امروز : یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ ساعت : ۸:۵۰ AM
گزارش ویژه عبارت
نگاهی به جدیدترین آمار خودکشی در مازندران به بهانه خودکشی ناموفق دختر ایزدشهری؛

آخرین آمار خودکشی در مازندران / کاهش ۱۵ درصدی نسبت به سال گذشته / مردان مازنی دپرس‌ترند

خودکشی+عبارت
    -     کد خبر: 57782
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۱۸|۰۹:۱۶
در مازندران به دلایل گوناگون همواره اخباری از خودکشی‌های موفق یا ناموفق در گوشه و کنار استان به گوش می‌رسید و در سال‌های اخیر با ظهور شبکه‌های اجتماعی این خبرها بیش از گذشته در دسترس مردم قرار گرفت.

عبارت-گروه جامعه:  خودکشی که از آن به عنوان مرگ خودخواسته هم یاد می‌شود، یعنی فرد بنا به هر دلیلی تصمیم می‌گیرد تا به زندگی خود پایان دهد. این مسئله در دنیای امروز پدیده شایعی است و گریبان تمام کشورهای جهان، از جمله ایران را گرفته است.

استان مازندران نیز از این قاعده مستثنا نیست و مانند دیگر مناطق کشور همواره با این آسیب اجتماعی دست و پنجه نرم می‌کند. عبارت، به بهانه خودکشی ناموفق دختر ایزدشهری که ویدئو آن به تازگی در شبکه‌های اجتماعی وایرال شده نگاهی داشته به این پدیده ناخوشایند زیر پوسته سبز مازندران.

طبق آماری که عبارت به آن دست پیدا کرد، در 8 ماهه نخست سال جاری 131 نفر در مازندران جان خود را بر اثر خودکشی از دست دادند. از این تعداد 80 نفر مرد و 51 نفر زن بودند. اما برای درک بهتر مسئله نگاهی داریم به فرایند این آسیب اجتماعی طی 5 دهه اخیر در کشور تا ببینیم وضعیت مازندران نسبت به کل کشور به چه ترتیب است.

بررسی آمار موجود در سالنامه آماری مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که از سال ۱۳۴۸ تا ۱۳۶۹ شمار خودکشی ثبت‌شده در ایران بسیار کم بوده و میانگین آن در طول یک سال، حتی به یک/ صد هزارم جمعیت هم نمی‌رسید. اما از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۴ تعداد خودکشی در ایران به طرز شگفت‌انگیزی بالا رفت. بین سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۹ از افزایش آن کاسته شد ولی مجددا بعد از سال ۱۳۷۹ به طور چشمگیری میزان خودکشی افزایش یافت.

در انتهای دهه 80 کمی از آمار این پدیده ناخوشایند در کشور کاهش یافت اما با ورود به دهه 90 دوباره شاهد رشد تعداد افرادی که با خودکشی جانشان را از دست می‌دهند بودیم.

در مازندران نیز به دلایل گوناگون همواره اخباری از خودکشی‌های موفق یا ناموفق در گوشه و کنار استان به گوش می‌رسید و در سال‌های اخیر با ظهور شبکه‌های اجتماعی این خبرها بیش از گذشته در دسترس مردم قرار گرفت.

 درسال جاری همانطور که گفته شد 131 نفر در استان جان خودشان را به این طریق از دست دادند اما نکته مثبت، کاهش آماری خودکشی مازندرانی‌ها نسبت به سال گذشته بود که در این وانفسای بیماری‌ها و مشکلات اقتصادی جای تامل دارد.

شاید باور آن کمی دشوار باشد اما در 8 ماهه ابتدایی سال 98 در استان مازندران 158 نفر بر اثر خودکشی جانشان را از دست دادند، یعنی 15 درصد بیشتر از سال 99.

عوامل بسیاری از جمله آموزش، پیشگیری و حمایت از افراد آسیب‌پذیر در این کاهش آمار نقش ایفا می‌کنند اما بدون شک یکی از اصلی‌ترین دلایل این مسئله،نظارت و سختگیری شدید بر توزیع یکی از قاتلین اصلی مردم مازندران است. قرص برنج.

این قرص طی یک دهه گذشته همواره مهم ترین ابزار خودکشی در مازندران بوده است. طبق آمار پزشکی قانونی مازندران طی سال های ۹۵ ، ۹۶، ۹۷ و 98 به ترتیب ۶۷ نفر ، ۸۸نفر ، ۹۲ نفر و 121 نفر با مصرف قرص برنج دست به خودکشی زدند. آماری که روند افزایشی آن در 5 سال گذشته مشکلات بسیاری را برای مردم این منطقه به همراه داشت.

بالاخره اما آخرین گزارش پزشکی قانونی مازندران نشان می‌دهد که با اقدامات سخت‌گیرانه‌ای که برای تهیه و توزیع این قرص شیمیایی در نظر گرفته شد، خودکشی با قرص برنج در استان امسال در مقایسه با سال گذشته ۵۲ درصد کاهش یافته است.

اما بااهمیت‌تر از تعداد جان‌باختگان و ابزار و روش‌های آنان این است که چه عواملی باعث ایجاد انگیزه خودکشی در یک فرد می‌شود؟

روانشناسان خودکشی را از علائم اختلال‌های روانی می‌دانند. فروید می گفت آن کس که خود را می‌کشد، از غریزه عشق تهی شده، اما جامعه‌شناسان به پیشگامی امیل دورکیم، فروپاشی‌ اجتماعی و بر‌باد رفتن رویاها را زمینه‌ خودکشی می بیند.

درواقعیت اما به نظر افسردگی، ناامیدی و شکست‌های فرد در زندگی همانقدر می‌تواند انگیزه و عاملی برای خودکشی شخص باشد که فقر،بیکاری،طلاق،فقدان حمایت خانوادگی و فشارهای روزافزون اجتماعی می‌توانند بر آن اثرگذار باشند.

ابعاد روانی

ادریس عابدی روان‌شناس و فعال حوزه آسیب‌های اجتماعی به خبرنگار عبارت در این‌باره گفت: بر اساس قوانین غریزی طبیعت، اگر عقربی در درون آتش محاصره شده باشد و راه برون رفت از این آتش را نداشته باشد سر خود را نیش میزند تا از لمس حرارت و دیدن سوختن خود خلاصی یابد! این یک خصوصیت مشترک بین تمام اجزای طبیعت است اما فرق انسان با دیگر جانداران دقیقا در همین نکات ریز است.

* کمتر کسی است که خودکشی اش به دلیل بیماری و یا جنون اش باشد. اکثر خودکشی ها به دلیل اختلافات خانوادگی،عشق های ناسرانجام،خیانت، بیماری لاعلاج،نزاع،تهمت و افترا،فقر و فحشا ،طلاق و… از این زمره اند. اگر به تمامی این علت ها نگاه کنیم متوجه میشویم که چند پارامتر اصلی وجود دارد که اگر کسی بتواند بخشی از باور های ضمیر ناخودآگاه خود را تغییر دهد، علی القاعده دست به خودکشی نخواهد زد.

* بنابراین بحث اصلی فراتر از مسائل روزمره زندگی است و آن هم بر میگردد به بینش انسان ها و دیدگاه آنها نسبت به مسائل خود و جامعه. پس باید زمینه های فکری افراد یک جامعه را تغییر داد. چنین تغییری نیاز به فهم و آگاهی جدید دارد تا اینکه باور های قبلی ذهن و اندیشه افراد که در ضمیر ناخودآگاه است، جایگزین باورهای جدید شود.

*انسان های با دستگاه ذهنی مثبت و برونگرا دست به خودکشی نمیزنند.چرا که خودکشی خارج از ضعف های فردی اساسا بیانگر حقانیت آن فرد نیست بلکه تسلیم شدن و تسلیم طلبی نسبت به شرایطی است که میخواهد خود را تحمیل کند.

*خود کشی از نظر من یک حماقت نیست، حتی فرار از واقعیت ها هم نیست. بلکه خیانت به ذات و ارزش های انسانی خود است و این خیانت در شرایطی شکل میگیرد که انسان خدا گونه در ضعیف ترین نقطه خود آگاهی و بی ایمانی مطلق قرار گرفته باشد. جهالتی که حتی از نظر خدا نیز غیر قابل بخشش است.

ابعاد اجتماعی

در ادامه برای درک جوانب بیشتری از پدیده خودکشی، خبرنگار عبارت گفتگویی ترتیب داد با یک جامعه‌شناس و استاد دانشگاه تا نظرات وی را نیز در این‌باره جویا شود. سعید اسلام‌پور در این خصوص اظهار کرد: از نظر بیشتر تحقیقات خودکشی یک معضل روانی-اجتماعی است. یعنی عامل خودکشی تنها از مشکلات فردی ناشی نمی‌شود بلکه مشکلات اجتماعی نیز فرد را به مرز و محدوده‌ای می‌رساند که دست به خودکشی بزند.

*البته روانشناسان بیشتر روی بعد روانی متمرکز می‌شوند و ریشه هر نوع خودکشی را در رفتارهای ناسازگار و تفکرات و باورهای فرد می‌دانند برای همین هم روانشناسان درمان بالینی انجام می‌دهند، نه محیطی.

*آن‌ها به متغیرهایی مانند سن، جنس، میزان تحصیلات، وضعیت شغلی، روابط اجتماعی، فرهنگ، مذهب، همبستگی اجتماعی و امثال آن توجهی ندارند. اما از نظر جامعه‌شناسان علت خودکشی را باید در همین متغیرهای اجتماعی جست‌وجو کرد.

*به عنوان مثال ممکن است در برخی مناطق در میان تحصیل‌کردگان بیکار خودکشی بیشتر باشد تا افرادی که مدارک تحصیلی ندارند پس در این مثال تحصبلات متغیر مهمی است و نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.

* غالب جامعه‌شناسان در تمامی دنیا خودکشی را پدیده‌ای تک‌عاملیتی نمی‌دانند اما غالب خودکشی‌ها را در جوامعی با اقتصاد ضعیف ارزیابی می‌کنند و عمده زمینه‌های خودکشی را اقتصادی می‌دانند که در شکل‌گیری تصمیم به خودکشی بی‌تاثیر نبوده است. آمارهای جهانی گزارش می‌دهند که ۷۵ درصد خودکشی‌ها در کشورهای کم‌درآمد و با درآمد متوسط رخ داده، به‌طور کل، رابطه معنا‌داری را بین درآمد و وضع اقتصادی با خودکشی نشان می‌دهد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال