امروز : جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۶:۰۴ PM

گرانی عجیب این خودروها در ایران!

خودرو+عبارت
    -     کد خبر: 59259
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۴|۱۰:۱۱
سرویس :
چری از جمله خودروسازان چینی است که محصولات آن در ایران توسط مدیران خودرو عرضه می‌شود.

بازار خودروی ایران مدت هاست که به محلی برای تست انواع مدل های چینی تبدیل شده است. مردم نیز به ناچار محبور به خرید این محصولات هستند چرا که قیمت مدل های وارداتی به خصوص با ممنوعیت های حاکم به شدت افزایش پیدا کرده است.

اما آنطور که به نظر می‌رسد قیمت مدل های چینی نیز آنچنان بالا رفته که حتی بعضی از محصولات نزدیک به ۱ میلیارد تومان شده‌اند. آیا ارزش واقعی این خودروها همان مقداری است که در ایران به فروش می‌رسند؟ برای بررسی بیشتر این موضوع سراغ محصولات چری رفته ایم که اخیرا نیز مدیران خودرو شرایط فروش جدیدی برای آن اعلام کرده است.

مقایسه قیمت محصولات چری در ایران و چین
به عنوان اولین محصول سراغ چری تیگو ۷ می‌رویم که در حقیقت گران ترین مدل این برند در ایران محسوب می‌شود. این خودرو با قیمت ۹۹۰ میلیون تومان در شرایط فروش جدید قرار گرفته است. اما قیمت مدل جدیدتر آن در کشور چین بین ۱۳ هزار و ۳۱۰ الی ۲۳ هزار و ۳۹۰ دلار است. اگر قیمت آزاد دلار را ۲۵ هزار تومان حساب کنیم نرخ آن باید در گران ترین حالت ممکن ۵۸۴ میلیون تومان می‌شود.

یکی دیگر از محصولات چری تیگو ۵ است که مدیران خودرو قیمت ۷۵۰ میلیون تومانی برای آن تعیین کرده است. اما قیمت این خودرو در چین بین ۱۳ هزار و ۷۶۰ الی ۱۹ هزار و ۱۹۰ دلار است. یعنی در گران ترین حالت ممکن با دلار ۲۵ هزار تومانی این خودرو ۴۷۹ میلیون تومان قیمت دارد. بدین ترتیب اختلاف قیمت این خودرو در ایران و چین ۲۷۱ میلیون تومان می‌شود!

خودروی بعدی چری آریزو ۶ است که با نام آریزو GX نیز شناخته می‌شود. این خودرو در ایران با قیمت ۸۷۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد. حال آنکه قیمت آن در چین بین ۱۱ هزار و ۶۱۰ دلار الی ۱۷ هزار و ۶۵۰ دلار است. با دلار ۲۵ هزار تومانی این خودرو نهایتا قیمت ۴۴۱ میلیون تومانی خواهد داشت.

در ادامه جدول قیمت خودروهای چری در ایران (برگرفته از سایت cheryco.ir) و چین برگرفته از سایت (chinamobil) آورده شده است.

چری-قیمت

چری-جدید

 

نامشخص بودن علت اختلاف قیمت
اختلاف قیمت خودروهای چری در ایران با کشور سازنده به شدت بالا است و مشخص نیست که دلیل این اختلاف قیمت ها چیست. چرا خودرویی مانند چری آریزو ۶ باید با بیش از ۴۳۰ میلیون تومان اختلاف قیمت نسبت به کشور سازنده به دست مشتری برسد؟

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال