امروز : دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت : ۱:۱۷ AM

اولین نشانه های انتخابات ۱۴۰۰ در مازندران دیده شد

انتخابات+عبارت
    -     کد خبر: 58038
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۲۴|۱۹:۳۰
سرویس : سیاست >> دولت
مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری مازندران گفت که داوطلبان شرکت در ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا می‌توانند با مراجعه به ۸۷۶ مرکز تعیین شده شامل دفاتر پیشخوان دولت و دفاتر خدمات قضایی نسبت به دریافت گواهی سوءپیشینه اقدام کنند.

عبارت: مهدی محمدی افزود : ۸۰۰ مرکز تعیین شده در مازندران دفاتر پیشخوان دولت و ۷۶ دفتر هم ارائه کنندگان خدمات قضایی هستند.

وی همچنین گفت تکه داوطلبان می توانند از طریق سامانه جامع خدمات الکترونیک قضایی به آدرس اینترنتی WWW.ADLIRAN.IR  نسبت به دریافت گواهی عدم سوءپیشینه اقدام کنند.

مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری مازندران بر ضرورت دریافت بموقع گواهی عدم سوء پیشینه و موکول نکردن آن به روزهای پایانی مهلت قانونی تاکید کرد و گفت : با توجه به شرایط کرونایی استان و کشور ، موکول کردن دریافت سوء پیشینه به روزهای پایانی ممکن است به ازدحام جمعیت در مراکز و دفاتر صادر کننده گواهی بینجامد.

محمدی با اعلام این که طبق قانون زمان دریافت گواهی عدم سوء پیشینه برای داوطلبان شورای اسلامی شهرها از بیستم آذر ماه شروع شد ، افزود : برای داوطلبان شورای اسلامی روستاها و تیره‌های عشایری نیز زمان از شانزدهم دی شروع شد.

تغییری در تقسیمات جدیدی کشوری در مازندران اعمال نشد

مدیرکل سیاسی استانداری مازندران با بیان اینکه در تقسیمات جدید کشوری در حوزه‌های انتخابیه مازندران تغییری اعمال نشده است، گفت که ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای مازندران همانند دوره گذشته برگزار خواهد شد.

وی افزود: در حوزه انتخابیه تنکابن، تنها بخش کوهستان به این شهرستان اضافه شده است که مکاتبات لازم با وزات کشور در این خصوص صورت گرفته است و منتظر اعلام نتیجه در این زمینه هستیم.

بر اساس برنامه زمان بندی ارائه شده از سوی وزارت کشور ، ثبت نام نهایی از داوطلبان انتخابات شوراها در مناطق شهری از ۲۰ اسفند امسال و در مناطق روستایی و تیره های عشایری نیز ۱۶ فروردین سال ۱۴۰۰ شروع می شود و به مدت یک هفته ادامه دارد.

انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهری ور وستا هم روز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

طبق آمارهای رسمی مازندران با ۲۲ شهرستان ، ۵۸ نقطه شهری و سه هزار و ۶۲۲ نقطه روستایی دارد که از این تعداد ۲ هزار و ۹۳۳ روستا دارای سکنه هستند.

در انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در مازندران ۱۰ هزار و ۷۹۶ نفر به عنوان عضو اصلی و علی البدل انتخاب شدند. برای این دوره از انتخابات ۱۸ هزار و ۲۸۶ نفر نامزد شده بودند.

بیشترین آمار داوطلبی برای نامزدی شوراهای شهر و روستا در مازندران مربوط به نخستین دوره است که ۲۱ هزار و ۸۱۶ نفر نامزد شده بودند. انتخابات شورای اول سال ۷۸ برگزار شد و تاکنون رکورد آمار نامزدی آن شکسته نشده است.

آمار مجموع نامزدهای شورای دوم در مازندران ۱۲ هزار و ۱۸۸ نفر بود که در شورای سوم به ۱۶ هزار و ۶۴۹ نفر رسید. در انتخابات شورای چهارم مازندران هم ۱۷ هزار و ۷۰۲ نفر نامزد شده بودند.

در حال حاضر از مجموع ۵۸ شهر مازندران ، اعضای اصلی شورای چهار شهر ۹ نفره ، پنج شهر هفت نفره و بقیه شهرها نیز پنج نفره است./ایرنا

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال