امروز : جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت : ۶:۴۱ PM
گفتگوی عبارت
هادی فغانی رئیس آب و فاضلاب سوادکوه در گفتگو با عبارت مطرح کرد؛

حل مشکل آب آشامیدنی روستاهای لفور در روزهای آینده / مخزن ۲ میلیون لیتری در شیرگاه احداث خواهد شد / فرسودگی زیرساخت ها؛ بزرگ ترین مشکل اداره آب و فاضلاب سوادکوه

فغانی مدیر آب و فاضلاب سوادکوه+عبارت
    -     کد خبر: 58555
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۱۱|۱۱:۴۸
سرویس : جامعه >> شهری
رئیس آب و فاضلاب سوادکوه با اشاره به برنامه‌های دیگر این سازمان برای ارائه بهتر خدمات به مشترکین گفت: برخی برنامه‌ها و طرح‌ها برای آینده مد نظر ما قرار دارد که از جمله آن می‌توان به تعویض شبکه فرسوده، افزایش قطر لوله‌ها و از این دست پروژه‌ها اشاره کرد که با توجه به جمعیت روزافزون مازندران و به خصوص سوادکوه، ضروری نیز به نظر می‌رسد.

عبارت:  در دورانی که سایه کرونا سنگین‌تر از همیشه روی سر مازندران حس می‌شود و روزانه عده‌ای از همشهری‌ها و هم‌استانی‌های‌مان بر اثر این ویروس جان خود را از دست می‌دهند، بعضی از دستگاه‌های خدمات‌رسان شلوغ‌ترین دوران کاری خود را می‌گذرانند.

یکی از این دستگاه‌ها که از قضا مستقیما به مسئله‌ای مهم مانند بهداشت در این دوران حساس ارتباط دارد، اداره آب و فاضلاب است. اداره‌ای که مهم‌ترین وظیفه‌اش تامین آب برای مصارف روزانه مردم است و در استانی مانند مازندران با طبیعتی متفاوت، از کوه و جنگل گرفته تا دشت و دریا مسلما کار بسیاری دشواری را نیز به عهده دارد.

شهرستان سوادکوه‌شمالی یکی از شهرهای استان مازندران است که در دامنه کوه البرز واقع شده و همین امر، آبرسانی به تمام مناطق آن را با مشکلات همیشگی مواجه کرده است. در هفته‌های اخیر اما ورود مسافران به این شهر توریستی دشواری‌ها را بیشتر نیز نموده اما با تلاش فراوان تاکنون اختلالی در تامین آب مورد نیاز مردم ساکن این شهرستان بوجود نیامده است.

هادی فغانی مدیر آب و فاضلاب شهرستان سوادکوه در گفتگو با خبرنگار عبارت به دشواری‌های کار در این شهرستان بویژه در دوران کرونا اشاره کرد و گفت: اداره ما به بیش از 11 هزار مشترک در این شهرستان خدمات‌رسانی می کند و یکی از سختی‌های کار در سوادکوه این است که در آن واحد ما با 2 فرمانداری، 5 بخش‌داری و 27 شورا و دهیار سروکار داریم و پاسخگویی، مدیریت و هماهنگی این مجموعه‌ها در کنار هم کار آسانی نیست.

وی افزود: از ابتدای سال تا کنون موفق به 4500 متر لوله‌گذاری در مناطق مختلف شهرستان شدیم که شامل اصلاح شبکه، اصلاح خط انتقال، شبکه توزیع و بازسازی شبکه می‌شد. علاوه‌بر این 852 شکستگی ایجاد شده در شبکه توزیع نیز در سال 99 تعمیر شد.

فغانی ادامه داد: 168 انشعاب جدید نیز در این مدت در شهرستان نصب کردیم. همچنین ما به 12 روستای غیر تحت پوشش نیز خدمات می‌دهیم تا خدایی نکرده هیچ روستا و آبادی در سوادکوه از لحاظ آب آشامیدنی با مشکل مواجه نباشد.

مدیر آب و فاضلاب سوادکوه با اشاره به برنامه‌های دیگر این سازمان برای ارائه بهتر خدمات به مشترکین گفت: برخی برنامه‌ها و طرح‌ها برای آینده مد نظر ما قرار دارد که از جمله آن می‌توان به تعویض شبکه فرسوده، افزایش قطر لوله‌ها و از این دست پروژه‌ها اشاره کرد که با توجه به جمعیت روزافزون مازندران و به خصوص سوادکوه، ضروری نیز به نظر می‌رسد.

فغانی از پروژه بورخیل، مخزن بشل-مهدی‌آباد، تعویض 14 کیلومتر خط انتقال بشل و 40 کیلومتر لوله‌گذاری برای 14 روستای لفور به عنوان پروژه های در دست اقدام سازمان آب و فاضلاب برای شهرستان سوادکوه نام برد و تصریح کرد: طی هماهنگی که با آب منطقه‌ای داشتیم، احتمالا یکی از فازهای تصفیه‌خانه لفور که در زیر سد البرز ساخته و برای استفاده روستاها در نظر گرفته شده است در دهه فجر به بهره‌برداری برسد که تاثیر بسزایی در آبرسانی آن منطقه خواهد داشت. همچنین احداث یک مخزن 2 میلیون متر مکعبی برای شهر شیرگاه نیز از دیگر برنامه‌های در دست اقدام است که پیشرفت قابل توجهی نیز داشته است.

وی در خصوص مشکلات اصلی آب و فاضلاب در سوادکوه گفت: متاسفانه بزرگ‌ترین مشکل ما وجود زیرساخت‌هایی است که در طول سال‌ها فرسوده شده‌اند و باید برای نوسازی آن تلاش جدی انجام داد. علاوه‌بر آن بسیاری از پروژه‌های زیرساختی و راهسازی در شهرستان سوادکوه و بویژه مناطق روستایی برقرار است که در اجرای عملیات آنان گاهی ناخواسته صدماتی به سیستم آبرسانی وارد میشود که جبران آن برای ما دشواری‌های خودش را دارد.

مدیر آبفا سوادکوه افزود: شرایط طبیعی شهرستان نیز به گونه‌ای است که خط انتقال ما همواره در معرض خطر قرار دارد و در طول سال تعمیرات بخش جدا نشدنی از کار ما محسوب می‌شود. همه این‌ها درحالی است که با توجه به شرایط اقتصادی کشور وضعیت اعتبارات چندان تعریفی ندارد و مشترکان خوش‌نشین که بخش بزرگی از مشترکان سوادکوه را تشکیل می‌دهند نیز به علت کرونا هم کمتر به این منطقه سفر کردند و هم بدهی‌‌های معوقه آنان کمی افزایش یافته که برای ما مسئله مهمی است.

فغانی در انتها از حمایت‌ تمامی مسئولان استانی و شهرستانی تشکر و از مردم درخواست کرد تا در روزهای پایانی سال تا حد امکان در مصرف آب صرفه‌جویی نمایند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال