امروز : جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ ساعت : ۳:۱۸ PM

ماجرای جنجالی قطع درختان در حاشیه رودخانه بابلرود / شهرداری هم به منقدین پیوست!

بابلرود+عبارت
    -     کد خبر: 58004
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۲۴|۰۹:۰۲
سرویس : جامعه >> شهری
قطع درختان حاشیه بابلرود در حوزه شهری " امیرکلا " از توابع شهرستان بابل با انتقاد و اعتراض شهروندان مواجه شده است.

عبارت:شهروندان امیرکلایی امروز سه شنبه متوجه شدند که درختان حاشیه بابلرود در این شهر قطع شده است و پس از آن هم موجی از انتقاد در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی توسط این شهروندان و فعالان محیط زیست به راه افتاد.

کاربران شبکه های اجتماعی معتقدند که با توجه به محرومیت این منطقه از درختان جنگلی ، وجود درخت در حاشیه بابلرود برایشان غنیمت باارزشی بود و انتظار داشتند که مسئولان شهری در حفظ آنها کوشا باشند.

این انتقادات سبب شد تا شهرداری و شورای اسلامی شهر امیرکلا هم امروز با صدور بیانیه ای که در اختیار رسانه ها قرار قرار گرفت ، به جمع منتقدان بپیوندند و این اقدام را " تاسف بار و غارت منابع طبیعی " توصیف کنند.

شهرداری امیرکلا در این بیانیه نوشت که شهردار بعد از اطلاع از قطع بعضی از درختان بلافاصله به محل حادثه مراجعه کرد و مانع قطع درختان شد.

در این بیانیه به نقل از شهردار از منابع طبیعی به خاطر قطع درختان انتقاد شده و آمده است : منابع طبیعی که باید حافظ  این درختان باشد در صدد قطع آنها برآمد.

در بیانیه شهرداری امیرکلا نوشته شده است که شهرداری قصد داشت در حاشیه بابلرود فضای تفریحی و جنگلی برای ایجاد کند ، اما اداره منابع طبیعی به بهانه لایروبی بابلرود و کسب درآمد با هماهنگی امور آب و بدون اطلاع شهرداری وارد محدوده شهر امیرکلا شد و درختان را قطع کرد.

شهرداری امیرکلا اعلام کرد که تا پیش از رسیدن شهردار ، منابع طبیعی ۴۰ اصله درخت حاشیه بابلرود را قطع کرد و پس از آن شهرداری از ادامه قطع درختان کهنسال جلوگیری و شکایت خود را به مراجع قضایی اعلام کرد.

موافقت استانی با قطع درختان 

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری بابل، بابلسر و فریدونکنار هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت : بنا به یک نامه رسمی ، اداره امور آب بابل برای ادامه روند لایروبی بابلرود درخواست قطع درختان حاشیه را در امیرکلا به اداره کل منابع طبیعی ارائه کرد و در آنجا هم مقرر شد امور آب بابل با نقشه برداری ، درخواستش را ارائه کند.

محمد صادق طهماسب پور ملکشاه افزود : بعد از نقشه برداری ، پرونده بار دیگر به اداره کل منابع طبیعی ارسال و بعد از تایید به دفتر نوشهر و چالوس هم ارسال شد که مورد تائید سازمان منابع طبیعی کشور هم رسیده است.

وی بیان کرد : بعد از انجام فرایند قانونی ، اداره کل این طرح را به مناقصه گذاشته و طبق آن ۱۰۶ اصله درخت از نوع توسکا، افرا، گردو، اوجا و سپیدار باید قطع شود.

طهماسب پور ملکشاه گفت : پیمانکار قطع درخت انتخاب و وجه را به حساب خزانه دولت واریز کرده است و بر اساس همین روند هم مبادرت به قطع درختان حاشیه بابلرود در امیرکلا کرده است.

شهر امیرکلا با ۵۰ هزار جمعیت در شمال شهر بابل واقع است./ایرنا

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال