امروز : شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت : ۱۱:۴۷ AM
آخرین اخبار:
کاهش شکاف درآمدی با مدل جدید افزایش حقوق کارمندان / دولت با افزایش پلکانی حقوق مخالف است اخبار جدید از عملیات سپاه پاسداران علیه هواپیماربایی در مسیر اهواز به مشهد / همسر و ۲ فرزند مهاجم در هواپیما بودند اعضای ستاد انتخابات مازندران مشخص شد عناوین روزنامه های مازندران امروز / شناسایی ۱۱۰ اولویت اقتصادی در مازندران / مجلس به فساد و رانت ارزی پایان می دهد / چاره کار در انتخاب اصلح است / خیلی مردی «نصرت»! عناوین روزنامه های ورزشی امروز / دردسر شیرین در انتظار یحیی / ترخیص گلزن در بندر / آبادان بدون هلهله! / نبرد حیثیتی فرهاد و نکو و رونمایی سرخ ها از ترابی عناوین روزنامه های امروز / درآمد به ریال اینترنت به دلار! / لباس جدید بر تن آدمک قدیمی / پای بانک مرکزی در کفش طرفداران ارز دیجیتال / با ابر چالش های قرن چه خواهیم کرد سید حسن خمینی و ظریف تکلیف خود را با انتخابات ۱۴۰۰ روشن کردند خلیل زاده در راه بازگشت به پرسپولیس افزایش مبتلایان زیر ۲۵ سال کرونا / ۴۱ درصد قربانیان کرونای بالای ۶۰ سال سن دارند گرانی عجیب این خودروها در ایران!

زنان متاهل در چه صورت می‌توانند بدون اجازه شوهر از کشور خارج شوند؟

پایگاه خبری تحلیلی عبارت
    -     کد خبر: 59090
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۴|۱۱:۲۸
سرویس :
نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر استثنائاتی برای خروج زنان از کشور بدون اجازه شوهر وجود دارد که آنها می‌توانند از این شرایط استفاده کنند.

الهام آزاد، نماینده مجلس شورای اسلامی درمورد آخرین وضعیت طرح اصلاح قانون اذن همسر برای خروج زن از کشور  گفت: طرح خروج زنان از کشور بدون اذن شوهر، همچنان در کمیسیون حقوقی مانده و به صحن علنی مجلس شورای اسلامی نیامده است.

او در پاسخ به این سوال که آیا این طرح در اولویت‌ها قرار دارد یا خیر؟ تصریح کرد: در وهله اول ضروری‌ست این طرح مورد بحث و بررسی دقیق قرار گیرد تا هم به نفع زنان و هم به نفع جامعه باشد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل نود در خصوص مواردی که زنان می‌توانند بدون اذن همسر از کشور خارج شوند گفت: در حال حاضر، استثنائاتی برای خروج زنان از کشور بدون اجازه شوهر، مستفاد از بند 3 ماده (18) قانون گذرنامه مصوب 1351 با اصلاحات و الحات بعدی که هم اکنون معتبر و مجری است، وجود دارد که بر اساس آن، در موارد اضطراری با ورود و اجازه دادستان، امکان خروج زنان بدون اجازه همسر فراهم می شود.

او افزود: البته در حال حاضر، علاوه بر موضوع اثبات اضطرار با تایید و اجازه دادستان برای جواز خروج زن از کشور بدون اجازه شوهر، این مسئله راهکارهای دیگری دارد آن هم اینکه زنان می توانند در عقدنامه اجازه خروج کشور را به عنوان شرط ضمن عقد از زوج اخذ کنند یا بعد از عقد در سندی جداگانه اجازه خروج از کشور را در قالب وکالت بلاعزل دریافت کنند که در آن صورت دیگر نیازی به اجازه همسر نخواهند داشت.

آزاد اظهار کرد: به اعتقاد من این طرح هنوز جای کار دارد و در تنظیم و تصویب این طرح باید  کارشناسی دقیق تری انجام شود و قوانین متناظر و مرتبط نظیر «قانون حمایت از حقوق و مسئولیت های زنان در عرصه های داخلی و بین المللی» مصوب 1385 مجلس که در ماده (2) بر لزوم ایجاد زمینه‌های تبیین و تحقق عملی حقوق و مسؤولیت های زنان درعرصه‌های داخلی و بین‌المللی تأکید کرده و همچنین «منشور حقوق و مسئولیت های زنان در نظام جمهوری اسلامی ایران» مصوب 1383 شورای عالی انقلاب فرهنگی (خاصه بندهای 2، 11، 30 و 31 منشور) و  مواد 1 الی 5 قانون سیاست های اشتغال زنان در جمهوری اسلامی ایران، مصوب 26/05/1371 شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد توجه قرار گیرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: علاوه بر مباحث قانونی به لحاظ چند بعدی بودن موضوع باید علاوه بر بعد حقوقی، ابعاد فرهنگی و اجتماعی هم در نظر گرفته شود در غیر این صورت اگر یک جنبه هم مورد غفلت قرار گیرد تبدیل به یک آسیب در جامعه می شود و خروجی کار و وضع یک قانون ناقص، چه بسا تبعات ناگواری را برای جامعه ایرانی که خانواده محور است و علایق عاطفی به طور غلیظی بر روابط آن سایه افکنده است به همراه خواهد داشت./ منیبان

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار

کاهش شکاف درآمدی با مدل جدید افزایش حقوق کارمندان / دولت با افزایش پلکانی حقوق مخالف است

اخبار جدید از عملیات سپاه پاسداران علیه هواپیماربایی در مسیر اهواز به مشهد / همسر و ۲ فرزند مهاجم در هواپیما بودند

اعضای ستاد انتخابات مازندران مشخص شد

عناوین روزنامه های مازندران امروز / شناسایی ۱۱۰ اولویت اقتصادی در مازندران / مجلس به فساد و رانت ارزی پایان می دهد / چاره کار در انتخاب اصلح است / خیلی مردی «نصرت»!

عناوین روزنامه های ورزشی امروز / دردسر شیرین در انتظار یحیی / ترخیص گلزن در بندر / آبادان بدون هلهله! / نبرد حیثیتی فرهاد و نکو و رونمایی سرخ ها از ترابی

عناوین روزنامه های امروز / درآمد به ریال اینترنت به دلار! / لباس جدید بر تن آدمک قدیمی / پای بانک مرکزی در کفش طرفداران ارز دیجیتال / با ابر چالش های قرن چه خواهیم کرد

سید حسن خمینی و ظریف تکلیف خود را با انتخابات ۱۴۰۰ روشن کردند

خلیل زاده در راه بازگشت به پرسپولیس

افزایش مبتلایان زیر ۲۵ سال کرونا / ۴۱ درصد قربانیان کرونای بالای ۶۰ سال سن دارند

گرانی عجیب این خودروها در ایران!

آرشیو