امروز : جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۷:۴۰ PM

شیوع ۳ بیماری خطرناک در مازندران بالاتر از میانگین کشوری

دکتر ازوجی+عبارت
    -     کد خبر: 59775
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۱/۱۸|۰۸:۵۴
شدت شیوع دیابت، کلسترول و فشار خون در مازندران بالاتر از میانگین کشوری است.

عبارت: دکتر ازوجی مسئول اجرای پیمایش عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی بابل از اجرای طرح پیمایش عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر در کشور خبر داد و گفت: شدت شیوع دیابت، کلسترول  و فشار خون در مازندران بالاتر از میانگین کشوری است.

او با بیان اینکه یک سوم مازندرانی‌ها دچار شیوع فشار خون بالا هستند، افزود: شیوع فشار خون بالا در کشور ۲۶.۴ درصد می‌باشد در صورتی که در مازندران ۳۳ درصد است.

مسئول اجرای پیمایش عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: شیوع دیابت در کشور ۱۰.۹ درصد است ولی در مازندران ۱۴ درصد می‌باشد.

او افزود: شیوع بالا بودن سطح کلسترول در خون در کشور ۲۲.۶ درصد و در مازندران ۳۰ درصد و همچنین درصد افراد دارای سابقه مصرف دخانیات در کشور ۱۴.۶ درصد و در مازندارن ۲۰ درصد می‌باشد. او با بیان اینکه بیماری‌های غیرواگیر عامل حدود ۸۰ درصد موارد مرگ و میر به شمار می‌روند، گفت: بیماری‌هایی همچون دیابت، فشارخون بالا، سرطان و بیماری‌های مزمن تنفسی از مهمترین بیماری‌های غیرواگیر هستند که عوامل خطر مشترکی شامل کم‌تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف دخانیات دارند.

دکتر ازوجی با اشاره به اهمیت بیماری‌های غیر واگیر و بار عظیمی که این بیماری‌ها بر سیستم سلامت می‌گذارد، افزود: بررسی شاخص‌های سلامت از اهمیت خاصی برخوردار است.

او با اشاره به نتایج آخرین پیمایش عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر کشور و مازندران، گفت: شیوع استفاده از وعده‌های غذایی مناسب میوه و سبزیجات در بین افراد بزرگسال در کشور ۱۷.۲ درصد بوده و خوشبختانه در مازندران ۳۰ درصد می‌باشد.

دکتر ازوجی با اشاره به اینکه میزان شیوع فعالیت فیزیکی کم هم در کشور و مازندران ۵۶ درصد است، افزود: همچنین شیوع اضافه وزن در کشور و مازندران بین ۳۵ تا ۳۶ درصد بوده، ولی شیوع چاقی در کشور ۲۲.۷ می‌باشد در صورتی که در مازندران ۳۳ است که نگران کننده می‌باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: در همین راستا و بر اساس تصمیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هشتمین پیمایش عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر (STEPS) در افراد بالای ۱۸ سال، در بهمن و اسفند امسال در کشور شروع شد.

او افزود: در شهرستان بابل نیز این طرح از اواسط بهمن ماه در ۱۷ خوشه منتخب اجرا اشد که علاوه بر بررسی شاخص‌های موثر بر بیماری‌های غیر واگیر، آزمایش‌های مرتبط، بررسی افراد از نظر ابتلا به کرونا ویروس نیز در این طرح انجام شد.

مسئول اجرای پیمایش عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: این طرح به لطف خدا و همت نیرو‌های اجرایی طرح در معاونت تحقیقات و فناوری و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل و با همکاری مثال زدنی مردم در شهرستان بابل انجام شد./باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال