امروز : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۷:۴۱ AM
اختصاصی عبارت
افزایش جنب‌وجوش انتخاباتی زیر پوست ساری؛

شورای شهر ساری و شلم‌شوربای نامزدها / نقش عبوری در انتخابات بعدی چیست؟ / پس‌لرزه‌های رسوایی همچنان ادامه دارد

انتخابات شورای شهر ساری+عبارت
    -     کد خبر: 59135
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۵|۱۱:۴۶
سرویس : جامعه >> شهری
یکی از روش‌های سلبی این دوره از انتخابات شوراها، به ویژه در شهر ساری این است که می‌گویند به کسانی رای دهید که شبیه اعضای دوره پنجم نباشند. شورایی که هر دو طیف سیاسی شهر را از اعتبار ساقط کرد حالا بدل به آینه عبرت شده است.

عبارت-گروه شهری: دعوا از همین الان شروع شده و کانالها و صفحات فراوانی در شبکه‌های اجتماعی در راستای انتخابات شوراهای شهر در مازندران ایجاد شده است. کانال‌هایی عمدتا زرد با رویکرد چاله میدانی که نقش چماق و هویج را همزمان بازی می‌کنند و شهر را نیازمند اسطوره‌ای می‌دانند که همه‌چیز را کن‌فیکون می‌کند. اسطوره مورد نظر هم نامزد مورد حمایت آنهاست، اما به‌جای اینکه بر فواید و پتانسیلهای او تمرکز کنند، بر تخریب دیگران سعی می‌ورزند.

انحلال شورای پنجم ساری و آبروریزی تاریخی مرکز استان مازندران موجب شده است تا طیف تازه‌ای از نامزدهای انتخاباتی پدید بیایند که عمدتاً جوان و ناشناخته هستند. اگرچه بسیاری فکر می‌کردند با انحلال شورا، اعتبار مهدی عبوری شهردار اسبق ساری از میان خواهد رفت، اما دستگیری عباس رجبی، موجب دوچندان شدن اعتبار عبوری شد و همه از یاد بردند دستگیر شدگان، لیست مورد حمایت شهردار بودند.

عبوری اگرچه ساکن ساری نیست اما همچنان نقشی تعیین‌کننده در انتخابات خواهد داشت. سکوت او سیاستی است برای گذار از دوران گوشه‌گیری. او در واقع خود را آماده آغازبه کار دولت بعدی می‌کند، اما به خوبی آگاه است اگر نقش و نفوذ خود در ساری را از دست دهد، قدرت سیاسی اش در مازندران را از کف خواهد داد

ازطرفی دیگر رسوایی شورای شهر موجب شده هرکسی خود را شایسته نمایندگی مردم ساری در پارلمان شهری بداند. کار به جایی رسیده که از همه‌ی اصناف، پای در راه انتخابات گذاشته‌اند و برخی هم با استفاده از فرصت فضای مجازی به ماجرای همیشه جذاب پشت پرده‌ها و افشاگری چسبیده‌اند تا به اصطلاح خود، شرایط یک کاندیدای ایده‌آل را برای مردم ترسیم کنند.

یکی از روش‌های سلبی این دوره از انتخابات شوراها، به ویژه در شهر ساری این است که می‌گویند به کسانی رای دهید که شبیه اعضای دوره پنجم نباشند. شورایی که هر دو طیف سیاسی شهر را از اعتبار ساقط کرد حالا بدل به آینه عبرت شده است. از اصلاح طلب شناسنامه دار تا نظامی سابق، از مهندس تا چهره‌های مذهبی درگیر پرونده شهرداری ساری شدند و این امر موجب بی‌اعتمادی مردم به اکثر گروه‌های اجتماعی و سیاسی شده است.

شرایط خاص ساری فضا را برای فعال‌تر شدن گروه تازه‌ای، که خود را در طیف ارزشی طبقه‌بندی می‌کنند بیش از گذشته فراهم آورده است. آنها با شعارهایی که یادآور احمدی‌نژاد است پای در عرصه گذاشته‌اند و عموما خود را در کالبد متفکرانی دلسوز و درویش مسلک به نمایش می‌گذارند.

تابحال بخش عمده نامزدها، خود را در معرض فضای انتخاباتی قرار داده‌اند، اما هیچکدام برنامه‌ای ارائه نکرده‌اند. نه برای میراث فرهنگی طرحی دارند، نه برای ایجاد و جذب منابع تازه و دعوت از سرمایه‌گذاران، اساسا بسیاری فاقد هرگونه تجربه در مدیریت شهری هستند و شعارهایشان کپی برداری از کلیاتی است که با جستجوی ساده‌ای در ویکی پدیا قابل دستیابی است.

این آشفتگی سیاسی و اجتماعی در نهایت به سرمنزل مطلوبی نخواهد رسید. تا زمانی که نامزدها طرحهای مشخص و واقع بینانه‌ای ارائه نکنند، هیچ امیدی به بهبود اوضاع در ساری نخواهد بود و نتیجه‌ای جز افزایش شکاف و ادامه رکود عمرانی و اجتماعی در شهر نخواهد داشت.

عبارت به زودی در مجموعه گفتگوهایی چالشی به سراغ نامزدهای اصلی انتخابات و البته مردم و نخبگان شهر خواهد رفت تا ببیند در بطن این سکوت پرهیاهو چه می‌گذرد. پس ما را دنبال کنید...

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال