امروز : یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ساعت : ۱۲:۴۹ AM
شفاخانه / ۱۸۲
بسته ویژه دانستنی های روز سلامت در عبارت؛

بهترین زمان غذا خوردن برای کمک به کاهش وزن / مراقب باشید ویتامین C شما را نکشد! / برای اینکه دچار بیماری قلبی نشوید این خوراکی ها را نخورید / چه زمانی نوبت واکسیناسیون مردم عادی می‌رسد؟

شفاخانه+عبارت
    -     کد خبر: 58877
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۲۳|۰۸:۵۳
«شفاخانه عبارت» بسته ویژه خبری حوزه ی سلامت است که به صورت یک روز در میان توسط تحریریه عبارت تهیه و منتشر می شود. با خواندن این ستون شما از به روزترین مطالب مرتبط با سلامت در مازندران و کشور مطلع خواهید شد.

بهترین زمان غذا خوردن برای کمک به کاهش وزن

 در این باره دکتر کارولین ویلیامز اینگونه می‌گوید: زمان دقیقی وجود ندارد که برای همه‌ی افراد «بهترین» باشد، زیرا این زمان برای هر کسی متفاوت است اما یک سری توصیه‌های کلی برای زمان‌بندی وعده‌های غذایی روز وجود دارد. در ادامه به شما می‌گوییم طبق تحقیقات، بهترین زمان صرف وعده‌های غذایی روز کِی است.

بهترین زمان صرف شام

توافق کلی میان کارشناسان سلامت و تغذیه این است که بهترین زمان خوردن شام، سر شب و دست‌کم دو تا سه ساعت قبل از رفتن به رختخواب است. بعد از خوردن شام باید آشپزخانه را تعطیل کنید تا جلوی اسنک خوری آخر شبتان را بگیرید و اجازه دهید بدنتان پیش از خواب مقداری کالری بسوزاند. ضمناً با این کار به بدنتان فرصت می‌دهید شامی را که خورده‌اید هضم کند و در نتیجه خوابی راحت‌تر و بهتر داشته باشید. وقتی با معده‌ی پُر به رختخواب می‌روید، احتمال اینکه نتوانید خواب باکیفیت و کافی داشته باشید بیشتر می‌شود و همین مسئله، تغییرات هورمونی در بدنتان ایجاد می‌کند که تلاش‌هایتان برای کاهش وزن را بی‌اثر خواهند کرد.

توصیه به زودتر شام خوردن دو دلیل دیگر هم دارد که البته هنوز کاملاً مشخص نیست. اول اینکه پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند ریتم شبانه‌روزی بدن ما کمک می‌کند بدن به طور مؤثرتری کالری بسوزاند، گلوکز خون را کنترل کند و گوارش را به سطح بهینه‌ای برساند. این یعنی خوردن زودهنگام شام، می‌تواند با تنظیم گوارش بر اساس ساعت شبانه‌روزی بدن، بر کاهش وزنتان اثر مثبت بگذارد. دوم اینکه زودتر شام خوردن، فاصله‌ی زمانی بین شام و رفتن به رختخواب را افزایش می‌دهد، یعنی مدت زمان بیشتری بدون خوردن غذا طی می‌شود و این مسئله باعث چربی سوزی و بهبود تنظیم هورمون‌هایی می‌شود که بر اشتها و قند خون اثر می‌گذارند.

بهترین زمان صرف ناهار

زمان صرف ناهار ظاهراً کمترین تأثیر را بر کاهش وزن دارد اما چیزی که در مورد ناهار قابل توجه است اینکه ناهار باید به همراه صبحانه وعده‌ی غذایی بزرگ‌تری از شامتان باشد. این توصیه مربوط به ساعت شبانه‌روزی بدن می‌شود که بدن را وادار می‌کند در ساعات اولیه‌ی روز، کارآمدی خود را از جهت هضم غذا، کالری سوزی و تنظیم هورمون‌ها افزایش دهد.

و اگر این نکته را مدنظر داشته باشید که غذا سوخت بدن است، خوردن ناهار برای دریافت کالری و مواد مغذی کافی که طی روز به آن نیاز داریم در ساعات اولیه بعدازظهر، هم از جهت عملی و هم از نظر بیولوژیکی منطقی به نظر می‌رسد.

بهترین زمان صرف صبحانه

به جای اینکه بپرسید بهترین زمان صرف صبحانه کی است، بهتر است همان سؤال معروف و قدیمی را بپرسید که اگر قصد کاهش وزن دارید، اصلاً باید صبحانه بخورید یا نه؟

هر چند هنوز جواب قطعی برای این سؤال وجود ندارد، اما دو نکته معلوم است:

اول اینکه همه‌ی ما هر شب ساعاتی که در خوابیم چیزی نمی‌خوریم و تقریباً همه‌ی ما از این چیزی نخوردن طی شب سود می‌بریم. افراد سالم باید دست‌کم 12 ساعت بین شام و اولین وعده غذایی روز بعد خود فاصله بگذارند چون این کار به نفع سلامتی‌شان است و البته به کاهش وزن کمک می‌کند؛ مثلاً شما می‌توانید شامتان را ساعت هفت شب بخورید و صبحانه را هفت صبح روز بعد.

دوم اینکه چه اولین وعده روزتان را هفت صبح بخورید و چه دیرتر، به هر صورت اولین وعده‌ی غذایی روزتان باید مغذی و سالم و کافی باشد.

کلام آخر: چه زمان‌هایی غذا بخوریم تا وزن کم کنیم؟

بالاخره در مورد بهترین زمان صرف وعده‌های غذایی برای رسیدن به هدف در کاهش وزن چه نتیجه‌گیری می‌توان کرد؟ از نظر کارشناسی و حرفه‌ای، هنوز چیزهای زیادی برای کشف و یادگیری وجود دارد. اما واضح است که زمان خوردن وعده‌های غذایی روز تأثیر قابل توجهی بر روند کاهش وزن ما و البته سلامتی‌مان دارد. بنابراین چند ایده برایتان داریم:

. حتما صبحانه بخورید و چیزی که در این مورد اهمیت دارد این است که وقتی بعد از چند ساعت چیزی نخوردن، غذایی می‌خورید، به بدنتان برای روزی که در پیش رو دارید سوخت رسانی می‌کنید و این سوخت باید از مواد غذایی مفید و مغذی باشد.

. سعی کنید در نیمه‌ی اول روز غذا بخورید. هدفتان را روی این بگذارید که بیشتر کالری و مواد مغذی مورد نیاز خود را تا نیمه‌ی روز خورده باشید.

. شام را زود و سبُک درست کنید. حتی شاید تصمیم بگیرید شام را خیلی زود مثلاً بین 4 تا 5 عصر میل کنید. این خیلی خوب است اما اگر برایتان مقدور نیست، سعی کنید بین شام و رفتن‌تان به رختخواب حداقل سه ساعت یا بیشتر فاصله باشد.

. بین شام و اولین وعده‌ی غذایی روز بعدتان 12 ساعت فاصله بگذارید تا هم به سلامتی خود کمک کنید، هم به نفع کاهش وزنتان عمل کنید، هم چربی بسوزانید و سوخت و ساز خوبی داشته باشید و هم اشتهای خود را به خوبی کنترل نمایید. یک راه ساده برای رسیدن به این ایده آل این است که شام را زودتر بخورید و از اسنک خوری آخر شب صرف‌نظر نمایید.

 

 

مراقب باشید ویتامین C شما را نکشد!

ویتامین C‌ به عنوان یک آنتی اکسیدان به بازیابی دیگر آنتی‌اکسیدان‌ها نیز کمک می‌کند، مانند ویتامین E. همچنین شما برای التیام زخم‌ها و عملکرد درست سیستم ایمنی‌تان به ویتامین C نیاز دارید. کمبود شدید ویتامین C هرچند که نادر است اما می‌تواند منجر به بیماری اسکوربوت شود که عارضه‌ای خطرناک بوده و سبب تخریب بافت‌های همبند در بدن می‌شود.

چگونه ویتامین C دریافت کنیم؟

همان‌طور که گفته شد، بهترین منبع ویتامین C، میوه‌ها و سبزی‌ها هستند. البته پختن باعث تخریب مقدار قابل‌توجهی از ویتامین C موجود در مواد غذایی می‌شود. اگر تابع یک رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزی باشید که شامل میوه‌ها و سبزی‌ها به صورت خام می‌شود، می‌توانید بیش از نیازتان ویتامین C دریافت کنید زیرا شما روزانه فقط به 65 تا 90 میلی‌گرم ویتامین C نیاز دارید. این مقدار، اندازه‌ای است که بیشتر افراد دریافت می‌کنند مگر اینکه میوه و سبزی در رژیم غذایی‌شان جایی نداشته باشد. یک عدد پرتقال متوسط تقریباً 60 میلی‌گرم ویتامین C دارد و یک برش پاپایا تقریباً حاوی 180 میلی‌گرم ویتامین C می‌باشد. یک عدد فلفل دلمه‌ای حاوی 90 تا 150 میلی‌گرم ویتامین C است. برخی از غذاهای بسته‌بندی‌شده نیز با ویتامین C غنی شده‌اند.

افرادی که مکمل ویتامین C‌ مصرف می‌کنند، اغلب عقیده دارند مصرف ویتامین C ِ بیشتر به نفع سلامتی‌شان است اما شواهدی مبنی بر تائید این ادعا وجود ندارد. آیا ممکن است به‌واسطه‌ی رژیم غذایی یا مصرف مکمل، ویتامین C بیش از اندازه دریافت کنیم که خطرناک باشد؟ نیازی نیست نگران اوردوز کردن ویتامین C از طریق رژیم غذایی‌تان باشید، اما اگر ویتامین C زیادی از طریق مکمل این ویتامین دریافت می‌کنید، ممکن است دچار عوارضی شوید که احتمال مضر بودنشان وجود دارد. به همین دلیل بهتر است ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز بدن خود را تا جایی که ممکن است از طریق تغذیه دریافت کنید.

خطرات و عوارض مصرف ویتامین C‌ بیش از حد

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است که اگر بیش از نیاز بدنتان مصرف کنید، وارد ادرارتان شده و از طریق آن دفع خواهد شد. بنابراین ریسک مسمومیت با ویتامین C بسیار کمتر از ریسک مسمومیت با ویتامین‌های محلول در چربی مانند ویتامین A، E، D و K است. اما افرادی که از مکمل‌های ویتامین C‌ با دوزهای بالا استفاده می‌کنند ممکن است دچار حالت تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد و یا گرفتگی‌های شکمی شوند.

مشکل دیگری که در ارتباط با مکمل ویتامین C‌ مطرح است، فاکتور جذب می‌باشد. شما ویتامین C‌ موجود در غذا و مکمل را تنها تا 180 میلی‌گرم در روز می‌توانید جذب کنید. بنابراین بدن شما در عرض یک روز فقط به همین اندازه می‌تواند ویتامین C‌ جذب کند. بقیه‌ی ویتامین C که وارد بدن می‌کنید، جذب نخواهد شد و از این رو ممکن است عوارضی ایجاد نماید.

خطرات مصرف بیش از اندازه‌ی ویتامین C‌ چیست؟ اگر شما سابقه‌ی سنگ کلیه‌ی اگزالاتی داشته باشید، که شایع‌ترین نوع سنگ کلیه است، باید پیش از مصرف مکمل ویتامین C‌ حتماً با پزشک خود مشورت کنید. وقتی بدن شما ویتامین C را تجزیه می‌کند، اگزالاتی تولید می‌شود که می‌تواند با کلسیم جفت شده و سنگ کلیه تشکیل دهد؛ اما برخی مطالعات این مسئله را زیر سؤال برده‌اند که آیا این اتفاق واقعاً یک ریسک است یا نه. یکی از پژوهش‌ها دریافت که احتمال تشکیل سنگ کلیه در اثر مصرف زیاد ویتامین C، در میان مردان بیشتر است و معلوم نیست که ویتامین C تا چه اندازه احتمال سنگ کلیه را افزایش می‌دهد.

مسئله‌ی دیگری که وجود دارد این است که ویتامین C در صورتی که به مقدار زیاد به صورت مکمل مصرف شود ممکن است فعالیت پرواکسیدان داشته باشد. تأثیر پرواکسیدان، دقیقاً برعکس تأثیر آنتی اکسیدان است. پرواکسیدان‌ها به جای اینکه در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کنند، باعث آسیب رساندن رادیکال‌های آزاد به سلول‌ها و بافت‌ها شده می‌توانند احتمال سرطان را افزایش دهند.

سایر ریزمغذی‌ها نیز می‌توانند تأثیرات پرواکسیدانی داشته باشند که بستگی به دوز آن‌ها دارد. مثلاً آهن در سطح کم یک آنتی اکسیدان است اما در سطوح بالاتر در بدن دارای فعالیت پرواکسیدانی می‌شود. فعالیت پرواکسیدانی دقیقاً همان چیزی است که آنتی‌اکسیدان‌ها سعی می‌کنند از بافت‌های بدن شما در برابر آن محافظت کنند. بنابراین ویتامین C بیش از اندازه می‌تواند اثر معکوس داشته باشد. این مثال را به عنوان یک یادآور به خاطر بسپارید که یک چیز مفید در صورتی که بیش از اندازه شود تا چه حد می‌تواند مضر باشد.

ویتامین C باعث افزایش جذب آهن نیز می‌شود. این ویژگی ویتامین C می‌تواند برای افرادی که دچار عارضه‌ی ژنتیکی به نام هموکروماتوز هستند، یعنی کبدشان آهن زیادی ذخیره می‌کند، دردسرساز شود.

ضمناً ویتامین C می‌تواند با برخی از داروها تداخل ایجاد کند، مثلاً داروهای شیمی درمانی، درمان جایگزین استروژن، قرص‌های ضد بارداری، استاتین‌ها و رقیق‌کننده‌های خون. به همین دلیل مهم است که اگر دارویی مصرف می‌کنید، پیش از مصرف مکمل ویتامین C پزشکتان را در جریان بگذارید.
مصرف بیش از حد ویتامین C دارای عوارضی است و مکمل ویتامین C‌ می‌تواند با برخی از داروها تداخل ایجاد کند؛ اما شما باید بدانید چه اندازه ویتامین C مصرف می‌کنید و حتماً میوه و سبزی کافی و متنوع در رژیم غذایی‌تان بگنجانید. مطالعه‌ای دریافته که حدود یک‌سوم از مردم، دچار کمبود خفیف ویتامین C هستند. بنابراین مصرف ویتامین C کافی هرچند مهم است اما نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرده و بدون مشورت با پزشک، مکمل مصرف کنید. به راستی چرا نباید انواع میوه‌ها و سبزی‌های خوشمزه و زیبا برای تأمین ویتامین C‌ بدنتان استفاده نکنید و سراغ مکمل بروید؟ با مصرف انواع میوه و سبزی، علاوه بر انواع ویتامین‌ها، املاح و آنتی‌اکسیدان‌ها نیز به بدنتان خواهد رسید.

 

 

برای اینکه دچار بیماری قلبی نشوید این خوراکی ها را نخورید

تغذیه، نقش مهمی در کنترل سطح کلسترول و فشار خون دارد. در این مقاله قصد داریم به معرفی خوراکی هایی بپردازیم که منجر به بیماری قلبی می شوند. باید از خوردن این خوراکی ها اجتناب کنید یا آن ها را در رژیم غذایی خود محدود کنید. در ادامه با دیجی کالا مگ همراه باشید.

1. آب نبات و شکلات

آب نبات و شکلات از آن دسته از خوراکی هایی هستند که طرفداران زیادی دارند. بعضی از افراد در طول روز، مقدار زیادی آب نبات و شکلات می خورند. این دو خوراکی حاوی قند زیادی هستند و می توانند ذخایر چربی را در بدن افزایش دهند، که این موضوع شما را در معرض بیماری های قلبی قرار می دهد. هر زمان که گرسنه شدید و هوس خوردن چیزهای شیرین کردید، به دنبال گزینه های سالم تر مثل میوه ها باشید.

2. چیپس سیب زمینی

انجمن قلب آمریکا توضیح می دهد که اگر بیشتر از 2300 میلی گرم نمک (سدیم) در روز مصرف کنید، خطر فشار خون بالا در شما افزایش پیدا می کند.

از قدیم شنیده ایم که چیپس سیب زمینی در رژیم غذایی سالم جایی ندارد، چون حاوی مقدار زیادی کالری، چربی و سدیم است. داشتن رژیم غذایی کم سدیم، برای حفظ سلامت قلب ضروری است.

انجمن قلب آمریکا توضیح می دهد که اگر بیشتر از 2300 میلی گرم نمک (سدیم) در روز مصرف کنید، خطر فشار خون بالا در شما افزایش پیدا می کند، که این عارضه، عامل خطر (ریسک فاکتور) اصلی بیماری های قلبی و عروقی است. از قلب تان از طریق محدود کردن چیپس و غذاهای حاوی سدیم بالا در رژیم غذایی، محافظت کنید.

3. سوپ های آماده و کنسرو شده

سوپ های کنسرو شده برای مواقعی که وقت زیادی برای تهیه ی غذا ندارید یا مواد اولیه ی کافی ندارید، گزینه ی آسان و سریعی به نظر می آیند . اما باید به شما بگوییم که این سوپ ها به علت اینکه سدیم بالایی دارند، برای قلب مضر هستند.

معمولا برای طعم دادن و افزایش ماندگاری، به غذاهای آماده، سدیم اضافه می کنند . سدیم زیاد برای قلب مضر است. پس به جای سوپ های آماده، خودتان هر زمان که وقت کافی و مواد اولیه داشتید، در خانه سوپ درست کنید .

4. خامه قهوه

خامه ی قهوه حاوی چربی های ترانس است، که سطح کلسترول بد (LDL) را افزایش و میزان کلسترول خوب (HDL) را کاهش می دهند. این موضوع می تواند منجر به بیماری قلبی شود. پس از اضافه کردن خامه به قهوه ی خود اجتناب کنید.

5. کیک های آماده و بسته بندی شده

کیک های بسته بندی شده نه تنها حاوی مقدار زیادی قند هستند، بلکه ممکن است روغن های هیدروژنه هم داشته باشند، که منابع بالقوه ی چرابی ترانس محسوب می شوند . با وجود اینکه استفاده از چربی ترانس توسط تولیدکنندگان مواد غذایی، به دلیل مضراتی که دارد، ممنوع اعلام شده است، اما هنوز می توان آن را در محصولات پخته شده ی آماده و غذاهای رستورانی پیدا کرد.

6. نوشابه

مصرف منظم نوشابه باعث افزایش ناگهانی انسولین می شود، که این موضوع افزایش وزن و ابتلا به «سندرم متابولیک» را به همراه دارد.

نوشیدن مقدار زیادی نوشابه ی خنک نه تنها سایز دور کمرتان را افزایش می دهد، بلکه احتمالا به قلب هم اجازه نمی دهد به درستی خون را پمپاژ کند. مصرف منظم نوشابه باعث افزایش ناگهانی انسولین می شود، که این موضوع افزایش وزن و ابتلا به «سندرم متابولیک» را به همراه دارد.

نوشابه علاوه بر قند، اسید فسفریک هم دارد و ممکن است یک عامل سرطان زا باشد. قند موجود در این نوشیدنی می تواند منجر به التهاب شود، که این مسئله منجر به بیماری های قلبی و عروقی می شود.

7 . نوشابه رژیمی

شاید فکر کنید جایگزین کردن نوشابه ی معمولی با نوشابه ی رژیمی کار خوبی است . اما چون این نوشابه ها رژیمی هستند، به این معنی نیست که بهتر از نوشابه های معمولی هستند. شیرین کننده های مصنوعی می توانند منجر به افزایش ناگهانی سطح انسولین و احتمال ابتلا به اختلال متابولیک شوند.

در مطالعه ی اخیرا انجام شده نشان داده شد که مصرف زیاد نوشابه می تواند منجر به افزایش وزن شود. مصرف نوشابه ی رژیمی باعث می شود پانکراس انسولین بیشتری تولید کند، که این مسئله ذخیره ی چربی در بدن و خطر بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد.

8. نان سفید

نان سفید را بهتر است با نان های غنی از فیبر جایگزین کنید. این کار نه تنها در آب کردن چربی شکم موثر است، بلکه از ابتلا به بیماری قلبی هم پیشگیری می کند. غلات تصفیه شده (مثل آن هایی که در نان سفید یافت می شوند.) برخلاف غلات غنی شده، فاقد فیبر، مواد معدنی، ترکیبات فیتوشیمیایی و چربی های سالم هستند. تمام این ترکیبات برای سلامت قلب مفید هستند .

9. بیسکوییت

خوراکی های فرآوری شده در رژیم غذایی سالم جایگاهی ندارند. بیسکوییت ها که حاوی مقدار زیادی کره هستند، یکی از علل اصلی بیماری قلبی هستند. بیسکوییت ها حاوی چربی های اشباع شده و سدیم هستند و تقریبا هیچ فیبری ندارند.

10. بستنی

بستنی و بیسکوییت را نباید در رژیم غذایی متعادل قرار دهید. این خوراکی ها منجر به افزایش سطح انسولین و تری گلیسیرید ها می شوند، که این موضوع ضربان قلب و فشار خون سیستولیک را بالا برده و باعث می شود پلاکت های خون چسبنده و انبوه شوند.

این مسئله منجر به مسدودشدگی رگ های کوچک قلب و کاهش جریان خون به قلب می شود. اگر جریان خون به قلب بهبود پیدا نکند، این شرایط در نهایت منجر به حمله ی قلبی می شود.

 

 

چه زمانی نوبت واکسیناسیون مردم عادی می‌رسد؟

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: در روز نخست حدود سه هزار نفر مورد واکسیناسیون قرار گرفته اند و مرحله اول این طرح هفته آینده پایان می‌پذیرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: هدف گذاری ما واکسیناسیون یک میلیون و ٣٠٠ هزار نفر در فاز نخست تا پایان سال ٩٩ است. ٨ میلیون و ٧٠٠ هزار نفر سالمند داریم که بالای ۶۵ سال هستند و در اولویت دوم و گروه ١۶ تا ۶۴ سال با بیماری زمینه‌ای در اولویت سوم قرار دارند.

علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران گفت: سه معاون بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران در آذر ماه اولویت‌بندی تزریق واکسن‌های وارداتی کرونا در استان تهران را مشخص کردند که بر اساس آن ۸۰۰ هزار نفر در اولویت اول قرار دارند.

زالی افزود: در تهران حدود ۸.۶ درصد جمعیت در گروه سالمندان قرار می گیرند که بیش از ۸۰۰ هزار نفر آنان سالمندان بالای ۶۵ سال هستند. این آمار در کل کشور حدود ۹ میلیون نفر است.

وی سالمندان بالای ۶۵ سال را نیز در اولویت بعدی تزریق واکسن کرونا اعلام کرد و گفت: سالمندانی که بیماری زمینه ای دارند و به عبارتی جزو سالمندان پرخطر هستند، در تهران حدود ۷۸ هزار و ۲۰۰ سالمند را شامل می شوند که از طریق معاونین بهداشتی سه دانشگاه مورد شناسایی قرار گرفتند.

در واقع برنامه واکسیناسیون کشور، در چهار فاز مختلف اجرا می‌شود که روند آن از این قرار است؛

فاز اول، زمستان ۱۳۹۹؛ فاز اول واکسیناسیون کرونا، از ۲۱ بهمن شروع شد و قرار است در این مرحله به کارکنان بهداشت و درمانی در خط اول مبارزه با بیماری" و "افراد بسیار پرخطر" واکسن تزریق شود. این گروه شامل سالمندان مستقر در آسایشگاه‌ها و جانبازان شیمیایی و بالای ۵۰ درصد و سالمندان بالای ۶۵ سال در خانه سالمندان و مبتلا به بیماری زمینه‌ای است.

فاز دوم، بهار و تیر ۱۴۰۰؛  در فاز دوم که از ابتدای ۱۴۰۰ آغاز می‌شود،  به چهار گروه "افراد بالای ۶۵ سال به ترتیب در گروه‌های ۵ ساله از بالا به پایین"، "افراد بالای ۶۵ سال با حداقل یک بیماری زمینه‌ای"، "افراد ۱۶ تا ۶۴ سال با حداقل یک بیماری زمینه‌ای" و "افرادی که بخاطر شغلشان با مردم در تماس‌ هستند."

فاز سوم، مرداد تا آذر ۱۴۰۰؛ در این بخش سه گروه "افراد ساکن در مراکز تجمعی"، "افراد ۵۵ تا ۶۵سال بدون بیماری زمینه‌ای" و "افراد در مشاغل ضروری و کارکنان بهداشت که در خط اول مواجهه نیستند" مورد واکسیناسیون قرار می‌گیرند.

فاز چهارم،  زمستان ۱۴۰۰؛  در فاز نهایی و چهارم واکسیناسیون کرونا که احتمالا یک سال دیگر شروع می‌شود، به عموم مردم واکسن کروناویروس تزریق می‌شود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال