امروز : جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۷:۱۵ PM

کاوش باستان شناسی از غاری چند میلیون ساله در مازندران

باستان شناسی+عبارت
    -     کد خبر: 59814
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۱/۱۸|۲۰:۰۷
پژوهش‌های باستان‌شناسی در غار شوپری واقع در شهرستان بهشهر آغاز شد.

عبارت:مهدی ایزدی معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنابع دستی و گردشگری مازندران گفت: مطالعات غار شوپَری در چارچوب پروژه پژوهشی مطالعات پارینه ‌سنگی در گذرگاه نیمروز دریای کاسپی به سرپرستی الهام قصیدیان از پژوهشگاه موزه نئاندرتال آلمان و بنیاد پژوهش‌های پارینه‌سنگی دیارمهر و با همکاری حسین رمضان‌پور آغاز شد.

او با بیان این مطلب که غار شوپری در جریان بررسی‌های باستان‌شناسی سال ۱۳۹۷ در چارچوب طرح پژوهشی پژوهشکده باستان‌شناسی کشور شناسایی‌شده بود، افزود: این غار از جنبه‌های مختلف فرهنگی و طبیعی بسیار با اهمیت است.

ایزدی گفت:به منظور جلوگیری از تخریب غار از سوی افراد سودجو، این اداره‌کل با حمایت مالی و فنی بنیاد پژوهش‌های پارینه‌سنگی دیار مهر و موزه نئاندرتال، مطالعات برای تکمیل پرونده این اثر و ثبت آن در لیست آثار ملی آغاز شده است.

او از اقدام گروهی از متخصصان داخلی برای تهیه نقشه پلان غار در واپسین روز‌های امسال خبر داد و افزود: فرآیند مستندسازی این غار شامل نقشه‌برداری دقیق با کمک دستگاه توتال استیشن انجام شده است.

ایزدی گفت:با توجه به ساختار درونی غار، دالان‌های افقی عمیق که برای تخمین عمق آن‌ها نیاز به تجهیزات غارنوردی است و همچنین حجم بسیار فراوان نهشته‌های رسوبی، این غار احتمالا از قدمت چند میلیون ساله برخوردار است.

او افزود: داده‌های باستانی این غار که در بررسی‌های مقدماتی در سال ۱۳۹۷ به‌دست آمده از اولویت‌های پژوهشی پروژه گذرگاه نیمروز دریای کاسپی است که امیدواریم در آینده‌ای نزدیک با همکاری پژوهشکده باستان‌شناسی کشور انجام شود.

غار شوپری با مساحتی بیش از هزار و ۲۰۰ مترمربع، یکی از پناهگاه‌های طبیعی شاخص در شرق مازندران، منطقه رستمکلا در شهرستان بهشهر است./باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال