امروز : جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۶:۰۶ PM
اختصاصی عبارت
گزارش عبارت از نشست خبری مدیرکل سازمان انتقال خون مازندران؛

مسئولان به سازمان انتقال خون بی توجه هستند / کاهش ۱۰ هزار واحدی اهدای خون استان نسبت به سال گذشته / اگر یک روز تعلل کنیم وارد بحران می شویم / وضعیت ناخوشایند بانوان مازندرانی در اهدای خون

ذوالفقار تقوی+عبارت
    -     کد خبر: 58818
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۱۹|۱۴:۴۰
تمام فرآورده‌های خونی تاریخ انقضای بسیار سریعی دارند و نمی‌توان آن‌ها را انبار کرد. به همین دلیل اگر ۱ روز تعلل کنیم ذخایر خون به زیر ۳ روز می‌رسد و دچار بحران خواهیم شد.

عبارت-گروه جامعه: نشست خبری ذوالفقار تقوی مدیرکل سازمان انتقال خون مازندران پیش ازظهر یکشنبه در ساختمان اصلی این سازمان در ساری برگزار شد. وی در این جلسه با تبریک ایام دهه فجر، آخرین آمار و اطلاعات از شرایط ذخایر خونی و اهدای خون در استان را مطرح نمود و از مردم درخواست کرد تا در این شرایط کم‌نظیر تاریخی مثل همیشه به کمک سازمان انتقال خون بشتابند.

مهم‌ترین اظهارات وی در این نشست خبری را در ادامه مشاهده می‌کنید؛

*تا پیش از انقلاب در استان مازندران تنها 2 پایگاه انتقال خون در ساری و قائمشهر وجود داشت اما در حال حاضر این میزان به 11 پایگاه ارتقا یافته است.

*در حال حاضر استان مازندران جزو استان های موفق در زمینه اهدا و انتقال خون و فرآورده‌های آن در کشور محسوب می‌شود اما کارکنان انتقال خون مانند سربازانی بی نام و نشان هستند که هیچکس از وضعیت دشوار آنان اطلاعی ندارد.

*سال‌های طولانی در حق این سازمان ظلم‌هایی شده که برای جبران آن نیاز به فعالیت بسیاری وجود دارد.

*سازمان انتقال خون تنها سازمان حیاتی شناخته شده در موضوع پدافند غیرعامل در کشور است اما مسئولان چه کاری برایش انجام دادند؟ این سازمان حتی در دولت هم با جایگاه واقعی‌اش فاصله بسیاری دارد.

*اگر سازمان انتقال خون نباشد حیات تمام بیماران خاص، بسیاری از مادران، نوزادان، بیماران هموفیلی و بیماران مبتلا سرطان به خطر خواهد افتاد پس می‌توان نتیجه گرفت که اهمیت آن در مواقعی از سازمان اورژانس کشور نیز سبقت می‌گیرد.

*تمام فرآورده‌های خونی تاریخ انقضای بسیار سریعی دارند و نمی‌توان آن‌ها را انبار کرد. به همین دلیل اگر 1 روز تعلل کنیم ذخایر خون به زیر 3 روز می‌رسد و دچار بحران خواهیم شد. البته شبکه انتقال سراسری خون در کشور تا حدودی این دغدغه را برطرف کرده اما با این حال این بحرانی‌است که سراسر کشور را تهدید می‌کند.

*طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی اگر در هر هزار نفر تنها 20 نفر خون اهدا کنند نیاز جوامع به این مایع حیاتی رفع خواهد شد.

*در کشور ما در سال گذشته آمار انتقال خون 25 نفر به ازای هر هزار نفر بود و در مازندران نیز این آمار به بیش از 38 نفر به ازای همین تعداد می‌رسید که بسیار بیشتر از چیزی بود که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد.

*استان مازندران با این آمار در جایگاه دوم کشور در زمینه اهدای خون قرار گرفت. جایگاه نخست با اختلاف کمی مختص سمنان با 40 نفر به ازای هر یک هزار نفر بود.

*به کسانی که بیش از 2 بار در سال و به طور متوالی خون اهدا می‌کنند اهداکنندگان «مستمر» گفته می‌شود و در سال 98 این افراد 60 درصد اهداکنندگان خون در کشور را تشکیل می‌دادند. در مازندران این میزان 68 درصد بود اما در سال جاری به علت شرایط کرونا چه در کشور و چه در مازندران شاهد افت این آمار بودیم.

*از سوی دیگر آمار اهداکنندگان «بار اولی» در استان و کشور بالا رفته اما کماکان در کل میزان واحد خونی دریافت شده در سراسر ایران و استان مازندران با کاهش آمار روبرو بودیم.

*این درحالی است که مازندران در مقوله بیماران خاص در جمع 3 استان اول کشور با بیشترین تعداد است.

*در استان فقط 4 هزار بیمار تالاسمی ماژور داریم که جمع آنان با دیگر بیماران خاص به بیش از 14 هزار نفر می‌رسد که در متقاضیان همیشگی دریافت خون هستند.

*غیر از این بیماران، جراحی‌ها و دیگر موارد استفاده روتین خون از سال گذشته مسئله کرونا نیز به کار ما اضافه شده و متقاضیان جدیدی برای دریافت خون ایجاد نموده است. پس نیاز خون در کشور همزمان با کاهش اهدا، بالا رفته تا تناسب موجود دستخوش تغییراتی شود.

*علاوه بر این پلاسمای خون بیماران کرونایی یکی از فرآورده‌های جدیدی است که مراکز درمان به آن نیاز پیدا کرده‌اند و تامین آن با سازمان انتقال خون است.

*به همین سبب ما مرکز دریافت خون بیماران کرونایی مازندران را با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی و با کادری مجرب در شهر بابل قرار دادیم و از افراد کمتر از 60 سال که حداکثر 4 هفته از بهبودشان می‌گذرد و قصد اهدای پلاسمای خونشان را دارند درخواست می‌کنیم که به این مکان مراجعه کنند.

*تمام دستگاه‌های استفاده شده در مراکز انتقال خون به ویژه مرکز مخصوص پلاسمای بابل، از دستگاه‌های بسیار گران‌قیمت و تکنولوژی روز دنیاست که آزمایشگاه‌های خصوصی حتی توان خرید آن را ندارند. پس از کیفیت خدمات سازمان انتقال خون خاطرجمع باشید.

*حفاظت از اهداکنندگان و اجرای کامل و دقیق پروتکل های بهداشتی در مراکز انتقال خون برای ما اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد و به‌طور منظم رعایت می‌شود.

*11 پایگاه اهدای خون در مازندران وجود دارد و از این بین 3 شهر ساری، بابل و آمل به صورت 2 شیفت و تا ساعت 6 عصر در خدمت هم استانی‌های عزیزمان قرار دارند. این واحدها همچنین در بعضی روزهای تعطیل و آخر هفته‌‌ها نیز خدماتشان را متوقف نمی‌کنند تا جریان اهدای خون در مازندران متوقف نشود.

*علاوه بر این ها 3 مرکز انتقال خون سیار نیز در استان مازندران فعالیت می‌کنند.

*یکی از موضوعات دیگری که مورد توجه قرار دارد بحث پویش اهدای خون بانوان در مازندران است. طبق هماهنگی‌ها با مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری با پویشی که به راه افتاده امیدواریم تا میزان مشارکت بانوان جامعه را در این امر خداپسندانه افزایش دهیم.

*مصرف خون زنان و مردان در کشور به یک اندازه است و سهم برابری در استفاده از خون دارند اما در مقوله اهدا در کشور ما زنان تنها 5 درصد اهداکنندگان خون را تشکیل می‌دهند و این میزان تا سال گذشته در مازندران 3.8 درصد بود. تلاش ما بر این است تا بتوانیم این میزان را به نزدیک 10 درصد برسانیم.

*نیاز خونی کشور ایران در یک سال چیزی حدود 2 میلیون و 400 هزار واحد خونی است در حالی که تنها 20 میلیون زن واجد شرایط برای اهدای خون داریم که تا به حال به این مراکز مراجعه نکردند.

*میزان خون مصرفی در مازندران طی سال 98 دقیقا 129 هزار و 168 واحد بود.

*در سال جاری تا روز گذشته 108 هزار و 196 واحد خونی از 133 هزار و 994 مراجعه کننده به مراکز انتقال خون مازندران دریافت شد.

*این میزان در سال گذشته تا این تاریخ 118 هزار واحد بود که کاهش 10 هزار واحدی در سال جاری را نشان می‌دهد. کاهشی که به سبب کرونا به وجود آمد و نه تنها مازندران و ایران بلکه سراسر دنیا با این مسئله مواجه شده است.

*تنها 40 روز تا پایان سال زمان باقی است و ما از مردن می‌خواهیم تا در این زمان باقی مانده به کمک هم‌وطنان و هم‌استانی های خود بشتابند. به تمام اهداکنندگان این اطمینان را می‌دهیم که پروتکل‌های بهداشتی با دقت بسیار زیادی رعایت می‌شود و شاهد این مسئله هم این‌که تا به امروز حتی 1 نفر در مراکز انتقال خون مازندران به بیماری کرونا مبتلا نشده است.

*سامانه اینترنتی و تلفنی نوبت دهی برای جلوگیری از اتلاف وقت این عزیزان نیز در نظر گرفته شده و می‌توانند با در کمترین زمان این کار را انجام دهند.

*بانک خون ما رگ‌های خونی تمام هم‌وطنان ماست و هر زمان که نیاز بود آنان به کمک ما می‌آیند و ما را تنها نمی‌گذارند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال