امروز : یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ساعت : ۱۲:۱۷ AM
شفاخانه / ۱۷۹
بسته ویژه دانستنی های روز سلامت در عبارت؛

چند دلیل برای اینکه نباید زیاد چای نوشید / دلیل اصلی پیر شدن صورت را بشناسید / معجزات خوردن یک حبه سیر / تقویت مو فقط با چند دمنوش های گیاهی ساده

شفاخانه+عبارت
    -     کد خبر: 58655
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۱۵|۰۸:۲۳
«شفاخانه عبارت» بسته ویژه خبری حوزه ی سلامت است که به صورت یک روز در میان توسط تحریریه عبارت تهیه و منتشر می شود. با خواندن این ستون شما از به روزترین مطالب مرتبط با سلامت در مازندران و کشور مطلع خواهید شد.

چند دلیل برای اینکه نباید زیاد چای نوشید

شاید کمتر چیزی به اندازه نوشیدن یک فنجان چای گرم بتواند احساس آرامش و رضایت را در انسان ایجاد کند، اما فواید این نوشیدنی به همین جا ختم نمی شود.

چای به واسطه خواص شفابخشی خود برای قرن ها در پزشکی سنتی مورد استفاده قرار گرفته است. افزون بر این، پژوهش های مدرن نشان می دهند که ترکیبات گیاهی موجود در چای ممکن است در کاهش خطر بیماری های مزمن، مانند سرطان، چاقی، دیابت و بیماری قلبی موثر باشند.

اگرچه مصرف چای به میزان متعادل انتخابی بسیار سالم برای بیشتر افراد است، مصرف بیش از حد این نوشیدنی - بیش از سه تا چهار فنجان یا 710 تا 950 میلی لیتر - در روز می تواند با برخی عوارض جانبی منفی همراه باشد که در ادامه با چند نمونه از آنها بیشتر آشنا می شویم.

کاهش جذب آهن

چای حاوی ترکیباتی به نام تانن ها است. تانن ها می توانند با آهن موجود در برخی مواد غذایی پیوند تشکیل داده و از جذب این ماده معدنی در دستگاه گوارش جلوگیری کنند.

کمبود آهن یکی از شایع‌ترین موارد کمبود مواد مغذی در جهان است و اگر دارای سطوح پایین آهن در بدن خود باشید، مصرف بیش از حد چای ممکن است این شرایط را وخیم‌تر سازد.

پژوهش ها نشان می دهند که تانن های چای احتمال بیشتری دارد در جذب آهن از منابع گیاهی نسبت به منابع حیوانی اختلال ایجاد کنند. از این رو، اگر یک رژیم غذایی گیاهخواری یا وگان محدود کننده را دنبال می کنید باید توجه بیشتری به میزان چای مصرفی خود داشته باشید.

میزان تانن موجود در چای می تواند با توجه به نوع و چگونگی آماده کردن چای به طور قابل توجهی متغیر باشد. گفته شده است که محدود کردن مصرف چای به سه فنجان در روز یا کمتر احتمالا محدوده امن برای بیشتر افراد است.

اگر با کمبود آهن در بدن خود مواجه هستید، اما از نوشیدن چای نیز لذت می برید، مصرف این نوشیدنی بین وعده های غذایی و نه بلافاصله پس از خوردن غذا را به عنوان یک اقدام احتیاطی در نظر بگیرید. با انجام این کار احتمال کمتری دارد که در توانایی بدن برای جذب آهن از غذای مصرفی اختلال ایجاد شود.

افزایش اضطراب، استرس و بی قراری

برگ های چای به طور طبیعی حاوی کافئین هستند. مصرف بیش از حد کافئین که از چای و منابع دیگر سرچشمه می گیرد، ممکن است به احساس اضطراب، استرس و بی قراری منجر شود.

یک فنجان (240 میلی لیتر) چای با توجه به نوع و شیوه دم کردن آن حاوی حدود 11 تا 61 میلی گرم کافئین است.

چای های سیاه معمولا حاوی کافئین بیشتری نسبت به انواع سبز و سفید هستند و هرچه زمان دم کشیدن طولانی‌تر باشد، محتوای کافئین چای نیز بیشتر خواهد بود.

پژوهش ها نشان می دهند که دوزهای کمتر از 200 میلی گرم کافئین در روز بعید است که موجب اضطراب چشمگیر در بیشتر افراد شود. با این وجود، برخی افراد نسبت به دیگران حساسیت بیشتری به آثار کافئین دارند و ممکن است نیازمند محدود کردن هرچه بیشتر مصرف این نوشیدنی باشند.

اگر فکر می کنید مصرف چای موجب احساس اضطراب و استرس در شما می شود، میزان مصرف این نوشیدنی را کاهش داده و این که آیا تغییری در علائم رخ می دهد یا خیر را بررسی کنید.

همچنین، شما می توانید مصرف چای های گیاهان دارویی بدون کافئین را مد نظر قرار دهید. چای های گیاهان دارویی یک چای واقعی در نظر گرفته نمی شوند زیرا از گیاه کاملیا سیننسیس در تهیه آنها استفاده نمی شود. در عوض، آنها از انواع مختلفی از مواد بدون کافئین، مانند گل ها، گیاهان دارویی، و میوه ها درست می شوند.

خواب بی‌کیفیت

از آنجایی که چای به طور طبیعی حاوی کافئین است، مصرف بیش از حد آن ممکن است در چرخه خواب انسان اختلال ایجاد کند.

ملاتونین هورمونی است که سیگنال فرا رسیدن زمان خواب را به مغز ارسال می کند. برخی پژوهش ها نشان می دهند که کافئین ممکن است تولید ملاتونین را مهار کرده که به خوابی با کیفیت پایین منجر می شود.

خواب ناکافی با برخی مشکلات روانی، از جمله خستگی، اختلال در حافظه، و کاهش دامنه توجه پیوند خورده است. افزون بر این، کمبود خواب مزمن با افزایش خطر چاقی و کنترل ضعیف بر قند خون مرتبط است.

کافئین در بدن افراد مختلف با سرعت های متفاوتی متابولیز می شود و پیش بینی دقیق چگونگی تاثیر آن بر الگوهای خواب در همه دشوار است.

برخی مطالعات نشان داده اند که حتی مصرف 200 میلی گرم کافئین شش ساعت یا بیشتر پیش از زمان خواب می تواند اثر منفی بر کیفیت خواب داشته باشد، در شرایطی که برخی مطالعات دیگر هیچ اثر چشمگیری را نشان نداده اند.

اگر علائم مرتبط با خواب بی کیفیت را تجربه می کنید و به طور منظم چای کافئین‌دار مصرف می کنید، شاید بهتر باشد میزان مصرف چای خود را کاهش دهید، به ویژه اگر نوشیدنی ها یا مکمل های دیگری که حاوی کافئین هستند را مصرف می کنید.

حالت تهوع

برخی ترکیبات موجود در چای ممکن است موجب حالت تهوع شوند، به ویژه زمانی که به مقدار زیاد یا با معده خالی مصرف می شوند.

تانن های موجود در برگ های چای مسئول طعم تلخ و گس چای هستند. ماهیت قابض تانن ها می تواند بافت گوارشی را نیز تحریک کند و به طور بالقوه به بروز علائمی ناخوشایند مانند حالت تهوع و معده درد منجر شود.

میزان چای مصرفی برای ایجاد چنین اثری از فردی به فرد دیگر می تواند متفاوت باشد.

افرادی با حساسیت بیشتر ممکن است این علائم را پس از نوشیدن یک یا دو فنجان (240 تا 480 میلی لیتر) چای تجربه کنند، در شرایطی که دیگران ممکن است بدون ایجاد هیچ علامتی پنج فنجان (1.2 لیتر) چای را نیز مصرف کنند.

اگر پس از نوشیدن چای با هر یک از این علائم مواجه می شوید، شاید بهتر باشد میزان مصرف کلی چای در هر وعده را کاهش دهید.

همچنین، شما می توانید افزودن اندکی شیر به چای یا مصرف مقداری غذا با چای را مد نظر قرار دهید. تانن ها می توانند با پروتئین ها و کربوهیدرات ها در غذا پیوند تشکیل دهند که می تواند احتمال تحریک گوارشی را به حداقل برساند.

سوزش سردل

کافئین موجود در چای ممکن است موجب سوزش سردل یا تشدید علائم بازگشت اسید شود.

پژوهش ها نشان می دهند که کافئین می تواند موجب شل شدن اسفنکتری شود که مری را از معده جدا کرده و در نتیجه، اجازه می دهد محتوای اسیدی معده راحت‌تر به سمت مری بازگردد.

همچنین، کافئین ممکن است به افزایش تولید اسید معده منجر شود.

البته نوشیدن چای ممکن است لزوما موجب سوزش سردل نشود. افراد در مواجهه با غذاهای مشابه واکنش های بسیار متفاوتی دارند.

اگر به میزان زیاد چای مصرف می کنید و به طور مرتب سوزش سردل را تجربه می کنید، کاهش مصرف چای و بررسی این که آیا علائم بهبود می یابند یا خیر می تواند اقدام مفیدی باشد.

عوارض بارداری

قرار گرفتن در معرض سطوح بالای کافئین از نوشیدنی هایی مانند چای طی دوران بارداری ممکن است خطر عوارضی مانند سقط جنین و وزن کم نوزاد هنگام تولد را افزایش دهد.

داده ها درباره خطرات مصرف کافئین طی بارداری مختلط هستند و همچنان به طور دقیق مشخص نیست که چه میزان کافئین بی خطر است. با این وجود، بیشتر پژوهش ها نشان می دهند که خطر عوارض اگر میزان مصرف روزانه کافئین کمتر از 200 تا 300 میلی گرم باشد، نسبتا پایین است.

محتوای کافئین چای می تواند بسیار متغیر باشد، اما معمولا بین 20 تا 60 میلی گرم در هر فنجان (240 میلی لیتر) است. از این رو، برای حفظ جانب احتیاط بهتر است میزان مصرف چای روزانه بیشتر از حدود سه فنجان (710 میلی لیتر) نباشد.

برخی افراد مصرف چای های گیاهان دارویی بدون کافئین به جای چای عادی را برای پرهیز از مصرف کافئین طی دوران بارداری ترجیح می دهند. با این وجود، تمام چای های گیاهان دارویی نیز برای استفاده طی دوران بارداری بی خطر نیستند.

به عنوان مثال، چای های گیاهی حاوی کوهوش سیاه یا شیرین بیان ممکن است موجب زایمان زودرس شوند و باید از آنها پرهیز کرد.

اگر باردار و نگران میزان مصرف کافئین هستید با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

سردرد

مصرف متناوب کافئین ممکن است به تسکین برخی انواع سردرد کمک کند. با این وجود، زمانی که کافئین به طور مزمن استفاده می شود، ممکن است اثری متضاد را ایجاد کند.

دریافت منظم کافئین از چای ممکن است به بروز سردردهای عودکننده منجر شود.

برخی پژوهش ها نشان می دهند که حتی 100 میلی گرم کافئین در روز نیز می تواند به سردرد عودکننده روزانه منجر شود، اما میزان مورد نیاز برای تحریک سردرد می تواند بر اساس تحمل هر فرد متفاوت باشد.

چای نسبت به انواع دیگر نوشیدنی های کافئین‌دار محبوب، مانند نوشابه یا قهوه، معمولا کافئین کمتری دارد، اما برخی انواع چای می توانند همچنان تا 60 میلی گرم کافئین در هر فنجان (240 میلی لیتر) داشته باشند.

اگر با سردردهای عودکننده مواجه هستید و فکر می کنید این شرایط با مصرف چای مرتبط است، کاهش یا قطع مصرف این نوشیدنی را برای مدتی مد نظر قرار داده و نتایج را بررسی کنید.

سرگیجه

اگرچه احساس سبکی سر یا سرگیجه یک عارضه جانبی کمتر شایع است، اما می تواند به واسطه دریافت بیش از حد کافئین از چای رخ دهد.

این علامت معمولا با دوزهای زیاد کافئین، معمولا بیش از 400 تا 500 میلی گرم یا تقریبا 6 تا 12 فنجان (1.4 تا 2.8 لیتر) چای مرتبط است. با این وجود، سرگیجه می تواند در افرادی که نسبت به این ماده حساسیت بیشتری دارند با دوزهای کمتر نیز رخ دهد.

به طور کلی، مصرف بیش از حد چای در یک وعده توصیه نمی شود. اگر با احساس سرگیجه پس از نوشیدن چای مواجه هستید، انواع با کافئین کمتر را انتخاب کرده یا با پزشک خود مشورت کنید.

وابستگی به کافئین

کافئین یک ماده محرک است و دریافت منظم آن از چای یا هر منبع دیگری می تواند به شکل‌گیری وابستگی منجر شود.

علائم ترک کافئین ممکن است شامل سردرد، تحریک پذیری، افزایش ضربان قلب و خستگی باشند.

سطح قرار گرفتن در معرض کافئین برای شکل گیری وابستگی می تواند به طور قابل توجهی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی پژوهش ها نشان می دهند که وابستگی به کافئین می تواند تنها پس از سه روز مصرف متوالی شکل گرفته و با گذشت زمان شدت آن افزایش یابد.

 

 

دلیل اصلی پیر شدن صورت را بشناسید

یک مطالعه جدید نشان داده است که کاهش وزن می‌تواند سن شما را بیشتر نشان دهد، زیرا از دست دادن چربی با تخلیه گونه‌ها و فرورفتگی چشم‌ها باعث تسریع در روند پیری می‌شود.

این پدیده «رژیم غذایی صورت» نامیده می‌شود، به این معنی که شکل صورت تحت تأثیر رژیم غذایی قرار می‌گیرد. پیش از این تصور می‌شد این پدیده به دلیل تأثیر نیروی جاذبه بر روی بدن با گذشت سن باشد.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ویسکانسین همچنین سی تی اسکن ۱۹ داوطلب میانسال را که در دو نوبت و با فاصله حداقل یک دهه انجام شده بود، مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها دریافتند که افتادگی پوست ناشی از نیروی جاذبه نیست، بلکه کاهش وزن باعث تسریع در روند پیری، تخلیه گونه‌ها و سنگین نشان دادن فک‌ها می‌شود.

تیم تحقیقاتی معتقد است کشف آن‌ها می‌تواند منجر به جراحی‌های پلاستیک بهتر شود و توضیح دهد که چرا گروهی از افراد مشهور پس از رژیم لاغری یک دهه پیرتر به نظر می‌رسند.

در جریان این تحقیق مشاهده شد که چربی صورت بیش از ۱۲ ٪ در طی یک دهه بین دو سی تی اسکن کاهش می‌یابد، که تئوری «کاهش وزن» «پیری صورت» را تأیید می‌کند، چرا که بیماران می‌خواهند جوان شوند.

دکتر آرون مورگان، محقق ارشد از کالج پزشکی در ویسکانسین گفت: تیم تحقیق معتقد است که از دست دادن عمیق چربی در صورت پشتیبانی از چربی قسمت فوقانی صورت را از بین می‌برد؛ بنابراین باعث تعمیق چین بینی می‌شود که از بینی تا دهان گسترش می‌یابد. همزمان از دست دادن چربی در نزدیکی سطح باعث می‌شود گونه‌ها باز به نظر برسند، و این بدان معنی است که فک پایین به سمت پایین‌تر می‌افتد و باعث می‌شود خط فک از بین رود، علاوه بر این چشم‌ها نیز به سمت داخل گود و فرو رفته اند.

او توضیح داد: قسمت فوقانی صورت در ابتدا چربی کمتری دارد، بنابراین کاهش چربی بارزتر است. در مقابل در ناحیه گونه یا باکال از دست دادن چربی نسبتاً کم است، بنابراین با تغییر در نواحی دیگر در مرکز صورت، این ناحیه پرتر به نظر می‌رسد.

۱۹ داوطلب شرکت کننده در مطالعه که در سنین بین ۴۶ تا ۵۷ سالگی بودند، در هر سی تی اسکن تحت لیفت صورت یا عمل زیبایی دیگری قرار نگرفتند. به همین دلیل تیم تحقیقاتی آمریکا توانست تغییرات رسوبات چربی در وسط صورت را اندازه گیری کند.

ضخامت چربی از حدود ۴۶.۵۰ سانتی متر مکعب در اسکن اولیه به ۴۰.۸ سانتی متر مکعب در سی تی اسکن دوم رسید، به عبارتی ۱۲.۲ درصد در طی یک دهه کاهش یافت.

با این حال، به وضوح مشاهده شد که درصد کاهش چربی در همه سطوح یکسان و سازگار نیست. در فضای سطحی، یعنی دقیقاً در زیر سطح پوست صورت، این کاهش فقط ۱۱.۳ ٪ بود، در حالی که زیر پوست این کاهش ۱۸.۴ ٪ بود.

تکنیک‌های جدید برای زیبایی شناسی

این مطالعه که نتایج آن در مجله جراحی پلاستیک و ترمیمی منتشر شده است، نشان می‌دهد این چربی‌ها هستند که به طور موثر صورت را برجسته می‌کنند. البته روش‌هایی برای جایگزینی یا جابجایی مجدد چربی‌های صورت به روش فیزیولوژیک بهتر وجود دارد.

دکتر مورگان معتقد است نتایج به دست آمده به جراحان پلاستیک کمک می‌کند تا روش‌های طبیعی تری برای جوان سازی صورت با هدف توزیع مجدد چربی صورت در جوانان طراحی کنند.

او تاکید کرد: نتایج ثابت می‌کند که این روش‌ها به کاهش وزن بدون سستی بافت با افزایش سن کمک می‌کند؛ بنابراین در تلاش برای بازسازی و جوان سازی صورت، علاوه بر روش‌های جراحی، باید از تکنیک‌های کاهش وزن نیز استفاده شود.

نظریه سنتی رایج این بود که بافت‌های نرم صورت به مرور زمان تحت تأثیر جاذبه زمین قرار می‌گیرند و بنابراین در بین افراد مسن افتاده‌تر هستند.

توصیه پزشکان

دکتر مورگان گفت: اگرچه این فکر که تضعیف رباط‌ها در وسط صورت می‌تواند منجر به ریزش بافت نرم شود، همچنان وجود دارد، اما شواهد جدید نیز به روند دیگری اشاره دارد.

او افزود: شاید دلیل اصلی پیر شدن صورت از دست دادن چربی در نزدیکی سطح پوست یا در مناطق عمیق باشد.

در نهایت، کارشناسان به افرادی که علاقه‌مند به کاهش وزن هستند، توصیه می‌کنند ضمن حفظ چهره‌ جوان و شاداب، رژیم لاغری تدریجی را رعایت کرده و علاوه بر دریافت ویتامین‌های اصلی، مقدار زیادی ماهی چرب، به ویژه چربی‌های امگا ۳، میوه‌ها و سبزیجات مصرف کنند.

 

 

 معجزات خوردن یک حبه سیر

سیر گیاهی خوش عطر و طعم است که به دلیل فواید درمانی فراوانی که دارد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این ماده حاوی یک ترکیب قدرتمند به نام آلیسین است که به کاهش کلسترول کمک می کند. فواید سلامتی سیر شامل کاهش علائم سرماخوردگی، کاهش فشار خون و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و همچنین اختلالات عصبی می شود.

فواید سلامتی سیر را در این مطلب به طور مفصل بررسی خواهیم کرد.

1. کاهش علائم سرماخوردگی و سرفه

مقاله ای در سال 2014 که در بنیاد همیاری کاکرین پس از بررسی های سیستماتیک منتشر شده است، به مطالعه ای اشاره کرده که 146 شرکت کننده را در طی سه ماه ارزیابی کرده اند تا تاثیر سیر بر بیماران مبتلا به سرماخوردگی و سرفه را ارزیابی کند. به عنوان بخشی از مطالعه، محققان تعداد شرکت کنندگان را به دو گروه مساوی تقسیم کردند. یک گروه دارو گرفتند و گروه دیگر سیر باید مصرف می کردند. در پایان مطالعه، محققان دریافتند افرادی که هر روز به مدت سه ماه به جای دارونما سیر مصرف می کنند، در مقایسه با گروه دارونما، سرماخوردگی کمتری را تجربه خواهند کرد.

2. کاهش فشار خون

طبق گزارش سال 2014 که در مجله کنترل فشار خون منتشر شد، نشان داد عصاره سیر توانایی کاهش فشار خون در افراد با فشار خون بالا را دارد. با این وجود، مطالعات دیگری لازم است تا بررسی شود که آیا مصرف سیر می تواند یک روش درمانی جایگزین برای فشار خون بالا باشد.

3. کاهش سطح کلسترول

سیر خام، سرشار از ترکیب آلیسین، که از اکسیداسیون کلسترول LDL (بد) جلوگیری می کند. تحقیقات نشان می دهد که میزان کلسترول و تری گلیسیرید در موش هایی که سیر خام مصرف می کنند، کاهش می یابد. با این حال، تحقیقات کافی برای اثبات قطعی این مزیت سلامت صورت نگرفته است.

4. سلامت قلب را تقویت می کند

سیر دارای ویژگی های محافظت کننده قلبی قابل توجهی است که می تواند به جلوگیری از بیماری هایی مانند آترواسکلروز، هایپرلیپیدمی، ترومبوز، فشار خون بالا و ... کمک کند. در حالی که بیشترین بررسی های انجام شده از همبستگی بین مصرف سیر و محافظت از قلب پشتیبانی می کند، در مطالعه ژورنال تغذیه، برای تصمیم گیری در مورد شکل و دوز مناسب برای مصرف روزانه، تحقیقات بیشتری لازم است. در صورت استفاده صحیح از این گیاه مغذی، در مقایسه با استفاده از دارو های مختلف، دوز، مدت و اثر متقابل آن، باید نتایج نزدیک به هم داشته باشند.

5. خواص محافظت کننده عصبی

خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی سیر خام ممکن است به پیشگیری از بیماری های عصبی کمک کند.

6. جلوگیری از مسمومیت با فلزات سنگین

دوز های بالا سیر ممکن است از آسیب اندام ناشی از فلزات سنگین جلوگیری کند. ترکیبات گوگرد موجود در این گیاه به طور چشمگیری سطح سرب در خون را کاهش می دهد. آن ها همچنین از علائم سمی که با سر درد و افزایش فشار خون ظاهر می شوند، جلوگیری می کند و همچنین به جذب بهتر آهن و روی در خون کمک می کنند. گزارش سال 2012 منتشر شده در فارماکولوژی و سم شناسی پایه و بالینی نشان می دهد که سیر در کاهش غلظت سرب در بافت خون بسیار مؤثر است.

7. زخم ها را بهبود می بخشد

به عنوان یک گیاه درمانی موثر برای زخم های آلوده نیز موثر عمل می کند. 2 حبه خرد شده را روی ناحیه آلوده قرار دهید تا تسکین فوری حاصل شود.

8. افزایش سلامت استخوان

گیاهانی مانند سیر و پیاز ممکن است، بر میزان استروژن در زنان و یائسگی تأثیر بگذارد و خطر ابتلا به آرتروز را کاهش دهد. آنها همچنین ممکن است، پوکی استخوان را به حداقل برسانند و سلامت کلی استخوان را در آقایان و خانم ها بهبود بخشند.

9. هضم را تقویت می کند

گنجاندن روزانه یک حبه سیر خام در رژیم غذایی به مشکلات گوارشی کمک می کند. حتی ممکن است التهاب یا سوزش کانال معده با استفاده از این گیاه را کاهش دهد. سیر به پاکسازی بیشتر مشکلات روده مانند دیسانتری، اسهال و کولیت کمک می کند. نقش آن در دفع مواد زایئد موثر است. این ماده روی باکتری های خوب روده تأثیر نمی گذارد، بلکه انواع مضر را از بین می برد. این نه تنها هضم را بهبود می بخشد بلکه به تسکین گاز معده نیز کمک می کند.

10. قند خون را تنظیم می کند

براساس مطالعه ای که در ژورنال تغذیه منتشر شده است، خوردن یک سیر خام باعث کاهش قند خون می شود.

 

 

 تقویت مو فقط با چند دمنوش های گیاهی ساده
اگر در حال حاضر به این دلایل یا هر دلیل دیگری، ریزش مو را تجربه می‌کنید، باید بدانید که مصرف برخی چای‌های گیاهی می‌تواند باعث کاهش سرعت و یا معکوس شدن روند ریزش مو شود.
 
با این که شواهد کافی برای مؤثر بودن استفاده از برخی گیاهان دارویی برای درمان ریزش مو وجود دارد اما قبل از استفاده از هرگونه دمنوش با پزشک خود مشورت کنید.
 
تقویت مو با دمنوش بابونه
جین ولنت، نویسنده کتاب آروماتراپی، توصیه می‌کند پوست سر خود را با دم‌کرده‌ی گل بابونه به خوبی شستشو دهید تا روند ریزش مو معکوس شود! برای ساخت این دمنوش به یک لیتر آب جوش و یک مشت گل بابونه نیاز دارید. گل‌ها را به مدت 20 دقیقه بگذارید که در این آب جوش بماند تا دم بکشد.
 
سپس این دم‌کرده را صاف کرده و بگذارید تا خنک شود. پس از شستن موهای خود، دم‌کرده‌ی بابونه را روی مو و پوست سر خود به خوبی بمالید. پس از آن نیازی نیست بابونه را از روی سر بشویید.
 
بابونه برای کودکان و کسانی که دارای پوست حساس هستند، به اندازه کافی ملایم و ایمن است، به این معنی که شما می‌توانید بدون نگرانی این درمان گیاهی را روزانه تکرار کنید.
 
تقویت مو با دمنوش مریم‌گلی
مریم گلی یک درمان سنتی متداول برای جلوگیری از ریزش مو و از دست دادن حافظه‌ی ناشی از افزایش سن است. مریم گلی را به دو صورت می‌توان برای تقویت مو استفاده کرد؛ هم به صورت موضعی و هم به صورت نوشیدن دمنوش آن.
 
روش استفاده از مریم گلی به صورت موضعی: بدین منظور در یک لیتر آب در حال جوش حدود 30 گرم برگ مریم گلی ریخته و بگذارید 30 تا 45 دقیقه در آن خیس بخورد و یا به عبارتی دم بکشد. سپس با آن مو را شستشو دهید.
 
روش استفاده از مریم گلی به صورت دمنوش: برای آماده کردن دمنوش روزانه این گیاه، یک قاشق غذاخوری برگ خشک شده‌ی گیاه مریم گلی را در یک فنجان آب جوش ریخته و بگذارید 10 دقیقه بماند تا دم بکشد و در صورت تمایل آن را با کمی عسل شیرین کرده و نوش جان کنید.
 
در دوران بارداری از این گیاه دارویی استفاده نکنید.
 
تقویت مو با دمنوش گیاه گزنه
ریزش مو ممکن است به علت کمبود مواد معدنی رخ دهد، که این کمبود می‌تواند یا در نتیجه‌ی یک رژیم غذایی فقیر ایجاد شود و یا مشکل جذب مواد معدنی وجود داشته باشد. بر طبق  دایره المعارف گیاهان شفادهنده ، گزنه ممکن است مانند یک دیوروتیک در بدن عمل کند، به این معنی که ادرارآوری را تحریک کرده و به بدن در از بین بردن مواد سمی که وجودشان موجب می‌شود بدن نتواند به خوبی مواد مغذی را جذب کند، کمک نماید.
 
گزنه همچنین حاوی مقادیر خوبی از مواد معدنی ضروری، از جمله آهن می‌باشد و نوشیدن دمنوش آن می‌تواند کمبودهای این مواد معدنی را جبران کند.
 
گزنه برای اکثر افراد امن است، اما قبل از مصرف آن به صورت دارویی حتماً با پزشکتان مشورت نمایید.
 
به طور کلی به خاطر داشته باشید که مصرف گیاهان دارویی و دمنوش ها به صورت گه گاهی به ندرت مشکلی ایجاد می‌کند اما وقتی می‌خواهید آن‌ها را هر روز و به مقدار مشخصی مصرف نمایید حکم یک داروی گیاهی را دارد که در این صورت در اغلب موارد باید با پزشک در مورد آن صحبت کنید؛ زیرا ممکن است آن گیاه برای مسائل دیگری در بدن شما مشکلی ایجاد کند و یا این که مثلاً با دارویی که مصرف می‌کنید تداخل داشته باشد.
 
تقویت مو با دمنوش رزماری
رزماری یک گیاه تحریک‌کننده است که به تنظیم گردش خون کمک می‌کند؛ از این رو مصرف دمنوش آن می‌تواند از ریزش مویی که به دلیل جریان خون ضعیف و نامناسب بدن باشد، جلوگیری کند.
 
با این که شواهد قطعی کمی در این مورد وجود دارد اما  دایره المعارف مصور درمان‌های گیاهی به مصرف روزانه یک فنجان دمنوش رزماری برای رشد مجدد موها پس از شیمی درمانی توصیه می‌کند.
 
مصرف مقادیر زیاد رزماری ممکن است قاعدگی را تحریک کند، به همین دلیل از مصرف دارویی آن در زمان بارداری بپرهیزید.
 
تقویت مو با دمنوش جینکوبیلوبا
 جینکوبیلوبا Ginkgo biloba درخت بومی چین است. برگ‌های بادبزنی شکل درخت جینکو می‌تواند به تحریک گردش خون، به ویژه در مغز و سیستم عصبی کمک کند. جینکو با تقویت گردش خون به کاهش تنش عصبی و ریزش موی ناشی از استرس کمک می‎کند. افزایش گردش خون ناشی از مصرف دمنوش جینکو در پوست سر به تقویت موهای ضعیف کمک می‌کند.
 
جینکو ممکن است در دوزهای بالا سمی باشد، بنابراین قبل از مصرف آن باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال