امروز : جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۷:۰۸ PM
اختصاصی عبارت
گفتگوی عبارت با حسین افضلی؛ مدیرعامل شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان؛

روشن شدن چراغ امید در مازندران با سرمایه گذاری خارجی در صنعت برق استان

حسین افضلی+عبارت
    -     کد خبر: 59733
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۱/۱۶|۱۱:۰۲
اهمیت تولید و تامین این انرژی در سراسر جهان بر کسی پوشیده نیست و مسئولیت این کار در استان ما بر ذمه شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان قرار گرفته است. جایی که حسین افضلی ۵۳ ساله و اهل ساری مدیریت آن را بر عهده دارد. به بهانه گذر از روزهای پایانی سال عبارت گفتگویی را با مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان ترتیب داد که در ادامه آن را از نظر می‌گذرانید.

گفتگوی عبارت: ادیسون را اغلب مردم روی کره زمین می‌شناسند. شهرت این مخترع و دانشمند بزرگ اما علیرغم حدود 2500 اختراعش، بیشتر به سبب اختراع لامپ در سال ۱۸۷۹ و ایجاد روشنایی از طریق الکتریسیته یا برق است. اختراعی که جهان را تغییر داد و یکی از اتفاقاتی بود که انرژی برق را به مهم‌ترین انرژی مورد نیاز دنیای مدرن تبدیل کرد.

در ایران اما نخستین بار در سال 1264 حدودا 14 سال پس از ماجرای ادیسون و در زمان ناصرالدین شاه قاجار بود که اولین مولد برقی به قدرت تقریبی ۳ کیلووات(!) به منظور تامین روشنايی بخشی از کاخ سلطنتی وارد کشور شد و به بهره برداری رسيد.

سال ها پس از این اتفاق در سال 1283 نخستین کارخانه برق در ایران احداث شد و براي اولین بار به توليدروشنايي برق به عنوان يک فعاليت تجاري و خدمت رساني عمومي نگريسته شد. این انرژي درابتدا تنها براي تامين روشنايي به کار مي رفت و به همين علت توليد برق تنها به پنج تا هفت ساعت اول شب محدود مي شد اما از اوایل سالهای ۱۳۰۰ به بعد ، با آگاهی و علاقه مند شدن بخش خصوصی به مزایای برق ، رفته رفته در شهرهاي بزرگ و کوچک ايران ، تاسيساتي براي توليد و توزيع و فروش برق ايجاد شد.

در مازندران اما تا سال 1307 که نخستین مولد دیزلی با قدرت 150 کیلووات در گرگان (که آن زمان جزو شهرهای مازندران محسوب می‌شد) نصب و با مدیریت شهرداری بهره برداری شد، از نیروی برق خبری نبود و تأمین روشنایی ازطریق سنتی با استفاده از روغن و نفت صورت می‌گرفت.

از آن روزها تا امروز جهان تغییرات زیادی را پشت سر گذاشته و استان مازندران نیز از این قاعده مسنثنا نبوده‌است. برق به مهمترین نیاز مردم بدل گشته به طوری که در زمستان 99 چند روز خاموشی جسته و گریخته سبب انتقادات و ناخوشنودی بسیاری از مردم شد. ابزارآلات مدرن که نیازهای روزمره مردم را برطرف می‌کنند به قدری به انرژی برق وابسته شده‌اند که در اغلب موارد در صورت قطعی برق، تامین مایحتاج اولیه مانند آب نیز برای مردم مقدور نیست و همین وابستگی است که میزان اهمیت آن را بیش از پیش نمایان می‌کند.

اهمیت تولید و تامین این انرژی در سراسر جهان بر کسی پوشیده نیست و مسئولیت این کار در استان ما بر ذمه شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان قرار گرفته است. جایی که حسین افضلی 53 ساله و اهل ساری مدیریت آن را بر عهده دارد. به بهانه گذر از روزهای پایانی سال عبارت گفتگویی را با مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان ترتیب داد که در ادامه آن را از نظر می‌گذرانید.

 

-سال 99 برای صنعت برق در مازندران چگونه گذشت؟

این سال برای مازندران سال راحتی نبود و کرونا به مانند سراسر جهان در این استان نیز قربانیان بسیاری گرفت. در عین حال این پاندمی سبب افزایش نیاز مردم به انرژی برق وبالا رفتن مصرف در خانه‌ها و بیمارستان‌ها شد. تا سال‌های قبل اگر نبود برق تنها مشکلات رفاهی را برای جامعه درپی داشت، در یک سال اخیر قطعی برق می‌توانست با خطرات جانی برای مردم همراه باشد که همین مسئله حساسیت‌ها بر این بخش را بیش از پیش کرد. تلاش ما و همکاران ما نیز درجهت تامین برق مطمئن برای مردم بیش از هر سال بود و علیرغم افزایش مصرف در دوره پیک تابستان مشکلات از سال‌های قبل کمتر بود. متاسفانه اما زمستان سرد این سال باعث شد تا کمبود سوخت گریبان نیروگاه‌های برق را بگیرد ولی در نهایت سعی شد تا با کمترین مشکل از این اتفاق عبور کنیم.

 

-افزایش نیاز مردم به برق چه تاثیری بر فعالیت‌های برق منطقه‌ای گذاشت؟

ما از قبل این اتفاق را پیش‌بینی کرده بودیم و به نوعی برای آن آمادگی داشتیم. اما برای اطلاع باید بدانید که در این سال مصرف برق مردم مازندران 12.3 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت که به هیچ عنوان میزان کمی نیست و نسبت به متوسط کشوری بسیار بالاتر است. البته بخشی از این افزایش مصرف مختص به استفاده بیشتر مردم از آب برای نظافت روزانه بود که به دلیل رعایت بهداشت در دوره کروناست. به همین سبب علیرغم تعطیلی واحدهای تجاری در برخی از ایام سال، افزایش مصرف خانگی جایگزین آن شد و درنهایت برخلاف ادعاهای مطرح شده شاهد کاهش میزان مصرف در استان نبودیم.

 

-کرونا چه تغییراتی در روند کاری شما به وجود آورد؟

در سال 99 ما کار را یک روز هم متوقف نکردیم و سعی کردیم تمام فعالیت‌های خودمان را کمافی‌السابق ادامه دهیم. اما در پاره‌ای از موارد در شکل انجام کار تفاوت‌هایی ایجاد شد که یک اتفاق جدید بود. برای مثال ما نخستین کنفرانس ملی مجازی در کشور را باهمکاری انجمن مهندسین برق الکترونیک مازندران برگزارکردیم. این کنفرانس با حضور تمام شرکت‌های برق منطقه‌ای، توزیع برق، مخابرات و دستگاه‌های خدمات رسان به عنوان نخستین وبینار ملی برگزار شد. همچنین همه‌گیری کرونا علیرغم معضلاتی که برای تمام جامعه به دنبال داشت، فرصت مناسبی برای رونق دولت الکترونیک بود. در همین راستا بسیاری از جلسات مهم کشوری و مدیریتی به صورت آنلاین و برخط برگزار شد که هم به کاهش هزینه‌های شرکت منجر شد و هم با توجه به فراهم بودن شرایط تعداد جلسات را افزایش داد و موجب هماهنگی بیشتر در بدنه شرکت شد. علاوه‌بر این هر مدیری توانست وقت بیشتری را به فعالیت‌های شرکت اختصاص دهد زیرا با کاهش رفت‌وآمدها صرفه‌جویی مناسبی نیز در زمان انجام شد.

 

-وضعیت پروژه‌های برق مازندران در این سال چطور بود؟

با توجه به رشد مصرفی که به طور سالانه با آن مواجهیم هرساله باید شبکه‌های جدیدی ایجاد شود که در این بخش علیرغم تحریم‌های ناجوانمردانه ایالات متحده حدودا 1 هزار میلیارد تومان پروژه در سراسر مازندران به بهره‌برداری رسید. بخشی از این طرح‌ها با سرمایه‌گذاری دولتی و بیش از 600 میلیارد تومان آن توسط بخش خصوصی انجام شد. در سال گذشته نیز سرمایه‌گذاران خارجی در بخش نیروگاه‌های برق مازندران با بیش از 29 میلیون دلار رکورد بی‌سابقه‌ای را ثبت کردند و باعث شدند تا مازندران رتبه اول کشور در جذب سرمایه‌گذار را به خود اختصاص دهد. پروژه‌های افتتاح شده در سال 99، ظرفیت تولید برق در استان مازندران را 68 مگاوات افزایش داد. پیک مصرف مازندران برق در سال جاری با رشد بیش از 12 درصدی، 4512 مگاوات بود و اگر این میزان در سال آینده 10 درصد افزایش پیدا کند باید 450 مگاوات دیگر نیز به این میزان اضافه کنیم. این عدد بسیار بالاست و احداث نیروگاه و شبکه برای آن کار بسیار دشواری است. احداث نیروگاه‌های مقیاس کوچک برعهده شرکت برق منطقه‌ای است و در این راستا در 2 استان مازندران و گلستان در سال 99 به ترتیب 68 و 26 مگاوات نیروگاه جدید به بهره‌برداری رسید. این درحالی بود که طبق برنامه مجموعا تنها 50 مگاوات نیروگاه جدید برای این دو استان پیش‌بینی شده بود. بد نیست بدانید که در حال حاضر تولید هر یک مگاوات برق در نیروگاه‌های کوچک مقیاس حدودا 10 میلیارد تومان هزینه درپی دارد. با این حال امیدواریم بتوانیم این روند را ادامه دهیم و تا قبل از پیک تابستان 1400 نیروگاه‌های جدیدی را به شبکه برق استان اضافه کنیم.

 

-با همه این تفاسیر شما چه نامی را برای سال 99 انتخاب می‌کنید؟

سال وحدت، همدلی و موفقیت به نظرم نام مناسبی برای این سال است. اگر این وحدت و نوع‌دوستی در میان مردم ما نبود در چنین زمان حساسی بدون تردید با مسائل و مشکلات بسیار بزرگی مواجه می‌شدیم. اما مردم ما مانند همیشه با خصلت‌های خوبی که دارند و با همدلی توانستند چنین برهه‌ حساسی را با موفقیت پشت‌سر بگذارند. در صنعت برق هم به همین شکل بود. در شرایطی که بسیاری از ادارات و سازمان‌ها با دستور دولت به دورکاری می‌پرداختند و یا به صورت شیفتی در محل کار حاضر می‌شدند، شرکت برق این امکان را نداشت و از آن‌جایی که 2 سوم نیروهای ما به کارهای عملیاتی مشغول هستند، ناچار بودند که به صورت کامل فعالیت‌های خودشان را حتی در اوج شیوع کرونا ادامه دهند.

 

-سال 1400 را برای برق مازندران چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

نخستین گام برای رسیدن به پیروزی، امیدواری است. ما هم به سال آینده امیدواریم و انتظار داریم شرایط بهتر و بهتر شود. درحال حاضر چند پروژه بزرگ را برای 1400 در دست اقدام داریم  که انشاالله با کمک توانیر بتوانیم آن‌ها را تا پیش از تابستان وارد مدار کنیم. خوش‌بختانه بخش زیادی از تجهیزات مورد نیاز خریداری و ساخته و حتی وارد مازندران نیز شده است. قیمت هرکدام از این ترانسفورماتورها در حدود 40 میلیارد تومان است و خریداری آنان کمک بزرگی به تامین برق مازندران در سال آینده خواهد کرد. البته این تائید افزایش بی‌رویه مصرف در میان مردم نیست و ما از آنان درخواست داریم تا در مدیریت مصرف برق بازنگری اساسی داشته باشند تا در سال‌های آتی مشکلی از این بابت ایجاد نشود.

 

-صحبت پایانی

در یک سال اخیر هروقت می‌شنویم که کسی بر اثر کرونا جانش را از دست داده بسیار متاثر می‌شویم و احوال‌مان دگرگون می‌شود. از دست دادن عزیزان چیز راحتی نیست بنابراین از همه مردم این تقاضا را دارم که لطفا توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنید و تا می‌توانید از حضور در اماکن شلوغ خودداری نمایید. اکنون که تا نوروز زمانی باقی نمانده شروع مسافرت‌ها و دیدوبازدیدها می‌تواند خطرات بسیاری را متوجه عزیزانمان کند، لطفا این بیماری را شوخی نگیرید و پروتکل‌ها را در حد توان رعایت کنید. در کنار این از کادر درمانی زحمت‌کش و خستگی ناپذیر که در این یک‌سال با ایثارگری توانستند در برابر این بیماری مقاومت کنند تشکر و قدردانی فراوان دارم. همچنین از رسانه‌ها نیز درخواست دارم تا با توجه به شرایط کرونایی بیش از همیشه در امر اطلاع‌رسانی تلاش کنند و پلی باشند میان مسئولان و مردمی که این روزها به دلیل محدودیت‌ها نمی‌توانند از نزدیک شاهد فعالیت‌های سازمان‌ها و ادارات باشند.

اخبار مرتبط
از افزایش کیفیت نان تا جنگ تخم مرغ ها به جای شرط بندی مجازی آرزو می کنم هیچ فرزندی از آموزش محروم نشود از هلدینگ ثروت آفرینی تا افزایش سرمایه گذاری صنعتی از مزرعه تا سفره با ساوانا / تامین نیاز ایران و حل چالش های صادراتی از تلخ و شیرین کرونا تا خاطرات خانه‌باغ پدربزرگ در نوروز از جان مایه گذاشتیم اما در برابر تحریم ها کوتاه نیامدیم کوچ مطالبه گری از رسانه های مازندران / شفافیت و اطلاع رسانی باید پیش از وقوع فساد صورت بگیرد / بهانه تراشی ادارات برای عدم ارتباط با رسانه ها / در انتخابات آینده شوراها چهره تکراری نخواهیم دید نظری: می‌توان به عملکرد راه و شهرسازی در سال ۹۹ بالید / چالش تامین قیر همچنان پابرجاست / آخرین وضعیت آزادراه ساری-قائمشهر / اسلامی را یک وزیر مازندرانی می‌دانیم از بهترین و بدترین اتفاق سال ۹۹ برای کتابخانه‌های مازندران تا چالش خانم مدیرکل با شهرداری‌ها رئیس جدید شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان مازندران مشخص شد

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال