امروز : دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت : ۱۱:۰۵ AM

سفر غیرمنتظره هیأت عراقی به تهران

روحانی+عبارت
    -     کد خبر: 57320
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۸|۱۰:۵۲
سرویس : سیاست >> دولت
پس از حمله راکتی به سفارت آمریکا در بغداد تنش سیاسی در این کشور بالا گرفته است.

عبارت: یک منبع آگاه عراقی خبر داد که یک هیأت از طرف «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر این کشور در سفری از پیش اعلام نشده عصر امروز یکشنبه وارد تهران شد.

این منبع آگاه به وبگاه میدل ایست نیوز گفت که «ابوجهاد الهاشمی» ریاست این هیأت را برعهده دارد و قرار است پیام الکاظمی را به مقامات ایرانی برساند. او درباره موضوع مذاکرات این هیأت با مقامات ایرانی توضیحی نداده است.

ساعتی پس از انتشار این خبر باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صداوسیما به نقل از یک مقام آگاه عراقی نوشت: "یک منبع سیاسی عراقی اعلام کرد هیئتی عراقی حامل پیامی از مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور به مسئولان ایرانی، به تهران سفر کرده است."

براساس این گزارش  این مقام سیاسی عراقی اعلام کرد: "پس از تنش اخیر میان واشنگتن و تهران، تفاهمات میان دولت عراق و ایران به صورت مستمر ادامه دارد."

این مقام سیاسی گفته است "ایرانی‌ها به هیئت عراقی ابلاغ کردند که قصد تنش‌زایی در منطقه را ندارند. بغداد، تهران را به تنش با خود به‌دنبال حملات موشکی اخیر به منطقه سبز متهم نمی‌کند."

تنش سیاسی در عراق 

در روزهای اخیر پس از حمله راکتی به سفارت آمریکا در بغداد تنش سیاسی در این کشور بالا گرفته است. آمریکا مدعی شده بود که این حمله از سوی نیورهای تحت حمایت ایران انجام شده است. اما ایران این ادعا را ردکرده است. 

منابع خبری این حمله را به نیورهای عصائب اهل الحق نسبت دادند.

پس از این رخداد منابع خبری مدعی آماده باش نیروهای عصائب اهل الحق در پی بازداشت یکی از نیروهای‌ این گروه توسط دولت عراق شدند. در پی این اتفاقات شب گذشته بغداد وضعیت ملتهبی داشت.

روسیا الیوم مدعی شد که نیروهای عصائب اهل الحق مصطفی الکاظمی را تهدید کرده و اعلام کردند که منتظر اشاره قیس الخزعلی، رهبر خود هستند.

این درحالی است که سخنگوی عصائب اهل الحق با تکذیب حضور نیروهای این گروه در خیابان های بغداد، تاکید کرد عصائب به قوانین کشور پایبند است.

همچنین «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور شامگاه امروز (جمعه) در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: «امنیت عراق امانتی بر گردن ما است؛ زیر بار ماجراجویی‌ها و قضاوت‌ها نمی رویم.»

الکاظمی در ادامه پیام توییتری خود افزود: "برای بازگرداندن اعتماد مردم، دستگاه های امنیتی و ارتش به دولت که در نتیجه ماجراجویی های قانون شکنان متزلزل شده بود، در سکوت و آرامش فعالیت کردیم."

نخست وزیر عراق در پایان این پیام نیز آورده است: «برای جلوگیری از انداختن کشورمان در یک ماجراجویی بیهوده دیگر، خواهان آرامش شدیم با این حال در صورت لزوم، برای رویارویی تعیین کننده آماده هستیم.»/فرارو

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال