لایروبی+عبارت
    -     کد خبر: 56800
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۸/۲۹|۰۹:۴۸
در سال‌های اخیر بی‌اعتنایی به لایروبی رودخانه هاو از بین بردن پوشش گیاهی در بالا دست استان مازندران سبب شد تا با کمترین بارندگی سیلاب به بار اید،معضلی که همه ما از آن اگاه هستیم چراکه نسبت به قواعد و مقررات حریم رودخانه ها، نریختن انواع زباله به ویژه نخاله های ساختمانی به داخل رودخانه و برداشت بی رویه شن و ماسه از بستر رودخانه ها بی توجهی کرده و در واقع اصلا رعایت نکرده‌ایم.

عبارت - گروه جامعه: این روزها با هر نفس این بوی پائیز پاییز است که در ریه های مان استشمام می کنیم. فصلی با زیبایی محسور کننده و پر از رنگ‌های جذاب و البته باران. بارش باران قسمت جدا نشدنی پاییز به خصوص در استان های شمال ایران مانند مازندران است. بارشی که رحمت است ولی اگر حواسمان جمع نباشد شاید چیزی بیشتر از یک فاجعه انتظارمان را بکشد. چیزی شبیه به سیل نوروز 98 در گلستان، مازندران و گیلان.

با فرا رسیدن فصل بارش‌ها، اهمیت لایروبی رودخانه‌ها و مسیل‌ها بیش از پیش مشخص می‌شود. به همین سبب محمدابراهیم یخکشی مدیرعامل آب منطقه ای مازندران از برنامه این سازمان برای لایروبی و ساماندهی هزار کیلومتر از رودخانه های استان مازندران خبر داد و البته وی بازه زمانی این طرح را طی یک برنامه ۵ ساله عنوان نمود که مدت کمی نیست.

در سال‌های اخیر بی‌اعتنایی به لایروبی رودخانه هاو از بین بردن پوشش گیاهی در بالا دست استان مازندران سبب شد تا با کمترین بارندگی سیلاب به بار اید،معضلی که  همه ما از آن اگاه هستیم چراکه نسبت به قواعد و مقررات حریم رودخانه ها، نریختن انواع زباله به ویژه نخاله های ساختمانی به داخل رودخانه و برداشت بی رویه شن و ماسه از بستر رودخانه ها بی توجهی کرده و در واقع اصلا رعایت نکرده‌ایم.

کارشناسان نیز عمده دلیل خسارات سیل نوروز 98 در مازندران را همین امر عنوان کرده اند و بر این عقیده اند که اگر لایروبی به صورت کامل و صحیحی در استان به اجرا در می آمد خطرات سیل به مراتب کمتر می شد. در آن اتفاق  به بیش از هفت هزار واحد مسکونی و 94هزار هکتار زمین های زراعی  باغی در مازندران به میزان 17هزار میلیارد ریال خسارت وارد شد.

همانطور که از روی خوش اقبالی چند روز قبل از سیل لایروبی بخش درون شهری رودخانه تجن در ساری انجام شد و بر همین اساس شاهد کمترین خسارات ناشی از سیل در شهر مرکز استان بودیم.

البته بی‌شک انجام پروژه‌های لایروبی بدون انجام مطالعات و بررسی‌های لازم، تبعات ریخت‌شناسی همچون تهدید ساز‌ه‌ها و تاسیسات مجاور رودخانه از جمله تاسیسات زیربنایی، سردهنه‌های آبگیری و ... و پیامدهای زیست‌محیطی همچون تخریب پوشش گیاهی، تخریب زیست‌گاه‌های آبزیان و .... را به‌دنبال خواهد داشت و چه بسا در بسیاری موارد نتایج مطالعات، لایروبی را غیر اثر بخش اعلام می‌نماید.

در استان مازندران ۱۲۰ رشته رودخانه اصلی و فرعی که بیشتر آن از وسط شهرها و روستاها می گذرد حدود ۴۶۰ هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی استان را به روش های مختلف مشروب می کند. در سال گذشته حدود ۲۵۰ کیلومتر ساماندهی رودخانه و ۸۰ کیلومتر دیواره سازی انجام شده است اما با توجه به رشد 250 درصدی سیل و طغیان رودخانه ها در 5 دهه گذشته در کشور و صعودی بودن این روند، به نظر این میزان کمتر از حد نیاز استان باشد. اما مانند خیلی از مسائل تا کارد به استخوانمان نرسد تصمیمی برایش نخواهیم گرفت. فقط زمانی كه سیلاب مخربی جاری  می‌شود ‌و فاجعه‌ای رخ می‌دهد، توجه مسوولان به آن جلب شده و اقداماتی روبنایی انجام می‌دهند ولی مشكلات همچنان پابرجاست.

كارشناسان توزیع نامناسب آب، دسترسی مشكل آب در پایین دست‌ها، به هم خوردن ساختار رودخانه‌ها، تصرف حریم، كندی جریان آب به علت موانع مختلف از جمله دیگر مشكلات لایروبی نشدن رودخانه‌ها و نهرهای كشاورزی برشمردند.

گفتنی است اکنون 2هزار کیلومتر از رودخانه های استان دارای طرح جامع هستند. طرحی که مطالعات آن از سال 86 آغاز شده و از اهداف آن می توان به شناسایی ظرفیت های گردشگری ، تولید انرژی برق آبی ، ساماندهی و بهسازی رودخانه ها و تعیین حد بستر و حریم اشاره کرد.

با این وجود رودخانه های مازندران به عنوان یک نعمت بزرگ الهی که فایده های بسیاری برای استان مازندران داشته و خواهد داشت نیازمند توجه بیشتر مسئولان است تا دیگر حتی برای حاشیه نشینانش تبدیل به موجود ترسناک غیرقابل کنترلی نباشد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال