امروز : جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۷:۳۱ PM
اختصاصی عبارت
نشست خبری رئیس حوزه هنری مازندران به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی؛

سال جدید، سال تحول در حوزه هنری / از برنامه های متنوع فرهنگی تا کلنگ زنی یک پردیس سینمایی در مرکز استان

مهدی معصومی گرجی+عبارت
    -     کد خبر: 59761
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۱/۱۷|۱۶:۱۷
مهدی معصومی اشاراتی نیز به تغییرات کلان در ساختار مدیریتی حوزه هنری داشت و تصریح کرد: ما در سال ۱۴۰۰ به دنبال ایجاد تحول هستیم و خوشبختانه سند این تحول بنیادین نیز در حوزه هنری کشور تنظیم شده و قرار بر این شد تا پس از این حوزه هنری علاوه‌بر موضوعات مرتبط با دفاع مقدس به تمامی حوزه‌های جاری در بطن جامعه ورود کند.

عبارت-گروه فرهنگ: سنت پسندیده نام گذاری روزهای هفته با هدف گرامی داشت مناسبت های مهم اسلامی و ملی، یکی از کارهای بسیار خوبی است که در حد خود به ماندگار شدن خاطره وقایع ارزشمند کمک می کند و در فرهنگ اسلامی نیز همواره به این مسأله مهم توجه شده است. این شیوه پسندیده، پس از انقلاب شکوهمند اسلامی به صورت بسیار جدی دنبال شد که آثار و برکت های فراوانی نیز در پی داشته است. از جمله پس از شهادت هنرمند متعهد و بسیجی، شهید سید مرتضی آوینی در روز بیستم فروردین سال 1372، با پیشنهاد شاعران، نویسندگان و هنرمندان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به مقام معظم رهبری، این روز به عنوان «روز هنر انقلاب اسلامی» نام گذاری شد و از 18 الی 25 فروردین نیز به هفته‌ای با همین نام اختصاص یافت.

به همین مناسبت مهدی معصومی گرجی رئیس حوزه هنری استان مازندران در جمع خبرنگاران از برنامه‌های حوزه هنری در این هفته گفت. وی پس از تبریک سال نو با اشاره به اهمیت و جایگاه فرهنگ در جامعه تصریح کرد: طبق وعده‌هایی که به ما داده شده سال 1400 از لحاظ تخصیص اعتبارات برای حوزه هنری سال خوبی به نظر می‌رسد و ما نیز امیدواریم این اتفاق رخ دهد. در جهان امروز "تبلیغ" یک امر مهم و ضروری محسوب می‌شود اما متاسفانه در کشور ما آنگونه کا شایسته است به این مسئله توجه نمی‌شود و اگر هم اقداماتی صورت می‌گیرد در یک بازه زمانی کوتاه است که این مسئله با اصل تبلیغ تضاد ایجاد می‌کند. زیرا تبلیغات یک امر دائمی و مستمر است.

معصومی افزود: ما در جامعه‌ای زیست می‌کنیم که به این تبلیغات نیاز مبرم داریم تا بتوانیم فرهنگ و هنر خود را به جهانیان معرفی کنیم. همانطور که سایر کشورهای جهان این کار را انجام می‌دهند.

رئیس حوزه هنری مازندران با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی گفت: اصولا انقلاب کردن برای رسیدن به کمال و جایگاه بهتر صورت می‌گیرد و ما در حوزه‌هنری انقلاب اسلامی، همین هدف را در مقوله هنر دنبال می‌کنیم.یک هنرمند اسلامی حافظ فرهنگ، هنر و ادب جامعه اسلامی است.

وی در ادامه به فرارسیدن هفته هنر انقلاب اسلامی در سالروز شهادت شهید آوینی اشاره کرد و گفت: هفته هنر انقلاب به نوعی ویترین عملکرد حوزه هنری در کشور محسوب می‌شود و استان مازندران نیز در همین راستا برنامه‌های متعدد فرهنگی، هنری و حتی عمرانی را برای این هفته در نظر گرفته است.

مهدی معصومی اشاراتی نیز به تغییرات کلان در ساختار مدیریتی حوزه هنری داشت و تصریح کرد: ما در سال 1400 به دنبال ایجاد تحول هستیم و خوشبختانه سند این تحول بنیادین نیز در حوزه هنری کشور تنظیم شده و قرار بر این شد تا پس از این حوزه هنری علاوه‌بر موضوعات مرتبط با دفاع مقدس به تمامی حوزه‌های جاری در بطن جامعه ورود کند و با تولید آثار محتوایی شاخص و با زبان هنر از آسیب‌رسانی افراد ناآگاه به پایه‌های این انقلاب شکوهمند جلوگیری به عمل آورد. ما حافظان این سرزمین هستیم و باید با تولید آثار فاخر از این انقلاب دفاع کنیم.

او همچنین اظهار کرد: در سال 1400 تلاش حوزه هنری مازندران بر این است تا فعالیت‌های خود را در سراسر شهرهای استان از غرب تا شرق گسترش دهد و محدود به مرکز استان نباشد. علاوه‌بر این توجه به کارهایی هماهنگ با اکوسیستم و زیست‌بوم مازندران که همراه با فرهنگ غنی استان هستند در دستور کار قرار دارد و امیدواریم بتوانیم گام کوچکی در راستای حفظ این گنجینه‌های ارزشمند فرهنگی برداریم.

رئیس حوزه هنری مازندران یکی از آسیب‌ رئیس حوزه هنری استان در سال‌های گذشته را توزیع و پخش نامناسب آثار تولیدی برشمرد و گفت: ما تلاش داریم تا این ضعف‌ها را پوشش دهیم و همچنین ارتباطمان را با سمن‌ها و سازمان‌های مردمی بیشتر کنیم. حوزه‌هنری با حمایت و پشتیبانی هنرمندان و مردم به دنبال جریان‌سازی در جامعه است و تمام سعی ما بر این است تا بتوانیم هنر را به دل جامعه تزریق نماییم. این هنر است که می‌تواند در هرجامعه‌ای عشق، آرامش و زیبایی پدید آورد و در کنار آن انسان‌ها را به خداوند که خالق زیبایی‌ها است نزدیک‌تر کند.

در برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی در مازندران علاوه‌بر کارهای فرهنگی 2 پروژه عمرانی نیز دیده می‌شود. معصومی در خصوص این 2 پروژه نیز توضیحاتی ارائه کرد و گفت: نخستین پروژه احداث استودیو ضبط صدا و موسیقی در همین مکان حوزه هنری است که با اعتبار 3 میلیارد ریالی در مراحل پایانی اجرا قرار دارد و با بهره‌برداری از آن هنرمندان می‌توانند بسیاری از امور مربوط به صدا و موسیقی را در همین مکان و بدون دغدغه و هزینه‌های اضافه انجام دهند که یک اتفاق مثبت است.

وی افزود: پروژه بعدی اما آغاز ساخت پردیس سینمایی ایران در شهرستان ساری است که با پیگیری‌های انجام شده و حمایت استانداری و شهرداری ساری توانستیم مجوز‌های لازم برای این کار را اخذ نماییم و انشاالله اگر اتفاق خاصی رخ ندهد آیین کلنگ‌زنی این پروژه بزرگ فرهنگی هنری را در همین روزهای آتی برگزار خواهیم کرد. پیش‌بینی اولیه ما از هزینه احتمالی این طرح 21 میلیارد تومان است که خوشبختانه بخشی از آن نیز توسط بخش خصوصی علاقه‌مند به فرهنگ و هنر مازندران تامین خواهد شد.

در ادامه برنامه‌های حوزه هنری استان مازندران برای هفته هنر انقلاب اسلامی (18 الی 25 فروردین) را مشاهده می‌کنید:

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال