امروز : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۹:۰۵ AM
اختصاصی عبارت
ادامه موفقیت مازندران در کنترل تورم+نمودار؛

چرا حسین‌زادگان در کنترل افزایش گرانی موفق شد؟ / قدر مازندرانی بودن را بدانیم

تورم+حسین زادگان+عبارت
    -     کد خبر: 59111
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۵|۱۰:۳۸
اصلی‌ترین دلایل این کامیابی را یابد در تشکیل قرارگاه نظارت و کنترل بازار توسط استاندار مازندران جستجو کرد.

عبارت-گروه اقتصاد: جدیدترین آمار تورم کشور که نمایانگر وضعیت قیمت‌ها در ۱۲ماه گذشته است منتشر شد. بر اساس این نمودار، استان مازندران که در دو سال گذشته همواره در جمع موفق‌ترین مناطق کشور در کنترل تورم بوده است، همچنان در انتهای این جدول دردآور قرار دارد و پس از مرکزی، موفق‌ترین استان کشور در کنترل گرانی‌ها معرفی شده است.

به گزارش عبارت، مرکز آمار ایران میانگین نرخ تورم دوازده ماهه خانوارهای کشور را ۳۴.۲ اعلام کرده که مازندران با تورم ۳۱.۱ پایین‌تر از میانگین کشوری خودنمایی می‌کند.

اصلی‌ترین دلایل این کامیابی را یابد در تشکیل قرارگاه نظارت و کنترل بازار توسط استاندار مازندران جستجو کرد. از سوی دیگر افزایش درآمد سرانه‌ی مازندران نسبت به بسیاری از استان‌های کشور و افزایش نرخ سرمایه‌گذاری موجب شده که میانگین تورم در مازندران نسبت به دیگر مناطق پایین‌تر باشد و این به زبان ساده تر یعنی؛ اجناس در این، کمتر از دیگر استان‌های ایران گران شده است.

مازندرانی‌ها، البته چندان این موفقیت و تفاوت را احساس نمی‌کنند، زیرا باید حداقل یکسال در لرستان، چهارمحال بوشهر، کرمانشاه، ایلام و... زندگی کنند تا بفهمند جهش قیمت‌ها چه فشاری به مردم این مناطق با درآمد سرانه کمتر نسبت به مازندرانی‌ها آورده است.

دسترسی آسان و تاریخی مازندران به منابع طبیعی به ویژه در حوزه خوراک موجب شده است که فراوانی و استقلال عمده غذایی بار تورمی را بر دوش آنها کمتر کند. در مقابل گرانی خانه و اجاره‌بها و افزایش نرخ زمین و مستقلات فشار بیشتری نسبت به بسیاری از استان‌های دیگر کشور بر مازندران می‌آورد.

موضوعی که هنوز متولی آن در کشور مشخص نشده و مردم نمی‌دانند چه نهادی و با چه کارکردی باید بر قیمت بازار زمین و مسکن و توقف واسطه‌گری در این بازار نظارت کند.

اما نسخه نسبتا موفق حسین‌زادگان که متشکل از رصد مداوم، حضور میدانی استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و فضای مجازی و از همه مهمتر تشکیل قرارگاه و جدی گرفتن مسئله، نشان داد می‌توان روش‌هایی از این دست را در حوزه‌های دیگر نیز به کار بست. آنچنان که دستاوردهای حسین‌زادگان در حوزه پسماند با اسلافش قابل مقایسه نیست ودلیل موفقیت وی در این حوزه هم استفاده از همان فرمولی است که در زمینه تورم حوزه خوراکیها به کار بست.


از سویی دیگر علیرغم انتقادهایی که به صمت استان مازندران وارد است، نباید از نقش موثر این اداره‌کل و همکاری آنها با جهاد کشاورزی و حضور فعال در قرارگاه نظارت بر قیمت‌ها چشم‌پوشی کرد.

اگر استاندار مازندران و مدیران مربوطه بتوانند تا پایان دولت دوازدهم همچنان در کنترل تورم موفق عمل کنند، در پایان نمره خوبی در این زمینه خواهند گرفت.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال