امروز : پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت : ۱۲:۴۲ PM

شگفتی سازی یک مازندرانی در حراج تهران / تابلویی که ۵ برابر قیمت پایه فروخته شد

حراج تهران+عبارت
    -     کد خبر: 58106
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۲۷|۰۹:۴۳
تابلوی نقاشی هنرمند مازندرانی در سیزدهمین دوره حراج آثار هنری تهران ، پنج برابر قیمت ابتدایی تعیین شده فروخته شد.

عبارت: در سیزدهمین حراج تهران که بعد از ظهر امروز جمعه با اجرای حسین پاکدل در هتل پارسیان آزادی برگزار شد و با رکوردشکنی فروش آثار همراه بود، یک تابلو از جلال‌الدین مشمولی هنرمند اهل روستای «کوتنا» از توابع قائمشهر با استقبال خریداران و مجموعه‌داران مواجه شد.

قیمت ابتدایی برای تابلوی نقاشی «گل حسرت» اثر این هنرمند مازندرانی که از مجموعه ۹ تابلویی گلدان‌ها به سیزدهمین دوره حراج آثار هنری تهران راه یافته بود،  ۲۵ تا ۳۵ میلیون تومان پیش‌بینی شده بود که در هنگام چکش خوردن اثر برای حراج ، با استقبال خریداران و مجموعه‌داران به ۱۲۰ میلیون تومان رسید.

مشمولی این اثر را با الهام از گلی که فصل پاییز در قبرستان‌های شمال می‌روید و به آن گل حسرت می‌گویند در دوران خانه‌نشینی کرونایی و تحت تاثیر افزایش مرگ و میرهای ناشی از کرونا خلق کرد. این تابلو یکی از آثار مجموعه گلدان‌هاست که تا کنون در هیچ نمایشگاهی آن‌ها را عرضه نکرده و برای نخستین بار در نمایشگاه حراج تهران به نمایش در آمده است.

آثار این هنرمند مازندرانی تا کنون در بیش از یکصد نمایشگاه گروهی و انفرادی داخلی و خارجی به نمایش در آمده است. پروژه هنری-اجتماعی «هنر در روستا» که از دهه ۸۰ فعالیت خود را آغاز کرد، یکی از فعالیت‌های هنری-اجتماعی برجسته این نقاش مازندرانی محسوب می‌شود.

حراج آثار هنری تهران هر سال در دو نوبت اقدام به برگزاری نمایشگاه و حراج آثار هنری می‌کند که نوبت نخست در اوایل تابستان برای آثار هنر مدرن و کلاسیک است و نوبت دوم هم اوایل زمستان به آثار هنر معاصر می‌پردازد. اما امسال با توجه به وضعیت کرونایی، هر دو حراج ادغام شد و حراج آثار هنر مدرن و هنر کلاسیک با هم به صورت نیمه‌حضوری و تلفنی با حضور تعداد محدودی از خریداران برگزار شده است.

در این دوره از حراج تهران فروش یک اثر از آیدین آغداشلو به قیمت ۱۲ میلیارد تومان رکورد قیمت آثار فروخته شده در حراج را متعلق به تابلویی از سهراب سپهری بود شکست./ایرنا

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال