امروز : یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ساعت : ۱:۱۸ AM
شفاخانه / ۱۸۰
بسته ویژه دانستنی های روز سلامت در عبارت؛

تایید یک واکسن خارجی دیگر برای ورود به ایران / ۳ راهکار ساده برای خلاصی سریع از سرماخوردگی / دلایل احساس خستگی همیشگی را بهتر بشناسید / چه کسانی در ایران زودتر واکسن کرونا می‌زنند؟

شفاخانه+عبارت
    -     کد خبر: 58766
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۱۸|۰۸:۳۸
«شفاخانه عبارت» بسته ویژه خبری حوزه ی سلامت است که به صورت یک روز در میان توسط تحریریه عبارت تهیه و منتشر می شود. با خواندن این ستون شما از به روزترین مطالب مرتبط با سلامت در مازندران و کشور مطلع خواهید شد.

تایید یک واکسن خارجی دیگر برای ورود به ایران

کیانوش جهان‌پور، رئیس روابط عمومی سازمان غذا و دارو درباره واکسن کرونا طی توییتی نوشت: مستندات تکنیکال و گزارش تفصیلی مطالعه پیش بالینی و مراحل ۳ گانه کارآزمایی بالینی یک واکسن خارجی دیگر تکمیل شده و در حال داوری در کمیسیون تشخیص صلاحیت ساخت و ورود دارو و فرآورده های بیولوژیک است.

 

 

۳ راهکار ساده برای خلاصی سریع از سرماخوردگی

 فصل پاییز و زمستان به فصل سرماخوردگی مشهور است. به سختی فردی را می‌توان یافت که دستکم یک بار در سال به سرماخوردگی مبتلا نشود. آبریزش بینی، سرفه و عطسه از رایج‌ترین علائم سرماخوردگی محسوب می‌شود.

با این حال، در بسیاری از موارد می‌توان بدون مراجعه به پزشک و با کمی استراحت این بیماری را درمان کرد. توصیه مرکز سلامت همگانی انگلیس به افراد مبتلا به سرماخوردگی استراحت کردن و خوابیدن، گرم نگه داشتن خود، نوشیدن آب کافی شامل آب، آب میوه و ...، و غرغره کردن آب و نمک است.

در عین حال، بسیاری از مردم به دنبال خلاصی سریع از علائم سرماخوردگی هستند. در این رابطه دکتر سارا جرویس ۳ توصیه در این زمینه مطرح می‌کند. توصیه نخست استفاده از اسپری دهان است. در واقع، عوامل بیماری زا و ویروس سرماخوردگی از طریق دهان و بینی وارد بدن می‌شوند. استفاده از اسپری‌های ضدعفونی کننده دهان می‌تواند به نابودی این ویروس‌ها کمک کند. تحقیقات نشان داده است مبتلایان در صورت مصرف این اسپری‌ها نیمی از علائم بیماری در آن‌ها از بین می‌رود.

راهکار دوم، افزودن مخروط سانان به رژیم غذایی است. مخروط سانان گیاهانی از خانواده کاسنیان هستند و بومیان آمریکایی از آن به طور گسترده به عنوان دارو استفاده می‌کنند. تحقیقات نشان داده است این گیاهان برای درمان سرماخوردگی مناسب است.

راهکار سوم نیز مربوط به مصرف ویتامین C می‌شود. تحقیقات متعدد نشان داده است کمبود ویتامین سی، بدن را مستعد ابتلا به بیماری‌های گوناگون می‌کند. ویتامین سی در واقع باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. مطالعات حاکی از آن است مصرف دوز بالای ویتامین سی می‌تواند باعث کاهش شدت و طول بیماری سرماخوردگی شود.

 

 

چه کسانی در ایران زودتر واکسن کرونا می‌زنند؟

با ورود اولین محموله واکسن کرونا از کشور روسیه، حالا همه منتظر شروع واکسیناسیون علیه بیماری کووید ۱۹ هستند.

حیدر محمدی مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو، با عنوان این مطلب که قرار است با ورود اولین محموله از واکسن روسی به تدریج و ظرف هفته‌های آینده ۲ میلیون دوز واکسن برای تزریق به یک میلیون نفر در کشور فراهم شود، گفت: اولویت‌های تزریقی طبق اعلام وزارت بهداشت، ابتدا کادر درمان و سپس سالمندان و بیماران خاص و صعب العلاج تخصیص خواهد یافت.

وی در خصوص واکسن روسی، افزود: حدود یک ماه قبل مستندات مجموعه واکسن سازی گامالیا در خصوص واکسن اسپوتنیک ۵ به وزارت خارجه ارسال شد. این مستندات در چندین فاز مورد مطالعه قرار گرفت و پس از انجام مطالعات پیش بالینی در فاز سوم بررسی‌ها، این واکسن بر روی ۱۲ هزار و ۸۰۰ نفر انجام شد که نتایج ارائه شده مجموعه گامالیا از مثبت بودن این آزمایش‌ها حکایت دارد و در نهایت پس از تائید نهایی این واکسن در کمیسیون مربوط، مجوز مصرف اضطراری این محصول صادر گردید.

در همین حال، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، معاون کل وزارت بهداشت گفت: تا کنون فقط ۱.۵ درصد از جمعیت جهان واکسن کرونا تزریق کرده اند.

وی افزود: البته در این روند یک شکست اخلاقی و انحطاط فرهنگی به نمایش گذاشته شد به طوری که طبق پیش بینی‌ها، در حال حاضر گروه‌های آسیب پذیر مانند افراد مسن و دارای بیماری‌های زمینه‌ای و کادر درمان کشور، در بیشتر کشورهای دنیا تا یک ماه آینده تحت واکسیناسیون کامل قرار خواهند گرفت و مابقی هم تا اردیبهشت ۱۴۰۰ و اکسینه خواهند شد. این در حالی است که مردم کشورهای با درآمد متوسط در انتهای سال ۲۰۲۱ و اواسط ۲۰۲۲ و کشورهای فقیر هم در انتهای سال ۲۰۲۲ واکسینه خواهند شد.

حریرچی از ممنوعیت خروج واکسن کرونا از اروپا خبر داد و گفت: با اینکه ادعای بسیاری در خصوص فعالیت‌های بشر دوستانه از اروپا به گوش می‌رسد اما ممنوعیت‌های جدی برای خروج واکسن کرونا گذاشته اند این در حالی است که کشورهایی همچون آلمان، فرانسه، آمریکا، کانادا و استرالیا به ازای هر یک نفر حدوداً ۴ الی ۱۱ واکسن خریداری کرده اند و در حال احتکار آن هستند.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: در حال حاضر هیچکس نمی‌داند که واکسن‌های موجود ۶ ماه ایمنی ایجاد می‌کند یا کمتر و یا بیشتر پس به این خاطر اقدام به احتکار واکسن می‌کنند تا در پاییز و زمستان آینده مصرف نمایند و در صورتی هم که نیاز به واکسن نداشتند با قیمت آزاد وارد بازار خواهند کرد. ضمن اینکه هنوز خود کشورهای اروپایی و آمریکایی در زنجیره توزیع واکسن کرونا با مشکل مواجه هستند با اقدامی که به ظلم دو جانبه شبیه‌تر است در فکر ایجاد بازار آزاد در کشورهای آفریقایی و فقیرند.

حریرچی در خصوص نحوه عرضه واکسن کرونا در کشور، گفت: عرضه واکسن کرونا از هر نوعی در کشور رایگان خواهد بود و مشخصاً فقط از طریق شبکه بهداشت توزیع می‌گردد.

وی افزود: از آنجا که نگهداری واکسن کرونا، شرایط خاص و در دمایی زیر ۲۰ درجه ممکن خواهد بود تزریق آن فقط در محل شبکه‌های بهداشتی انجام می‌شود.

کیانوش حهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو، در واکنش به اظهارات یک مقام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که از احتمال قاچاق واکسن کرونا از کشور خبر داده بود و خواستار رهگیری واکسن کرونا از طریق سامانه «تی تک» شده است، به خبرنگار مهر، گفت: بهتر است دوستان با آگاهی قبلی در مورد واکسن صحبت کنند. زیرا، سابقه طولانی در انجام واکسیناسیون هستیم و توانسته ایم بیماری‌های زیادی را از طریق واکسیناسیون، کنترل و ریشه کن کنیم. بنابراین، دلیلی ندارد که نگرانی بابت واکسن کرونا داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه واکسن کرونا در کشور رایگان خواهد بود، تصریح کرد: برنامه ریزی وزارت بهداشت به گونه‌ای است که گروه‌های در اولویت دریافت واکسن از طریق خرید مستقیم و کووکس، واکسینه خواهند شد و در ادامه سایر گروه‌ها با واکسن تولید داخل واکسینه خواهند شد.

در همین حال، حسین کرمانپور مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، در ارتباط با گروه‌های در اولویت برای دریافت واکسن کرونا، گفت: بر اساس آنچه به عنوان تقسیم بندی گروه‌های در اولویت مشخص شده است، نیروهای بخش ICU به نخستین گروه از کادر درمان، این واکسن را دریافت خواهند کرد.

این در حالی است که سخنگوی سازمان غذا و دارو، در گفتگو با خبرنگار مهر، عنوان داشته است که ظرف روزهای آینده و به دنبال نمونه برداری از اولین محموله واکسن روسی، کار واکسیناسیون آغاز خواهد شد.

 

 

دلایل احساس خستگی همیشگی را بهتر بشناسید

اگر از جمله افرادی هستید که به صورت دائمی احساس خستگی می‌کنید، احتمال دارد به «خستگی آدرنال» مبتلا شده باشید. هنوز تعریف دقیق و مشخصی از خستگی آدرنال ارائه نشده، با این حال، علائم آن به طور مشخص از سوی متخصصان تشریح شده است.

در واقع، پزشکان از واژه خستگی آدرنال برای تشریح ترکیبی از علائم مختلف که شامل موارد ذیل می‌شود، استفاده می‌کنند:

۱- بی حالی و خستگی
۲- بدن درد
۳- حالت اضطراب
۴- فشار خون پایین
۵- اختلالات خواب
۶- مشکلات گوارشی
۷- میل شدید به خوردن نمک و غذاهای شور

غدد آدرنال در بالای کلیه‌ها قرار دارند و وظیفه تولید هورمون‌های مختلف برای مبارزه با شرایط دشوار و سخت را برعهده دارند. برخی بر این باورند، زمانی که غدد فوق کلیه (آدرنال) بیش از حد کار کنند، دیگر نمی‌توانند هورمون کافی تولید کنند. این نظریه برای نخستین بار در سال ۱۹۹۸ مطرح شد، اما تاکنون شواهد قطعی علمی برای اثبات آن ارائه نشده است.

توصیه‌های زیادی برای خلاصی از خستگی آدرنال از سوی متخصصان ارائه شده است. ساده‌ترین راهکار ترک مصرف مشروبات الکلی، استعمال دخانیات، مصرف مواد مخدر و کافئین است. همچنین این افراد باید از رژیم غذایی خاصی پیروی کنند و بیشتر بخوابند. مجموع این اقدامات می‌تواند حال شما را بهتر کند.

برخی پزشکان ممکن است برای تسکین علائم خستگی آدرنال به شما مکمل‌ها و ویتامین تجویز کنند. با این وجود، هیچ گاه بدون مشورت با پزشک اقدام به مصرف مکمل‌های غذایی نکنید، زیرا این موضوع می‌تواند با مصرف سایر داروها تداخل داشته باشد.

اگر به طور دائمی از خستگی رنج می‌برید به طوری که پس از مدتی همچنان علائم آن را دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند با معاینه بالینی و نیز مشاهده علائم به مشکل شما پی ببرد. برخی موارد کمبود آهن و یا کم کاری تیروئید می‌تواند منجر به بی حالی و خستگی فرد شود. از این رو، با حل کردن این موضوع می‌توانید باعث بهبود حال عمومی خود شوید.

کم کاری غدد آدرنال خود می‌تواند باعث بیماری‌های دیگر مانند بیماری آدیسون شود. علائم بیماری آدیسون شامل مواردی مانند خستگی و بی حالی، بدن درد، کاهش وزن بدون دلیل منطقی، کاهش فشار خون، سبکی سر، از دست دادن موی بدن و رنگ پریدگی پوست است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال