امروز : یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۱:۱۶ AM
اختصاصی عبارت
گزارش عبارت از افزایش ۱۳ برابری قاچاق دام در سال جاری؛

ردپای قاچاق دام زنده در مازندران / ویروسی که از جنوب به شمال رسید

گوسفند + دام + دامداری + عبارت
    -     کد خبر: 56805
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۸/۲۹|۱۰:۱۴
ابتدا این موضوع بیشتر به استان‌های غربی و گاها جنوبی کشور مرتبط بود اما کشف ۲ محموله قاچاق دام زنده در طی ۶ روز در مازندران، نشان داد که گستره فعالیت این قاچاقچیان بیشتر شده و اگر برخورد جدی با آنان صورت نگیرد مانند ویروس در تمام کشور پخش خواهند شد.

عبارت - گروه اقتصاد: با افزایش قیمت دلار و درنوردیدن مرزهای ۲۵ تا 30 هزار تومان، بار دیگر تجربه دو سال گذشته در ایران تکرار شد.

 شهریور سال ۹۷ اخباری مبنی بر افزایش ورود توریست از مرز‌های کشورمان، به ویژه مرز‌های غربی منتشر شد. موضوع از این قرار بود که تعداد سفر‌ها از مرز‌های کرد‌نشین و عرب‌نشین عراق به داخل ایران در شهریورماه افزایش یافته بود. چالشی که ایجاد شده بود بر سر ورود مسافرانی بود که با هزینه اندک وارد شهر‌های مرزی ایران می‌شدند و با خرید انواع موادخوراکی و کالا‌های اساسی که با یارانه دولتی وارد و عرضه می‌شوند، فروشگاه‌های عرضه مواد‌غذایی در این شهر‌ها را خالی کرده و از مرز خارج می‌کردند. در آن زمان با کاهش ارزش پول ملی در مقابل دینار عراق و افزایش قیمت دلار، ورود عراقیان به شهر‌های مرزی افزایش یافت. این مسافران عراقی که به هیچ عنوان توریست نبودند، در گروه‌های چند نفره اغلب از مرز خسروی وارد شده و با خرید گاو و ذبح آن، گوشت‌ها را بسته‌بندی کرده و مرغ، ماهی و حتی تخم‌مرغ و سایر موادخوراکی را از مرز خارج می‌کردند.

اکنون با گذشت دو سال بار دیگر با گران‌شدن قیمت دلار، سر و کله قاچاقچیان پیدا شده و قاچاق دام زنده نیز افزایش یافته است. این موضوع در شرایطی است که بنابر اظهارات رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان، گوشت قرمز تاکنون قیمت گذاری نشده و تابع عرضه و تقاضا است در حالی که با توجه به آخرین قیمت‌ها بیشتر مردم جامعه توانایی خرید گوشت قرمز را ندارند و به تبع آن، کشتار دام نسبت به سال‌های قبل کاهش یافته است.

ابتدا این موضوع بیشتر به استان‌های غربی و گاها جنوبی کشور مرتبط بود اما کشف 2 محموله قاچاق دام زنده در طی 6 روز در مازندران، نشان داد که گستره فعالیت این قاچاقچیان بیشتر شده و اگر برخورد جدی با آنان صورت نگیرد مانند ویروس در تمام کشور پخش خواهند شد.

اولین کشف در روز 22 آبان و در شهرستان سوادکوه شمالی صورت گرفت که در آن 17 راس گاو با ارزش بالغ بر یک میلیارد ریال از خودرویی بدون مجوز کشف و ضبط شد.

دیگری اما همین روز گذشته و در مرکز استان اتفاق افتاد. ماموران انتظامی در ساری در روز چهارشنبه 2 کامیون حامل 40 راس گاو قاچاق به ارزش 5 میلیارد ریال را شناسایی و توقیف کردند تا کم کم ردپای قاچاق دام آن‌هم به شکل زنده در شمال کشور و استان مازندران پررنگ‌تر از قبل شود.

از بالا بودن قیمت گوشت در آن سوی مرزها، کاهش گوشت قرمز در سبد غذایی مردم، انباشت دام پرواری در واحدهای دامداری و جبران نشدن هزینه‌های دامدار به عنوان دلایل اصلی پدیده قاچاق دام یاد می‌شود. پدیده‌ای دردآور آن‌‌هم درست در زمانی که بخش بزرگی از جامعه به دلایل گوناگون توانایی خرید گوشت قرمز را ندارد.

در این حال برخی از فعالان بازار معتقدند به دلیل فراوانی دام زنده سبک و سنگین در کشور، باید دولت از این فرصت استفاده کرده و صادرات دام را آزاد کند تا از این محل ارز وارد کشور شود، اما برخی دیگر با صادرات دام زنده مخالفند، زیرا معتقدند وقتی گوشت گرم را صادر کنیم یعنی پوست، روده، استخوان، دل و جگر و کله و پاچه و دیگر قسمت‌های دام، برای کشتارگاه باقی می‌ماند و صنایع پایین‌دستی از آن نفع می‌برند، اما وقتی دام زنده را کامل صادر می‌کنیم یعنی صنایع پایین‌دستی به شدت دچار آسیب می‌شوند.

نکته دیگر اما در این مسئله این است که تاکنون دولت در جلوگیری از این اقدام ناکام بوده و همچنین علاوه بر آن در حال حاضر از این عمل هیچ درآمدی هم عاید دولت نمی‌شود و شاید از همین رو است که وزارت جهاد کشاورزی تلاش می‌کند مجوز صادرات ۲میلیون دام سنگین را از وزارت صمت بگیرد و تجار نیز در جلسات ستاد تسهیل استان‌ها سعی می‌کنند مجوز صادرات را اخذ کنند.

اما فعالان بازار که با صادرات دام زنده و حتی گوشت گرم مخالفند، اعتقاد دارند مازاد دامی که اکنون در کشور به وجود آمده به دلیل کاهش قدرت خرید مردم و گرانی قیمت آن است و اگر دولت به جای واردات گوشت منجمد، گوشت داخلی را به قیمت ارزان عرضه می‌کرد، قطعاً با این حجم بالا دام زنده مواجه نبودیم تا به فکر صادرات و یا قاچاق آن باشیم.

درحال حاضر قیمت گوشت در ایران حدود ۵/۴ دلار است و در عراق ۱۲ دلار. از این رو روستانشینان مرزی از جنوب تا شمال کشور به قاچاق دام مشغول شدند و روز به روز نگرانی ها از افزایش این پدیده و مواجهه با بحران گوشت قرمز در بازار بیش از گذشته می‌شود.

تنها در سال جاری بیش از ۵۶ هزار رأس دام قاچاق توسط مرزبانان ناجا کشف و ضبط شده که این رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته افزایش 13 برابری پیدا کرده است!

سیدکاظم سیداصغرنژاد رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت قرمز مرکز مازندران پیش‌تر در گفتگویی با اشاره به این مسئله گفته بود که "اگر دولت و دستگاه‌های مرتبط، جلوی قاچاق دام را نگیرند، قیمت‌ها در بازار گوشت کماکان روند صعودی خواهد داشت. وقتی خود دولت، مرز را باز می‌گذارد، دست دلالان و دامداران نیز باز است؛ وقتی دلالان کشور‌های عربی دام زنده را به دلار می‌خرند، یک دامدار ایرانی که قیمت‌های اینجا برایش به صرفه نیست، دام خود را به خریداران عربی که چند برابر اینجا می‌خرند، می‌فروشد."

این فعال صنفی با سابقه در بازار گوشت قرمز، ادامه داد: حالا ما می‌گوییم قاچاق دام زنده زیاد شده است، دولت باید جلوی قاچاق را بگیرد؛ ما می‌گوییم نهاده‌های دامی گران شده است، دولت باید یک فکری برای نهاده‌های دامی کند، باید راهکار درست برای حل مشکل ارائه شود، نه اینکه با اعمال جریمه صنوف، برخورد قهری در پیش بگیریم. وقتی گوشت گران شده است، راهکار جریمه قصاب نیست! باید منبع اصلی گرانی را شناسایی کنیم و جلوی آن را بگیریم.

متاسفانه شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای پیش رفته که مشاغل تولیدی در آن سود کمتری از شغل‌های واسطه‌گری و دلالی دارند و در چنین فضایی بدون شک غالب جامعه به سمت شغلی خواهند رفت که علاوه بر رونق و سود بیشتر، کار بسیار آسان‌تری نیز هست.

مع‌الوصف، به نظر می‌رسد افزایش قیمت دلار و بالا رفتن نرخ خوراک دام، باعث کاهش صرفه اقتصادی دامداری در داخل کشور و افزایش قاچاق دام از مرز‌های کشور شده است و اگر این رویکرد ادامه پیدا کند در ادامه، کشور با کمبود گوشت مواجه می‌شود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال