امروز : یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ ساعت : ۷:۴۱ PM
یادداشت عبارت
رنج مردم از خاموشی های پیاپی برق در مازندران؛

مگر ما از شما چه می خواهیم؟

خاموشی+عبارت
    -     کد خبر: 58021
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۲۴|۱۲:۵۱
عده زیادی از مردم هنوز مجبورند که دورکاری کنند و تمام دانش‌آموزان و دانشجویان استان، که تقریبا یک سوم جمعیت مازندران را تشکیل می‌دهند در حال آموزش به اصطلاح آنلاین! در سامانه‌های عجیب و غریب آموزش‌وپرورش و وزارت علوم هستند. از آن بدتر این‌که درست در زمان امتحانات این نسل فلک زده، دوستان تصمیم به قطع برق مناطق آن‌هم بدون اطلاع رسانی قبلی می‌گیرند!

یادداشت-آصف بادام: خاموشی‌های پیاپی در استان مازندران و اعلام نکردن برنامه قطعی برق، زندگی عادی مردم را مختل کرده است.

شهروندان زیادی در شبکه‌های اجتماعی نسبت ‌به خاموشی‌های مکرر و بدون اعلام قبلی، آن‌هم در فصل زمستان اعتراض و گلایه کردند و خواستار پیگیری مسئولان و نمایندگان مردم برای جلوگیری از قطعی برق گسترده در شهرها شدند.

بر اساس شواهد و قرائن موجود، از صبح امروز بسیاری از مناطق ساری با قطعی گسترده برق مواجه شدند و این درحالی بود که روز گذشته نیز شاهد خاموشی‌های بیش از یک ساعته در چندین منطقه از بزرگ‌ترین شهر مازندران بودیم. آنچه که باید به آن توجه بیشتری کرد این است که چنین مسئله‌ای در زمان پیک کرونا در تنها استان کشور که همچنان وضعیت قرمز و نارنجی در آن حکم فرماست، بدون شک باعث دردسرهای به مراتب عمیق‌تری از سایر نقاط کشور خواهد شد.

عده زیادی از مردم هنوز مجبورند که دورکاری کنند و تمام دانش‌آموزان و دانشجویان استان، که تقریبا یک سوم جمعیت مازندران را تشکیل می‌دهند در حال آموزش به اصطلاح آنلاین! در سامانه‌های عجیب و غریب آموزش‌وپرورش و وزارت علوم هستند. از آن بدتر این‌که درست در زمان امتحانات این نسل فلک زده، دوستان تصمیم به قطع برق مناطق آن‌هم بدون اطلاع رسانی قبلی می‌گیرند!

ماجرا وقتی تاسف برانگیزتر می‌شود که با تلفن گویای 121 تماس بگیرید و متوجه شوید که هیچ اپراتوری را برای پاسخگویی در نظر نگرفته‌اند و فقط در ابتدای تماس یک صدای ضبط شده به شما می‌گوید که برق این مناطق از این ساعت تا آن ساعت به علت تعمیرات! قطع می‌باشد. یعنی حتی صلاح نمی‌بینند که اصل ماجرا را پشت تلفن به مشترکی که هرماه برای استفاده از خدمات آنان پول پرداخت می‌کند، توضیح دهند. وقعا گاهی اوقات باید به این نتیجه برسیم که خوب شد برق مجانی نشد وگرنه با این مسئولان و کارمندان معلوم نبود چه‌ها در انتظارمان بود.

نکته جالب دیگر  اینکه مازندرانی‌ها به علت شرجی بودن هوا، هر ساله در تابستان با مشکل قطعی برق مواجه می شدند اما امسال دیگر دولت تدبیر و امید کاری کرد که تجربه قطعی برق در زمستان را هم داشته باشند. این مسئله با توجه به برقی شدن سیستم های گرمایشی بیشتر خانه‌های شهری در استان مشکلات عدیده ای را برای مردم به وجود آورده است.

از سوی دیگر نیز امروزه در تمام آپارتمان‌ها قطعی برق مساوی است با قطعی آب و در تمام این مدت که دوستان مشغول به گفته خودشان تعمیرات بدون اطلاع رسانی قبلی هستند، بسیاری از شهوندان حتی آب هم برای مصارف روزانه در اختیار ندارند.

آن‌هم در زمانی که تمامی مدارس، دانشگاه‌ها و بسیاری از اصناف وتولیدی‌ها به صورت کامل تعطیل هستند و ادارات و بانک‌ها دیگر مشترکان پرمصرف نیز به علت محدودیت‌ها با کمترین میزان نیروی کار در مازندران مشغول فعالیتند. با این وصف طبیعتا باید میزان مصرف برق در استان آن هم در زمستان میزان کمتری از سال‌های قبل باشد و همین دلیلی‌است که بسیاری هنوز نتوانستند علت خاموشی‌های گسترده و پیاپی در شهر ساری را درست درک کنند.

علت این قطعی‌های پیاپی چیست؟ تعمیرات یا افزایش مصرف و یا عدم توان مدیریت؟

در این میان شرکت توزیع برق توپ را به زمین شرکت گاز می‌اندازد و می‌گوید که کمبود گاز به علت زمستان سرد! امسال، علت این خاموشی‌ها در مازندران است. اما واقعا در زمستان امسال به غیر از چند روز اول دیگر کسی لکه ابری در آسمان استان دید؟ حداقل در شهر ساری روزها است خبری از باران نیست و آفتاب مهمان همیشگی آسمان این شهر در چله زمستان شده. گواه آن‌هم چمن‌هایی است که از شدت گرما به هوای آمدن بهار سر از خاک بیرون آوردند و بسیاری از دشت و دمن‌های اطراف شهر را سبزپوش کردند. قابل توجه مسئولان محترم که ما مسافر نیستیم، سال‌هاست در این نقطه از جغرافیای سیاره زمین زیست می‌کنیم و زمستان‌های به مراتب سردتر و سخت‌تری را تجربه کردیم. آن‌هم بدون این بلبشو و هشدارها و خاموشی‌های پیاپی.

گیریم که مصرف گازهم طبق گفته شما بالا رفته و نیروگاه شهید سلیمی که در شرایط عادی هر هفته چندین خبر از موفقیت‌هایش در رسانه‌های دولتی بازتاب داده می‌شود، برای تامین نیاز مردم سوخت کافی ندارد. آیا شرایطی اضطراری تر از وضعیت قرمز کرونا وجود دارد که بخواهید در آن از مازوت برای تولید برق استفاده کنید؟ باور کنید در مدت قطعی برق فقط این خانه‌ها نیستند که به مشکل می‌خورند. بسیاری از مردم در ادارات و شرکت‌ها مجبور می‌شوند در این مدت کنار هم بنشینند و تا وصل شدن برق منتظر بمانند آن‌هم در شرایطی که همین روز قبل 14 نفر و روز قبل‌ترش 16 نفر در مازندران بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند. به نظر شما چند نفر در همین خاموشی‌های عجیب و بی‌مقدمه به کرونا مبتلا می‌شوند؟ چند نفر قرار است به همین خاطر در هفته‌های آینده جانشان را از دست بدهند؟ شما که بهتر می‌دانید علائم کرونا یک شبه ظاهر نمی‌شود و ما جواب آزمون و خطاهای امروز شما را باید در روزهای آینده با جانمان بدهیم. پس تا می‌توانید برای کوچک‌ترین تصمیماتتان هم خوب فکر کنید. شک نکید که بی‌اهمیت‌ترین آن‌ها هم می‌تواند در شرایط قرمز این‌روزها بازی با جان یک انسان باشد.

شرکت گاز مازندران و  توزیع برق استان، هردو از اداراتی هستند که سرپرست و مدیرعامل‌شان در ماه‌های گذشته منصوب شده و زمستان کرونایی 99 نخستین آزمون این مدیران جوان به شمار می‌رفت. آزمونی که بار دیگر ثابت کرد که ما همچنان در مواقع بحران نمی‌توانیم آن‌قدرها روی مسئولان بیشتر دستگاه‌ها در استان حساب کنیم.

در انتها درخواست ما از مسئولان این‌است که لااقل در شرایط فعلی و با وجود سخت‌ترین محدودیت‌های تردد و کولاک کرونا در کوچه و خیابان‌های مازندران، نگاه ویژه‌ای به این استان داشته باشند و تا حد ممکن در این روزهای سخت و قرمز خاموشی‌های کمتری را برای ما مردم رنج کشیده در نظر بگیرند. هرچند تقریبا همه می‌دانیم که چه جوابی خواهیم شنید. "تا زمانی که مردم صرفه‌جویی در مصرف گاز و برق نداشته باشند ما ناچار به اعمال خاموشی هستیم." این هم از فرهنگ‌سازی در دومین کشور دارنده منابع گازی در جهان.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال