امروز : پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ ساعت : ۱۰:۳۸ AM

معرفی شیرآلات بشقابی

شیرصنعتی+عبارت
    -     کد خبر: 56919
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۹/۹|۱۸:۳۳
شیرآلات با توجه به کاربردی که دارند در انواع مختلفی تولید می‌شوند و می‌توان از آنها در سایر پروژه‌های صنعتی استفاده کرد.

عبارت: همیشه اینگونه تصور می‌شود که مهم‌ترین قطعه در تمام پروژه‌های صنعتی لوله ها هستند. ولیکن لوله ها بدون شیرآلات و اتصالات کاربرد خاصی ندارند و نمی‌توان از آنها در زمینه‌ای که تولید می‌شوند استفاده کرد. لوله‌ها برای انتقال سیالات و سایر مواد مایع، گاز و نیمه جامد کاربرد دارند. شیرآلات در سایر پروژه‌های صنعتی برای کنترل و تنظیم مواد داخل لوله ها استفاده می‌شود. ورود مواد را قطع و وصل می‌کنند و در بسیاری از موارد میزان مواد ورودی را کنترل می‌کنند. یا اینکه می‌توانند کنترل کنند سیالات از کدام طرف وارد شوند.

شیرآلات با توجه به کاربردی که دارند در انواع مختلفی تولید می‌شوند و می‌توان از آنها در سایر پروژه‌های صنعتی استفاده کرد. پروژه‌های صنعتی با توجه به زمینه کاربرد و جایی که راه‌اندازی می‌شوند نیاز به لوازم و قطعات صنعتی مختلفی خواهند داشت. از جمله اصلی‌ترین و مهم‌ترین این قطعات لوله‌ها، شیرآلات و اتصالات هستند که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. کمی قبل با کاربرد شیرآلات آشنا شدیم. شیرها با توجه به کارایی که دارند می‌توانند در انواع مختلفی استفاده شوند. از جمله انواع شیرآلات می‌توان به شیر های توپی، بشقابی، کشویی، یکطرفه، اتوماتیک، DBB اشاره کرد. در اینجا قصد داریم شیرآلات بشقابی را به شما معرفی کرده و در مورد کاربرد و ویژگی‌های آن صحبت کنیم.

ذکر این نکته الزامی است که برای خرید شیرآلات بشقابی و سایر لوازم صنعتی می‌توانید از شرکت پتروسا که تامین کننده تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی است استفاده کنید. این شرکت سایر قطعات صنعتی را کیفیت عالی و قیمت مناسب به مشتریان عرضه می‌کند.

آشنایی با شیر های بشقابی

شیرآلات بشقابی را می‌توان از جمله شیرهای صنعتی کنترلی معرفی کرد. این گونه شیرها در اصل برای کنترل مواد داخل لوله ها استفاده می‌شوند. این نوع شیرآلات را به دلیل طراحی شبیه به مخروطی که دارند به عنوان شیرآلات بشقابی می‌شناسند. از کاربردهای اصلی این نوع شیر می‌توان به قابلیت تنظیم جریان آنها اشاره کرد و معمولا این نوع شیر را در مسیرهایی قرار می‌دهند که نیاز به تنطیم و کنترل جریان سیالات خواهد بود. در نتیجه برای قطع و وصل جریان به ندرت از این نوع شیرها استفاده می‌کنند. به این منظور شیرآلات دیگری طراحی شده‌اند که می‌توان از آنها برای قطع و وصل جریانات استفاده کرد.

داخل این شیرها مجرایی برای عبور جریان وجود دارد به شکلی که محور این جریان به مسیر مجرا عمود می شود. این مسیر می‌تواند بوسیله یک دیسک مسیر رفت و برگشتی داشته باشد. این دیسک به شکل مخروط ناقص است که توسط یک محور پیچ شده که در قسمت پشتی آن نصب است می‌تواند مسیر رفت و برگشتی داشته باشد و توسط یک نشیمن‌گاه مدور که همراستای دیسک است کنترل می‌شود. به این صورت در زمان بسته شدن با فشار محور دیسک روی نشیمن‌گاه قرار می‌گیرد و سبب می‌شود جریان سیال کامل قطع شود.

 

از مزایای شیرآلات بشقابی نسبت به سایر شیرآلات صنعتی می توان موارد زیر را نام برد:

  • زاویه بین مجرابند و نشیمن‌گاه در شیر بشقابی یک زاویه قائم است. با توجه به این نکته در هنگام بسته بودن شیر نسبت به شیرآلات صنعتی نشتی کمتری مشاهده می شود. به همین صورت باعث می‌شود تا شیر در هنگام بسته بودن فشار بیشتری از خود در مقابل جریان سیال نشان دهد.
  • طراحی غیرخطی و ساختمان داخلی شیرآلات بشقابی موجب شده تا باز و بسته نبودن کامل آن باعث این نشود تا به نشیمن‌گاه و مجرابند آسیب وارد شود. در صورتی‌که قرار دادن سایر شیرآلات صنعتی در وضعیت نیمه باز باعث خوردگی و آسیب به نمیشن‌گاه و مجرابند شیر می‌شود.
  • در این شیرآلات با توجه به اینکه مجراي شير دقيقا در راستاي سيال قرار مي‌گيرد هنگام باز بودن شیر ما شاهد افت فشار كمي هستيم.
  • عمومأ طراحي و نصب آن به صورتي است كه فشار زير ديسك باشد، حسن اين كار علاوه بر احتمال كمتر نشت سيال، راحتي باز و بسته نمودن شير را به دنبال دارد.

 

آشنایی با انواع شیرآلات بشقابی

الف) انواع شیر های بشقابی با توجه به نوع ساختمان و طراحی بدنه

شيرآلات بشقابی همانند شيرهاي كشويي مي‌تواند از نوع بيرون ساقه‌اي (Rising Stem) يا درون ساقه‌اي (Non-Rising stem) باشد، و به سه صورت Angle Globe Valve , Y Type Globe Valve , Z Type Globe Valve طراحی و ساخته می‌شوند که در ادامه مزایا و معایب هر سه مدل به اختصار توضیح داده خواهد شد.

ب) انواع شیرهای بشقابی با توجه به نوع مجرابند

شیرآلات بشقابی بر اساس نوع مجرابند به سه دسته مجرابند کروی، مجرابند ترکیبی، مجرابند دارای سرپوش تقسیم بندی می‌شوند. هر کدام از این شیر ها برای کاربرد خاصی ساخته شده‌اند و می توانند در زمینه های متفاوتی استفاده شوند. خرید شیرآلات صنعتی از شرکت پتروسا در انواع مختلفی امکان پذیر است. حتی اگر در نظر شما شیرآلات خاصی وجود دارد می توانید با مشاورین و متخصصین پتروسا در تماس باشید تا قطعه مورد نظر را برای شما تولید کنند.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال