امروز : پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ ساعت : ۱۲:۱۱ PM

مهم ترین اختلافات و دعاوی خانوادگی

طلاق+عبارت
    -     کد خبر: 56920
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۹/۱۲|۱۱:۲۲
پرداخت نفقه وظیفه مرد و پدر خانواده است و اگر وی از انجام این وظیفه شانه خالی کند و نفقه همسر یا فرزندان خود را ندهد امکان الزام او در قالب تقدیم دادخواست مطالبه نفقه وجود دارد.

۱- طلاق

منظور از طلاق از هم گسیختن رابطه ازدواج است.طلاق مانند خود ازدواج یک عقد و قرارداد نیست و نیاز به اراده دو طرف ندارد و به اصطلاح یک ایقاع است و توسط مرد انجام می شود.درعمل طلاق می تواند به درخواست زوج باشد یا زوجه و یا طلاق توافقی.

۲- مطالبه مهریه

منظور از مهریه مالی است که مرد به موجب عقد ازدواج تعهد می دهد که عندالمطالبه یا عند الاستطاعه به زن پرداخت نماید.در طول 50 سال گذشته در اکثریت قریب به اتفاق موارد میزان مهریه فراتر از توانایی مالی مرد همزمان با عقد بوده است وعمدتاً مهریه با میل خود مرد پرداخت نمی شود و زن ناگزیر است برای مطالبه آن اقدام نماید.مطالبه مهریه به 2 طریق امکانپذیر است یکی مراجعه به دادگاه خانواده و تقدیم دادخواست مطالبه مهریه و دیگر مراجعه به اداره اجرای ثبت و درخواست صدور اجراییه.

۳- مطالبه نفقه

پرداخت نفقه وظیفه مرد و پدر خانواده است و اگر وی از انجام این وظیفه شانه خالی کند و نفقه همسر یا فرزندان خود را ندهد امکان الزام او در قالب تقدیم دادخواست مطالبه نفقه وجود دارد.

نکته : علاوه بر دادخواست مطالبه نفقه ضمانت اجرای دیگر تخلف مرد از پرداخت نفقه همسر و فرزندان طرح دعوا و اعلام جرم ترک انفاق است.

 

۴- الزام به تمکین

زن (زوجه) وظیفه دارد در منزلی که شوهر برای زندگی فراهم کرده است سکنی گزیند اگر زن از این وظیفه تخلف نماید شوهر می تواند در قالب تقدیم دادخواست الزام به تمکین، اجبار و الزام او را به حضور در منزل انتخابی خود (تمکین عام) و نیز انجام تکالیف زناشویی (تمکین خاص) درخواست نماید.

نکته: نتیجه دعای الزام به تمکین اجبار و اعمال قوه قهریه نیست و زن را به زور به خانه شوهر نمیبرند و اگر زنی بعد از صدور حکم تمکین ننماید مستحق دریافت نفقه نیست.

 

۵- حضانت و ملاقات فرزندان

مطابق قانون حضانت تا پایان سن 7 سالگی با مادر و پس از آن تا پایان سن بلوغ با پدراست.پس از بالغ شدن فرزند به اصطلاح گفته می شود از دایره حضانت خارج شده و خود تصمیم می گیرد با کدامیک از پدر و مادر زندگی کند.

منظور از ملاقات نیز این است هر یک از والدین که حضانت با او نیست حق ملاقات فرزند مشترک را دارد.

 

سایت دفتر وکالت دادگران : www.dadgaranlawfirm.com

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال