امروز : یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ساعت : ۱۲:۵۹ AM

هشدار استانداری مازندران برای چندمین بار / آیا قطعی گاز در راه است؟

گاز+عبارت
    -     کد خبر: 57483
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۱۱|۰۸:۲۹
استانداری مازندران با انتشار اطلاعیه‌ای از شهروندان خواست با توجه به برودت و سرمای هوا، در مصرف گاز طبیعی صرفه‌جویی کنند تا استان با کاهش افت فشار در فصل سرد سال مواجه نشود.

عبارت: در این اطلاعیه آمده است : با توجه به برودت هوا در شمال و شمال شرق کشور و افت فشار گاز در شبکه سراسری ، برای پایداری جریان گازرسانی به مشترکان خانگی، شهروندان صرفه‌جویی در مصرف این نعمت خدادادی را مد نظر قرار دهند.

استانداری مازندران از دستگاه های اجرایی هم درخواست کرد تا برای صرفه‌جویی در مصرف گاز و جلوگیری از افت فشار، با خاموش کردن وسایل گرمایشی یک ساعت قبل از پایان وقت اداری، ستاد بحران استان را در این بخش کمک کنند.

 شبکه گاز مازندران که طی سال‌های گذشته همواره در برابر کاهش دمای هوای استان به زیر صفر درجه و افزایش میزان مصرف با قطعی و افت فشار مواجه می‌شد ، در سرمای اخیر پایداری نشان داد و مصرف گاز روزانه ۳۴ میلیون متر مکعب را تاب آورد.

میزان مصرف گاز استان به طور میانگین ۲۸ تا ۳۰ میلیون متر مکعب است ولی سوابق نشان می دهد افزایش مصرف حتی در کف ۳۰ میلیون متر مکعب نیز همواره استان را با مشکل مواجه می کرد ، ولی بهره برداری از خط لوله دامغان - ساری - نکاء در دولت دوازدهم سبب شد تا این مشکل برطرف و شبکه در برابر سرما و یخبندان مقاوم شود.

آخرین بار بهمن ماه سال گذشته افزایش مصرف گاز استان به ۳۲ میلیون متر مکعب سبب شده بود تا فشار شبکه در برخی مناطق با افت مواجه شود ، ولی امسال نخستین تجربه زمستانی پایداری بیشتر را نشان می دهد در حالی که میزان مصرف نسبت به سال گذشته دستکم ۲ میلیون متر مکعب افزایش داشت.

شهروندان مازندرانی تا سال ۹۶ و پیش از افتتاح خط لوله ۴۲ اینچ دامغان - ساری - نکا همواره در  فصل سرما شاهد قطعی و افت فشار گاز بودند. این خط لوله که مرداد ماه سال ۹۶ افتتاح شد ، گاز عسلویه را به مازندران رساند و این استان را نسبت به گاز ترکمنستان بی نیاز کرد.

خط  لوله گاز دامغان - نکاء که سال ۸۶ به زمین زده شد و تا پیش از سال ۹۳ تنها ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت ، پس از تکرار بدعهدی ترکمنستان در تامین گاز مورد نیاز، به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفت و تکمیل شد و مرداد ماه ۹۶ مورد بهره برداری قرار گرفت.

هواشناسی مازندران نیر شرایط جوی این استان طی چهار روز آینده را نیمه ابری تا ابری توصیف و اعلام کرد که هوای مازندران از روز یکشنبه هفته آینده صاف تا نیمه ابری باقی خواهد ماند و از اواخر آن روز با افزایش ابر و وزش باد در غرب استان با احتمال بارش پراکنده باران همراه خواهد بود.

در این گزارش پیش‌بینی شد که هوای مازندران در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته آینده نیمه ابری تا ابری همراه با کاهش محسوس دما ، وزش باد باشد که در غرب استان با بارش پراکنده باران همراه خواهد بود./ایرنا

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال