امروز : یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ساعت : ۱۲:۵۸ AM

گازرسانی با تریلی به روستاهای نوشهر / چشم مردم به چرخ کامیون ها

کامیون حمل گاز+عبارت
    -     کد خبر: 58689
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۱۵|۱۴:۱۹
روشنایی مشعل های گاز خانه‌های شهروندان مناطق کوهستانی مازندران وابسته به تریلرهای حمل گاز است، این امر گازرسانی در فصل بارندگی را سخت و حتی در مواقع یخبندان غیرممکن می کند.

عبارت: دل شهروندان کوهستانی پول و کجور فقط به این خوش است که علمک گاز جلوی درب خانه‌هایشان نصب شده است و به گرما و شعله‌های آن چندان دلگرم نیستند.

هربار که دمای هوا افت می‌کند، فشار مردمان بخش کوهستان نشین نوشهر بالا می‌رود و شعله‌های گازشان خاموش می‌شود و باید چشم انتظار رسیدن تریلرهایی باشند که حامل کپسول‌های گاز سی ان جی هستند.

گازرسانی به شهرهای بالادست و کوهستانی پول وکجور نوشهر به صورت سی ان جی و فشرده در سال ۹۵ افتتاح شد و از آن سال به بعد در فصل زمستان و سرد، اهالی نگران قطع و افت فشار گاز هستند.

جاده‌های صعب العبور و کوهستانی مسیر کجور – نوشهر سبب شده که تردد تریلرهای سوخت رسان به سختی صورت گیرد و در صورت بارش برف و یخبندان، عبور از گردنه‌های کوهستانی غیرممکن می‌شود.

در حال حاضر روزانه شش دستگاه تریلر کپسول‌های سوخت دو ایستگاه سی ان جی گاز در بخش پول و کجور را تأمین می‌کنند و قطع گاز و خاموش شدن بخاری، سردی را به خانه‌های شهروندان کوهستان نشین ارمغان می‌آورد.

طرح گازرسانی در بخش کوهستانی پول و کجور به شیوه ال ان جی بود که به دلیل تحریم‌های ظالمانه تبدیل به سی ان جی شد و قرار بود اگر این طرح جوابگو باشد در دیگر مناطق کوهستانی نیز اجرا شود.

سعید یزدانی فرماندار نوشهر با بیان اینکه مدل گازرسانی به شیوه سی ان جی در بخش کوهستانی ایده آل ترین مدل نبوده است، افزود: هرچند گازرسانی رفاه اجتماعی را ارتقا رابالا برده ولی مدلی مناسب نبود.

وی با اظهار اینکه در اجرای این طرح، اشتباهات ریز زیادی وجود داشته است، افزود: در جانمایی مراکز و ایستگاه‌های سی ان جی تدبیر لازم صورت نگرفت و منطقه‌ای در پلو انتخاب شد که شیب بسیار بالایی دارد و اگر یک کیلومتر پایین‌تر در دشت پول انتخاب می‌شد، مشکلات کنونی وجود نداشت.

یزدانی با اظهار اینکه در حال حاضر تردد تریلی‌ها در گردنه بشم با مشکل مواجه بوده و به سختی انجام می‌شود، عنوان کرد: اگر ایستگاه یک کیلومتر پایین‌تر انجام می‌شد، مشکلات کنونی را نداشتیم زیرا جانمایی سی ان جی در شیب بالای ۳۵ درجه و سرپیچ مشکل را افزون کرده است.

وی با عنوان اینکه مسیر اصلاح پروژه را در پیش گرفتیم و نسبت به رینگ کردن ایستگاه‌های پول و کجور اقدام کردیم، ادامه داد: این سبب می‌شود که در شرایط سخت ایستگاه پول تزریق و از طریق خط لوله ایستگاه کجور تزریق می‌شود.

فرماندار نوشهر یادآور شد: این طرح سبب می‌شود که در حال حاضر به اندازی ظرفیت ایستگاه‌های پول وکجور در خط لوله، ذخیره گاز وجود دارد و علاوه براین دنبال آن هستیم که خط گاز را از ونوش به کجور وبلده منتقل کنیم.

یزدانی با اظهار اینکه خط مرزن آباد پایدار است، گفت: خط مرزن آباد به دوآب و سپس پول وصل می‌شود، گفت: با اجرای این طرح دیگر حمل گاز با تریلی رفع می‌شود.

حمزه امیر تیموری سرپرست شرکت گاز مازندران نیز با بیان اینکه در حال حاضر گاز طبیعی به صورت فشرده و به وسیله دو تریلر حمل مخازن سی ان جی و با شش کفی و هرکفی با چهار بسکت از جایگاه سی ان جی چالوس سوخت گیری و جایگاه گاز کجور و پول حمل می‌شود، افزود: در حال حاضر پیمانکار مربوطه باید هر شبانه روز شش سرویس تریلر در رفت آمد بوده و با توجه به برفی بودن جاده و بارش باران، عدم حرکت در شیب‌های خطرناک جاده و هزینه‌های سرسام آور دیگر جوابگو نیست.

پروژه گاز کجور اجرا می‌شود

وی با اظهار اینکه طرح گازرسانی به شیوه سی انی جی مورد تجدید نظر قرار گرفت و طرح انتقال خطوط لوله در دست مطالعه است، افزود: با اجرای خطوط لوله تغذیه و توزیع مابین شهرهای پول وکجور اجرا شده و مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی با اظهار اینکه بزرگترین پروژه گازرسانی به بخش کجور در دست اقدام است، ادامه داد: پروژه انتقال خطوط لوله از مرزن آباد به پول نیز در برنامه مطالعه قرار دارد.

وی در عین حال اظهار امیدواری کرد که گازرسانی به کجوز تا مردادماه سال آینده عملیاتی می‌شود.

گازرسانی به کجور در حال مطالعه است

در عین حال محمدعلی محسنی بندپی نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس نیز با بیان اینکه مطالعات اولیه و نقشه برداری گازرسانی به بخش کجور نوشهر در حال مطالعه است، افزود: عملیات اجرای این طرح بزودی آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه اعتبار لازم برای گازرسانی به کجور تأمین شده است، افزود: نقشه مرحله اول به طول حدود پنج کیلومتر از شهرک صنعتی مرزن آباد آغاز می‌شود و تا دوآب بخش کجور پایان می‌یابد.

وی با بیان اینکه گازرسانی به شیوه سی ان جی پاسخ نمی‌دهد، گفت: اتصال گاز به شبکه سراسری از طریق ونوش نوشهر از مهمترین برنامه‌ها است.

با مصوبه هیئت دولت ۹۰۰ میلیارد تومان برای گازرسانی روستاهای بالادست و کوهستانی مازندران درنظر گرفته شده است و با تزریق این اعتبار امید می‌رود ایستگاه‌های گاز پول وکجور به شبکه سراسری وصل و نگرانی خانوارهای روستایی منطقه رفع شد و دیگر چشم به راه تریلی‌های گازرسان نباشند.

کارنامه چندساله گازرسانی به شیوه سی ان جی در بخش کوهستانی کجور نوشهر و قطع مکرر در فصل‌های مختلف سال سبب شد تا پرونده گازرسانی به این شیوه بسته شود و اینک متولیان امر درپی چاره اندیشی برای پاک کردن صورت مسئله هستند./مهر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال