امروز : یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ساعت : ۱۲:۳۸ AM
شفاخانه / ۱۷۸
بسته ویژه دانستنی های روز سلامت در عبارت؛

روشی ارزان برای داشتن کبدی سالم / غذاهایی که دوباره گرم کردن شان اشتباه است / بخوابید و کالری بسوزانید! / کرونا چه بلایی سر مردان می آورد؟!

شفاخانه+عبارت
    -     کد خبر: 58583
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۱۲|۰۸:۵۵
«شفاخانه عبارت» بسته ویژه خبری حوزه ی سلامت است که به صورت یک روز در میان توسط تحریریه عبارت تهیه و منتشر می شود. با خواندن این ستون شما از به روزترین مطالب مرتبط با سلامت در مازندران و کشور مطلع خواهید شد.

روشی ارزان برای داشتن کبدی سالم

دکتر محمد قزلو افزود: چربی کبد به هرگونه رسوب در بافت کبد به صورت نابجا می گویند.

وی با اشاره به اینکه این بیماری، به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شود، اظهار داشت: نوع اولیه آن به خاطر شیوه نادرست زندگی از جمله تغذیه نامناسب، کم تحرکی و ماشینی شدن زندگی در کشورها بیش از ۵۰ درصد شیوع یافته است.

وی تاکید کرد: در نوع دوم این بیماری به دلیل مصرف برخی داروها و استفاده از الکل نظیر آنتی بیوتیک، تتراسایکلین، سدیم والپروات، متوتروکساید شکل می گیرد.

این فوق تخصص گوارش و کبد یادآور شد: همچنین بر اثر برخی از بیماری‌ها نظیر هپاتیت سی و برخی از خود ایمنی، بیماری کبد چرب اتفاق می‌افتد.

دکتر قزلو گفت: اگر بیماری کبد چرب درمان نشود باعث التهاب کبد شده و در نهایت باعث فیبروز و سیروز کبدی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: ژنتیک نقش بسزایی در این بیماری داشته و قالبا افرادی که چاق هستند در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

وی  افزود: همچنین کسانی که دچار سندروم های متابولیک از جمله فشار خون، چربی و قند خون و بیماری های قلبی عروقی هستند در معرض خطر بالای ابتلا به این بیماری قرار دارند.

 

 

غذاهایی که دوباره گرم کردن آن اشتباه است

وقتی صحبت از یک ناهار سریع اداری یا یک وعده عصرانه می شود معمولا باقی مانده غذای روز گذشته می تواند نجات دهنده باشد، از طرفی گرم کردن غذا در مایکروویو به تسریع روند کار کمک می کند. این روز ها افراد غذای باقی مانده شان را در فریزر گذاشته و مجدد آن را مصرف می کنند. این موضوع اگرچه اشکالی ندارد اما در برخی موارد می تواند خطرات جدی به همراه داشته باشد.

 
متاسفانه، دوباره گرم کردن بعضی غذاها می تواند شما را در معرض مسمومیت غذایی یا حتی بدتر از آن قرار دهد.
سیب زمینی
مشکل اصلی در گرم کردن مجدد سیب زمینی صرفا مربوط به فرآیند گرم شدن آن ها با مایکروویو یا اجاق گاز نمی شود زیرا اگر سیب زمینی پخته شده برای مدت زیادی در دمای اتاق خنک شود، ممکن است باکتری هایی که باعث بوتولیسم می شوند تشکیل دهند. اگر هم سیب زمینی در یک فویل بسته بندی شود این احتمال بیشتر خواهد شد.
با گرم شدن مجدد، باکتری ها کاملا از بین نمی روند حتی اگر ظرف آن به خوبی داغ شود. توصیه می شود سیب زمینی را بلافاصله پس از پخت مصرف کرده یا این که در یخچال گذاشته و آن را سرد سرو کنید تا از گرم کردن و مسمومیت غذایی ناشی از آن به دور باشید.
 
 قارچ
گرم کردن قارچ یک اشتباه بزرگ است زیرا حاوی پروتئین هایی می باشد که در صورت عدم نگهداری صحیح توسط آنزیم ها و باکتری ها آسیب می بیند و تغییر می کند. به عنوان مثال گرم کردن قارچی که در دمای اتاق به مدت طولانی مانده است می تواند باعث معده درد شود . اگر واقعا باید قارچ را دوباره گرم کنید بر اساس توصیه شورای اطلاعات غذایی، آن را حداقل تا 226 درجه سانتی گراد حرارت دهید یا به صورت سرد مصرف نمایید.
 
 مرغ
گرم شدن باقی مانده مرغ می تواند خطرناک باشد. اگرچه گرم کردن مجدد مرغ ممکن است منجر به مسمومیت غذایی نشود اما توصیه نمی شود؛ زیرا ترکیب پروتئینی آن تغییر می کند و باعث بروز مشکلات گوارشی خواهد شد.
برای گرم کردن مجدد باید اطمینان حاصل کنید که هر تکه از مرغ تا 79 درجه سانتی گراد گرم شود تا باکتری های خطرناک از بین بروند. علاوه بر این، اگر می خواهید مرغ پخته شده را مرتبا گرم کنید باید اطمینان حاصل کنید که کاملا مغزپخت شده باشد و در دمای کم و مدت طولانی گرم شود و همچنین مرغ را بیش از 3 روز نگهداری نکنید.
 
 تخم مرغ
سازمان غذا و دارو توصیه می کند که گرم شدن مجدد تخم مرغ هایی که حتی برای مدت کوتاهی در دمای اتاق سرد شده اند، می تواند خطرناک باشد. بنابراین هرگز نباید تخم مرغ یا غذاهایی حاوی آن را در هوای گرم و خارج از یخچال بیش از 1-2 ساعت قرار دهید. باکتری هایی چون سالمونلا می توانند به سرعت در غذاهایی حاوی تخم مرغ تکثیر یافته و منجر به مسمومیت غذایی جدی شوند.
 
 برنج
برنج پخته شده می تواند توسط یک باکتری به نام باسیلوس سرئوس آلوده شود. اگرچه این باکتری ها در اثر گرما می توانند بی خطر باشند اما در حقیقت هاگ ها سمی و مقاوم در برابر گرما می شوند.
برنج پخته شده را سریعا بخورید و اجازه ندهید ساعت ها در دمای اتاق بماند. اگر هم باید مجدد برنج را گرم کنید مطمئن شوید که هر قسمت از آن به خوبی گرم شده است. اگر هم در مایکروویو آن را گرم می کنید گاهی آن را بیرون آورده و کاملا هم بزنید تا خوب گرم شود.
 
 شیر مادر و غذای کودک
اگرچه می توان شیرمادر و غذای کودک را مجدد گرم کرد اما نباید آن را در مایکروویو گرم کنید. بر اساس توصیه متخصصین تغذیه، مایکروویو می تواند غذا را به طور ناموزون گرم کند و در نتیجه لکه های داغی ایجاد کند که باعث سوزانده شدن دهان و گلو حساس کودک خواهد شد. اگر نیاز به گرم کردن مجدد شیرمادر یا غذای کودک دارید؛ بهتر است آن را به صورت بن ماری روی کتری ولرم کنید.
 
غذاهای دریایی
بهتر است غذاهای دریایی را همیشه به صورت تازه مصرف کنید اما آیا گرم شدن مجدد آن بی خطر است ؟
در واقع این به نحوه نگهداری غذاهای دریایی بستگی دارد. بر اساس توصیه شورای غذا و دارو، غذاهای دریایی تازه صید شده که بلافاصله منجمد شده اند باید برای گرم شدن مجدد ایمن باشند. با این حال، غذاهای دریایی تازه یا پخته شده که مدتی در دمای اتاق مانده اند ممکن است باکتری هایی که می توانند باعث بیماری های غذایی شوند را در خود نگهداری کنند.
گرم شدن مجدد ممکن است باعث از بین رفتن این باکتری ها نشود و دانستن اینکه قبلا غذاهای دریایی چگونه نگهداری شده اند؛ دشوار است. علاوه براین، اگر غذاهای دریایی بیش از 2 ساعت در هوای گرم و خارج از یخچال باشند باید دور ریخته شوند. باکتری ها می توانند روی غذاهای دریایی در هر دمایی بین 4.4-60 درجه سانتی گراد به سرعت رشد کنند.
- اسفناج و کرفس
اسفناج و کرفس باقیمانده؛ احتمالا میان وعده موردعلاقه هیچ کس نیست اما علاوه براین، استفاده از این سبزیجات برگ دار در مایکروویو نیز مناسب نیست. نیترات موجود در آن ها می تواند با گرم شدن مجدد به نیتریت و سپس به نیتروزامین تبدیل شود. برخی از نیتروزامین ها سرطان زا هستند و میتوانند توانایی بدن را در حمل اکسیژن تحت تاثیر قرار دهند بنابراین اسفناج را بلافاصله پس از پختن مصرف کنید. همچنین حین گرم کردن مجدد غذا یا سوپی حاوی کرفس بهتر است کرفس آن را جدا و از غذا خارج نمایید.
 
غذای سلف سرویس
غذاهای سلف سرویس که ساعت ها در دمای اتاق روی میز گذاشته می شوند محل تولید میکروارگانیسم های خطرناک است زیرا باکتری ها روی غذاهای غیر یخچالی به سرعت تکثیر می شود. اگرچه اکثر شرکت های پذیرایی و رستوران های حرفه ای از دستورالعمل های ایمنی غذایی دقیق برای پیشگیری از بیماری های ناشی از غذا پیروی می کنند اما بدیهی است که غذاهای سلف اداری یا اجتماعات منازل به شدت کنترل نمی شوند. این بدان معناست که باکتری های موجود در غذاهای سلف ممکن است از قبل ناایمن باشند و گرم شدن مجدد باعث می شود تا میکروب ها به طور کامل از بین نروند.
اگر مهمانی به سبک سلف سرویس برگزار می کنید هرگز غذای تازه را به ظرف غذایی که قبلا پر شده و اکنون خالی شده است اضافه نکنید و هرگونه مواد فاسد شدنی را که بیش از 2 ساعت در هوای خنک یا یک ساعت در هوای گرم کنار گذاشته اند، دور بریزید.
 
غذا های چرب
هر روغنی تحمل حرارت متفاوتی دارد. اگر روغن را بیش از حد مطلوب گرم کنید؛ می تواند بخار های سمی تولید کند. غذاهایی که چرب هستند و روغن زیادی درخود دارند نباید در مایکروویو گرم شوند زیرا گرمای زیاد باعث بخار شدن آن و تولید سموم خطرناک می شود. اگر می خواهید آن را دوباره گرم کنید بهتر است با حرارت کم گرم کنید یا اصلا گرم نکنید.
 
 
 
 
بخوابید و کالری بسوزانید!
بسیاری از افراد اصلا خبر ندارند که هنگام خواب کالری می سوزانند. اگرچه خواب نسبت به فعالیت های روزانه به انرژی کمتری نیاز دارد اما باز هم در این دوره مغز شما فعال است و عملکرد های خاصی در بدن انجام می دهد. تعداد دقیق کالری های سوزانده شده هنگام خواب، بستگی به پیچیدگی بدن شما حین خواب، رژیم غذایی، ورزش و دیگر متغیر ها دارد.
 
اگر با مدیریت وزن یا سطوح انرژی مشکل دارید، باید فاکتور هایی که روی سوخت و ساز تاثیر می گذارند را در نظر بگیرید که به کنترل وزن و سلامت شما کمک خواهند کرد. لازم است بدانید که بدن شما وقتی در خواب هستید همچنان به سوزاندن کالری ادامه می دهد دلیل آن است که برای نگه داشتن عملکرد مغز، قلب، ریه ها و دیگر سیستم های حیاتی نیاز به انرژی دارد.
هنگام خواب چند کالری می سوزانید؟
تقریباً همه ما، در هر ساعت 50 کالری هنگام خواب می سوزانیم؛ البته که تعداد کالری های سوزانده شده حین خواب، بسته به سرعت سوخت و ساز و متابولیسم افراد متفاوت است. این سرعت سوخت و ساز به انرژی مورد نیاز برای عملکردهای ضروری مثل تنفس، فشار خون، تنظیم دما، رشد و ترمیم سلولی برمی گردد. سرعت سوخت و ساز در اکثر افراد تقریباً 80 درصد کل کالری های سوزانده شده در یک روز است. مغز هنگام خواب برای تولید انرژی کالری می سوزاند و 20 درصد کالری هایی که مصرف می کنیم، باید حین استراحت مصرف و سوزانده شود.
 
خواب زمانی است که بدن ما دوباره ترمیم می شود و خودش را بازسازی می کند. حین خواب، تنفسمان آرام تر شده و سرعت سوخت و سازمان کاهش پیدا می کند. به طور میانگین اکثر افراد 15 درصد کالری کمتری حین خواب در مقایسه با سرعت سوخت و ساز در طول روز می سوزانند.
 
چه عواملی روی سرعت سوخت و ساز اثر می گذارد ؟
سرعت سوخت و ساز در بین افراد مختلف، بسته به عوامل مختلفی متفاوت است که بعضی از آن ها می تواند دچار تغییر و تحول شود. این تغییرات بر اساس موارد زیر اتفاق می افتد:
 
- قد و وزن : هر چقدر که جثه فرد بزرگتر باشد، کالری بیشتری برای عملکرد بدن نیاز دارد.
- فیتنس : ماهیچه و عضله کالری بیشتری نسبت به چربی می سوزانند بنابراین افرادی که فیتنس کار می کنند و به طور مداوم فعال هستند، کالری بیشتری می سوزانند. حتی در حین استراحت هم کالری سوزی آن ها بیشتر است.
- جنسیت : عموماً مردان سرعت سوخت و ساز بالاتری نسبت به خانم ها دارند و در نتیجه کالری بیشتری هنگام خواب از بدن آن ها سوزانده می شود.
- سن : کودکان سوخت و ساز بالاتری دارند اما این سوخت و ساز بعد از بالا رفتن سن کاهش پیدا می کند.
- رژیم : رژیم غذایی سالم تراکم چربی را در بدن مدیریت می کنند.
- کیفیت خواب : کیفیت ضعیف خواب و خواب ناکافی اثرات منفی برای سوخت و ساز دارد.
- نژاد : بعضی از مطالعات نشان می دهد که نزاد سیاه پوستان سرعت سوخت و ساز کمتری دارد.
- ژنتیک : ژنتیک روی سرعت سوخت و ساز نیز اثرگذار است.
- هورمون ها و وضعیت های دارویی و پزشکی : بارداری، شیردهی، یائسگی، تیروئید پرکار، تیروئید کم کار و دیگر وضعیت ها همگی در افزایش یا کاهش سرعت سوخت و ساز دخیل هستند. پس اگر بیماری زمینه ای دارید، بهتر است که آن را برطرف کنید تا سرعت سوخت و ساز در شما؛ چه در بیداری و چه در خواب تعادل پیدا کند
 
آیا مراحل خواب روی تعداد کالری ها اثرگذار هستند ؟
همه مراحل خواب، میزان مساوی کالری را نمی سوزاند. از آن جایی که عملکرد هایی مثل تنفس و جریان خون در طول شب ادامه پیدا می کند، در نتیجه انرژی بدن برای هر کدام متفاوت است. بیشترین انرژی هنگامی است که ما به خواب عمیق می رویم. در طول این مرحله از خواب یا همان مرحله REM، ضربان قلب افزایش پیدا کرده و الگو های فعالیتی مغز، بسته به ساعت فعالیت در طول روز متفاوت خواهد شد.
 
افزایش فعالیت مغزی به گلوکز بیشتری نیاز دارد و در نتیجه سرعت سوخت و ساز هم بالا می رود.
 
در مرحله سوم خواب عمیق، ضربان قلب و تنفس و دمای مرکزی بدن کمی متعادل می شود؛ دقیقاً زمانی که هورمون رشد آزاد می شود. این مرحله سوم نقش بسیار مهمی در سلامت سیستم ایمنی ما ایفا می کند. اگر مغز به گلوکز کمتری در مرحله 3 خواب نیاز داشته باشد، سوخت و ساز به کمترین حالت می رسد.
 
آیا می توانیم تعداد کالری های سوزانده شده حین خواب را افزایش دهیم ؟
افزایش تعداد کالری های سوزانده شده حین خواب نیازمند افزایش سرعت سوخت و ساز هست. راحت ترین راه برای انجام این کار، خوردن غذای مناسب، ورزش کافی و خواب مناسب است. از آنجایی که ما هنگام بیداری کالری بیشتری می سوزانیم، ممکن است با یک شب نخوابیدن به طور موقت سطح کالری سوزی هم افزایش پیدا کند اما در طولانی مدت، به بیماری کمبود خواب مزمن دچار می شویم که قطعاً عاملی برای چاقی خواهد بود. کمبود خواب باعث به هم ریختگی هورمون ها می شود و میل ما را به غذاهای پرکالری افزایش می دهد.
 
کمبود خواب سطح کورتیزول را بالا می برد، روی تنظیم گلوکز بدن اثر می گذارد و باعث افزایش وزن خواهد شد، مقاومت به انسولین و دیابت نوع 2 را نیز افزایش می دهد. طولانی شدن تایم بیداری ممکن است کالری بیشتری بسوزاند و کالری های هنگام خواب را نیز محدود کند و در نتیجه توده عضلانی و ماهیچه ای بدن ما کاهش پیدا می کند اما چربی سوزی کم می شود. اگر بتوانید عادات صحیح خواب را داشته باشید و یک محیط تاریک و آرام و نسبتاً خنک را برای خوابیدن ایجاد کنید، قطعاً سوخت ساز شما حین خواب بهبود پیدا می کند.
 
 
 
کرونا چه بلایی سر مردان می آورد؟!

تاکنون شواهد محکمی دال بر تأثیر ویروس کرونا روی قدرت باروری وجود نداشت و محققان به طور قطع اعلام نکرده بودند که این بیماری ممکن است روی اندام های تناسلی هم تأثیر بگذارد. اما یافته های جدید حاکی از آن است که این ویروس که تقریبا تمام اندام های بدن انسان را تحت تأثیر قرار می دهد، روی اسپرم ها هم اثر گذاشته و باروری مردان را با مشکل مواجه می کند.

این اولین باری است که شواهدی مستقیم نشان می دهد که عفونت کووید- 19 با اثر بر کیفیت مایعات تناسلی، قابلیت های باروری را در مردان کاهش می دهد. باوجود این، محققان همچنان یافته های دقیق تر این موضوع هستند. به گفته آنها، بیمار شدن با هر نوع ویروسی به طور موقت تعداد اسپرم ها را به مدت چند هفته تا چند ماه کاهش می دهد تا حدی که گاهی ممکن است به صفر برسد.

این مساله، کار محققان را در تشخیص این که چه مقدار از این کاهش تعداد اسپرم بر اثر بیماری کووید بوده نه بر اثر بیماری دیگر، دشوار می کند. علاوه بر این، باید به این مسئله هم توجه کرد که هیچ مدرکی دال بر وجود ویروس کرونا در مایعات جنسی مردان و در نتیجه انتقال از طریق منی وجود ندارد.

محققان روی 105 مرد بارور بدون ابتلا به کووید و 84 مرد بارور که مبتلا به کرونا بودند، مطالعه کردند و مایعات تناسلی آنها را در فواصل 10 روزه به مدت 60 روز تجزیه و تحلیل قرار دادند. بررسی ها نشان می دهد که افزایش التهاب و استرس اکسیداتیو در سلول های اسپرم مردان مبتلا به کووید- 19 در مقایسه با مردان سالم عامل مهمی است که می تواند در ناباروری مردان مبتلا تأثیر داشته باشد. تجمع، تحرک و شکل اسپرم به طور مستقیم تحت تأثیر ویروی کرونا قرار دارد.

محققان با این تحقیقات دریافتند که این ویروس سلول های اسپرم را تحت تأثیر قرار می دهد که با کاهش کیفیت اسپرم و کاهش قدرت باروری آنها مرتبط است. اگرچه این مسئله به مرور زمان بهبود می یابد و از بین می رود، اما این مسئله در مبتلایان به کرونا با قدرت بیشتری خود را نشان می دهد و با شدت یافتن تغییرات، بیماری هم در فرد تشدید می شود.

همچنین محققان در تحقیقات خود شاهد فعالیت زیاد آنزیم ACE2 در مردان مبتلا به کووید بوده اند. این آنزیم، درواقع پروتئینی است که نقطه ورود ویروس به سلول ها محسوب می شود و ویروس با چسبیدن به آن، وارد سلول شده و بسیاری از سلول های انسانی را درگیر می کند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال